Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Günümüzde insanlar hayatlarını idame ettirmekte zorlanmaktadır. Bazı kadınlar bir işte çalışırken bazı kadınlar çalışmayı istememekte veya buna imkanı yoktur. Devlet ev hanımlarına evinin ve  kendisinin ihtiyacını karşılayabilmesi için maddi destek vermektedir.

Bu sayede ev hanımları da evin bütçesine katkı sağlayabilecek eşinin yükünü hafifletecektir. Ev hanımlarının en çok merak sosyal yardım başvurusunun nasıl yapılacağına, başvuru için gerekli belgelerin neler olduğu, başvuru yapabilmek için şartların neler olduğuna ilişkin detaylar aşağıda yer almaktadır.

Ev Hanımlarının Alabileceği Destekler Nelerdir?

Devlet ev hanımlarına her alanda yardım elini uzatmaktadır. Devle tarafından ev hanımlarına verilen çeşitli yardımlara bulunmaktadır. Bu yardımlar;

 • Ev hanımlarına 1100 TL nakit para yardımı yapılmaktadır.
 • Ev hanımlarına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, valilikler ve belediyeler tarafından gıda, yakacak, para yardımı gibi yardımlar yapılmaktadır.
 • Ev hanımlarına elektrik faturası yardımı yapılmaktadır.
 • Doğum yapan ev hanımlarına doğum parası desteği verilmektedir.
 • Doğum yapan ev hanımlarına süt parası desteği yapılmaktadır.
 • Ev hanımları pandemi de verilen destek paketi yardımından da faydalanabilmektedir.

Ev Hanımları Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev hanımlarına devlet tarafından verilen sosyal yardım başvurusu birkaç platformdan yapılabilmektedir. Başvuru yapacak olan vatandaşlar en yakın PTT şubesine müraacat ederek, e-Devlet sisteminden ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sisteminden sosyal yardım başvurusunda bulunmaktadır.

E-Devlet’ten Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet sisteminden başvuru yapacak olan vatandaşların e-Devlet şifresinin olması gerekmektedir. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa internetten veya PTT’ den şifre alabilirsiniz.

Ev hanımları sosyal yardım başvurusu için bizzat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuruda bulunabilecekleri gibi e-devletten başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak başvuruda bulunabilirler.

Ev Hanımları Sosyal Yardım Başvuru Formu

Ev hanımları yardım başvurusunda bulunurken kişisel bilgilerin, adres bilgilerinin gelir durumu gibi bilgilerin bulunduğu bir form doldurmalıdır. Bu formda yer alan bilgilerin doğru ve güncel bilgiler ile doldurulması gerekmektedir.

E-Devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yaparken tüm bilgilenir otomatik olarak gelmektedir. Adres ve kişisel bilgilerini doğruluğunu kontrol edip başvuru adıma geçebilirsiniz. E-Devlet sosyal yardım başvuru formu doldururken IBAN bilgisini girerek istenen istenen bilgileri doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsin.

Başvuru formu dilekçe niteliği taşımaktadır. Bu nedenle yanlış bilgi girildiğinde ve bu durum tespit edildiğinde başvuru yapan şahıs ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır.

Ev Hanımları Sosyal Yardım Başvuru Sonuçları Sorgulama

Sosyal yardım başvuru sonucunu öğrenmek isteyen ev hanımları farklı yöntemler kullanarak başvuru sonucunu öğrenebilmektedir. Bu yöntemlerden birincisi başvuru yaptığınız kuruma bizzat gitmektir. Eğer gitme imkanınız yoksa başvuru yaptığınız kurumu telefon ile arayarak başvuru sonucunu sorgulayabilmektedir.

Ev hanımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yada ALO 144 hattını arayarak başvuru sonucunu sorgulayabilirler.

Son olarak başvuru sonucu e-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yaparak başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz. E-Devlet sosyal yardım başvuru sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linke tıklayarak başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Ev Hanımlarına Nakit Para Desteği

Devlet ev hanımlarına nakit para desteğini, eşi vefat etmiş, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, eşinden ayrılan ihtiyaç sahibi vatandaşlara vermektedir.

Eğer ev hanımı gerçekten zor durumda ise ihtiyaç sahibi ev hanımlarına Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1440 TL para desteği verilmektedir.

E-Devlet sistemine giriş yaparak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ev hanımlara verilen para desteği yardımına başvuru yapabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Pandemi Yardımı

Ev hanımları devletin vermiş olduğu pandemi destek paketinden faydalanabilmektedir. Bunun için e-Devlet sistemine girerek 1000 TL olarak belirlenen pandemi destek yardımına başvuru yapmalısınız. Pandemi destek yardımını istediğiniz zaman yapamazsınız. Başvuru yapabilmek için T.C. kimlik numarasını son hanesine göre haftanın belirli günleri başvuru yapılır.

Son hane 0 → Pazaretesi

Son hane 2 → Salı

Son hane 4 → Çarşamba

Son hane 6 → Perşembe

Son hane 8 → Cuma

Ev Hanımlarına Gıda Desteği

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, belediyeler, valilikler zorda olan ev hanımlarına gıda paketi dağıtımı yapmaktadır. Gıda paketi yardımı yapılırken paketler hanede yaşayan kişi sayısı dikkate alınarak hazırlanmakta ve ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuru formunda belirtildiği adrese teslim edilmektedir.

Ev Hanımlarına Süt Parası Ödeneği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 4A SSK ve 4B Bağkur’u olan ev hanımlarına süt parası desteği verilmektedir. Doğumdan sonra annelere bir defa 316 TL süt parası ödeneği verilmektedir. Bu parayı en yakın PTT şubesine giderek T.C. kimlik numaranız ile alabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Doğum Parası Desteği

Devlet doğum yapan ev hanımlarına maddi destek vermektedir. Bunun için gerekli belgeler ile Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine giderek başvuru yapılması gerekmektedir.

Devlet ev hanımlarına birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha fazla çocuk için 600 TL yardım yapmaktadır.

Sosyal Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Başvuru yaptığınız kuruma göre ve kurumun yoğunluğuna göre başvuru sonuçlarının süresi değişiklik göstermektedir. Genel olarak sosyal yardım başvurusu ortalama 2 hafta ve 1 ay gibi bir süre içerisinde sonuçlanmaktadır.

Yorumlar

 1. Serap dikmeceli dedi ki:

  Ben ev hanımı 3 tane çocuğum var onlara bakıyorum gelirim yok çalışmıyorum

 2. Nejla akkol dedi ki:

  950 alıyorum param bana yetmiyo lütfen yardım edin aşka gelirim yok

 3. Sultan çevik dedi ki:

  İki kızım var ev hanımıyım kısa bi süre önce işten ayrıldım