Odun ve Kömür Yardımı Başvurusu

Odun ve Kömür Yardımı Başvurusu
13.03.2024 05:33 | Son Güncellenme: 13.03.2024 18:58

Odun ve Kömür Yardımı Başvurusu 2024; Havaların soğuması ile en çok duyulan ihtiyaçlardan biri de ısınmadır. Birçok kişi maddi imkansızlıklar nedeniyle ısınma ihtiyacını karşılayamamaktadır. Devlet ve bazı kurumlar maddi durumu olmayan vatandaşlara odun, kömür gibi yakacak yardımı yapmaktadır.

Aşağıdaki yazımızda odun yardımı başvurusu yapacak olan vatandaşlar tarafından merak edilen soruların cevapları yer almaktadır.

Odun ve Kömür Yardımı Nedir?

Odun ve kömür yardımı kış aylarında maddi olarak sıkıntı çeken vatandaşlara belediyeler, devlet, kaymakamlıklar, vakıflar ve valilikler tarafından verilen yardımdır.  Yakacak yardımı sayesinde dar gelirli vatandaşlar kış mevsimi boyunca daha iyi ısınabilecek ve hastalıklardan korunabilecektir.

Odun ve Kömür Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yakacak yardımı başvurusu yapacak olan vatandaşlar, yardım başvurusunu nereden yapılacağını araştırmaktadır. Yakacak yardımı başvurusu yapmak oldukça kolaydır. Odun ve kömür yardım başvuruları online veya kurumlara bizzat müracaat ederek yapılmaktadır.

Online başvuru yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra T.C. kimlik numarası ve şifre ile e-Devlet sistemine giriş yaparak yakacak yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kimler Odun ve Kömür Yardımından Faydalanabilir?

Odun ve kömür yardım başvurusu yapacak olan vatandaşlar, başvuru yapmadan önce kimlerin bu yardımdan faydalanabileceğini merak etmektedir. Aşağıda odun yardımından faydalanabilecek olan vatandaşların listesi yer almaktadır.

 • T.C. vatandaşı olan kişiler
 • %40 engeli olan kişiler
 • Çalışmasına engel kronik hastalığı olan kişiler
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar
 • Dul, yetim ve öksüz çocuklar
 • 65 yaş ve üstü yardıma muhtaç kişiler
 • Afetzedeler

Odun ve Kömür Yardımı Başvuru Sorgulama

Odun ve kömür yardımı başvurusu yapan vatandaşlar, başvuru sonucunun nasıl sorgulanacağını merak etmektedir. Başvuru sonucu farklı yöntemler ile öğrenilebilmektedir.

İlk olarak, başvuru sonucunu merak eden vatandaşlar, başvuru yaptığı kuruma bizzat giderek başvuru sonucunu öğrenebilir.

E-Devlet sisteminden başvuru yapan vatandaşlar ise, başvuru sonucunu e-Devlet sistemine giriş yaparak sorgulayabilir.

Odun ve kömür yardımı başvuru sonucu telefon ile de öğrenebilir. Başvuru sonucunu telefon ile öğrenmek isteyen kişiler, ALO 144 Sosyal Yardım arayarak sorgulama yapabilir.

E-Devlet Odun ve Kömür Yardımı Başvurusu Sorgulama

e-Devlet’ten yakacak yardımı için başvuru yapan vatandaşlar, başvuru sonucunu da e-Devlet sisteminden öğrenebilir.

Başvuru sonucunu öğrenmek isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılmalıdır. Daha sonra başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Odun ve Kömür Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılabilir?

Yakacak yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sunmuş olduğu yardımlara başvuru yapabilir.

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar e-Devlet kapısına giriş yaparak başvuru işlemini yapabilir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dışında yakacak yardımı yapan başka kurumlarda bulunmaktadır. Odun ve kömür yardımı için başvuru yapabileceğiniz kurumlar aşağıda yer almaktadır.

 • Belediyeler
 • Valilikler
 • Kaymakamlıklar
 • Bazı vakıflar
 • Sivil toplum kuruluşları

2024 Yılında Yakacak Yardımı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre 2024 yılında 1.6 milyar TL yakacak yardımı yapılmıştır. Bu miktar yardım yapılan vatandaşlara paylaştığında ortalama bir vatandaş 500 kg. bir defa yardım almıştır.

Devlet ihtiyaç sahibi vatandaşlara yakacak dışında 500 TL para yardımı da yapmaktadır.

Odun ve Kömür Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Odun ve kömür yardımı başvurusu yapan vatandaşlardan bazı belgeler talep edilmektedir. Talep edilen belgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

 • Muhtardan alınacak fakirlik belgesi
 • Başvuru dilekçesi
 • Kimlik fotokopisi

Yukarıda belirtilen belgeler başvuru yapacağınız kuruma göre değişmektedir. Başvuru için gerekli evrakların listesini ilgili kurumu arayarak öğrenebilirsiniz.

Belediyelerden Odun ve Kömür Yardımı Nasıl Alınır? 

Belediyelerde ihtiyaç sahibi vatandaşlara odun ve kömür yardımı yapmaktadır. Odun ve kömür yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlar ikamet ettiği bölgedeki belediyelere müracaat etmelidir. Daha sonra belediyeler bazı belgeler talep etmektedir. İstenilen belgeleri belediyelerin ilgili birimine teslim ederek yardım başvurusu yapabilirsiniz. İlgili birim tarafından yardıma ihtiyacınız olup olmadığı incelenir. Eğer ihtiyaç sahibi olduğunuz tespit edilirse, odun ve kömür yardımından faydalanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.