DOLAR
18,8179
EURO
20,7026
ALTIN
1.183,46
BIST
4.666,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
8°C
İstanbul
8°C
Az Bulutlu
Cuma Yağmurlu
7°C
Cumartesi Çok Bulutlu
4°C
Pazar Çok Bulutlu
3°C
Pazartesi Çok Bulutlu
3°C

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Tüm Yardımlar)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Tüm Yardımlar)
Makalede Neler Var gizle

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulaması nasıl yapılır? Tarihiyle, doğal güzellikleriyle ülkemizin göz bebeği olan İstanbul şehrimiz 15 milyonu aşkın nüfusu ile ülkemizin en kalabalık şehri olma konumundadır. İstanbul’un nüfusunun kalabalık olmasından kaynaklı, İstanbul da ihtiyaç sahibi, yardıma muhtaç, binlerce insan yaşamaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de kendi il sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi insanları, yaptığı sosyal yardım ve desteklerle yalnız bırakmamaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapmak istiyorum diyorsanız telefon arayarak, internetten başvurarak yada bizzat sosyal yardımlar birimine başvuruda bulunabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir belediyesi sosyal yardım ve destek başvuruları için Alo153 nolu hattı arayabilirsiniz. Ayrıca yardım başvurularını internet üzerinden yapmak isteyen vatandaşlar, Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) üzerinden online olarak başvurularının yapabilirler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusunu internet üzerinden yapabilmek için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ linke tıklayabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım ve Destekleri Nelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kendi il sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi kişileri yaptığı sosyal yardım ve destekler ile yalnız bırakmamaktadır.

İşte İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptığı sosyal yardımlar:

 • İBB sosyal yardım kartı
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi maddi yardım
 • Erzak yardım kolisi dağıtımı
 • Süt yardımı
 • Gıda yardımı
 • Ekmek yardımı
 • Ramazan kolisi yardımı
 • Öğrencilere kırtasiye yardımı
 • Öğrenciler burs yardımı, eğitim yardımı
 • Askıda kalmış, ödenmemiş fatura yardımı
 • Sağlık yardımları kapsamda tıbbi malzeme ve cihaz yardımı
 • Evde yaşlı bakım hizmeti
 • Kira yardımı ve desteği
 • Elbise ve kıyafet yardımı
 • Yakacak yardımı ve desteği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kimlere Verilir

 • Geliri ve kimsesi olmayan yaşlılar,
 • Eşi askerde veya cezaevinde olan kadınlar
 • Afetzedeler,
 • Yoksullar, dar gelirliler, muhtaçlar
 • Eğitim masraflarını karşılamayan öğrenciler
 • Muhtaç asker, gazi ve şehit yakınları
 • Sağlık problemi nedeni ile çalışamayacak durumda olan kişiler,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Almak için Gerekli Belgeler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım ve destek alabilmek için gereken evraklar:

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Mal beyanını gösteren belge
 • Onaylı fakirlik belgesi
 • Engelli vatandaşlar için onaylı engelli raporu
 • Kronik hastalar için onaylı sağlık kurulu raporu
 • Ölüm belgesi (dul kadınlar için)
 • SGK kurumundan alınmış belge

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal yardım ve destek kartı ihtiyaç sahibi kişilerin, ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamaları için; içine belli bir miktar bakiye yüklenen bir yardım kartıdır. Kartın içine yüklenen limit ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar belediyenin anlaşmalı olduğu firmalardan gıda, erzak, giysi ve yakacak gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartına online olarak iki şekilde başvurabilirsiniz. Birincisi e-devletten ikincisi SEDEP üzerinden. İşte e-devlet ve SEDEP üzerinden başvurmak için izleyeceğiniz adımlar:

E-devlet üzerinden:

 • TC kimlik numaranız ve şifrenizle e devlete giriş yapın.
 • Sayfaya girdiğinizde ”Uygulamaya giriş yap” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkan seçenekten İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçeneğini işaretleyin.
 • karşınıza çıkan rıza sözleşmesindeki kutucukları eksiksiz doldurun ve kaydet butonuna basın.
 • E-devlet üzerinden başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayınız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartına SEDEP Üzerinden Başvuru

sosyalyardim.ibb.gov.tr linki ne tıklayınız. Ardından SEDEP online başvuru ekranına yönlendirileceksiniz. Kimlik Bilgilerinizi eksiksiz girdikten sonra başvurunuzu yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden başvuru yapamayan vatandaşlar ALO153  hattını arayarak başvurularını tamamlayabilirler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvuru Şartları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım ve destek kartını almak isteyen kişilerin durumu ihtiyaç sahibi, muhtaç, kimsesiz ve düşkün kişiler olarak tanımlanabilir. Asgari ücretin %35 İNDEN az gelire sahip olanlar ve çalışamayacak durumda olan engelli, kronik hastalığa sahip vatandaşlar bu destekten faydalanabilir. Ayrıca Şehit ve gazi yakınları ile eşi olmayan dul kadınlar da durumları iyi değilse, gelirleri az ise sosyal yardım kartı başvurusu yapabilirler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Limiti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal yardım ve destek kartının limiti ailelerin ihtiyaç durumuna, diğer gelirlerine bakılarak düzenlenir, Sosyal kartın limiti 250 ile 1500 TL arasında değişmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım ve destek başvurusunu internet üzerinden sorgulamak için, https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linke tıklayabilirsiniz.

Ayrıca internet üzerinden başvurularını sorgulayamayan vatandaşlar ALO153 beyaz masa destek hattını arayarak başvurularını sorgulayabilirler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım ve destek hizmetleri hakkında bilgi almak için veya sosyal yardım başvurusu yapmak için ALO 153 beyaz masa destek hattını veya 0212 453 73 99 no lu hattı arayabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Online Yardım Başvurusu

İnternet üzerinden başvuru yapmak isteyen kişiler https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ linki üzerinden başvurularını yapabilirler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

İstanbul büyükşehir belediyesi gıda yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar öncelikli yukarıda tarif ettiğimiz şekilde sosyal yardım ve destek kartına başvuru yapmalıdırlar. Sosyal yardım ve destek kartı olanlara her ay düzenli olarak gıda yardım bakiyesi yatmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar sosyal yardım ve destek kartlarını kullanarak, İstanbul büyükşehir belediyesinin anlaşmalı olduğu marketlerden gıda ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi dini bayramlarda geçerli olan ekstra olarak gıda yardımı yapmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 3-6 yaş arasında çocuğu olan ihtiyaç sahibi ailelere Halk Süt Projesi kapsamında süt dağıtımı yapmaktadır.

İBB çocuklara haftalık 2 litre olmak üzere ayda 8 litre süt dağıtımı yapmaktadır. Böylelikle ihtiyaç sahibi ailelerinde çocuklarına sağlıklı bir şekilde bakmaları hedeflenmiştir.

İBB halk süt yardımına başvurmak isteyen vatandaşlar ALO153 Beyaz masa hattını arayarak süt yardımı başvurularını yapabilirler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Burs Başvurusu

İstanbul Büyükşehir belediyesi kendi il sınırları içerisindeki üniversitelerde okuyan öğrencilere burs imkan sağlamaktadır. Genç üniversiteli öğrenciler e-devlet üzerinden belediye burs başvurularını yapabilirler. Bu burs başvurusu Kyk bursundan ayrı olup belediyenin imkan sağladığı bir burs türüdür.

İşte E-devlet üzerinden istanbul büyükşehir belediyesi öğrenci burs başvurusu yapmak için izlemeniz gereken adımlar:

Ayrıca e-devletin yanı sıra Genç üniversiteli resmi sitesinden de başvurunuzu yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı başvurusu yapabilmek için, https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru online başvuru linkinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Formu doldururken bilgilerinizin eksiksiz olduğuna dikkat edin ayrıca forma gıda ve erzak yardımı istediğinizi belirtmeyi unutmayın.

Online başvuru linkinin yanı sıra ALO153 Beyaz masa destek hattını arayarak erzak başvurunuzu yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kira Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kira yardımı ve desteği başvurusu yapmak için ALO153 Beyaz masa destek hattını arayabilirsin. Ayrıca başvurunuz kabul edilse bile İstanbul Büyükşehir Belediyesi her ay düzenli olarak kira yardımı yapmamaktadır. Ancak evi deprem, sel, yangın gibi afetlerle zarar görmüş vatandaşlara kira yardımı yapılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, maddi yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların sosyal yardım kartları yok ise öncelikle İstanbul büyükşehir belediyesi sosyal yardım ve destek kartına başvurmaları gerekmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi maddi yardım başvuruları kabul edilen vatandaşların maddi yardımları, sosyal yardım ve destek kartlarına her ay düzenli olarak yatmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım ve destek kartı başvurusu için yapmanız gerekenleri makalemizin içinde bulabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi maddi yardım limiti ailelerin ihtiyaçlık durumuna göre 10 ile 450 tl arasında değişmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden para yardımı almak isteyen vatandaşların sosyal yarım ve destek kartları bulunuyorsa para kartlarına yatırılır.

Ayrıca nakit olarak para yardıma başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar Edirne Kapı Sosyal hizmetler müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca 0212 449 74 00  no lu hattı arayarak yetkili kişilerden ön bilgi alabilirsiniz.

E-devletten para yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların izlenmesi gereken adımlar:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fatura Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi askıda kalmış, ödenmemiş faturalara bizzat kendi bütçesinden yadım ve destek yapmamaktadır. Ancak çok güzel bir sistemle hayırsever ve faturalarını ödeyememiş ihtiyaç sahibi insanları bir araya getiriyor.

Birlikte başaracağız sloganı ile yürütülen proje üzerinden hayırsever vatandaşlar https://askidafatura.ibb.gov.tr/ linki üzerinden istediği kadar fatura yardımı bağışı yapabiliyor

İki ayrı sistemle askıda kalmış faturalar hayırseverler tarafından karşılanabiliyor.

Böylece ihtiyaç sahipleri de zor durumda kalmıyorlar.

İlk başlıkta hane halkının kişi başına düşen gelir aylık asgari ücretin 3 te 1 inin altındaysa bu aileler askıya fatura bırakabiliyor. Bırakılan askıda kalmış faturalar hayırsever vatandaşlar tarafından ödeniyor.

İkinci başlık şu şekilde; hayırsever vatandaşlar faturaları askıda kalmış veya ihtiyaç sahibi kişilerin sosyal yardım ve destek kartına yardımlarını yatırabiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Evde Sağlık Hizmeti Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eve sağlık hizmetleri yardımı kapsamında, hastalara evlerinde sağlık hizmeti sunuyor. Evde sağlık hizmeti kapsamında hem hastanede enfeksiyon riskini azaltmak hem de risk grubundaki hastaların sağlığını daha iyi bir şekilde koruma altına alıyor.

Evde sağlık hizmeti almak isteyen vatandaşlar, https://saglik.ibb.istanbul/evde-saglik-basvuru-formu/ adresinden başvuru formunu doldurarak online olarak başvurularını yapabilirler.

Online olarak başvurularını yapamayan vatandaşlar ALO1153 beyaz masa destek hattını arayarak başvurularını yapabilirler.

Ayrıca yüz yüze başvuru yapmak isteyen vatandaşlar aşağıdaki sağlık hizmetleri şubelerine giderek başvurularını yapabilirler.

İlçe                 Birim İsmi             Birim Adresleri

 ÜsküdarÜsküdar Evde Sağlık BirimiNuh Kuyusu Cad. Burhanettin Üstünel Sok No:2/4 Zeynep Kamil /Üsküdar
KartalKartal Evde Sağlık BirimiYeni Soğanlık Mah. D100 Yanyol Baltacı Mehmet Paşa sok. İ.B.B Lojmanları Kartal••
EyüpsultanEdirnekapı Evde Sağlık BirimiTopçular M.Bostan Aralığı S. İETT Garajı Üstü Evde Sağlık Hizmetleri   Eyüpsultan
KüçükçekmeceKüçükçekmece Evde Sağlık BirimiHalkalı Merkez mah.Fatih cad.No:20 Sima Plaza Küçükçekmece

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımı Nelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşlarımız ve ailelerini yaptığı yardım ve desteklerle yalnız bırakmamaktadır. Engelli vatandaşlarımıza yapılan yardımlardan bazıları şunlardır:

 • Maddi para yardımı,
 • Erzak ve gıda yardımı
 • Ulaşım yardımı
 • Eğitim Yardımları
 • Engelli öğrencilere burs yardımı
 • sağlık hizmetleri yardımı
 • sosyal hizmetler yardımı gibi birçok yadım yapılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

Engelli yardım ve destekleri için 0212 449 74 00  nolu hattı arayarak yetkili kişilerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca ücretsiz engelli ulaşım yardımı için https://isemportal.ibb.gov.tr/isem-merkezleri adresinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 222 Ramazanda 150 bin ihtiyaç sahibi aileyi 15 Bin adet Ramazan kolisi dağıtacak. Peki Ramazan yardımı başvurusu nasıl yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımına online olarak (SEDEP) İBB Sosyal ve Ekonomik Destek Programı resmi web sitesi üzerinden başvurabilirsiniz. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linki üzerinden başvuru yapılabilir ve başvuru süreci takip edilebilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan alı yardım başvuru sorgulamak için SEDEP İBB Sosyal ve Ekonomik Destek Programı resmi web sitesi üzerinden başvurunuzu sorgulayabilirsiniz. Ayrıca online olarak başvurularınızı sorgulayamayan vatandaşlarımız ALO153 Beyaz masa destek hattını arayarak başvurularını sorgulayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Turkcell Bedava İnternet Yardım Başvurusu