E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl İptal Edilir?

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl İptal Edilir?
15.03.2024 05:27 | Son Güncellenme: 15.03.2024 21:58

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu 2024; Sosyal yardımlar arasında Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığına bağlı olarak muhtaç kişilere para yardımı yapılmaktadır. Sosyal yardıma başvuru yapabilmek için E-devlet üzerinden başvuru yapılmaktadır. Konumuzda sosyal yardım E-devlet başvurusu ilgili tüm detaylara yer verilmiştir.

E-Devlet Sosyal Yardım Nedir?

E-devlet sosyal yardım ihtiyaç sahibi ve muhtaç durumda ailelere giderlerini karşılaması adına para dağıtımı sağlanmaktadır. Eğitim gören çocukları varsa sosyal yardım sağlanmaktadır.

İhtiyaç sahibi kişilerin başvuru yapmasıyla birlikte tespiti sağlanıp aileye yardım sağlanmaktadır. Yardım başvurusu ailenin maddi durumuna göre kabulü sağlanmaktadır.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet sosyal yardım başvurusu E-devlet hesabına giriş yaparak sağlanmaktadır. E-devlet girdikten sonra arama butonuna “Sosyal Yardım Başvurusu” yazılır. Gelen linke tıklayarak giriş yapılır. İlk olarak aydınlatma metni ve açık rıza formu onaylanmasıyla birlikte başvuru formuna yönlendirilir.

Hanenin yararlanılması adına bazı sorular yer almaktadır. Bu sorular eksiksiz bir şekilde cevaplandırılarak onaylanır. Başvuru onaylanması sonrasında inceleme altına alınacaktır. İlerleyen zaman içerisinde başvuru onaylanması halinde yardım sağlanmaktadır. Ortalama olarak başvuru onaylanma süresi 1 ay gibi sürede yer almaktadır.

E-Devlet sosyal başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak hemen başvuru yapabilirsiniz.

E-devlet sistemine girmeniz için şifreniz gerekmektedir. Elinizde E-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek veya online bankacılık üzerinden direk olarak giriş sağlayabilirsiniz. E-devlet sistemine ilk kez giriş yapmanızla birlikte yeni şifre oluşturmanız gerekmektedir. Yeni şifrenizle birlikte sosyal yardım başvurusu sağlayabilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Linki

Devletten sosyal yardım, para yardımı ve gıda yardımı almak için e-devlet sosyal yardım başvuru linki ise https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti sayfasıdır. Bu linke tıklayarak hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Formu

E-devlet sosyal yardım başvuru formu başvuru yaparken doldurulması gereken alandır. Başvuru formunda istenen bilgiler olarak sosyal yardımdan yararlanacak kişinin kimlik, adres ve iletişim bilgileri istenmektedir.

Aile içerisinde maddi durum, çalışan sayısı, çocuk sayısı ve hane hakkında bilgiler istenmektedir. Sigorta durumu ve çalışma durumuyla ilgili bilgiler istenmektedir. Yer alan bilgilerin güncel verilmesi gerekmektedir. Verilen bilgiler inceleme altına alınacağından dolayı eksiksiz ve doğru bilgiler girilmesi gerekir. Bütün formu doldurduktan sonra incelenmesi için sistem üzerinden yollanır.

E-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama

E-devlet sosyal yardım başvuru sorgulama işlemleri E-devlet üzerinden başvuruyorsanız yapılmaktadır. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak için arama bölümüne “Sosyal Yardım Başvuru” giriş yapın. Buradan gelen ekran içerisinde yapmış olduğunuz başvuru hakkında bilgi verilecektir.

Başvuru bilgilerinde inceleme durumu yer almaktadır. Ortalama olarak başvuru onaylanması bir aya kadar sürmektedir. Başvuru yapan kişilerin sisteme belirli zamanlarda girerek kontrolünü sağlayabilirler.

E-Devlet Öğrenciye Sosyal Yardım

E-devlet öğrenciye sosyal yardım işlemleri başvuru yapılarak sağlanmaktadır. Ailede çocukların eğitimde gören çocukları yer alıyorsa eğitim yardımı yapılmaktadır. Başvuru yapabilmek için aile içerisinde çocuklardan ilkokul, lise veya üniversiteye giden birey olması gerekmektedir.

E-devlet üzerinden giriş sağlanarak “Sosyal Yardım Başvuru” sayfasına girerek gerekli bilgilerin doldurulmasıyla başvuru işlemlerini sağlayabilmektedir. Başvuru yaparken sizden istenen bilgiler tam girerek başvuruyu başlatabilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Ne Kadar?

E-devlet sosyal yardım paraları dönemler içerisinde değişiklik göstermektedir. Sosyal yardım paraları çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. Sosyal yardım paraları 1-2 çocuklu ailelere 350 TL para sağlanırken, 3 çocuklu ailelere 450 TL, 5 ve daha çok çocuklu ailelere 650 TL sağlanmaktadır.

Dönemler içerisinde para değişikliği gösterebilmektedir. Yararlanılan sosyal yardım parasında 12 ay boyunca eksiksiz ödeme yapılacaktır.

E-Devlet Sosyal Yardım Parası Ne Zaman Yatacak?

E-devlet sosyal yardım parası her ayın ilk haftasında yatması planlanıyor. Dönemler içerisinde ödeme günlerinde değişiklik göstermektedir. Başvuru kabulü sağlanan kişilerde hesabına direk olarak para yatırımı sağlanarak çekebilmektedir.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

E-devlet sosyal yardım başvuruları genellikle bir ay içerisinde sağlanmaktadır. Başvuru yoğunluğuna göre hareket edilerek sonuçlar çıkmaktadır. Hane başvurularında verilen bilgilere göre tespitler sağlanarak dağıtımı sağlanmaktadır. Başvuru yaptıktan sonra belirli zaman aralıklarda giriş yaparak kontrol edebilirsiniz. Başvuru kabul edildiğinde başvuru sırasında verdiğiniz bilgilerden ulaşım sağlanacaktır.

E-Devlet Sosyal Yardım Ne Zaman Açıklanacak?

E-devlet sosyal yardım duyuruları bekleniyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sitesinden son durumu öğrenim sağlayabilirsiniz. Sosyal yardım paraları ayın ilk haftasından yatması beklenmektedir.

E-Devlet Sosyal Yardım Kimlere Verilir?

E-devlet sosyal yardım parası aile içerisinde asgari ücretten de çok düşük gelir gelen ailelere yer verilmektedir. Aile içerisinde okuyan çocuk da varsa yardım parası yapılarak giderlerini sağlanması amaçlanmaktadır. Sosyal yardım paraları 12 ay boyunca yatırımı sağlanarak geliri desteklenmektedir.

E-Devlet Sosyal Yardım Şartları

E-devlet sosyal yardım şartları olarak;

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak bu iki şartla başvurunuzu sağlayabilirsiniz. Başvuru için de ailenin gelir kaynağı, sigortalı durumu gibi bilgiler istenerek en ihtiyaç durumunda olan aileler tespit edilerek başvuru sağlanmaktadır.

E-Devlet Sosyal Yardım Nasıl Alınır?

E-devlet Sosyal yardım başvurusu kabul olduktan sonra başvuru esnasında vermiş olduğunuz hesaba para yatırılmaktadır. Başvuru esnasında sizden IBAN istenmiyorsa PTT’den üzerinize otomatik hesap açılarak yatırılması sağlanmaktadır. Ödeme günü geldiğinde PTT şubesine giderek yardım parasını çekebilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

E-devlet sosyal yardım başvurusu için sadece E-devlet online başvuru yapmanız yeterlidir. Ek olarak belge gerekmektedir. Başvuru esnasında haneyle ilgili soruları cevaplandırarak başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

İstenen başvuru bilgileri arasında hane içerisindeki bireylerin çalışma durumu, çocuk sayısı ve sigorta durumuyla ilgili bilgileri istemektedir. İstenen bilgileri tamamı güncel bilgiler doldurulup değerlendirme altına alınacaktır.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

E-Devlet sosyal yardımı başvuru nasıl iptal edilir? e-devlet yardım başvuru iptal olur mu sorusu genelde başvuru yaparken hata yapanlar tarafından sıkça araştırılmaktadır. E-Devlet üzerinden yardım başvuru yaptıktan sonra iptal edilmemektedir. Ancak başvurunuz ret edildikten sonra tekrar başvuruda bulunabilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Kabul Edildi Ne Demek?

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Kabul Edildi Ne Demek? sorusuna cevap vermek gerekirse sosyal yardım başvurusu değerlendirme sonucu olumlu olarak geçtiğinde başvurunuz kabul edildi olarak görünür. E-Devlet sosyal yardım başvurusu kabul edildikten sonra artık ödeme almaya başlayabilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Açılmıyor?

Çok sık yaşanan sorunlardan biride e-devlet sosyal yardım başvuru ekranı açılmıyor, e-devlet sosyal yardım başvuru açılmıyor ve e-devlet sosyal yardım başvurusu yapamıyorum hatasıdır. Genelde sistem yoğunluğuna bağlı olarak bu şekilde belli aralıklarla hata alabilirsiniz. Yoğunluğun daha az olduğu gece saatinde yada daha sonra tekrar deneyerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.