DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

Jandarma Genel Komutanlığı 15 Memur Alımı İlanı Yayınladı Başvurular Başladı

Jandarma Genel Komutanlığı 15 Memur Alımı İlanı Yayınladı Başvurular Başladı
13.06.2024 20:39 | Son Güncellenme: 13.06.2024 20:41

Son zamanlarda Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan duyurularla birlikte 15 memur alımı yapılacağı açıklandı. Bu alımlar, en az lise mezunu adayların başvurabileceği fırsatlar sunuyor. Başvuru sürecinde adayların KPSS’den en az 60 puan almış olmaları yeterli olacak.

Peki, Jandarma Genel Komutanlığı’na başvuru yapmak isteyen adaylar nelere dikkat etmeli? Başvuru şartları neler? Başvurular nasıl yapılacak? Bu yazımızda Jandarma Genel Komutanlığı’nın 15 memur alımı ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz. Bu fırsatı kaçırmamak ve kendinizi doğru şekilde hazırlamak için yazımızı dikkatlice incelemenizi öneririz.Jandarma Genel Komutanlığı minimum lise mezunu personel alımı hakkında detaylı bilgi. Başvuru şartları, KPSS puanı ve başvuru nasıl yapılır öğrenin.

Jandarma Genel Komutanlığı En Az Lise Mezunu Personel Alcak

Jandarma Genel Komutanlığı, yeni personel alımı için başvuruları almaya başladı. Bu alımlarda en az lise mezunu adayların başvurabileceği belirtiliyor. Başvurular KPSS puanı üzerinden yapılacak ve en az 60 puan almak yeterli olacak. Peki, başvurular nasıl yapılacak ve başvuru şartları neler olacak?

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan duyuruya göre, 15 memur alımı gerçekleştirilecek. Başvurular çevrimiçi olarak yapılacak ve adayların belirtilen tarihler arasında başvurularını tamamlamaları gerekiyor. Bu kapsamda, adayların KPSS puanları üzerinden değerlendirileceği ve en az 60 puan almak şartı aranacak.

Başvuru şartları arasında beden ve boy şartları da yer alacak. Adayların sağlık durumlarına ilişkin belgeleri de başvuru sırasında sunmaları gerekecek. Başvuru süreci hakkında detaylı bilgiler Jandarma Genel Komutanlığı resmi web sitesinden ya da ilgili duyurulardan takip edilebilecek.

KPSS En Az 60 Puan Almak Yeterli

KPSS, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın kısaltmasıdır ve Türkiye’de kamu kurumlarına personel alımı için yapılan bir sınavdır. Jandarma Genel Komutanlığı da KPSS kapsamında personel alımı yapmaktadır. Ancak, başvuruda bulunabilmek için belirli bir puan şartı aranmaktadır. Bu şart, en az 60 puan olmak durumundadır.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın yaptığı 15 memur alımı için başvuruda bulunacak adayların KPSS’den en az 60 puan almaları gerekmektedir. Bu puan şartını sağlayan adaylar başvuru sürecine geçebilirler.

Başvuru yapacak adayların, KPSS’den en az 60 puan aldıklarını belgelemeleri gerekmektedir. Aksi halde, başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Alınacak Kadro Dağılımı

Jandar Genel Komutalığı memur alımı kadro dağılımı ise;

Mütercim 2 Kişi

Veteriner 1 Kişi

Mühendis 1 Kişi

Sosyolog 3 Kişi

Hizmetli 8 Kişi

Başvurusu Nasıl Yapılır

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan 15 memur alımı için başvuru süreci oldukça basittir. Başvurular, resmi internet sitesi üzerinden online olarak yapılacaktır. Öncelikle adaylar, başvuru formunu doldurarak gerekli belgeleri eklemelidir. Belgeler arasında kimlik fotokopisi, diploma veya mezuniyet belgesi, KPSS sonuç belgesi gibi evraklar yer alacaktır.

Jandar Genel Komutanlığı memur alım ilanına başvuruları https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris bu link üzerinden yapabilirsiniz.

Başvuru formu doldurulduktan sonra adaylar, başvuru sürecini tamamlamak için belirtilen tarihler arasında başvurularını tamamlamalıdır. Başvuru sürecinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması adına adayların gerekli belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde yüklemeleri önemlidir.

İnternet üzerinden yapılan başvuruların kabul edilmesinin ardından, adaylar sınav takvimini ve diğer detayları resmi internet sitesinden takip edebilirler. Başvuruların sonuçları da yine internet sitesi üzerinden duyurulacaktır. Başvuru sürecinin tüm detayları ve güncellemeler için adayların resmi internet sitesini düzenli olarak takip etmeleri gerekmektedir.

 • Başvurular 13-30 Haziran 2024 tarihleri arasında PTS üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla yapılacaktır.
 • Adaylar sadece bir ünvanda başvuru yapabilecektir.
 • PTS’ye giriş yaptıktan sonra adaylar tarafından başvuru yapılabilmesi için “Profil Bilgileri” bölümünden;
 • Kimlik bilgilerinin güncellenmesi (Sadece MERNİS’ten güncelleme yapılabilecektir),
 • Adres, iletişim bilgilerinin girilmesi; 

Ayrıca kişisel nilgiler boy, kilo ve çalışma bilgilerini ek olarak girmeleri gereklidir.

Başvuru yapmak için TIKLAYINIZ

Başvuru Şartları

Jandarma Genel Komutanlığı 15 memur alımı için başvuru şartları oldukça önemlidir. Başvuruda bulunacak adayların belirli şartları karşılaması gerekmektedir. İlk olarak, başvuruda bulunacak adayların en az lise mezunu olmaları gerekmektedir. Lise mezunu olan adaylar, KPSS sınavında en az 60 puan almış olmalıdır. Ayrıca, adayların Türk vatandaşı olmaları ve askerlikle ilişkilerinin bulunmaması gerekmektedir.

Diğer bir şart ise adayların sağlık koşullarının Jandarma Genel Komutanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olmasıdır. Bunun yanı sıra, adayların 30 yaşından büyük olmamaları ve güvenlik soruşturmasından olumlu bir sonuç alınmış olmaları gerekmektedir.

İşte başvuru için istenen genel şartlar;

 • Türk vatandaşı olmak,
 • Müracaatların son günü itibariyle (30 Haziran 2024) 18 yaşını tamamlamış olmak,
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinde belirtilen genel ve özel şartlara sahip olmak,
 • Mütercim, veteriner, mühendis, sosyolog için 2022-2023 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavının (KPSS) (P3), hizmetli için 2022 yılında yapılan (KPSS) (P94) puan türünden 60 puan ve üzeri almış olmak,
 • Yabancı dil sınavı (YDS) puanı istenilen mütercim ünvanına başvuran adaylar için, son beş yıl içerisindeki başvuru döneminde açıklanmış olan YDS/e-YDS’den Arapça için 70 (C düzeyi), İspanyolca için 80 (B düzeyi) puan ve üzeri not almış olmak,
 • Tablo’daki kadro ünvanlarının hizasında belirtilen niteliklerin tamamına sahip olmak,
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
 • Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,
 • Erkek adaylar için; askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş bulunmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş (tecilli) veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak veya yapmış sayılacak şekilde muaf olmak,
 • Yapılacak uygulamalı meslek bilgisi sınavı ve/veya mülakat sınavında başarılı olmaları durumunda, sevk edilecekleri hastanelerden TSK, J.Gn.K.lığı, S.G.K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümlerine göre “Devlet Memuru Adayı Olur” kararlı sağlık raporu almış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak (Yapılacak uygulamalı meslek bilgisi sınavı ve/veya mülakat sınavında başarılı olan ve J.Gn.K.lığı kadrolarına atanmaya hak kazanan adaylara yapılacaktır.),
 • Herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tâbi görevlerde çalışıyor olmamak,
 • Türk Silahlı Kuvvetleri, J.Gn.K.lığı, S.G.K.lığı ile kamu kurum ve kuruluşlarından emeklilik, kendi isteği ile istifa ve sağlık nedenleri hariç herhangi bir nedenle çıkarılmamış olmak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin yasal veya yasadışı uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş, katılmamış olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye üye olmamak.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.