Yüksek Kira Artışını Önlemek İçin Adım Atıldı Artık Ev Sahipleri Düşünsün

Yüksek Kira Artışını Önlemek İçin Adım Atıldı Artık Ev Sahipleri Düşünsün
19.05.2024 15:32 | Son Güncellenme: 19.05.2024 15:37

Kira fiyatlarında ciddi oranda yükseliş bir çok kişinin mağdur olmasına neden oldu. Özellikle fahiş kira bedeli isteyen ev sahipleri için işikayet hattı oluşturan devlet bu konudu ciddi yaptırımlar oluşturarak yüksek kira artışının önüne geçmeye çalıştım.

Ayrıca TOKİ ile yapılan anlaşma kapsamında İLK EVİM ve TOKİ sıfır konut projeleri ile kapsamında evi olmayan binlerce aileyi konut sahibi yapmayı hedeflemektedir.

Bakanlık tarafındna ayrıca 81 ilde devlet ait konular asatışa çıkarken ayrıca Emlak Müzayede ile 36 ilde %10 peşin 70 vade ile konut satışı yapacak.

36 İlde 199 Konut Satışı Başladı

Kamuda tasarruf kapsamında satışlara hız veren devlet kurumları elinde bulunan bir çok konutu uygun fiyat ile satışa çıkardı.

İlk etapta 36 ilde 199 konut uygun fiyat ve taksit ile satışı çıkarıldı.

TOKİ tarafındna satışa çıkarılan konutları incelemek için https://www.emlakmuzayede.com.tr/ linke tıklayarak ilanı inceleyebilirsiniz.

İlk Evim Projesi Kapsamında Binlerce Kişi Ev Sahibi Olacak

Kşrada yaşayan ve hiç evi olmayan dar gelirli aielere destek olmak adına hayata geçirilen ilk evim projesi kapsamında ilk başvurular kabul edildi. Toplamda 8 milyon başvuru kabul olmuştu. Evlerin yapılmaya başlandığı ve kısa süre içerisinde evlerin sahiplerine teslime dileceği açıklandı.

İkinci etap başvurular için şu an çok fazla talep olduğu için yakın zamanda ikinci etap başvuruların başlaması bekleniyor.

TOKİ ilk evim projesi için https://a.toki.gov.tr/Projeler/sosyal-konut.html linkine tıklayabilirsiniz.

Konut Satışları Hızlandı

Devlet kuruma ait olanilan.gov.tr ilan sayfasınd asatışa sunulan konutlar 81 ilde 1+1 , 2+1, 3+1 ve 4+1 evlerin ilanlarını inceleyerek sizlerde ev sahibi olabilirsiniz.

İşte güncel olarak ihale ile satışı yapılan konutların https://www.ilan.gov.tr/ilan/kategori/14/konut?currentPage=0 ilanlarını bu sayfa üzerinden inceleyebilirsiniz.

Çok uyguna satılan ev ve konutlara iceleyerek sizlerde ev sahibi olabilirsiniz.

Satışlar Nasıl Yapılacak

Direk satış yöntemiyle satılacak konutlar için, ihale süreci hakkında detaylı bilgi verilmiş. İhale açık artırma suretiyle gerçekleştirilecek. İhaleye katılmak isteyenlerin belirtilen süreler içerisinde esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif vermeleri gerekiyor. İlk artırmada, malın tahmin edilen değerinin %50’si ve varsa rüçhanlı alacakların toplamı ile satış giderlerini geçen teklifler kabul edilecek. Ancak birinci artırmada istekli çıkmazsa, ikinci artırmada malın tahmin edilen değerinin %50’si, varsa rüçhanlı alacakların toplamı ve satış giderlerini geçen en yüksek teklifi veren kişiye satış yapılacak. Eğer bu artırmada da alıcı çıkmazsa, satış talebi düşecektir.

İhaleye katılacak olanların, tahmin edilen değerin %20’si oranında pey akçesini yatırmaları gerekmektedir. Bu süreçte belirtilen prosedürlere uyulması önemlidir, aksi takdirde ihaleye katılım geçersiz sayılabilir veya belirtilen koşulların dışında bir sonuç alınabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.