DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu

Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu
30.04.2024 16:39 | Son Güncellenme: 01.05.2024 00:53

Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Günümüzde insanlar hayatlarını idame ettirmekte zorlanmaktadır. Bazı kadınlar bir işte çalışırken bazı kadınlar çalışmayı istememekte veya buna imkanı yoktur. Devlet ev hanımlarına evinin ve  kendisinin ihtiyacını karşılayabilmesi için maddi destek vermektedir.

Bu sayede ev hanımları da evin bütçesine katkı sağlayabilecek eşinin yükünü hafifletecektir. Ev hanımlarının en çok merak sosyal yardım başvurusunun nasıl yapılacağına, başvuru için gerekli belgelerin neler olduğu, başvuru yapabilmek için şartların neler olduğuna ilişkin detaylar aşağıda yer almaktadır.

Ev Hanımlarının Alabileceği Destekler Nelerdir?

Devlet ev hanımlarına her alanda yardım elini uzatmaktadır. Devle tarafından ev hanımlarına verilen çeşitli yardımlara bulunmaktadır. Bu yardımlar;

 • Ev hanımlarına 2000 TL nakit para yardımı yapılmaktadır.
 • Ev hanımlarına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, valilikler ve belediyeler tarafından gıda, yakacak, para yardımı gibi yardımlar yapılmaktadır.
 • Ev hanımlarına elektrik faturası yardımı yapılmaktadır.
 • Doğum yapan ev hanımlarına doğum parası desteği verilmektedir.
 • Doğum yapan ev hanımlarına süt parası desteği yapılmaktadır.
 • Ev hanımları pandemi de verilen destek paketi yardımından da faydalanabilmektedir.

Devlet tarafından çalışayan ve her hangi bir geliri olmayan kadınlara Aile Destek Yardımı olarak aylık 1500 TL ile 2500 TL arasında para yardımı yapılmaktadır. Ayrıca Eşi vefat etmiş dul kadınlara ise 2000 TL para yardımı yapılmaktadır.

Ev Hanımları Sosyal Yardım Başvurusu Şartları

2024 yılı itibarıyla, ev hanımlarına yönelik sosyal yardım başvurusu şartları şu şekildedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Türkiye’de ikamet ediyor olmak
 • Sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin altında olması

Bu şartları sağlayan ev hanımları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) başvuruda bulunabilirler.

Aile Destek Programı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen Aile Destek Programı kapsamında, ihtiyaç sahibi ailelere 12 ay boyunca aylık 1500 TL ile 4.500 TL arasında değişen tutarlarda yardım yapılmaktadır. Bu program kapsamında ev hanımları da faydalanabilmektedir.

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti kapsamında, ihtiyaç sahibi ailelere nakit yardım, gıda yardımı, yakacak yardımı, eğitim yardımı, sağlık yardımı, konut yardımı gibi çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bu program kapsamında ev hanımları da faydalanabilmektedir.

Ev hanımlarına yönelik sosyal yardım başvurusu, e-Devlet üzerinden veya SYDV’lere bizzat başvuru yaparak yapılabilmektedir.

SYDV’ye Başvuru

SYDV’ye başvuru yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. İkamet ettiğiniz yerdeki SYDV’ye gidin.
 2. Başvuru formunu doldurun ve teslim edin.
 3. Gerekli belgeleri teslim edin.

Ev Hanımları Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev hanımlarına devlet tarafından verilen sosyal yardım başvurusu birkaç platformdan yapılabilmektedir. Başvuru yapacak olan vatandaşlar en yakın PTT şubesine müraacat ederek, e-Devlet sisteminden ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sisteminden sosyal yardım başvurusunda bulunmaktadır.

E-Devlet Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu

E-Devlet sisteminden başvuru yapacak olan vatandaşların e-Devlet şifresinin olması gerekmektedir. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa internetten veya PTT’ den şifre alabilirsiniz.

Ev hanımları sosyal yardım başvurusu için bizzat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuruda bulunabilecekleri gibi e-devletten başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak başvuruda bulunabilirler.

E-Devlet Üzerinden Başvuru

e-Devlet üzerinden başvuru yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • e-Devlet Kapısı’na giriş yapın.
 • “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” sekmesine tıklayın.
 • “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” hizmetini seçin.
 • Başvuru formunu eksiksiz doldurun ve onaylayın.

Ev Hanımları Sosyal Yardım Başvuru Formu

Ev hanımları yardım başvurusunda bulunurken kişisel bilgilerin, adres bilgilerinin gelir durumu gibi bilgilerin bulunduğu bir form doldurmalıdır. Bu formda yer alan bilgilerin doğru ve güncel bilgiler ile doldurulması gerekmektedir.

E-Devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yaparken tüm bilgilenir otomatik olarak gelmektedir. Adres ve kişisel bilgilerini doğruluğunu kontrol edip başvuru adıma geçebilirsiniz. E-Devlet sosyal yardım başvuru formu doldururken IBAN bilgisini girerek istenen istenen bilgileri doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsin.

Başvuru formu dilekçe niteliği taşımaktadır. Bu nedenle yanlış bilgi girildiğinde ve bu durum tespit edildiğinde başvuru yapan şahıs ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır.

Ev Hanımları Sosyal Yardım Başvuru Sonuçları Sorgulama

Sosyal yardım başvuru sonucunu öğrenmek isteyen ev hanımları farklı yöntemler kullanarak başvuru sonucunu öğrenebilmektedir. Bu yöntemlerden birincisi başvuru yaptığınız kuruma bizzat gitmektir. Eğer gitme imkanınız yoksa başvuru yaptığınız kurumu telefon ile arayarak başvuru sonucunu sorgulayabilmektedir.

Ev hanımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yada ALO 144 hattını arayarak başvuru sonucunu sorgulayabilirler.

Son olarak başvuru sonucu e-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yaparak başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz. E-Devlet sosyal yardım başvuru sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linke tıklayarak başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Ev Hanımlarına Nakit Para Desteği

Devlet ev hanımlarına nakit para desteğini, eşi vefat etmiş, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, eşinden ayrılan ihtiyaç sahibi vatandaşlara vermektedir.

Eğer ev hanımı gerçekten zor durumda ise ihtiyaç sahibi ev hanımlarına Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 3500 TL para desteği verilmektedir.

E-Devlet sistemine giriş yaparak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ev hanımlara verilen para desteği yardımına başvuru yapabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Para Yardımı

Ev hanımlarına para yardımı, Türkiye’de son yıllarda gündeme gelen bir konudur. Ev hanımları, ev işleri ve çocuk bakımı gibi önemli görevleri üstlenirken, sosyal güvenceden ve gelirden yoksun kalmaktadır. Bu durum, ev hanımlarının ekonomik bağımsızlığını ve toplumsal statüsünü olumsuz etkilemektedir. Ev hanımlarına para yardımı, hem ev hanımlarının hem de ailelerinin refahını artırmayı amaçlayan bir sosyal politikadır. Ev hanımlarına para yardımı, ev hanımlarının emeklerinin tanınması, sosyal güvenlik haklarının sağlanması, aile bütçesine katkıda bulunması ve kişisel gelişimlerine fırsat vermesi açısından önemlidir.

Ev hanımlarına para yardımı Aile destek ödemesi ve dul maaşı kapsamında farklı yardımlar olarak verilmektedir.

Aile destek ödemesi kapsamında gelir durumuna bağlı olarak aylık 2500 TL ile 5500 TL arasında para yardımı yapılmaktadır.

Diğer yardım ise eşi vefat etmiş dul kadınlara para yardımı olarak 2 ayda 1 defa verilen olmak üzere 2000 TL para yardımı verilmektedir.

Maddi zorluk içerisinde olan ve geçinmekte zorlanan ev hanımları Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Şartları ve E-Devlet Başvuru Formu 2024 linkine tıklayarak bilgi alabilirler.

EV Hanımlarına SED Yardımı

Ev hanımlarına SED yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti kapsamında yapılmaktadır. Bu hizmet kapsamında, ihtiyaç sahibi ailelere nakit yardım, gıda yardımı, yakacak yardımı, eğitim yardımı, sağlık yardımı, konut yardımı gibi çeşitli yardımlar yapılmaktadır.

SED Yardımı Başvuru Şartları

SED yardımına başvurabilmek için aşağıdaki şartlar aranır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Türkiye’de ikamet ediyor olmak
 • Hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin altında olması
 • Ailede çalışan bireyin bulunmaması veya çalışabilecek durumda olmaması
 • Çocukların okula devam ediyor olması

Ev hanımları SED yardımı başvurusu, e-Devlet üzerinden veya SYDV’lere bizzat başvuru yaparak yapılabilmektedir. Bu yardımdan sadece çocuğu olan ev hanımları yararlanabilir.

Ev Hanımlarına Gıda Desteği

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, belediyeler, valilikler zorda olan ev hanımlarına gıda paketi dağıtımı yapmaktadır. Gıda paketi yardımı yapılırken paketler hanede yaşayan kişi sayısı dikkate alınarak hazırlanmakta ve ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuru formunda belirtildiği adrese teslim edilmektedir.

Ev Hanımlarına Süt Parası Ödeneği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 4A SSK ve 4B Bağkur’u olan ev hanımlarına süt parası desteği verilmektedir. Doğumdan sonra annelere bir defa 650 TL süt parası ödeneği verilmektedir. Bu parayı en yakın PTT şubesine giderek T.C. kimlik numaranız ile alabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Doğum Parası Desteği

Devlet doğum yapan ev hanımlarına maddi destek vermektedir. Bunun için gerekli belgeler ile Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine giderek başvuru yapılması gerekmektedir.

Ev hanımlarına Çocuk destek bileşeni yardımı kapsamında çocuk sayısına göre para desteği verilmektedir. Çalışmayan ev hanımları gelir durumuna bağlı olarak her ay çocuk destek bileşeni yardımı alabilir.

Devlet ev hanımlarına birinci çocuk için 350 TL, ikinci çocuk için 450 TL, üçüncü ve daha fazla çocuk için 650 TL yardım yapmaktadır.

Sosyal Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Başvuru yaptığınız kuruma göre ve kurumun yoğunluğuna göre başvuru sonuçlarının süresi değişiklik göstermektedir. Genel olarak sosyal yardım başvurusu ortalama 2 hafta ve 1 ay gibi bir süre içerisinde sonuçlanmaktadır.

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Gerekli Belgeler

Başvuru için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi
 • Ev hanımı başvuru formu

Başvurunuz değerlendirildikten sonra, SYDV tarafından size bilgi verilecektir. Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, yardım almaya hak kazanacaksınız.

Yorumlar

 1. Serap dikmeceli dedi ki:

  Ben ev hanımı 3 tane çocuğum var onlara bakıyorum gelirim yok çalışmıyorum

  1. Serife dedi ki:

   Ben ev hanımıyım 2 küçük çocuğum var onlara bakıyorum calismiyorum

 2. Nejla akkol dedi ki:

  950 alıyorum param bana yetmiyo lütfen yardım edin aşka gelirim yok

 3. Necla dedi ki:

  Madi durumu yok kirada oturuyorum 5 tane çocuklarım var ev hanımı yim

 4. Gülay Demirtaş dedi ki:

  4 çocuğum var para yetmiyo küçük çocuğuma bez yetmiyo lütfen banada verin

 5. Necla dedi ki:

  Maddi durumu yok kirada oturuyorum 5 tane çocuklarım var evde 7kisiyiz bir kişi çalışıyor durumuz çok kütu