Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu
02.04.2024 11:21 | Son Güncellenme: 03.04.2024 00:01

Öğrenciye Para Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu 2024; Her eğitim – öğretim yılı başında tek seferlik, dönemlik ya da her yıl boyunca düzenli olarak verilen öğrenci yardımlarının ihtiyaç sahibi ailelere ve öğrencilere ulaştırılmasının ardından Öğrenci Yardımları ve Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu hakkında pek çok konu merak edilmektedir.

Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır? Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Öğrenci Yardımları Nelerdir? Öğrenci Yardımı Ne Kadar gibi merak edilen pek çok soruya yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

Günümüzde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere pek çok vakıf, kurum ve kuruluş sosyal yardım programları kapsamında eğitim gören öğrencilere yardım yapmaktadır. Örgün eğitime devam eden ve ihtiyaç sahibi olan ailelerin ve öğrencilerin eğitim hayatlarına devam etmelerini ve bu süreç içerisinde gereksinim duydukları kitap, ders araç gereçleri ve diğer materyallere daha rahat ulaşmalarını sağlamak amacı ile verilen Okuyan Öğrencilere Para Yardımı karşılıksız burs niteliği taşımaktadır.

Yeni dönem eğitim öğretim sezonunun açılması ile birlikte örgün eğitimde öğrenim gören ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılan öğrenci yardımları Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu yapılarak belirli kriterlerin taşınması halinde aile üyelerinin ya da öğrencilerin hesaplarına direkt olarak yatırılmaktadır.

Okul Öğrenci Yardım Parası

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Belediyeler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, yardım dernekleri ve diğer çeşitli kurum, kuruluş ve kişiler Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve örgün ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilere ve ailelerine eğitim süreleri boyunca ihtiyaç duydukları yardımları sosyal yardım programları, öğrenim yardımı ve burs başlıkları altında ulaştırmaktadır.

Her kurumun, kuruluşun ve vakfın kendi çalışma politikasınca belirlemiş olduğu belirli koşul, kriter ve şartlar dahilinde ihtiyaç sahibi öğrencilere ve ailelerine verilen Öğrenci Para Yardımları yalnızca nakdi değil; kırtasiye, önlük, çanta, ders materyalleri, kitaplar, barınma, taşıma ve yemek gibi türleri de bulunmaktadır.

Devletin Öğrenciye Verdiği Para Yardımı 2024

Devlet Öğrenci Yardımları içerisinde T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öğrenim ve eğitim yardımları bulunmaktadır. Devletin yani Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal Yardım Programları adı altında sunulan eğitim yardımları içerisinde Şartlı Eğitim Yardımları ve Eğitim Materyali Yardımı gibi çeşitli türler bulunmaktadır. Her eğitim – öğretim yılı boyunca ihtiyaç sahibi öğrencilere ve ailelerine ulaştırılan sosyal yardım eğitim destekleri şunlardır:

 • Şartlı Eğitim Yardımları
 • Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı
 • Eğitim Materyali Yardımı
 • Öğrenci Barınma – Taşıma – Yemek Yardımı
 • Yurt Yardımı
 • Yükseköğrenim Öğrencilerine Yönelik Yardımlar
 • Muhtelif Eğitim Yardımları
 • SED Yardımı

Öğrencilerin eğitim ve öğrenim dönemlerine, temel ihtiyaçlarına ve durumlarına göre verilen bu yardımların her biri ihtiyaç sahibi ailelere ve okuyan öğrencilere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ulaştırılmaktadır.

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öğrenim yardımı ise şehit çocukları, harp ve vazife malullerinin kendilerine ve çocuklarına verilen eğitim ve öğretim yardımıdır. Eğitim ve öğrencilik durumları Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğrenim Kurulu kayıtlarınca tespit edilen çocuklara başvuru ve müracaata gerek kalmadan SGK araclığı ile geri ödemesiz olarak öğrenim yardımı yapılmaktadır.

Öğrenciye Para Yardımı Nasıl Alınır?

Öğrenciye Para Yardımı ve burs olanağı sunan kurum ve kuruluşlara göre şartlar ve koşullar değişiklik göstermektedir. İhtiyaç türüne göre öğrencilere nakti ya da ayni olarak sağlanan bu yardım olanaklarında eğitim dönemi göz önünde bulundurulmakla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğrenim Kurulu kayıtlarında olan ve bu kurumlara bağlı resmi ve örgün ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde okuyan ihtiyaç sahibi öğrenciler ile aileleri Öğrenci Para Yardımı alabilmektedir.

Her eğitim ve öğretim dönemi başında verilen bu yardımlardan yararlanmak için yardım alınmak istenen kurum, kuruluş ya da kişilerin öğrenci yardımı başvuru süreçlerinin takip edilerek bizzat ya da elektronik ortamda başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Şartları

Yukarıda da ifade edildiği gibi gibi Öğrenciye Para Yardımı yapan kurum, kuruluş ve kişiler belli kriterler doğrultusunda geri ödemesiz olarak öğrenci desteğini sunmaktadırlar. Ancak her bir kurum için geçerli olan ilk kriter ise Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi kurumlara bağlı örgün eğitimde olunmasıdır. Öğrenci yardımı başvurusu olumlu değerlendirilmesi sonrasında MEB’e bağlı kurumlardan öğrenci belgesinin temin edilememesi halinde başvuru olumsuz sonuçlanmaktadır.

İhtiyaç sahibi öğrencilere para yardımı yapan kurumlarda ise dikkate alınan bir diğer şart; hane halkı gelirinin kişi başına düşen net tutarının asgari ücretten 3/1 az olmasıdır. MEB’e bağlı resmi kurumlarda okuyan öğrencilerin başvuru talepleri değerlendirilirken yapılan sosyal incelemelerde ihtiyaç sahipliği tespit edilemezse başvuru olumlu değerlendirilmemektedir.

T.C. vatandaşı olmak, devamsızlık yapmamak, ders ortalaması ve başarı puanları da Öğrenciye Para Yardımı şartları içerisinde ele alınmaktadır.

Öğrenciye Para Yardımı Başvuru Formu

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu Öğrenciye Para Yardımı ve burs olanakları sunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi kurumlara elektronik ortamda başvuru yapmak mümkündür.

Kurumların kendi web sitelerinden başvuru formlarına ulaşmak mümkün olduğu gibi e-devlet kapısı üzerinden de kimlik doğrulama işleminin ardından online olarak başvuru yapılabilmektedir.

E-Devlet Öğrenciye Para Yardımı Başvuru Formu için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

E-Devlet SGK Eğitim Yardımı Başvuru Formu  için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi

VGM Öğrenci Yardımı ve Burs Başvuru Formu için linke tıklayınız. https://www.vgm.gov.tr/sayfalar/2024-egitim-yili-burs-basvurulari

Devletin Öğrenciye Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu

Devletin öğrenciye verdiği para yardımından yararlanmak için e-devlet üzerinden yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuru formu doldurmanız gereklidir. Öğrneci yardım parası alamk isteyen kişiler başvuru formunda okuduğu okul, gelir durumu, aile bilgisi ve kişisel bilgileri eksiksiz olarak doldurmaları ve açıklam kısmına maddi yardım ile burs talep ettiklerini dile getirmelidirler.

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenciye Para Yardımı Başvuruları ortaöğretim ve yükseköğrenim yardımları için aynı koşul ve kriterde gerçekleştirilmektedir. Her eğitim dönemi başında ya da eğitim öğretim dönemi içerisinde kurumlar tarafından duyurulan tarihler arasında başvurular ve talepler toplanmaktadır.

Ancak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, SGK ve belediyelerin ihtiyaç sahiplerine yönelik hazırlamış olduğu eğitim ve öğretim yardımları için herhangi bir başvuru tarihi bulunmamaktadır. Dönemsel ihtiyaçlık durumlarında ya da uzun vadeli yoksulluk hallerinde bağlı olunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ya da belediyelere bizzat müracaat ederek; ALO 144 Sosyal Yardım Hattı ya da belediyelerin çağrı merkezleri üzerinden anlık olarak başvuru gerçekleştirilebilmektedir. SGK eğitim yardımı için ise en yakın SGK şubesini ziyaret ederek veya elektronik ortamda herhangi bir tarih kısıtlaması olmadan talep oluşturulabilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Eğitim Yardımları

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü sosyal hizmet ve sosyal devlet anlayışı ile aile, barınma, gıda, sağlık ve eğitim gibi pek çok türde sosyal destek hizmeti vermektedir. İhtiyaç sahibi ailelere ve bu ailelerin çocuklarına ulaştırılan yardımlar içerisindeki eğitim yardımları, sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının örgün eğitime devam etmeleri halinde yapılan yardımları kapsamaktadır.

İhtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimlerinin desteklenmesi amacı ile verilen bu yardımlar içerisinde şartlı eğitim yardımı, okul ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yardımlar, yurt, beslenme ve taşıma yardımları ile birlikte SED yani Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti yardımları bulunmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı SED Yardımı 2024

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir ekonomik ve piso-sosyal destek olmakla birlikte eğitimlerine devam eden çocukların desteklenmedikleri durumda hem eğitim hem de iş sahibi olamamaları sonucunda muhtaç duruma düşmesini engellemeyi hedeflemektedir. Bu amaçla ihtiyaç sahibi çocukların ve ailelerin başvuruları değerlendirilerek uygun görülen çocuklara Para Yardımı yapılmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra haklarında korunma kararı alınmamış ve MEB’e bağlı yurtlarda kalarak yaz tatillerinde ailelerinin yanında olan öğrencilere ekonomik destek de sağlanmaktadır. MEB yurdunda kalan öğrencinin zorunlu giderlerinin karşılanmasını sağlayan bu ekonomik destek 3 aylık yaz tatillerinde de verilmeye devam etmektedir.

Okuyan Öğrencilere SED Maddi Devlet Yardımları Ne Kadar?

Devletten okuyan öğrencilere SED Yardımı başlığı altında sunulan bu ekonomik destek asgari ücretin artması ile birlikte yükseltilmiştir. Hakkında korunma kararı alınmamış ve MEB’e bağlı okullarda örgün olarak okuyan çocuklar için 2024 SED Yardımı tutarı 5.782 TL’dir.

Okul Öncesi Çocuk50 3.614,13₺
İlköğretime Devam Eden Çocuk75 5.421,20₺
Orta Öğretime Devam Eden Çocuk80 5.782,62₺
Orta Öğretim Seviyesinde Olup Okula Devam Etmeyen Çocuk için50 3.614,14₺
Korunma/Bakım Kararı ile Yüksek Öğrenime Devam Eden90 6.505,44₺
Kuruluş Bakımından Ayrılan Gençler40 2.891,31₺

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eğitim yardımları içerisinde yer alan Şartlı Eğitim Yardımı, sosyal güvencesi bulunmayan ve ihtiyaçlığı tespit edilmiş ailelere çocukların örgün eğitime devam etmesi koşulu ile verilen bir Öğrenci Para Yardımı türüdür. Bir ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapmamaları koşulu ile verilen bu yardım tutarı güncel olarak her yıl düzenlenmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı 2024 Parası şunlardır:

 • İlköğretimde okuyan erkek öğrenci için aylık: 80 TL
 • İlköğretimde okuyan kız öğrenci için aylık: 90 TL
 • Ortaöğretimde okuyan erkek öğrenci için aylık: 90 TL
 • Ortaöğretimde okuyan kız öğrenci için aylık: 150 TL’dir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımları

Ortaöğrenim ve yükseköğrenim öğrencileri için Para Yardımı yapan kurumlar içerisinde yer alan ve Muhtaçlık Maaşı da veren Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) her eğitim yılı başında kendi web sitesinde belirlemiş olduğu tarihlerde başvuru taleplerini toplamaktadır.

VGM Öğrenci Para Yardımı ve burs başvurularının toplanması ile birlikte başvuru yapan öğrenciler VGM Bursu Ne Kadar 2024 güncel tutarlarını sorgulamaktadırlar.

2024 VGM Öğrenci Bursu ve Öğrenci Para Yardımı tutarları ortaöğrenim ve yükseköğrenim olarak değişiklik göstermektedir. VGM Öğrenciye Para Yardımı almaya hak kazanan öğrencilerin bursları okulların bağlı bulunduğu ildeki Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenirken güncel 2024 Öğrenciye Nakit Yardımı tutarları şunlardır:

 • Ortaöğrenimde okuyan öğrenciler için aylık; 100 TL
 • Yükseköğrenimde okuyan öğrenciler için aylık: 400 TL
 • Yabancı uyruklu yükseköğrenim öğrencileri için aylık: 600 TL’dir.

Öğrenciye Para Yardımı Yapan Belediyeler

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu başlığında ele alınacak bir diğer nokta belediyelerdir. Ülke genelinde sosyal belediyecilik anlayışı ile hizmet vermekte olan pek çok büyükşehir ve ilçe belediyeleri her eğitim öğretim dönemi başında eğitimin ve ihtiyaç sahibi ailelerin masraflarının desteklenmesi amacı ile öğrencilere nakit ve kırtasiye yardımları yapmaktadır.

İlköğrenim ve yükseköğrenim öğrencilerine nakit yardımı veren belediyeler içerisinde büyükşehir belediyelerinin de bulunduğu listeye İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi öncülük etmektedir.

Öğrenci Yardımı Yapan Belediyeler Şunlardır:

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi
 • İzmir Büyükşehir Belediyesi
 • Mersin Büyükşehir Belediyesi
 • Bursa Büyükşehir Belediyesi
 • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
 • Adana Büyükşehir Belediyesi
 • Denizli Büyükşehir Belediyesi
 • Konya Büyükşehir Belediyesi
 • Antalya Büyükşehir Belediyesi
 • Mardin Büyükşehir Belediyesi
 • Samsun Büyükşehir Belediyesi
 • Muğla Büyükşehir Belediyesi
 • Aydın Büyükşehir Belediyesi
 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi

İBB Eğitim Yardımı

Öğrenciye Para Yardımı Yapan büyükşehir belediyeleri arasında ilk sırada İstanbul Büyükşehir Belediyesi bulunmaktadır. Sen Oku Diye adlandırılmış olan bu eğitim yardımı ile 5 yaşını doldurmuş ve MEB’e bağlı resmi kurumlarda okuyan öğrencilerin yararlanması sağlanmaktadır. Tek seferlik olmak üzere öğrenci başına 500 TL tutarında destek Sen Oku Diye Başvurusu esnasında verilen IBAN numarasına aktarılmaktadır.

Sen Oku Diye Başvuru Formu için linke tıklayınız. https://senokudiye.ibb.istanbul/Default.aspx

İBB Eğitim Yardımları içerisinde üniversitede okuyan ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere yönelik hazırlamış olduğu İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı türü de bulunmaktadır. Gelir durumu açısından desteklenmeye ihtiyacı olan üniversite öğrencilerine yönelik hazırlanmış bu eğitim yardımı her eğitim dönemi başında güncellenerek başvurular toplanmaktadır.

İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı 2024 tutarları ise 3 taksit halinde 2500 + 2500 + 2500 TL şeklinde yapılmaktadır.

İBB Burs Yardımı hakkında detaylı bilgi için linke tıklayınız. https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/

İBB Öğrenci Yardımı içerisinde Eğitim Destek Paketi de bulunmaktadır. İhtiyaç sahipliği tespit edilen ailelerin çocuklarına hazırlanmış olan bu destek programından Üniversite öğrencileri yararlanmaktadır. İhtiyaç sahibi üniversite öğrencisinin tek seferlik İstanbulkartına yüklenecek olan 2024 İBB Öğrenci Para Yardımı tutarı ise 250 TL’dir.

İBB Öğrenci Para Yardımı hakkında detaylı bilgi için linke tıklayınız. https://askidafatura.ibb.gov.tr/egitim-destek

İBB Eğitim Yardımı Nasıl Alınır?

İBB Eğitim Yardımı sosyal yardım talebinde bulunmuş ve başvuruları olumlu sonuçlanmış öğrenciler tarafından alınmaktadır. İlköğrenim ve üniversitede okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilere sunulan bu yardımdan yararlanmak için Alo 153 Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Sosyal Destek Programı’na başvuru yapılabileceği gibi İBB Öğrenci Para Yardımı türüne göre de online olarak işlem yapılmaktadır.

Sen Oku Diye İBB Öğrenci Para Yardımı Başvurusu için linke tıklayınız. https://senokudiye.ibb.istanbul/Default.aspx

İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı Başvurusu için linke tıklayınız. https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/

SGK Eğitim Yardımı 2024 – Öğrenim Yardımı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan Eğitim ve Öğretim Yardımları şehit, harp ve vazife malulü çocukları olan öğrenciler ile harp ve vazife malullerinin kendilerine ödenmekte olan yardımlardır.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu kayıtlarında tespit edilen bu öğrencilere başvuru şartı aranmaksızın ödenen SGK Eğitim Yardımı tutarları şunlardır:

 • İlköğretim / 1 – 8 Sınıflar için: 7.646 TL
 • Lise: 11.470 TL
 • Yükseköğrenim: 15.293 TL

Öğrencilik durumları bakanlık ve kurul tarafından tespit edilen öğrenciler eğitim öğretim yardımlarını online olarak sorgulayabilmektedirler. T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi bilgileri ile elektronik ortamda sorgulama işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

SGK Eğitim Öğretim Yardımı Sorgulama ekranı için linke tıklayınız. https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Öğrenci Para Yardımı

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sunulan Sosyal Yardım Programları kapsamında MEB’e bağlı kurumlarda örgün olarak okuyan öğrenciler için para yardımı başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından toplanmaktadır.

Öğrenci Para Yardımı Başvurusu yapmak isteyen öğrenciler ve veliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat edebileceği gibi e-devlet kapısı üzerinden de online olarak başvuru yapabilmektedirler.

E-Devlet Sosyal Yardımlaşma Öğrenci Parası Başvurusu için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

Öğrencilere Para Yardımı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ilköğretim ve ortaöğretime devam eden öğrenciler için verilen 2024 Öğrenci Para Yardımı tutarları 150 ila 300 TL arasında değişmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen 2024 ÇSGB Eğitim Yardımı tutarları ise 9 aylık süre ile yükseköğrimde okuyan öğrenciler için her ay 1500 TL, açıköğretim öğrencileri için her ay 300 TL’dir.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Devletin okuyan öğrencilere verdiği para yardımları sosyal güvencesi bulunmayan ve ihtiyaç sahibi olan ailelerin çocuklarına verilen eğitim desteğidir. İhtiyaç sahibi çocukların ve öğrencilerin örgün eğitime devam etmeleri ve bu süre içerisinde 1 aylık dönemde en fazla 4 gün devamsızlık yapması koşulu ile verilen Öğrenci Para Yardımı, şartlı eğitim yardımı olarak adlandırılmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı SGK Eğitim Yardımı ise MEB’e ve Yükseköğretim Kurulu kayıtlarında örgün okuyan şehit, harp ve vazife malullerinin çocuklarına ya da kendilerine verilen eğitim yardımıdır.

Belediyelerin ve vakıfların vermiş olduğu Öğrenci Para Yardımlarından da yine ihtiyaçlığı tespit edilmiş örgün öğretimde okuyan öğrencileri kapsamaktadır.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünün ilçede Kaymakamlık başkanlığında oluşturduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca verilen Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası başvurusu işlemleri için söz konusu öğrencinin MEB’e veya Yükseköğretim Kurulu kayıtlarında örgün olarak okuduğunu belgeleyen Öğrenci Belgesi ve T.C. kimlik numarasının yer aldığı kimlik kartı ile başvuru yapmak yeterlidir. Başvuru süreci sonrasında sosyal inceleme ile ihtiyaçlığı tespit edilen öğrencilere her ay PTT aracılığı ile PTT Öğrenci Yardımı tutarları hesaplarına yatırılmaktadır.

Çocuğu Okuyan Ailelere Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuğu okuyan aileler için maddi yardım başvurusu talepleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Programları kapsamında ikametin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYD) bizzat giderek ya da elektronik ortamda e-devlet üzerinden başvuru yapılabilmektedir. E-Devlet şifresi bulunmayan aileler PTT şubelerine giderek şifre talebinde bulunabilir; kimlik doğrulama işleminin ardından eğitim yardımı talebini Öğrenci Para Yardımı Başvuru Formu içerisinde istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesi ile tamamlayabilmektedir.

Belediyeler aracılığı ile yapılacak başvurular için ilgili belediyelerin sosyal yardım hatları ve çözüm merkezleri ile iletişime geçilerek ön talep oluşturulabilmektedir. Ayrıca her eğitim dönemi başında belediyeler ilköğretim ve yükseköğretim öğrencileri için başvuru taleplerini toplayacakları formu web adreslerinde yayımlamaktadırlar. Kurumların internet sitelerini takip ederek online Eğitim Yardımı Başvurusu yapılabilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ve SGK Eğitim Yardımı başvuruları için de kurumların web sitelerini ziyaret etmek yeterlidir.

SGK Eğitim Yardım Talebi için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi

Okul Yardım Parası Başvuru Merkezleri Nerelerdir?

Okul Yardım Parası başvuru merkezleri ilgili kurumlara ve yardım türlerine göre değişiklik göstermektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Öğrenci Yardım Parası başvurusu için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları başvuruları toplamaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı SGK Öğrenim Parası başvuruları ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından alınmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı ve Bursları ise www.vgm.gov.tr adresinden alınırken ödemeler okulun bağlı olduğu genel müdürlük birimleri ve bölge müdürlükleri tarafından takip edilmektedir.

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Sorgulama

Okuyan öğrenciye devlet yardımı sorgulama işlemlerini e-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranından öğrenci için alınan yardımlar görüntülenebilmektedir.

Öğrenciye Devlet Yardımı Sorgulama işlemi için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

SGK Öğrenim Yardımı Sorgulama işlemi için linke tıklayınız. https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/

Okuyan Çocuğa Para Yardımı Nereden Çekilir?

Okuyan öğrenci için para yardımları başvuru talebinin onaylandığı kuruma ve kuruluşa bağlı olarak hesaplara aktarılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından alınan Öğrenci Yardım Parası aile fertlerinin ya da öğrencinin PTT hesaplarına aktarılmaktadır.

VGM Öğrenim Bursu ve Öğrenci Yardımları ise öğrencilerin başvuruda bulunurken beyan ettikleri hesaplarına ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenmektedir.

Belediyeler tarafından yapılan Öğrenim Yardımı ise ailelere ya da öğrenciye verilen İstanbulkart ya da sosyal destek kartlarına aktarılmaktadır.

Okuyan Çocuğa Para Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Şartlı Eğitim Yardımı ödeme süreleri 2 ayda 1 olacak şekildedir. Öğrenciye Para Yardımı alan ailelerin PTT hesaplarına Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım ayları olmak üzere düzenli olarak ödemeler yapılmaktadır. Bu ödemeler her ayın ikinci dönemine denk gelmekte olup; genellikle ayın 24 ila 28 arasında gerçekleştirilmektedir.

VGM Eğitim Yardımı ve Burs Süreleri ise her ay ilgili bölge müdürlüğü tarafından ayın 10’unda gerçekleştirilmektedir.

Toplu eğitim yardımı alanların ödemeleri eğitim ve öğretim döneminin başında yapılırken; belediyeler tarafından yapılan yardımlar ise başvuru taleplerinin toplanıp değerlendirme sürecinin sonlandırılması ile ilgili hesaplara aktarılmaktadır.

Öğrencilere Burs Veren Vakıflar, Holdingler, İş Adamları ve Dernekler

Ülke genelinde ihtiyaç sahibi öğrencilere burs, yurt, nakdi ve ayni yardımlarda bulunan pek çok vakıf, holding, iş adamı ve dernekler bulunmaktadır. Öğrencilere burs yardımı ve nakit yardımı yapan holdingler, vakıflar ve işadamları şunlardır:

 • Sabancı Vakfı
 • Alarko Holding
 • Koloğlu Holding
 • Elginkan Vakfı
 • Selçuklu Holding
 • ETİ
 • Şahinler Holding
 • Türk Eğitim Derneği
 • Türk Eğitim Vakfı (TEV)
 • Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı
 • Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM)
 • Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği
 • SütAş

Öğrencilere Para Yardımı Yapan Kurumlar ve Kuruluşlar

Ülke genelinde pek çok kurum ve kuruluş eğitim dönemi başında öğrencilerin eğitimlerini desteklemek amacı ile burs olanağı sunmakta ve para yardımı yapmaktadır. Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu yapılabilecek Öğrencilere Nakit Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar şunlardır:

 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Milli Eğitim Bakanlığı
 • Vehbi Koç Vakfı
 • Sabancı Vakfı
 • TÜBİTAK
 • Türkiye Diyanet Vakfı
 • Türk Eğitim Vakfı
 • İstanbul Sanayi Odası
 • İstanbul Ticaret Odası
 • İstanbul Ticaret Üniversitesi
 • 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı
 • A.Nihat Gökyiğit Eğitim Sağ. Kültür San. Vakfı
 • Abdülkadir Eris Eğitim Vakfı
 • Adem Çelik Beykent
 • Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi
 • Galatasaray Üniversitesi
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.