Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu
13.05.2024 03:39 | Son Güncellenme: 13.05.2024 13:39

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu 2024; Son dönemlerde artan gıda fiyatları ile birlikte birçok aile geçim sıkıntısı yaşamaktadır. Ramazan ayının gelmesi ile Bursa Büyükşehir Belediyesi geçim sıkıntısı yaşayan zor durumda olan ailelere yardım elini uzatmıştır. Bu yardımlardan yalnızca biri olan ramazan ayının gelmesi ile Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından zor durumda olan vatandaşlara yardım kolisi yerine KART 16 olarak bilinen yardım kartlarına yükleme yapılmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı almak isteyen kişiler başvuruları onaylandıktan sonra Ramazan kolisi yardımı Bursa Kart 16 hesaplarına yatırılamktadır. Muhtaç ailelere verilen Ramazan yardımı 750 TL ile 2000 TL arasında değişmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu be başvuru formu detayları hakkında tüm bilgiler yazımzıda.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin zor durumda olan vatandaşlara dağıttığı ramazan destek çekinden maddi olarak zor durumda olan vatandaşlar faydalanabilmektedir.

 • Hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 1/3’ü olması olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişinin Bursa ilinde ikamet etmesi gerekmektedir.
 • Engelli bireyler faydalanabilmektedir.
 • Herhangi bir yerde çalışmayan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar ramazan kolisine başvuru yapabilmektedir.
 • Hastalık göç gibi nedenlerden dolayı geçici olarak işsiz olan bireyler faydalanabilmektedir..
 • Hane geliri asgari düzeyde olmasına rağmen hanede yaşayan kişi sayısı 6 ve üzerinde olan aileler faydalanabilmektedir.
 • Eşi vefat etmiş, eşi tarafından terk edilmiş, şiddet mağduru, eşi cezaevinde olan ve yeterli gelire sahip olmayan kadınlar faydalanabilmektedir.
 • 60 yaş ve üstü yalnız yaşayan birey olup yeterli gelire sahip olmayan vatandaşlar faydalanabilmektedir.

Ramazan kolisinden faydalanmak için vatandaşların zor durumda olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart 16 Ramazan Destek Çeki Nedir?

Her sene ramazan ayında ihtiyaç sahiplerin Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen çektir.  Kart16 destek çeki maddi açıdan zor olan, beslenme ihtiyacını karşılamakta zorlanan vatandaşların mutfak ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla verilmektedir. Kart16 ramazan çeki yalnızca küçük mahalle bakkallarında geçerlidir. Bu sayede hem küçük esnaf kazanacak hem de zor durumda olan vatandaşların beslenme ihtiyacı karşılanacaktır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Ne Kadar?

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen Kart16 ramazan çeki limiti 700 lira olarak belirlenmiştir. Bu çek yalnızca bir ay geçerlidir. Bir ay sonunda kullanabilmeniz mümkün değildir.

Bursa Kart16 Ramazan Destek Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan destek çeki başvurusundan faydalanmak için ALO 153 veya 444 16 00 sosyal yardım destek hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesi üzerinden de destek çekine başvuru yapabilirsiniz. Web sitesi ile başvuru yapmak isterseniz https://ebelediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linkine tıklamanız gerekmektedir.

E-Devlet ramazan yardımı çeki başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/bursa-buyuksehir-belediyesi-bilgi-edinme-basvuru linke tıklayabilirsiniz.

BAKINIZ >>>> Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu

Bursa Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı başvuru belediyenin sosyal yardımlaşama birimine bizzat giderek başvuruda bulunabileceğiniz gibi internet üzerinden ramazan yardımı başvurusunda bulunmanız mümkün.

Bursa Büyükşehir Beleidyesi ramazan yardımı başvurusu için https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linke tıklayarak başvuruda yapabilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı başvurusu için ayrıca https://www.bursa.bel.tr/yardim_basvuru bu linkine tıkayarak tamamlamanız mümkün.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Formu

Bursa Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı başvurusunda bulunabilmek ya da Kart16 başvurusu yapabilmek için başvuru formuna adres, ad, soyad, telefon numarası, gelir durumu gibi bilgilerin girilmesi gereklidir.

Eğer başvurularınızı belediyeye giderek yaptıysanız belediye ekipleri tarafından doldurmanız için size verilecektir. Ayrıca belediyenin resmi sitesi üzerinden başvuruda bulunmanız mümkün.

Ramazan kolisinden faydalanabilmek için online olarak da başvuru yapmak mümkündü. Belediyenin internet sayfasından başvuru formuna erişebilmeniz mümkündür. Ya da https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linkine tıklayarak online olarak başvuru yapabilirsiniz.

Formda doldurduğunuz bilgilerin güncel ve doğru olması gerekmektedir. Formda doldurulan bilgiler belediye ekipleri tarafından araştırılmaktadır. Eğer yanlış bilgi verdiyseniz başvurularınız iptal olur. Başvurularınızın iptal edilmemesi için formdaki bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulmasına dikkat etmelisiniz.

Başvuru formunu doldurduktan sonra müracaat yaparken muhtardan aldığınız fakirlik belgesinin belediyeye verilmesi gerekmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kolisi İçindekiler

Bursa Büyükşehir Belediyesi ailede bulunan kişi sayısına göre yardım paketleri hazırlamaktadır. Yapılan bu yardımın içerisinde bulgur, köftelik bulgur, mantı, erişte, şehriye, un, yağ, tuz, kuru fasulye, pirinç, toz şeker, nohut, mercimek, kaşar peyniri ve peynir gibi ürünler vardır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Sorgulama

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvurusu sonucunuzu 2 farklı şekilde öğrenmeniz mümkündür.

ALO 153 Mavi Masa destek hattını arayarak başvurunuzun durumunu öğrenebilmeniz mümkündür.

Bir diğer öğrenme yöntemi ise E-Devlet sisteminize Tc kimlik no ve şifrenizi yazarak  öğrenebilirsiniz. Bunun için arama kutucuğuna “Bursa Büyükşehir Belediyesi Başvuru” yazmalısınız . Daha sonra ise başvuru soncunuz sorgulayabilirsiniz.

Kart16’dan faydalanacak olan vatandaşların aklına birtakım sorular takılmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Erzak Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi ramazan erzak yardımı daha önceki yıllarda hanelere belediye yetkilileri tarafından teslim edilmekteydi. Bursa Büyükşehir Belediyesi yaptığı bazı değişiklikler ile beraber erzak yardımı ve gıda yardımı kolisi vermek yerine dar gelirli vatandaşlara ramazan yardım çeki vermektedir. Bursa il sınırları içerisindeki tüm market ve bakkallarda geçerli olan bu çek ile gıda ve erzak alabilirsiniz.

Bursa KART16 Destek Çekini Hangi Bakkal ve Marketlerde Kullanabilirim?

Bursa Büyükşehir tarafından verilen destek çeki bütün marketlerde geçmediği için vatandaşlar verilen yardım çekinin nerede kullanılabileceğini merak etmektedir. Kart16 destek çekinin nerede kullanıldığını https://www.sosyalyardim.burfas.com.tr/members.html linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Ramazan Sosyal Destek Çeki gedildiğinde evde değildim, ramazan destek çeki talebinde tekrar nasıl bulunulur?

Ramazan destek çekini tarafına teslim edilmesi için tekrar düzenleme yapılması gerekmektedir. Gerekli düzenlemeler yapıldığında başvuru talebiniz değerlendirilecektir.

Kart16 başvuru sonucu olumlu oldu, fakat teslimat yapılmadı?

Kartınızı en kısa sürede teslim edilecektir.  Kartın basım süreci bittiğinde SMS ile bilgi verilecektir. Bursa Kart 16 başvurusu hakkında detaylı bilgi için Bursa Kart 16 Nedir? Kart 16 Başvurusu Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Gulay dedi ki:

  Kart 16 ceki