Devletten İçinizi Isıtacak Haber Geldi Hemen Kimliğinizi Alıp PTT Şubelerine Koşun

Devletten İçinizi Isıtacak Haber Geldi Hemen Kimliğinizi Alıp PTT Şubelerine Koşun
23.12.2022 23:06

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan ısıl haritalarına göre 900 lira ila 2500 lira arasında değişen doğalgaz destek ödemesi yapılacağı açıklandı. Açıklanan rakamların ailelerdeki bireylere göre artabileceği başvurularının durumları da e-Devlet kapısı üzerinden ilerleneceği konuşuluyor. Bizlerde sizin için doğalgaz desteğine nasıl başvuru yapılır bu konu hakkında derleme yazımızı paylaşacağız.

Havaların soğuması ile birlikte kombiler açılarak ev içerisindeki ısı durumunu kontrol altına almak isteyen birçok kişi gelen maddi olanakların da yetersizliğinden ötürü doğalgaz faturalarını ödeyememe noktasına gelmektedir. Özellikle de doğalgaz faturaları üzerinde gelen zamlar birçok kişiyi düşündürse de oluşan maddi krizi önleyebilmek adına az da olsa destek verebilmek adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hane başı 900 TL ila 2.500 TL arasında destek verileceği açıklandı.

Bakan Tarafından Resmi Açıklama Yapıldı

Doğalgaz Tüketim Desteği programının detayları her geçen gün açıklanmaya devam etse de program kapsamında birden fazla hanenin yararlanılması ile ilgili düzenlemeler yaptıklarını belirten Bakan Yanık “ İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirdiğimiz Doğalgaz Tüketim Desteği’nde kış dönemi ödemelerimiz başladı. Isıl harita baz alınarak belirlediğimiz destek tutarımız yıllık 900 TL – 2. 500 TL arasında değişiyor” ifadelerini kullanarak doğalgaz yardımını bekleyenleri heyecanlandırdı.

Doğalgaz Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır

Doğalgaz desteği başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden alınarak T.C kimlik numarası ve şifresiyle birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı “ Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” sayfasına giriş yapan adaylar kimliklerini doğrulayarak başvurularını iletebilmektedir.

Başvuru Şartları Neler?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından “Doğalgaz Tüketim Desteği” programından faydalanabilmek için başvuru sahiplerin taşıması gereken şartlar şu şekildedir;

  • Türk vatandaşı olması
  • E-Devlet kapısı üzerinden destek programına başvurularda bulunulması
  • Doğalgaz arzı sağlanan beldelere ikamet ediliyor olması
  • Ödenecek faturaların mesken abone grubuna ait olması
  • Hakkında ilgili SYD vakfınca hak sahipliği karar verilmesi
  • İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması

Sağlık Raporu Olan Kronik Hastalara Yüzde 5 Ek Ödeme

Sağlık raporu bulunan kronik hastalara ve ya hayatlarını cihaza bağlı olarak sürdüren birden çok vatandaşa sağlanılacak olan doğalgaz yardımına ek olarak ek ödeme gerçekleşeceği açıklandı. Bakan Yanık, eylül ayında yaptığı açıklamada “ Vatandaşlarımızın başvurusu sırasında hastalığına dair raporuna sisteme işlemesi gerekecek” Hastalarımızın yaşadığı hanelere belirlediğimiz destek tutarına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapılacak” ifadelerine yer verildi.

Ödemeler Nasıl Yapılıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen başvuru şartlarına göre başvuru yapan kişiler gerekli değerlendirmelerden sonra sürece dahil edilmektedir. Dahil edilen durumdan sonra her hanenin ödemesi hak sahibine PTT kartına yatırılmaktadır. PTT kartına yatırılan ödemelerde hak sahibi doğalgaz faturasını ibraz ederek destekten yararlanabileceğini açıkladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.