PTT Personel Alım Şartları? PTT Eleman Alım Başvurusu

PTT Personel Alım Şartları? PTT Eleman Alım Başvurusu
07.01.2024 14:11 | Son Güncellenme: 07.01.2024 17:35

PTT Personel Alım Şartları? PTT Eleman Alım Başvurusu 2024; Ülkemizde binlerce kişi iş aramakta ve memur olmayı istemektedir. Bu nedenle yayınlanan her ilanı takip etmektedir. Son dönemlerde en çok takip edilen konulardan biri de PTT personel alım ilanıdır. KPSS’ den yeterli puan alan kişiler ilanlara başvuru yapabilecektir.

PTT personel alımına başvuru yapacak olan kişilerin merak ettiği bütün soruların cevapları aşağıda yer almaktadır.

Kimler PTT Personeli Olarak Çalışabilir?

PTT iş başvurusunda bulunmak ve sınava girmek isteyen kişiler en az 18 yaşında ve en fazla 35 yaşında olmaları ve kamu haklarından yasaklı olmamaları gereklidir. 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı kanunu 28 madde kapsamı dışında olan herkes PTT iş başvurusunda bulunabilir.

PTT personeli olarak çalışmak isteyen kişiler, PTT’nin duyurduğu ilanlara uygun şartları yerine getiren kişilerdir. Personel olarak çalışmak isteyen kişilerin gerekli başvuru şartlarını yerine getirmelidir. Şartları yerine getiren kişiler ilanlara başvuru yapabilmektedir.

PTT Personel Alım Başvuru Şartları

PTT’ye iş başvuru yapmak isteyen vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Şartları yerine getiren kişiler iş ilanlarına başvuru yapabilmektedir. PTT personel alımı başvuruları için gerekli şartlar aşağıda yer almaktadır.

 • Başvuru yapacak olan kişileri T.C. vatandaşı olması
 • 18 yaş ile 35 yaş arasında olması
 • Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış olması
 • Akli dengesinin yerinde olması
 • KPSS’ den belirtilen puanı almış olması
 • Yüz kızartıcı, terör gibi herhangi bir yüz kızartıcı suç işlememiş olması
 • Görev süresinde herhangi bir yerde çalışmaması
 • Atanacağı bölümden eğitim alması ve belirtilen özel şartlara sahip olunması
 • Uyuşturucu vb. maddeler kullanmamış olması

PTT Personel Alımı KPSS Şartı Var Mı

2024 yılı için yapılan PTT personel alımında, KPSS şartı aranmaktaydı. Başvuruda bulunacak adayların, Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girmiş ve KPSS P3 puan türünden en az 70 (yetmiş) puan almış olmaları gerekiyordu.

2024 yılı için henüz bir personel alım ilanı yayımlanmamıştır. Ancak, geçmişte yapılan alımlarda KPSS şartı arandığından, 2024 yılı için de KPSS şartı aranması muhtemeldir.

Bu nedenle, PTT personel alımı için başvuru yapmayı düşünüyorsanız, yayımlanan ilanları dikkatlice incelemenizi ve başvuru şartlarını mutlaka kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

PTT Personel Alımı Başvurusu Yaş Sınırı

2024 yılı için yapılan PTT personel alımında, başvuruda bulunacak adayların, 18 yaşını tamamlamış ve giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla 36 yaşından gün almamış olmaları gerekiyordu.

PTT Personel Alım Başvurusu Nereye Yapılır?

PTT personel alımı yapacağında resmi web sitesinden ilan yayınlamaktadır. Başvuru yapacak kişiler web sitesinden detaylı bilgi sahibi olabilecektir. Başvuru yapacak olan adayların hangi alandan tercih edeceğini belirlemesi gerekmektedir.

PTT iş başvuru ve PTT personel alımı için PTT resmi sitesinden başvuruda bulunmak için https://www.pttteknoloji.com.tr/insan-kaynaklari/ linkine tıklayarak yapabilirsiniz.

PTT Personel Alım Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT iş başvurusu yapacak olan kişiler kurumun resmi web sitesinden başvuru yapabilecektir. Başvuru yapacak olan kişilerin gerekli şartları taşıması gerekmektedir. Şartları yerine getiren kişiler başvuruları yaptıktan sonra mülakatlara çağırılacaktır. Mülakatlardan başarı elde eden kişiler kadrolu olarak işe alınacaktır.

PTT Personel Alım Başvuru Ekranı

PTT personel alım başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden online olarak yapılmaktadır. Başvuru ekranına erişmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. e-Devlet Kapısı’na giriş yapın.

 2. Arama çubuğuna “PTT personel alım başvurusu” yazın ve çıkan sonuçlardan “PTT Genel Müdürlüğü Bireysel Ön Kabul Başvurusu” seçeneğini tıklayın.

 3. Açılan ekranda, başvuru yapmak istediğiniz pozisyonu seçin ve “Devam” butonuna tıklayın.

 4. Kişisel bilgilerinizi ve eğitim bilgilerinizi girin.

 5. Başvurunuzu tamamlamak için “Başvur” butonuna tıklayın.

Başvuru ekranında, başvuru yapacağınız pozisyona ilişkin tüm bilgiler ve başvuru şartları yer almaktadır. Bu bilgileri dikkatlice inceleyerek başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz.

PTT personel alım başvurusu e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-bireysel-on-kabul-basvurusu linke tıklayabilirsiniz.

PTT İş Başvuru Formu

PTT tarafından verilen iş ilanlarına başvuru yapmak isteyen kişilerin doldurması gereken formdur. Başvuru formunda başvuru yapan kişinin eğitim durumu, adres bilgileri kişisel bilgileri gibi bilgiler yer almaktadır. Formda yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurması gerekmektedir.

Formda yer alan bütün bilgilerin doğruluğu ilgili birimler tarafından incelenecektir. Formda yer alan bilgileri doğru ve eksiksiz olan ve gerekli şartları karşılayan kişiler mülakata çağırılacaktır. Mülakattan sonra başarılı olan kişiler ise sözlü ve yazılı sınavlara tabii tutulacaktır.

PTT Yazılı Sınavda Hangi Sorular Sorulur?

PTT sınavlarına girecek olan kişiler sınav konularını ve soruları merak etmektedir. Aşağıda PTT sınavında sorulacak olan konu başlıkları yer almaktadır.

 • Paragraf, yazım bilgisi, dil bilgisi
 • Sözel mantık
 • Sayısal mantık
 • Türkiye coğrafyası
 • Ölçme becerisi
 • Vatandaşlık

PTT Personel Alımı Var mı?

PTT’ye başvuru yapacak olan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri “PTT personel alımı var mı sorusudur. Bu soruya ilişkin henüz net bir açıklama bulunmamaktadır. Fakat 2024 yılında fazlasıyla memur alımı yapılmaktadır. Bu nedenle ilerleyen zamanlarda personel alım ilanı yayınlanacağı düşünülmektedir. Personel alımı ile ilgili duyuları kurumun resmi web sitesinden takip edebilirsiniz.

PTT Hangi Bölümlerden Personel Alımı Yapmaktadır?

PTT’nin 2024 yılında farklı alanlarda personel alımı yapacağı düşünülmektedir. Aşağıda hangi alanlarda personel alımı yapılacağı bilgisi yer almaktadır.

 • Büro görevlisi
 • Gişe görevlisi
 • Mimar
 • Avukat
 • Mühendis
 • Tekniker
 • Kargo görevlisi

PTT Personel Alım Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

PTT personel alımı yapacak olan kişiler gerekli şartları yerine getirmelidir. Şartları yerine getiren adaylar PTT’nin ilerleyen günlerde yayınlanacak ilanlarına başvuru yapabilecektir. Yayınlanacak olan ilanları kurumun web sitesinden takip edebilirsiniz. Şu an alım ile ilgili bir duyuru bulunmamaktadır. İlanların kısa sürede yayınlanması beklenmektedir.

PTT Personel Alımı İş İlanları 2024

Bazı dönemlerde PTT personel alımı yapmaktadır. Alımı yapacak olan departmanları https://www.pttteknoloji.com.tr/insan-kaynaklari/ linkine tıklayarak duyurular sayfasından takip edebilirsiniz. Yayınlanan ilanlara kriterleriniz uyuyorsa başvuru yapabilirsiniz. PTT öğrencilere staj imkânı da sağlamaktadır. Staj yapmak isteyen öğrenciler https://kariyerkapisi.cbiko.gov.tr/ linkine tıklayarak başvuru yapabilir.

PTT Memur Olmak İçin KPSS’den Kaç Puan Almak Gerekir?

PTT kurumunda memur olmak için adayların KPSS P3 puanının en az 70 olması gerekmektedir. Puanı 70 ve üzeri olan vatandaşlar ilanlara başvuru yapabilmektedir. Başvuru yapacak adayların diğer şartları da yerine getirmesi gerekmektedir.

PTT Personel Maaşları Ne Kadar?

PT personel maaşları çalışan kişinin statüsüne göre değişmektedir. Mühendis, mimar ve avukat statüsünde çalışanlar 6000 TL civarı, tekniker statüsünde çalışanlar 4950 TL civarında ve postacı statüsünde çalışanlar 4700 TL gibi tutarlarda maaş almaktadır. Bu maaşlara ek mesai vb. durumlarda ekleme yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.