E-Devlet Gelir Yuvam Yardım Başvurusu

E-Devlet Gelir Yuvam Yardım Başvurusu
09.12.2022 22:47

Gelir Yuvam Yardım Başvurusu; Bireylerin asgari yaşamın altında yaşadığı zaman hem maddi hem de manevi olarak etkilenmesi olağandır. Toplumun sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için ailenin ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Bu tür zorluklara karşı yardım paketleri dağıtımı sağlanmaktadır. Yılın belli dönemlerinde dağıtımı sağlanan Gelir Yuvan yardımı başvuruları sağlanıyor.

Yardım başvurusunda muhtaçlık sınırında yer alan kişilere dağıtımı sağlanarak gelir düzeyini artırmaya çalışılmaktadır. Konumuzda detaylı Gelir Yuva yardımı başvuru yapımı, yardım başvuru sonucu öğrenme, yardım başvurusu dağıtımıyla ilgili detaylı bilgilere yer verilmiştir.

Gelir Yuvan Yardımı Nedir?

Gelir Yuvan ekonomik sıkıntı çeken ve herhangi bir yerden geliri olmayan kişilere verilen yardım parasıdır. Yapılan yardım 12 ay boyunca sağlanarak kişinin yıllık giderini azaltılmaya çalışılmaktadır. Yardımlar belirli dönemlerde başvuruları sağlanarak aylık olarak yatırılması sağlanmaktadır. Yardımı alan kişiler belirli giderlerini buradan karşılayarak toplum içerisinde daha olumlu hareket etmesi sağlanmaktadır.

Gelir Yuvan Yardım Başvuru Formu

Gelir Yuvan Yardım Başvuru Formu E-devlet Sosyal Yardım Ön Destek Başvuru kısmında gözükmektedir. Başvuru Formunda istenen bilgiler;

 • Yardım başvurusu sağlayacak kişinin kimlik bilgileri
 • Hane Bilgisi
 • Çocuk sayısı
 • Sigortalı Durumu
 • Çalışma durumu
 • Adres ve iletişim bilgileri
 • Başvuru metni gibi bilgiler istenmektedir.

Başvuru metni kısmında yardım başvurusuyla ilgili detaylarınızı ve ne amaçla başvurduğunuza dair bilgiler vererek başvurunuzu yollayabilirsiniz. Gelir Yuvan yardım başvurusunda bilgilerin güncel şekilde yer alması gerekmektedir. Sosyal Hizmetler tarafından bireylerin inceleme altına alınarak listeden en ihtiyaçlı olanları çıkarılarak yardım başvuruları dağıtımı sağlanmaktadır.

Gelir Yuvan Yardım Başvurusu Sorgulama

Gelir yuvan başvurusunu E-devlet sisteminden yaptıysanız tekrar kontrol edebilirsiniz. Ortalama olarak Gelir Yuvan Yardım başvurusu sonuçları 14-30 gün arasında süreç yer almaktadır.

E-devlet arama butonunda Sosyal Yardım Ön Destek Başvuru kısmına girerek başvurunuzun detaylarını görebilirsiniz. Eğer başvuru sonucu halen sonuçlanmadı ise “İnceleme Altında” yazısını görürsünüz. İlerleyen dönemlerde tekrardan kontrol ederek yardım başvurusu sürecini takip edebilirsiniz.

Başvuru sorgulama işlemlerinden biri de ALO 144 sisteminden yardım almaktadır. Çağrı merkezi arama sağlayarak Gelir Yuvan yardım başvurusu sorgulama adı altında yardım talebiniz için sizden bilgiler alınarak sorgulama sağlanacaktır.

Gelir Yuvan Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Gelir Yardım Başvurusu telefon numarası için Sosyal Yardım hattı olan ALO 144’ü arayabilirsiniz. Yardım başvurusuyla ilgili detaylı bilgi ve sonuçlarını da hattan öğrenebilirsiniz. Yardım başvurusu için sizden kimlik bilgileri ve hane bilgileri ilgili sorular sorularak yardım başvurusu sağlanabilmektedir. Gelir Yuvan Yardım Başvurusu işlemleri için E-devlet sisteminden giriş yaparak yardım başvurusunu sağlayabilirsiniz.

Diğer yöntemlerden biri de Sosyal Hizmetlere bağlı vakıflara giderek başvuru yardımı isteyebilirsiniz. Sosyal hizmetler tarafından yardımcı olunarak işlemlerinizi sağlanacaktır.

Gelir Yuvan Yardım Başvurusu E-devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Gelir Yuvan Yardım Başvurusu yapabilmek için ilk olarak E-devlet hesabınızın olması gerekmektedir E-devlet şifresi alabilmek için yöntemler;

 • PTT şubesine giderek almak: PTT şubesine giderek E-devlet şifresi almak istiyorum diyerek vezneden kimlik bilgilerinizle yeni şifrenizi alabilirsiniz. Yeni şifrenizle girmenizle birlikte kendinize ait şifre oluşturarak işlemlerinizi sağlayabilirsiniz.
 • Online Bankacılık üzerinden şifre almak: Herhangi bir bankanın internet şubesine girerek E-devlet’e giriş yerine tıklama yaparak yönlendirme sayfasından ulaşabilirsiniz.

E-devlet hesabına giriş yaparak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmet sayfasına gidin. Hizmet sayfası bölümünde “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” sekmesine tıklama yaparak başvuru ekranını açın. Başvuru ekranında sizden istenen bilgiler olacaktır. Bu bilgiler bireye ait bilgi ve hane gelir bilgisi gibi bilgiler yer almaktadır. Son olarak başvuru metni yollayarak yardımı ne için almak istediğinizi detaylarını belirterek Gelir Yuvam başvurusunu yollayabilirsiniz.

Gelir Yuvan 7200 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelir Yuvan 7200 TL yardım başvurusu E-devlet Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu kısmından yapılmaktadır. Gelir yardımı başvurusunda E-devlet hesabınızla giriş yaparak ilgili ekrana ulaşabilirsiniz. E-devlet anasayfa bölümünden arama kısmından Sosyal ve Ekonomik Destek yazdığınızda çıkacaktır. Başvuru sayfasına girdiğinizde hane ve kişiyle ilgili detaylı bilgi isteyecektir.

Verilen bilgilerin eksiksiz doldurulmasıyla başvuruyu yollayabilirsiniz. Gelir Yuvan yardım başvurusu inceleme altına alınarak gerekli başvuru tekrardan bu ekrandan gözükecektir. Yardım başvurusu olumlu dönüş sağlandığında iletişim bilgilerinden mesaj yollanacaktır.

Gelir Yuvan Yardımı Kimlere Verilir?

Gelir yuvan yardımı yaşam kalitesi bakımından muhtaçlık durumda olan bireylere verilmektedir. Yılın belli dönemlerinde devlet ve vakıflar tarafından gelir yuvan yardımı ile kişinin gelir bakımından yükselmesi amaçlanmaktadır. Buna göre;

Herhangi bir gelir kalemi olmayan bireylere, Sosyal Güvence çalışması olmayan kişilere, Eşi vefat etmiş olup herhangi bir yerden geliri olmayan kişilere, 65 yaş üzerinde olup muhtaçlık durumda olan kişilere, bedeninde %40’lık engellik durumu olan bireylere, Afet durumundan etkilenen kişilere verilmektedir.

Gelir Yuvan Yardımı Nasıl Alınır?

Gelir yuvan yardımı E-devlet veya Sosyal Hizmetler Kurumlusundan başvuru yapılarak alınmaktadır. Başvuru yapılırken sizden istenen hane bilgilerini vererek incelemeye alınırsınız.

Başvuru olumlu sonuçlanmasından sonra iletişim bilgilerinden geri dönülerek size ait hesap yardım parası oluşturulur. Yardım parasını PTT şubelerinden çekebilirsiniz. Yardım parası yatırılması sonrasında online bankacılık sistemi oluşturarak önceden paranın yatırılıp yatırılmadığını görebilirsiniz. İlk yatan günden itibaren bir dahaki ay içerisin de aynı gün de yatırımı sağlanacaktır. Ödeme günlerinizi buna göre ayarlayarak işlemlerinizi sağlayabilirsiniz.

Gelir Yuvan İçin Gerekli Belgeler

Gelir yuvan yardımı başvurusunda kişinin kimlik, iletişim ve hane bilgisiyle ilgili sorular yer alacağından bunları bulundurması gerekmektedir. Hane içerisinde yer alan bireylerin bilgisi, çocuk sayısı veya yaşlı kişinin olup olmadığı gibi sorular yer almaktadır. Bu tür bilgilerin yer alınarak değerlendirilme süreci yer alması gerekmektedir.

E-devlet üzerinden başvurusu sırasında bu bilgiler istenerek eksiksiz güncel bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Verilen bilgiler doğrultusunda yardıma başvuran kişiler arasında seçimler sağlanarak yardım dağıtımı sağlanmaktadır.

Gelir Yuvan Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Gelir Yuvan yardım başvuru şartlarında muhtaçlık durumu göz atılarak verilmektedir. Muhtaçlık durumu ailenin kişi sayısı ve gelir durumuna göre belirlenmesi sağlanarak dağıtımı belirlenmektedir. Buna göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilerden;

 • Muhtaçlık sınırı altında yaşayanlara,
 • Eşi vefat etmiş dul kadınlara,
 • Engelli kişilere,
 • Sosyal güvencesi olmayan ve çalışma olmayan kişilere,
 • 65 yaş üzerinde olan yaşlılara dağıtımı sağlanmaktadır. Bu şartlardan birini karşılayan kişilere Gelir Yuvan dağıtımı başvurusu olumlu şekilde karşılanacaktır.

Gelir Yuvan Yardımı Ne Kadar?

Gelir yuvan yardımı toplamda 7200 TL dağıtımı sağlanmaktadır. Gelen 7200 TL aylık olarak yatırılması sağlanmaktadır. Aylık olarak 600 TL PTT hesaplarına yatırımı sağlanmaktadır.

Gelir Yuvan yardımı ayın belirli zamanlarında yatırımı sağlanmaktadır. İlk yardım parası yatırılmasından sonra her ay aynı gün tekrardan yatırımı sağlanmaktadır. Kişiler PTT şubelerinden veya kartı bulunuyorsa PTT ATM’lerinden hesaplarından para çekimi sağlayabilirler.

Gelir Yuvan Yardımı Her Ay Mı Veriliyor?

Gelir Yuvan yardımı her ay yatırımı sağlanmaktadır. Birey 12 ay boyunca yardımdan faydalanacaktır. Bir yıl sonra yardım başvurusu devam ederse tekrardan başvurusunu sağlayabilir.

Yardım parası 600 TL olarak yatırılıp PTT bankasından çekimi sağlanabilmektedir. Dönem içerisinde zam gelirse yardımlara zamlı bir şekilde yardımdan faydalanabilirler. Yardım parası artırılması da enflasyon verilerine göre artışları sağlanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.