Bursa Kart 16 Başvurusu – Bakiye Sorgulama Telefon Numarası

Bursa Kart 16 Başvurusu – Bakiye Sorgulama Telefon Numarası
07.10.2023 19:51 | Son Güncellenme: 08.10.2023 01:27

Bursa Kart 16 Başvurusu ve Başvuru Sorgulama 2024, Kart16 Başvurusu Nasıl Yapılır?; Sosyal inceleme ile tespit edilen ailelere verilen Kart 16 Nedir? Kart16 Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Kart 16 Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir gibi merak edilen konu başlıklarını yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal belediyecilik anlayışı ile hizmet vermekte olan belediyeler arasında yerini alan Bursa Büyükşehir Belediyesi, il sınırlarında ikamet etmekte olan ve herhangi bir nedenle ekonomik ve sosyal desteğe ihtiyaç duyan aile,kişi ve öğrencilere yönelik sosyal destek programları geliştirmektedir.

Bursa Kart16 Nedir?

Özellikle pandemi döneminde ihtiyaç sahibi ailelere her hafta meyve ve sebzenin de yer aldığı gıda yardımı, gıda kolisi ve temel hijyen yardımı yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi hanelerin sosyal yardımlardan daha nitelikli olarak yararlanabilmesi için Kart16 uygulamasını hayata geçirmiştir.

Sosyal dayanışma paketi Kart16 ile anlaşmalı marketlerden ihtiyaçların karşılanmasını sağlayan bu sosyal yardım kartı ile Bursa il sınırları içerisinde ikamet eden tüm aileler uygun görülen miktarlarda ve limitlerde alışveriş yapabilmektedirler.

Kart 16 Ne İşe Yarar?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü bünyesinde yürütülmekte olan Kart16, bir sosyal destek kartıdır. Bu sosyal destek kartına ait özellikler merak edilirken Kart16 Başvurusu Nasıl Yapılır? konu başlığı da sıklıkla araştırılmaktadır.

Bursa il sınırları içerisinde ikamet etmekte olan ve ihtiyaçlığı tespit edilmiş kişi, aile ve hanelere verilen bu sosyal destek kartı; gıda, temizlik malzemesi ve giysi gibi temel ihtiyaçların uygun görülen limit ve miktarlarda karşılanmasını sağlamaktadır.

Kart16 Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Kart16 Başvurusu Nasıl Yapılır? işlemlerinden önce Kart16 Nedir sorusuna yanıt vermek gerekmektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri içerisindeki Kart16 Sosyal Destek Kartı, Bursa ili sınırları içerisindeki sosyo-ekonomik açıdan ihtiyaçlığı tespit edilmiş kişi, aile ve hanelerin sosyal inceleme sonrasındaki ihtiyaçlığına uygun limitlerde ve tutarlarda alışveriş yapmasını sağlayan belediye sosyal yardım hizmetidir.

Kart 16 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı şube müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Sosyal Destek Hizmetleri için online başvuru ve takip sistemi geliştirilmiştir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi https://www.bursa.bel.tr/ resmi web sitesi içerisindeki online sosyal destek başvuru ekranı kullanılarak Kart16 Sosyal Destek Kartı başvurusu hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanmaktadır. Ayrıca Alo 153 ve 444 16 00 numaralı çağrı merkezleri üzerinden de ön başvuru ya da Kart 16 Sosyal Destek Kartı başvuru işlemlerine ilişkin bilgi alınabilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa ve E-Devlet E-Belediye Başvuru ekranı üzerinden de Kart 16 ve diğer sosyal destek hizmetlerine başvuru yapılabilmektedir. Elektronik form toplama yöntemi ile yapılan başvuru ekranlarında istenilen kişisel ve hane halkı bilgilerinin eksiksiz ve doğru olarak girilmesine dikkat edilmelidir. Aksi halde başvurular ön değerlendirme aşamasında geçersiz ve olumsuz sonuçlanmaktadır.

Bursa Kart 16 başvurusu için aşağıdaki yöntemleri kullanarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Online Kart 16 Başvurusu için linke tıklayınız. https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx

Bursa Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa Kart 16 Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için linke tıklayınız. https://beyazmasa.bursa.bel.tr/WebBasvuru/#/

E-Devlet E-Belediye Kart 16 Sosyal Yardım Başvurusu için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

Kart 16 Başvuru Formu

Belediye Başkanlığı Sosyal Yardım Hizmetleri kapsamında Bursalı ihtiyaç sahibi vatandaşların kullanımına açılmış olan Sosyal Destek Başvuru Formu ile Kart16 Sosyal Destek Kartı başvurusu yapılabilmektedir.

Belediyenin resmi web adresi içerisinde elektronik form toplama işleminin yapılmasını sağlayan Kart 16 Başvuru Formu için linke tıklayınız. https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx

Başvurular yalnızca Bursa il sınırları içerisinde ikamet etmekte olan 18 yaşından büyük kişiler tarafından yapılabilmektedir. Online sistem üzerinden başvuru formunun doldurulması ön kayıt ve yardım talebi olarak iletilmektedir.

Kart 16 Kartı Kimlere Verilir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi başkanlığı tarafından Sosyal Yardım Hizmetleri içerisinde verilmekte olan Bursa Kart 16 Sosyal Yardım Kartı ihtiyaç durumu tespit edilmiş aile, birey ve hanelere verilirken ihtiyaçlığın ve sosyo-ekonomik durumların değerlendirilebilmesi için bir takım koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu amaçla Kart16 Başvurusu Nasıl Yapılır? işlemlerinde yardım kartı almaya hak kazanmak için bir takım şartlar gerekmektedir.

Bu kapsamda Kart 16 kimlere verilir:

 • Asgari ücret seviyesinin altında gelire sahip haneler
 • Hane geliri asgari seviyede olmasında dahi hane içerisindeki kişi sayısı 6 ve üzerinde olan aileler
 • Dezavantajlılık sebebi ile hane içerisinde iş gücüne dahil olabilecek kişinin olmadığı aileler
 • Hane geliri asgari seviyede olmasında dahi hane içerisinde ekstra tıbbi gideri bulunan aileler
 • Göç ya da hastalık nedeni ile geçici süre ile işsizlik yaşayan kişiler
 • 60 yaş üzeri yalnız yaşayan ve herhangi bir gelire sahip olmayan kişiler
 • Eşi vefat etmiş, eşi terk etmiş, şiddet mağduru ve eşi cezaevinde yeterli geliri bulunmayan kadınlar

Kart 16 Sosyal Yardım Alma Şartları

Sosyal destek hizmetlerinden yararlanabilmek için belirli kriterlere şartlara uyum sağlanmalıdır. Sosyal Çalışma Görevlileri tarafından yapılacak olan incelemelerde Kart 16 Sosyal Yardım Alma şartları şunlardır:

 • Bursa il sınırları içerisinde ikamet etmek
 • Sosyal güvenlik kuruluşlarından aylık ya da gelir almamak
 • Sosyal güvenlik kuruluşlarından gelir elde edilmesi halinde hane içerisinde kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin ⅓’ün altında olması
 • Araç ya da gayrimenkul sahibi olmamak

yukarıda belirtilen şartlar aile, hane ve kişinin ihtiyaçlık durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kart 16 Başvurusu için Gerekli Belgeler

Online sistem, çağrı merkezi ya da bizzat müracaat ile yapılan başvurular sonrasında sosyal yardım talebi alınmış olmaktadır. Ön kayıt esnasında belirtilen bilgiler sonrasında Sosyal Çalışma Görevlileri tarafından bilgiler doğrultusunda ikamet adresinde incelemeler gerçekleştirilmektedir. Sosyal inceleme raporunun oluşturulması ile birlikte uygun görülen vatandaşlardan durumu ispatlayan bir takım belgelerin beyan edilmesi istenmektedir.

Kart 16 Sosyal Yardım Kartı için istenen evraklar şunlardır:

 • Hane içerisindeki kişilere ait T.C. kimlik kartı aslı ya da fotokopisi
 • İkametgah Belgesi
 • Kira Kontratı
 • SGK Hizmet Dökümü
 • Hane içerisinde okuyan öğrenci varsa Öğrenci Belgesi
 • Hane içerisinde hastalık ya da engel durumu bulunan kişi adına düzenlenmiş Sağlık Kurulu Raporu
 • Tapu Kayıt Belgesi
 • Tescilli Araç Kaydı Belgesi

Yukarıdaki belgeler aile durumunun ihtiyaçlığına göre zorunlu ya da opsiyonel olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca Sosyal Yardımlar Değerlendirme Komisyonu tarafından ek belge beyanı da talep edilebilmektedir.

Kart 16 Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Kart16 Başvuru sonrasında ön kayıtlar sosyal yardım talebi olarak düşmektedir. Ön kayıt sırasında beyan edilmiş olan tüm bilgiler Sosyal Çalışma Görevlileri tarafından bakanlık sistemi üzerinden ve ilgili kamu kurumlarınca araştırması yapılmaktadır. Bu süreç belediye ve Sosyal Çalışma Görevlilerinin çalışma prensibine bağlı olarak maksimum 2 ila 4 hafta arasında sürmektedir.

Bu süreç içerisinde ikamet adresinde sosyal inceleme gerçekleştirilerek bir rapor oluşturulmaktadır. Oluşturulan raporlar Sosyal Yardımlar Değerlendirme Komisyonu’na sunulmakta ve başvurunun olumlu sonuçlanması ile birlikte banka tarafından kart basım sürecine geçilmektedir.

Kart16 Başvurusu Nasıl Yapılır? işlemlerinin en son aşaması kart basımıdır. Kartın basımının tamamlanması ile başvuru sahibine SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. Daha sonrasında ise adrese  ya da kurumdan imza karşılığında teslimat gerçekleştirilecektir.

Kart 16 Başvuru Sorgulama

Kart 16 Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama işlemlerini Bursa Büyükşehir Belediyesi “Sosyal Destek Başvuru Sorgulama” ekranını kullanarak gerçekleştirmek mümkündür.

Belediyenin resmi web sitesi içerisindeki bu sorgulama ekranında başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası, başvuru işleminde ekranda belirtilen başvuru no ve sayfa içerisindeki doğrulama kodunun girilmesi istenmektedir. Bilgilerin doğru girilmesinin ardından sosyal yardım kartı başvuru süreci ve sonucu hakkında bilgiler ekranda görüntülenmektedir.

Kart 16 Başvuru Sonucu Öğrenme işlemi için linki tıklayınız. https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Sorgulama.aspx

Bursa Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa üzerinden yapılan başvurularda sorgulama işlemi yapabilmek için BBB Beyaz Masa “Başvuru Takip” ekranını kullanmak mümkündür. Başvuru No ile Sorgulama ve Cep Telefonu ile Sorgulama ekranlarını kullanarak hızlı bir şekilde işlem yapılabilmektedir.

Beyaz Masa Başvuru No ile Kart 16 Başvuru Sorgulama işlemi için linke tıklayınız. https://beyazmasa.bursa.bel.tr/WebBasvuru/#/Status

Kart16 Bakiye Sorgulama işlemleri sistemde kayıtlı üye işyerlerinin pos cihazlarında yapılabilmektedir. Yalnızca pos cihazlarında kullanılmak için tasarlanmış bir kart olması sebebi ile ATM ve bankamatiklerden sorgulama işlemi yapılmamaktadır. Ayrıca Alo 153 ve 444 16 00 çağrı merkezleri üzerinden de Kart 16 bakiye yükleme tarihleri ve güncel bakiye hakkında bilgi almak mümkündür.

Kart 16 Başvuru Sonucu Sorgulama E-Devlet

E-Devlet kapısını kullanarak Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sunmuş olduğu hizmetlere ek olarak sosyal yardım ve Kart16 başvurusu sorgulama işlemlerini yapmak mümkündür.

İçişleri Bakanlığı E-Devlet E-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama ekranı için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

Kart 16 Limiti Ne Kadar 2024?

Temel ihtiyaçların karşılanmasını sağlamak amacı ile başlatılmış olan Kart16 sosyal yardım kartı limitleri ilk olarak 500 TL olarak belirlenmişti. Erzak ve hijyen malzemelerinin karşılanmasını sağlayan bu limitler her yıl düzenli olarak artırılmaktadır. Hanenin veya kişinin ihtiyaçlık seviyesine göre belirlenen limitler genel olarak 750 ila 1500 TL arasında değişmektedir. Ayrıca bu limitlere ek olarak kış aylarında Doğalgaz Desteği de eklenmektedir.

Vakıfbank Kart 16 Bakiye Sorgulama

Vakıfbank Kart 16 Bakiye Sorgulama işlemleri, tüm Vakıfbank pos cihazlarının olduğu bakkal ve marketler ile birlikte anlaşmalı üye iş yerlerinde yapılabilmektedir. Bankamatiklerde ve ATM’lerde kullanılabilen bir özellikte olmadığı için sorgulama işlemlerinde yalnızca pos cihazlarının kullanılması ve kartların bankamatiklere kaptırılmamasına dikkat edilmelidir.

Kart 16 Ne Zaman Yatacak?

Kart16 yüklemeleri hane içerisindeki kişi sayısına göre belirlenen miktar ve tutarlarda her ay düzenli olarak ayın 10 ila 20. günleri arasında yapılmaktadır.

Kart 16 Ayın Kaçında Yatıyor?

Kart 16 bakiyeleri her ayın 10’u ila 20’si arasında yapılmakta olup; bir önceki aydan kalan bakiyeler ile birlikte güncel ay içerisinde kullanıma açılmaktadır. Bir önceki aydan kalan bakiyeler sıfırlanmadan devretmektedir.

Bursa Kart 16 Hangi Marketlerde Geçerli

Sosyal Yardımlar Değerlendirme Komisyonu tarafınca belirlenen limitler ve tutarlar dahilinde her ay yüklenen bakiyeler Bursa il sınırları içerisindeki 17 ilçedeki Vakıfbank pos cihazı bulunun tüm market, bakkal ve alışveriş merkezlerinde kullanılabilmektedir. Ancak tekel ürünü, kuyum, elektronik eşya ve beyaz eşya alımlarında Kart16 geçerli olmamaktadır.

Kart16 Nerelerde Geçerli?

Vakıfbank ile yapılan anlaşma sonrasında Bursa il sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere verilen Bank16 sosyal yardım kartı Bursanın 17 ilçesinde Vakıfbank pos cihazı bulunun tüm marketlerde ve alışveriş merkezlerinde kullanılabilmektedir.

Vakıfbank Kart16 Şifre Alma ve Şifre Değiştirme

Vakıfbank Kart16 Sosyal Yardım Kartı şifre işlemleri için Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğünü bizzat ziyaret ederek güncellenmesi gerekmektedir. Kart sahibinin müdürlüğe müracaat edememesi halinde yakınına yazılı onay vererek şifre güncelleme işlemini yaptırabilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 şifre değişikliği ve şifre güncelleme hakkında detaylı bilgi için Alo 153 / 444 16 00 çağrı merkezlerinden gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır.

Kart 16 Doğalgaz Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi yakacak yardımlarına ek olarak doğalgaz desteği vermektedir. Kart16 sosyal destek kartı kullanan ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen bu yardım, kış aylarına özel bir destek paketidir.

Doğalgaz Faturası Desteği olarak Ocak, Şubat, Mart aylarında her ay ortalama olarak 200 TL şeklinde verilecek yardım, Kart16 hesaplarına yatırılmaktadır.

Kart 16 Ramazan Sosyal Destek Çeki

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayına özel başlatmış olduğu Kart16 Ramazan Sosyal Destek Çeki, ihtiyaç sahibi kişi ve ailelerin mahallelerindeki bakkal ve marketlerde alışveriş yapmasını sağlayan bir destektir. Bakkallardaki geçmiş borçların da kapatılması için kullanılabilen bu çekler için başvurular www.bursa.bel.tr adresinden alınmaktadır.

Başvuruların olumlu sonuçlanması halinde Ramazan Sosyal Destek Çeki adrese teslim edilmek üzere dağıtıma çıkarılmaktadır. Çeklerin kullanım süreleri ise yine belediyenin resmi web adresi üzerinden duyurulmaktadır.

Kart 16 Ramazan Sosyal Destek Çeki Nerede Kullanılır?

Kart16 Ramazan Sosyal Destek Çeki Bursa il sınırları içerisinde sisteme üye olan bakkal ve marketlerde geçerlidir. Güncel üye işyeri listesine ve bilgilere ulaşmak için BURFAŞ – Bursa Park, Bahçe, Sosyal ve Kültürel Hizmetler www.burfas.com.tr adresini ziyaret etmek yeterlidir.

Kart 16 Eğitim Sosyal Destek Çeki

Kart16 Destek Çekleri yardımlarına bir yenisini daha ekleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 Eğitim Sosyal Destek Çeki ile çocukların kırtasiye alımlarını kolaylaştırmak için 150 TL’lik kırtasiyelerde geçerli çek dağıtmaktadır. Sosyal yardım programlarından yararlanan ailelerin çocukları için verilen bu Kart16 Eğitim Destek Çeki, ihtiyaç sahibi öğrencilerin tercih ettikleri kırtasiye ürünlerini almalarına imkan tanımaktadır.

Kart 16 Eğitim Sosyal Destek Çeki Nerede Kullanılır?

Kart 16 Eğitim Sosyal Destek Çeki Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Odası arasında imzalanan protokol çerçevesinde odaya kayıtlı tüm kırtasiyelerde kullanılabilmektedir.

Bursa Kart 16 İletişim Telefon Numarası

Barsa Kart16 Sosyal Yardım Kartı ile ilgili başvuru, kayıp, bankamatiğe kaptırma ve şifre değişikliği ile ilgili tüm işlemler için Alo 153 ve 444 16 00 çağrı merkezi üzerinden gerekli bilgi alınabilmektedir.

Kart16 Süresi Doldu Ne Yapmalıyım?

Kart16 Sosyal Yardım Kartı belirli koşulları ve kriterleri sağlayan ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. Verilen bu sosyal yardım kartlarının hak sahipleri ile ilgili Sosyal Çalışma Görevlileri tarafından periyodik olarak kontroller yapılmaktadır. İhtiyaçlığın ortadan kalkmış olması tespit edildiği hallerde yeni ay için herhangi bir yükleme yapılmamaktadır. Bununla birlikte Ramazan ayı içerisinde verilen Ramazan Sosyal Destek Çekleri sürelidir. Belediye tarafından belirtilen ve duyurulan süreler içerisinde çeklerin kullanılması gerekmektedir.

Kart 16 Yenileme

Kart16 Başvurusu Nasıl Yapılır? işlemlerini tamamlayan ve kart alma hak kazanan ihtiyaç sahibi vatandaşları Kart16 Sosyal Yardım Kartı kaybolma, kırılma, bankamatikte kaptırma gibi durumlarda yenileme işlemi için kart sahibinin Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bir dilekçe ile başvurması gerekmektedir. Dilekçeye istinaden kart basım işlemi tekrar gerçekleştirilerek ihtiyaç sahibi kişiye dönüş yapılmaktadır. Eski kart ise kullanıma kapatılmaktadır. Kartın yenilenmesi ve yeniden basımı ise en fazla 1 kere yapılmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Bursa il sınırları içerisinde ikamet etmekte olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen sosyal yardımlar şunlardır:

 • Kart16 Sosyal Yardım Kartı
 • Gıda Yardımı
 • Hijyen Malzemesi Yardımı
 • Afet Sonrası Sosyal Destek Hizmeti
 • İnşaat Malzemesi Yardımı
 • Eşya Yardımı
 • Psiko-Sosyal Destek Hizmeti
 • Tıbbi Malzeme Yardımları
 • İşitme Cihazı Yardımı
 • Takip Cihazı Yardımı
 • Manuel Tekerlekli Sandalye Yardımı
 • Akülü Tekerlekli Sandalye Yardımı
 • Akülü Tekerlekli Sandalye Aküsü Yardımı
 • Hasta Yatağı ve Karyolası Yardımı
 • Havalı Yatak Yardımı
 • Oksijen Tüpü ve Aparatları Yardımı
Yorumlar

 1. Selver dedi ki:

  Allah devletimize zeval vermesin kart 16 ya baş vurdum kabul oldu her ay alıyorum ihtiyaçlarımı karsiliyorum Allah razı olsun saglik sorunlarım yüzünden işten çıkmak zorunda kaldım devletimde yalnız bırakmadı çok şükür

 2. Songül dedi ki:

  Allah razı olsun Ali nur Aktaş Allah seni başımızdan eksik etmesin inşallah saygılar sunuyorum efendim

 3. Ahmet dedi ki:

  Benim çok ihtiyacım var kiracıyım çok zorunda kiramı üdiyemiyorum gıda para yardımı çok ihtiyacım var eşim yurtdışında ikiçocuğum var çok zordur umdayım lütfen yerdım cıolun 16kart istiyorum başvurdum olmuyor aradığım zaman başvurusunuz yok diyorlar