İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama Bakiye Sorgula

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama Bakiye Sorgula
11.03.2024 03:39 | Son Güncellenme: 11.03.2024 17:26

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama 2024; Ayni ve nakdi yardım çalışmaları ile İstanbul il sınırlarında ikamet eden dar gelirli ve yoksul vatandaşların yaşam standartlarını iyileştiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), ihtiyaç sahiplerinin başvurularını SEDEP resmi sitesi üzerinden kabul ederek, yoksul vatandaşların ön başvuru işlemlerini kolaylıkla internet üzerinden gerçekleştirebilmelerine olanak tanıyor.

İstanbul il sınırlarında yaşayan yani ikametgahı İstanbul’da olan tüm yoksul vatandaşlar; SEDEP resmi sitesi üzerinden İBB ayni ve nakdi yardımlarına başvurabiliyorlar.

Yoksul vatandaşlar; İBB sosyal destek kartına başvurarak, başvurularının İBB tarafından onaylanması halinde İstanbulkart isimli sosyal yardım kartının sahibi olabiliyor, kartları ile İBB anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca İBB sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? İBB sosyal yardım kartı ne işe yarar? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İBB Sosyal Yardım Kartı(İstanbulkart) Nedir? Ne İşe Yarar?

Market ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanan yoksul vatandaşların marketten gıda, erzak, kişisel bakım, temizlik malzemesi vb. ürünleri daha rahat bir şekilde satın alabilmeleri adına İBB tarafından yoksul vatandaşlara dağıtılan ve içerisine periyodik olarak bir miktar para yüklenen sosyal destek kartına İstanbulkart ismi veriliyor.

İBB sosyal yardım kartına, 18 yaşını doldurmuş olan tüm TC vatandaşlarının yanı sıra sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler ya da sığınmacılar da başvurabiliyorlar.

Başvurusu onaylanan kişiler; İstanbulkart isimli sosyal destek kartlarını BİM, ŞOK, A101 gibi İBB anlaşmalı marketlerden alışveriş yaparken kullanabiliyorlar.

Bu kartı almaya hak kazanan hak sahipleri; kartları ile tütün, alkol ve teknoloji ürünleri dışında kalan diğer ürünleri satın alabiliyorlar.

Başvurusu onaylanan muhtaç kişilerin kartlarına ilk seferde 1000 TL yardım parası yükleniyor.

Sonraki seferlerde ise daha yüksek rakamlarda yardım parası yüklenebiliyor.

Yüklenen miktar; hak sahibinin ekonomik durumuna ve muhtaçlık seviyesine bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbulkart isimli sosyal destek kartına nasıl başvurabileceğinizi aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

E-Devlet İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İstanbullu vatandaşlar, ön başvuru işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirebiliyorlar.

E-devletten İstanbulkart ön başvurularınız için ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalısınız.

Uygulamaya Git butonuna dokunduktan sonra başvurmak istediğiniz belediyeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak işaretlemelisiniz.

Daha sonra başvuru formunu ayrıntılı bir şekilde doldurmalı, sayfanın hemen alt kısmında başvurabileceğiniz sosyal yardım türleri arasından SOSYAL KART (ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini işaretlemelisiniz.

E-devlet belediye sosyal yardım başvuru formu üzerinden İBB’nin gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı, mobilya yardımı gibi diğer ayni ve nakdi yardımlarına da başvurabilirsiniz.

SEDEP İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Kısa bir süre önce İBB tarafından hayata geçirilen SEDEP projesine ait olan resmi internet sitesi üzerinden de İstanbullu yoksul ve dar gelirli vatandaşlar, İBB yardımlarına başvurabiliyorlar.

Bu site sayesinde vatandaşlar ile belediye arasındaki iletişimin daha hızlı bir şekilde sağlanması, sosyal yardımların daha etkili bir şekilde yürütülmesi amaçlanıyor.

SEDEP sitesi üzerinden İstanbulkart’a ve diğer yardımlara başvurmak adına hemen https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkini tıklayabilirsiniz.

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Yoksul vatandaşlar; Edirnekapı, Üsküdar ve Büyükçekmece’de sosyal yardım çalışmalarını yürüten Sosyal Hizmetler Merkez ya da Müdürlüklerine gidip, burada sosyal yardım başvuru formu doldurarak da İBB sosyal destek kartı başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Başvuru sahiplerinin başvuru esnasında yanlarında TC kimlik kartlarını ve kendilerinden talep edilen diğer belgeleri götürmeyi ihmal etmemeleri gerekiyor.

İstanbullu ihtiyaç sahipleri; ALO153 İBB Beyaz Masa hattını aramak suretiyle ön başvurularını gerçekleştirebilecekleri gibi başvuru için kendilerinden talep edilen belgeleri, başvuru şartlarını ve mevcut başvuru sonuçlarını da bu hattı arayıp, yetkili kişilerden öğrenebiliyorlar.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

İBB yardımlarına ilk kez başvuracak olan ihtiyaç sahiplerinin öncelikle başvuru esnasında hane başvuru kayıt formu doldurmaları gerekiyor.

İBB ayni ve nakdi yardımlarından ve sosyal destek kartından yararlanmak isteyenlerin başvuru sırasında teslim etmeleri gereken en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibinin hane bireylerine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Tüm hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir ya da gelirsizlik belgesi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • İBB sosyal yardım kartı başvuru formu
 • Ek belgeler

İstanbulkart isimli sosyal destek kartına başvuranların teslim etmeleri gereken ek belgeler; kendilerinin ya da hane bireylerinin muhtaç duruma düşmelerine yol açabilen herhangi bir sağlık sorunlarının ya da özel durumlarının mevcut olup olmadığına göre değişebiliyor.

Örneğin; en az %40 engel oranına sahip olan ve engeli yüzünden işte çalışamayan kişilerin ya da kronik hastaların hastalıklarına ilişkin olarak Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu almaları gerekiyor.

Teslim etmeniz gereken ek belgelere ilişkin detaylı bilgi alabilmek için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İstanbulkart; yalnızca belirli başvuru şartlarını taşıyanlara veriliyor.

Karta başvuracak kişilerin mutlaka 18 yaşını doldurmuş olmaları ve İstanbul il sınırlarında ikamet ediyor olmaları gerekiyor.

TC vatandaşlarının yanı sıra sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler ya da sığınmacılar da İBB sosyal yardım kartına başvurabiliyorlar.

Başvuru sahiplerinin mutlaka muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmaları da gerekiyor.

Yani işsiz ve gelirsiz vatandaşlar ile hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altına tekabül eden vatandaşlar da İstanbulkart’a başvurabiliyorlar.

Lakin başvuru sahibinin ve ailesinde bakmakla yükümlü olduğu diğer kişilerin üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul olmaması da gerekiyor.

Yani hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici ev, arsa, tarla, otomobil olması halinde başvuru sahibinin başvuruları ne yazık ki kabul edilmiyor.

İBB sosyal yardım kartına kimlerin başvurabileceğini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar
 • Engelli vatandaşlar
 • Kronik hastalar
 • Gelirsiz ve sahipsiz dul kadınlar
 • 65 yaş ve üstündeki yaşlı ve gelirsiz vatandaşlar
 • Muhtaç asker aileleri
 • Muhtaç şehit ve gazi yakınları
 • Sonradan TC vatandaşlığına geçen sığınmacılar ve mülteciler
 • Afetzede vatandaşlar

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

Gerek SEDEP sitesinden gerek e-devlet üzerinden gerekse başvuru adreslerine yani sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerine giderek İstanbulkart isimli sosyal yardım kartına başvuranların başvuruları sırasında başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda başvuru sahiplerine aylık kazançlarına, hanede bakmakla yükümlü oldukları kişi sayılarına, hanelerinde çalışan kişi sayılarına, aylık giderlerine kısacası başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıklarına ve muhtaç olup olmadıklarını tespit etmeye yönelik sorular yöneltiliyor.

Kişilerin adres ve iletişim bilgilerine yönelik soruları da mutlaka doğru yanıtlamaları gerekiyor.

İstanbulkart başvurularının onaylanması adına formda yanlış bilgiler paylaşanlar, örneğin işsiz olmamalarına rağmen kendilerini işsiz gösterenler ya da muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç beyan edenler ve kart alanlar; sonradan işsiz ya da muhtaç olmadıklarının ve başvuru şartlarını taşımadıklarının İBB tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Bu kişilerin yaptırım olarak, kartlarına yatırılan tüm paraları güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise mahkemeye veriliyor.

Aynı şekilde muhtaçlıkları sona ermesine rağmen kartlarına yüklenen yardım paralarını harcamaya devam edenler hakkında da İBB tarafından cezai yaptırım uygulanıyor.

İstanbulkart başvuru sonuçları, başvuru sahiplerinin ev adreslerine teslim edildiğinden ve başvuru sonuçları kişilerin telefonlarına SMS ile bildirildiğinden başvuru sahiplerinin formda güncel iletişim ve adres bilgilerini paylaşmayı da ihmal etmemeleri gerekiyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Telefon Numarası

İBB sosyal yardım kartı ön başvurularınız için ALO153 Beyaz Masa hattını ya da başvuracağınız sosyal hizmet merkez ya da müdürlüğüne ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

Bu numaraları arayıp, mevcut başvuru sonucunuzu da öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda başvuru detaylarını, sizden talep edilen belgeleri ve başvuru şartlarını öğrenmek adına da bu numaraları arayabilirsiniz.

Alternatif olarak ön başvurularınız için İBB Çağrı Merkezi’ni yani 0212 444 00 93 telefon numarasını da arayabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

İBB sosyal destek kartına başvuran İstanbullu ihtiyaç sahipleri; başvurularının sonuçlarını e-devlet belediye başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

Başvuru sonuçlarını ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak da öğrenebiliyorlar.

SEDEP resmi sitesi üzerinden de başvuru sonuçları sorgulanabiliyorlar.

SEDEP üzerinden İBB sosyal destek kartı ön başvurularınızın kabul edilip edilmediğini öğrenmek için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Başvurduğunuz sosyal hizmet merkez ya da müdürlüğüne ait olan telefon numarasını arayarak da başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İBB sosyal destek kartına başvuranların başvuruları, başvuru adresi tarafından incelendikten sonra başvurular, ortalama birkaç hafta içerisinde sonuca bağlanıyor.

Yoğunluk halinde başvuruların açıklanması, 3-6 aya kadar da uzayabiliyor.

İBB başvuru sonuçlarını değerlendirirken başvuru sahibi tarafından teslim edilen belgelerin doğruluğunu yani sahte olup olmadıklarını da diğer kurumlara danışarak, araştırıyor.

Başvuru sonuçlarını SMS ile başvuru sahiplerine iletiliyor.

Sonuçlar, e-devlet platformunda da açıklanıyor.

İstanbulkart isimli sosyal destek kartları; başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin formda bahsettikleri ikametgah adreslerine kargolanıyor.

Kartlar, ortalama 24 saat içerisinde kullanıma açılıyor.

İBB Kart Hangi Marketlerde Geçerli 2024?

İstanbulkart isimli sosyal destek kartı; yalnızca İBB anlaşmalı marketlerde kullanılabiliyor.

İstanbulkartların geçerli olduğu marketleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • ŞOK
 • Migros
 • A101
 • BİM
 • KİM
 • Rammar
 • Carrefoursa
 • Happy Center
 • UCZ
 • Onur Market
 • Çağrı Market

Kart sahipleri; İstanbul il sınırlarında yer alan yukarıdaki marketlerde kartlarını kullanabiliyorlar.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB tarafından sosyal yardım kartlarına aylık tanımlanan limitler; başvurusu onaylanan kişilerin muhtaçlık durumlarına, hanedeki kişi sayılarına ve ekonomik durumlarına göre değişebiliyor.

1-2 kişilik muhtaç aileler için genellikle aylık 300 TL, 3-4 kişilik aileler için aylık 400 TL, 5 ve üstü kişilik aileler içinse genellikle aylık 500 TL para yükleniyor.

Kart sahipleri; kartlarına yüklenen paraları tek seferde ya da parça parça yani farklı alışverişlerinde olacak şekilde kullanabiliyorlar.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama E-Devlet

İstanbulkart başvurusu onaylananlar; kartlarında kalan sosyal yardım parasının miktarını nasıl öğrenebileceklerini de merak ediyorlar.

Kart sahipleri, alışverişleri esnasında kartlarında kalan limiti kasiyerlerden öğrenebiliyorlar.

E-devlet platformu üzerinden ise şimdilik sorgulama işlemi yapılamıyor.

Kart bakiyesi, yalnızca İBB anlaşmalı marketlerdeki kasiyerlerden alışveriş yapılırken öğrenilebiliyor.

2024 İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

İBB; genellikle her ay için ihtiyaç sahiplerinin kartlarına sosyal yardım parası yüklüyor.

Bazı aylarda ise kartlara yükleme yapmak yerine ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine gıda ve erzak içeren yardım kolilerini teslim etmeyi tercih edebiliyor.

İlk yüklemeler ise başvuruların onaylanmasından ve kartların hak sahiplerine teslim edilmesinden sonra ortalama 30 gün içerisinde yapılıyor.

İBB Sosyal Yardım Kartım Kayboldu, Ne Yapmalıyım?

İBB sosyal yardım kartınızı kaybettiyseniz; bir an önce ALO153 Beyaz Masa hattını aramalı ve kayıp bildiriminde bulunmalısınız.

Kayıp bildiriminde bulunduğunuzda yeni kartınız; sosyal hizmetler müdürlüğü tarafından hazırlandıktan sonra ev adresinize teslim ediliyor.

Bu yazımızda İstanbulkart hangi marketlerde geçerli? sorusunu yanıtlamaya ve İstanbulkart başvuru ve sorgulama yöntemlerini sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de İstanbulkart kullanıyorsanız ya da bu karta başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.