Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatar? Doğalgaz Yardım Parası Yattı Mı?

Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatar? Doğalgaz Yardım Parası Yattı Mı?
15.11.2023 10:51 | Son Güncellenme: 15.11.2023 15:35

Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatar? Doğalgaz Yardım Parası Yattı Mı? Ülkemizde Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere birçok büyükşehir belediyesi;  aylık doğalgaz fatura giderlerini karşılamakta zorlanan dar gelirli vatandaşlarımız için doğalgaz yardımında bulunuyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi; doğalgaz yardım paralarını Başkent Kart kullanıcılarının kartlarına yüklerken; İBB doğalgaz yardımları ise Askıda Fatura Projesi çerçevesinde yürütülüyor.

İhtiyaç sahibi İstanbullu vatandaşlar; Askıda Fatura’ya bırakarak, doğalgaz faturalarının tamamının ya da bir kısmının hayırsever vatandaşlar tarafından karşılanmasını sağlayabiliyorlar.

Vatandaşlar; belediyelerin yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na da doğalgaz yardımı alabilmek adına başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır? Doğalgaz yardımı ne zaman yatar? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyelerin doğalgaz yardımına başvurmak isteyenler; belediye binasına giderek başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Belediyelere bağlı olan sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerine gidilerek de başvurular yapılabiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin doğalgaz yardımına başvurmak isteyen dar gelirli vatandaşlar ise ASKIDA FATURA resmi sitesi üzerinden ön başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Vatandaşlar; ALO153 Beyaz Masa hattını arayıp, belediyelerinin doğalgaz yardımından yararlanıp yararlanamayacaklarına dair de bilgi alabiliyorlar.

Ülkemizde belediyelerin yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet göstermekte olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları da yoksul vatandaşlar için doğalgaz yardımında bulunuyor.

Bu noktada vatandaşların ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekiyor.

Ön başvurular ise ALO144 veya ALO183 Sosyal Destek hatları aranarak yapılabiliyor.

İBB Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB; pandemi sürecinde geliştirdiği Askıda Fatura Projesi kapsamında ihtiyaç sahiplerinin su ve doğalgaz faturalarının hayırsever vatandaşlar tarafından ödenebilmesini mümkün bir hale getiriyor.

Böylelikle yoksul vatandaşlar, doğalgaz faturalarını karşılayamadıkları için doğalgazlarının kesilmesinden kurtulmuş oluyor.

Yapılan doğalgaz yardımı ile yoksul ailelerin kış aylarında hem ısınabilmeleri hem de sıcak suya erişebilmeleri sağlanmış oluyor.

İBB Doğalgaz yardımına başvurmak isteyenler; ASKIYA FATURA bırakıp, faturalarının ödenmesini garantileyebiliyorlar.

Askıya Fatura bırakmak ve doğalgaz faturanızın ödenmesini sağlamak adına hemen https://askidafatura.ibb.gov.tr/fatura-ekle linkini tıklayabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi; kış aylarında yoksul vatandaşların Başkent kart isimli kartlarına doğalgaz yardım parası yüklüyor.

İhtiyaç sahiplerinin kartlarına doğalgaz yardım parası olarak aylık 500 TL yardım parası yükleniyor.

Doğalgaz yardımı; Başkent Kartlara yüklendiğinden ihtiyaç sahiplerinin öncelikle sosyal yardım başvuru adreslerine gitmeleri ve burada Başkent Kart başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Yani Başkent Kart sahibi olmayanlar; doğalgaz yardımı alamıyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart yardımına başvurmak için Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren kadın lokallerine ya da yaşam merkezlerine gitmeli ve burada başvuru formu doldurmalısınız.

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvuru adreslerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Ayaş AYM
 • Araplar AYM
 • Altındağ AYM
 • Bala Gençlik Merkezi
 • Elmadağ Gençlik Merkezi
 • Kalecik AYM
 • Kahraman Kazan AYM
 • Kuşcağız AYM
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi
 • Mamak Gençlik Merkezi
 • Ortapınar Gençlik Merkezi
 • Yenikent Gençlik Merkezi
 • Yahyalar AYM

Başkent Kart sahibi olanların kartlarına doğalgaz yardım parası, otomatik olarak yatırılıyor.

Yani Ankaralı ihtiyaç sahiplerinin doğalgaz yardımı alabilmeleri için ek bir başvuru yapmaları gerekmiyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardımı ile yoksul ailelere umut oluyor.

Vatandaşlar; Bakanlık tarafından açıklanan tarihler arasında doğalgaz yardım başvurularını TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile e-devlet platformu üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. 

Geçtiğimiz kış 216 BİN kişinin e-devlet üzerinden başvuru yaptığı doğalgaz yardımı dahilinde başvurusu olumlu sonuçlanan hak sahiplerinin PTT hesaplarına Mart ve Ekim aylarında 900 TL ile 2500 TL arasında yardım parası yatırıldı.

Önümüzdeki kış aylarında da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca geçtiğimiz yıl olduğu gibi ihtiyaç sahipleri için doğalgaz yardımı yapılması planlanıyor.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu E-Devlet

İhtiyaç sahipleri; doğalgaz tüketim desteğine https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linki üzerinden başvurabiliyorlar.

TC kimlik no ve e-devlet şifreleri ile sisteme girdikten sonra doğalgaz tüketim desteği başvuru formunu doldurmak suretiyle yardım başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; doğalgaz yardımı yaparken, vakıf kaydı olan ihtiyaç sahiplerine öncelik veriyor.

Başvurusunun olumlu sonuçlanmasını isteyen kişilerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, burada yoksul ve dar gelirli olduklarına dair hane başvuru kayıt formu doldurmaları ve kendilerinden talep edilen belgeleri yetkili kişilere teslim etmeleri gerekiyor.

Doğalgaz Yardımı Kimlere Verilir?

Doğalgaz yardımı; muhtaçlık sınırının altında yaşayan tüm vatandaşlara veriliyor.

İBB doğalgaz yardımına İstanbulkart; Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımına ise Başkent Kart sahipleri başvurabiliyorlar.

İstanbulkart sahibi olmayanlar; Edirnekapı, Üsküdar ve Büyük Çekmece’deki sosyal hizmet merkez veya müdürlüklerine giderek, burada kart başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Doğalgaz yardımına kimlerin başvurabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar
 • Dul kadınlar
 • En az %40 engel oranına sahip olan engelli vatandaşlar
 • Kronik hastalar
 • 65 yaş ve üstü muhtaç yaşlılar
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Muhtaç asker aileleri
 • Afetzedeler
 • Sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler ya da sığınmacılar

Hane kişi başı aylık net kazancı; güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar, doğalgaz yardımı alabiliyorlar.

Bu kişiler, belediyelerin gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, para yardımı, giysi yardımı gibi diğer ayni ve nakdi yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Ancak hane bireylerinden herhangi birinin üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olduğunun başvurulan belediye tarafından tespit edilmesi üzerine bu kişilerin doğalgaz yardım başvuruları başvurulan belediye tarafından kabul edilmiyor.

Yani başvuru sahibinin yanı sıra aile bireylerinin üzerinde kayıtlı herhangi bir gelir getirici ev, arsa, tarla, araba ve otomobil gibi gayrimenkul veya değerli menkul bulunmaması gerekiyor.

Doğalgaz Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Doğalgaz yardımına başvuracak kişilerin daha önceden de bahsettiğimiz gibi belediyede muhtaç olduklarına dair kayıtlarının mevcut olması gerekiyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı; Başkent Kart sahiplerine yönelik olarak yapıldığından başvuru sahiplerinin öncelikle sosyal yardım kartına başvurmaları gerekiyor.

Belediyelerin sosyal yardım kartına başvuracak olan kişilere başvuruları esnasında doldurmaları için hane başvuru kayıt formu veriliyor.

Aynı zamanda başvuru sahiplerinin yardım alabilmeleri için bazı belgeleri başvuru adreslerine teslim etmeleri gerekiyor.

Teslim edilmesi gereken bu belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • SGK’dan tüm hane bireyleri için alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Hane bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopileri
 • Ek belgeler

Başvuru sahiplerinin hane bireylerinin özel durumlarına ya da mevcut bir sağlık sorunlarının bulunup bulunmadığına göre ek belgeler teslim etmeleri de gerekebiliyor.

Örneğin, çocuğu okuyan kişilerin çocuklarına dair öğrenci belgesi, engelli bireylerin ise 2024 engelli belgesi teslim etmeleri gerekiyor.

Teslim etmeniz gereken belgelerin tam listesini başvuracağınız kurumdan öğrenebilirsiniz.

Doğalgaz Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediyenizin doğalgaz yardımına dair bilgi alabilmek ve ön başvuru işleminizi gerçekleştirmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Bağlı olduğunuz belediyeyi arayarak da başvuru detaylarını öğrenebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardımı ön başvurularınız için ALO144 ya da ALO183 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

Bu numaraları arayarak, doğalgaz yardım başvuru sonuçlarınızı da öğrenebilirsiniz.

Doğalgaz Yardım Başvuru Formu

Gerek belediyelerin doğalgaz yardımına gerekse Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardımına başvuracak kişilerin başvuru sırasında mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu form; başvuru sahibinin aylık gelirlerinin yanı sıra aylık giderlerine yani muhtaçlık durumunu tespit edebilmeye ilişkin sorular içeriyor.

Yardımlar; muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişiler için yapıldığından başvuru sahiplerinin başvuru formunda paylaştıkları bilgiler ve teslim ettikleri belgeler ışığında başvuru sahiplerinin muhtaçlık sınırının altında yaşayıp yaşamadıkları başvurulan kurum tarafından tespit ediliyor.

Doğalgaz yardımı alabilmek adına muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç olarak beyan edenler ve bir süreliğine yardım alanlar, sonradan muhtaç olmadıklarının başvurdukları kurum yani belediye ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tespit edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Bu kişilerden aldıkları yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri talep ediliyor.

Ödeme yapmayanlar ise başvurulan kurumca mahkemeye veriliyorlar.

Doğalgaz Yardımı Sorgulama

Belediyelerin doğalgaz yardımına başvuranlar, ALO153 Beyaz Masa hattını ya da başvurdukları belediyeyi arayıp, başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

İBB doğalgaz yardımına başvuranlar yani Askıya Fatura Bırakanlar; https://askidafatura.ibb.gov.tr/fatura-sorgula linki üzerinden askıda faturalarını sorgulayabiliyorlar. Yani faturalarının hayırseverler tarafından ödenip, ödenmediğini bu link üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ise vatandaşların Başkent Kartlarına 500 TL yardım parasını yüklüyor.

E-Devlet Doğalgaz Yardımı Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardımına başvuran vatandaşlar, başvurularının kabul edilip edilmediğini e-devlet üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

Başvuru sonuçlarını, ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayarak da öğrenebiliyorlar.

E-devlet üzerinden doğalgaz yardım başvuru sonucunu görüntülemek isteyen vatandaşların ise https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

PTT Doğalgaz Yardımı Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; doğalgaz yardım paralarını başvurusu onaylanan hak sahiplerinin PTT hesabına yatırıyor.

Vatandaşlar, doğalgaz desteğinin hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linki üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatar?

Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere belediyeler; genellikle Kasım ayı sonuna doğru başvurusu onaylanan kişiler için doğalgaz yardımında bulunuyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi; Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında 500 TL olacak şekilde yani toplam 2000 TL doğalgaz yardım parasını hak sahiplerinin Başkent Kartlarına yüklüyor.

İBB doğalgaz yardımına başvuranlar ise faturalarının ödenip ödenmediğini ASKIDA FATURA sitesi üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise Ekim, Ocak ve Mart aylarında olacak şekilde toplamda 3 sefer doğalgaz yardımında bulunuyor.

Her bir ayda hak sahiplerinin PTT hesabına muhtaçlık durumlarına göre 900 – 2500 TL arasında yardım parası gönderiyor. 

Doğalgaz Yardım Parası Yattı Mı?

Doğalgaz yardımı başvurusu sonrası başvurusu onaylanan ailelere doğalgaz yardımı parası ödemeleri Aralık ayı itibari ile yatırılmaya başlanacak. Doğalgaz yardımı parası yatan kişiler PTT şubelerine giderek yada e-devlet üzerinden doğalgaz faturalarını ödeyebilecekler.

Doğalgaz Yardımı Ödemesi Ne Zaman Yatacak?

Doğalgaz yardımı ödemesi, 2024 yılında başlayacak bir sosyal destek programıdır. Bu program, gelir seviyesi belirli bir sınırın altında olan ve doğalgaz faturasını ödemekte zorlanan vatandaşlara yöneliktir. Doğalgaz yardımı ödemesi, her ayın ilk haftasında PTT aracılığıyla alıcıların hesaplarına yatırılacaktır. Doğalgaz yardımı almak için başvuru yapmak gerekmektedir. Başvuru şartları ve detayları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yayınlanacaktır.

Doğalgaz Yardım Parası Nereye Yatar?

Doğalgaz yardımı parası, başvuru sahibinin PTT hesabına tanımlanıyor. Başvuru sahibinin PTT hesabına tanımlanan doğalgaz yardımı parası ile doğalgaz faturalarını ödeyebilirler.

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Ankara Büyükşehir Belediyesi; geçtiğimiz kış Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında 500 TL yani toplamda 2000 TL doğalgaz yardımında bulundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise Ekim, Ocak ve Mart aylarında yani yılda 3 sefer her seferinde 900-2500 TL arasında doğalgaz yardım parasını hak sahiplerinin PTT hesabına gönderdi.

2024 yıllarında doğalgaz yardım tutarlarının ne olacağı ise ihtiyaç sahibi vatandaşlar tarafından şimdiden merak konusu olmayı başardı.

Doğalgaz Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Doğalgaz yardım başvuruları, ortalama birkaç hafta içerisinde sonuçlanıyor.

E-devlet üzerinden yapılan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardım başvurularının mutlaka Bakanlık tarafından yazılı olarak bildirilen başvuru tarihleri arasında yapılması gerekiyor.

Başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler; Ekim ayında doğalgaz yardımı almaya başlayabiliyorlar. 

Doğalgaz Yardımı Nereye Yatacak?

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı, hak sahiplerinin Başkent Kartlarına yatırılıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım paraları ise TC kimlik numaraları üzerinden başvurusu onaylananların PTT hesabına yatırılıyor.

İBB Askıda Fatura Projesi üzerinden askıya fatura bırakanların faturaları ise hayırseverler tarafından ödeniyor.

Doğalgaz Yardımı Kabul Edildi Ne Yapmalıyım?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardım başvurunuz kabul edildiyse doğalgaz faturanız ile birlikte size en yakın PTT şubesine gitmelisiniz.

Burada doğalgaz yardım paranızı faturanızı PTT veznesinde çalışan veznedara gösterip, alabilir; faturanızı indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır?

E-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardımına başvuranlar; başvurularının onaylanması üzerine yardım paralarını PTT veznelerinden alabiliyorlar.

Ankaralı vatandaşlar ise Başkent Kartlarına yılda dört sefer yüklenen yardım paralarını doğalgaz faturalarını öderken, kullanabiliyorlar.

İstanbullu ihtiyaç sahipleri ise ASKIDA FATURA sitesine girip, askıya fatura bırakarak, doğalgaz yardımı alabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca doğalgaz yardımı nasıl alınır? Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır? vb. doğalgaz desteğine dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de doğalgaz yardımı alıyorsanız ya da bu yardıma başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Kübra ASAMAKA dedi ki:

  Doğalgaz yardım desteği almak istiyorum.