DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

İBB Anne Bebek Destek Paketi Başvurusu ve Başvuru Sorgulama

İBB Anne Bebek Destek Paketi Başvurusu ve Başvuru Sorgulama
01.04.2024 13:44 | Son Güncellenme: 01.04.2024 18:10

İBB Anne Bebek Destek Paketi Başvurusu; Bebeklerin bez, mama ve ıslak mendil ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra çocuk sayısına göre annelerin İstanbulkart’ları ile kullanabilecekleri 150 ila 250 TL’lik destek tutarlarını kapsayan İBB Anne Bebek Destek Paketi Başvurusu ve Başvuru Sorgulama işlemleri ve İBB Yardımları Nelerdir? İBB Yardımı Nasıl Alınır gibi konu başlıklarına, başvuru işlemleri hakkındaki detaylı bilgilere ve merak ettiğiniz sorulara yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

İBB Anne Bebek Destek Paketi Nedir?

İBB Anne Bebek Yardımı çocuklu annelere yönelik düzenlenmiş olan destek paketidir. 0 – 4 yaş aralığında çocuğu bulunan annelere sunulan bu paket içerisinde toplu ulaşımdan ücretsiz olarak yararlanmak ve bebeğin ihtiyacı olan ıslak mendil, bez ve mama gereksinimleri de bulunmaktadır.

Hayırseverlerin arzu ettiği miktarda ödeme yaparak toplanan tutarları ihtiyaç sahibi annelere ulaştırılmasını sağlayan İBB, bu destek paketi ile 0-4 yaş arası 1 bebeği olan annelere 150 TL, 1’den fazla bebek sahibi olan annelere ise 250 TL destek olmalarına olanak sunmaktadır. Yapılan destekler ise; çocuk sayısına göre direkt olarak Anne Kart bakiyelerine yüklenerek annelerin SMS ile bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.

İBB Anne Bebek Yardım Paketi Başvurusu

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi sosyal yardım ve destek paketleri içerisinde anne ve bebeklere yönelik sunmuş olduğu yardımlara bir yenisini daha ekleyerek 0 – 4 yaş aralığında çocuğu bulunan annelere bezden mamaya ve hatta ıslak mendile kadar pek çok ihtiyacı karşılamak amacı ile Anne – Bebek Destek Paketi sunmaktadır.

Hayırseverlerin destekleri ile anne ve bebeklere ulaşan bu destek programı İBB tarafından gerçekleştirilen sosyal inceleme sonrasında muhtaçlığı tespit edilmiş ailelere direkt olarak ulaştırılmaktadır.

Hayırseverlerin İBB web sitesi üzerinden online olarak yaptığı destekler doğrudan 0 – 4 yaş aralığında bebek sahibi olan annelerin İstanbulkart’ına yatırılarak tüm annelerin SMS ile bilgilendirilmesi de sağlanmaktadır.

İBB Yenidoğan Destek Paketi Nedir?

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi “Askıda Fatura” adı başlatmış olduğu yardımlaşma kampanyasına Anne Bebek Destek Paketi’ni eklemesinin ardından doğum yapan ihtiyaç sahibi annelerin de ilk 4 ay boyunca ihtiyaçlarını karşılayabilmek için düzenlenen yeni bir destek kampanyasıdır.

Anne Bebek Yardım Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hayırseverlerin ve kurumların birlikte katıldığı yardımlaşma projesi Anne Bebek Destek Paketi ve Hoşgeldin Bebek Paketi Başvurusu gibi sosyal destek programlarına başvuru yapabilmek oldukça kolaydır. İBB Anne Bebek Yardım Başvurusu için Alo 153 Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Sosyal Destek Programına müşteri hizmetleri aracılığı ile başvuru yapılabilmektedir.

Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) başvurularını online olarak gerçekleştirmek mümkündür. Online başvuru işlemi için linke tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru

İBB Anne Bebek Paketi Başvuru Formu

İBB Anne Bebek Destek Paketi Başvurusu ve Yeni Doğan Desteği Paketi gibi pek çok sosyal desteklerden yararlanabilmek için 153 çözüm merkezi üzerinden işlem yapılabileceği gibi SEDEP (Sosyal ve Ekonomik Destek Programı) üzerinden de online olarak başvuru tamamlanabilmektedir.

SEDEP İBB Anne Bebek Paketi Başvuru Formu doldurularak online İBB Anne Bebek Paketi ve Yeni Doğan Desteği Paketi Başvuru Formuna ulaşmak için linke tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru

Anne Bebek Destek Paketinden Kimler Yararlanabilir?

Anne Bebek Destek Paketi programından İBB’ye daha önce sosyal yardım talebinde bulunmuş ihtiyaç sahibi anneler ile yardım talebinde bulunabilecek ve talebi gerekli incelemeler sonrasında olumlu sonuçlanmış tüm ihtiyaç sahibi anneler yararlanabilmektedir.

Anne Bebek Destek Paketi Şartları Nelerdir?

İBB Sosyal Destek Programları dahilinde ihtiyaç sahibi annelere sunulan Anne Bebek Destek Paketi başvurularında belirli kriterler ve şartlar aranmaktadır. Başvuru sonrasında talebin olumlu değerlendirilebilmesi için aranan şartlar şunlardır:

 • Başvuru sahibinin hane halkının kişi başına düşen aylık ortalama gelirinin asgari ücretin aylık net tutarından 1/3 az olması
 • Sosyal inceleme esnasında yardım programına ilişkin durumu gösteren doğum belgeleri ve sosyal inceleme sonrasında istenen ek belgelerin beyanı
 • İstanbul il sınırları içerisinde ikamet etmek

Anne Bebek Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Anne Bebek Yardımı ve İBB’nin sunmuş olduğu diğer destek paketleri hakkında detaylı bilgi almak için Alo 153 Çözüm Merkezi üzerinden çağrı merkezi yetkilisi ile görüşerek detaylı bilgi almak mümkündür. İl dışından yapılan aramalarda ise, 0212 153 00 00 numaralı hat üzerinden ulaşabilirsiniz.

Anne Bebek Yardımı Başvuru Sorgulama

İBB Anne Bebek Destek Paketi Başvurusu Sorgulama ve Yenidoğan Destek Paketi Başvuru Sorgulama işlemlerini 153 Çözüm Merkezi üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Ayrıca İBB Sosyal Yardım web sitesi üzerinden de online olarak başvuru sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

SEDEP Anne Bebek Destek Yardımı Başvuru Sorgulama için linke tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama

E-devlet Anne Bebek Yardım Başvurusu Sorgulama ve İBB Yenidoğan Destek Paketi Başvuru Sorgulama işlemi için e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama ekranını kullanmak yeterlidir.

e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama işlemi için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

Anne Bebek Yardımı İçin Gerekli Belgeler

İBB Anne Bebek Yardımı başvurusu sonrasında yapılan sosyal inceleme doğrultusunda başvuru sürecinin tamamlanabilmesi için bir takım bilgi ve belgelerin beyan edilmesi istenmektedir. Başvuru süreci devam eden ihtiyaç sahibi annelerden istenen evraklar şunlardır:

 • T.C. kimlik numarası bulunan kimlik kartı
 • İstanbul il sınırlarında olduğunu ifade eden ikametgah belgesi
 • Fakirlik Belgesi
 • Gelir Belgesi
 • İşsiz anneler için İş-kur kaydı
 • Yenidoğan bebeklerde Doğum Belgesi
 • Kirada oturanlar için Kira Sözleşmesi

Yukarıda yer alan bu belgeler sosyal inceleme sonrasında ihtiyaç sahibi annelerin durumlarına ve ihtiyaçlık hallerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

İBB Yenidoğan Destek Paketi Şartları

İBB Yenidoğan Destek Paketi ihtiyaç sahibi annelere kavuşurken öncelik sosyal yardım alan aileleri kapsamaktadır. Yeni doğan bebeğin bezinden oyuncaklarına kadar tüm malzemeyi bir paket halinde annelere ulaştıran İBB Yenidoğan Destek Paketi’nden yararlanmak için istenen şartlar şunlardır:

 • Hane içerisinde kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin net tutarının ⅓’ünden az olması,
 • Sosyal inceleme sonrasında doğuma ilişkin istenen bilgi ve belgelerin beyan edilmesi
 • Yenidoğan bebeğin 4 ayını geçmemiş olması

İBB Yenidoğan Destek Paketi Başvuru Formu

İBB Anne Bebek Destek Paketi Başvurusu işlemleri 153 Çözüm Merkezi ve İBB Sosyal Yardım web sitesi üzerinden online olarak gerçekleştirilebilmektedir.

SEDEP (Sosyal ve Ekonomik Destek Programı) Yeni Doğan Destek Paketi Başvuru Formu için linke tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru

İBB Yenidoğan Destek Paketi İçerisinde Neler Veriliyor?

Yeni Doğan Destek Paketi, bir bebeğin 4 ay boyunca ihtiyaç duyduğu tüm malzemeleri bir beşik içerisinde annelere ulaştırmayı kapsamaktadır. Paket içerisinde bez, kıyafet, bakım malzemeleri, şampuan, zıbın, battaniye, ateş ölçer, tırnak makası, yelek, pişik kremi ve oyuncağa kadar çok çeşitli ürün ve bebek için ihtiyaç malzemesi bulunmaktadır. Paket içerisindeki bezler ise bebeğin ilk 4 ayı için yeterli miktarlardadır. Ayrıca ilk 36 ay içerisinde anne ve baba ile okunabilecek 6 adet kitap seti de Yenidoğan Destek Paketi içerisindedir.

İBB Anne – Bebek (Yenidoğan) Destek Paketi İçerisinde Neler Var

İBB Yeni doğan bebek paketi içerisinde bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm malzemeler bulunmaktadır. İşte paketin içerisinde bulunanlar.

 • Çocuk bezi
 • Kıyafet
 • Pijama
 • Çorap
 • Islak mendil
 • Eldiven
 • Ağız mendili
 • Hırka
 • Patik
 • Ateş ölçer
 • Emzik
 • Biberon
 • Zıbın
 • Bebek tırnak makası
 • Pişik kremi
 • Pudra
 • Bebek şampuanı

İBB Beyaz Masa Portalı Bebek Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB Portal üzerinden 7/24 aktif olarak Bebek Yardımı Başvurusu yapılabilmektedir. Aynı zamanda Çözüm Merkezi Başvurusu, Bilgi Edinme Başvurusu ve Sosyal Yardım Başvurusu ekranlarına da aynı portal üzerinden ulaşmak mümkündür.

İBB Beyaz Masa Portalı Çözüm Merkezi Başvurusu için linke tıklayınız. https://cozummerkezi.ibb.istanbul/application/cozummerkezi

İBB Ne Yardımı Yapıyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahiplerine çeşitli ihtiyaçlara yönelik farklı alanlarda destekler sunmaktadır. Askıda Fatura ile başlatmış olduğu bu yardımlaşma hareketinin ardından gelen İBB Yardımları şunlardır:

 • Askıda Fatura
 • Aile Destek Paketi
 • Anne – Bebek Destek Paketi
 • Eğitim Destek Paketi

Yukarıdaki bu destek paketleri içerisinde Sosyal Destek Kartı, Eşya Desteği, İstanbul Halk Ekmek Desteği, Tersine Göç Desteği, İstanbul Halk Süt Desteği, Tablet Desteği ve Yeni Doğan Destek Paketi gibi yardımlarda bulunmaktadır.

Yorumlar

 1. Müzeyyen oğuz dedi ki:

  Benim beş çocuğum var üçü okula gidiyor biride daha bir yaşında biride yeni doğmuş bir aylık ikiside beze ve mamaya ihtiyaçları var sizden ricam bir yardım edin

 2. Elif Çelik dedi ki:

  3yaşında bir oğlum ve 9 günlük bir oğlum daha var yardıma çok ihtiyacım var

 3. Melek dedi ki:

  Benim 3 çocuğum var 2 tanesi okula gidiyor biri bebek gecinemiyorum durumum çok kötü yetemiyorum eşim le maddi manevi sorunlar yaşıyoruz kiram birikti bakkala borcum birikti cocuklarima yetemiyorum lütfen yardım edin lütfen Allah rızası için çocuklarım için istiyorum sesimi duyun artık küçük çocuğumun ihtiyaçlarını bile alamıyorum evime hic birsey alamıyorum yetmiyor lütfen artık gücüm kalmadı tukendim küçük çocuğuma anne bebek destek paketinden yararlanmak istiyorum lütfen yardımcı olun bana geri dönüş yapılmasını istiyorum benim sesimi duyun