Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama
13.10.2023 20:47 | Son Güncellenme: 13.10.2023 23:49

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2024; Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sosyal hizmetler ve yardımlar kapsamında kendi il sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi sosyal belediyecilik anlayışıyla yardımlarda bulunmaktadır. Mersin Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayı ve bayramların yanı sıra normal günlerde de yardıma ihtiyacı olan kişilere yardım elini uzatmaktadır. Birbirinden faydalı sosyal yardımlarla birçok ihtiyaç sahibi vatandaşımızın kötü günlerinde yanında olarak bir nebze de olsa yüklerini hafifletmektedir.

Bu yazımızda Mersin Büyükşehir Belediyesinin, sosyal yardımlar kapsamında yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımız için yaptığı yardımlardan ve bu yardımlardan faydalanmak isteyen kişilerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğinden bahsedeceğiz

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Mersin Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket ederek, Mersin il sınırları içerisinde ikamet eden, yardıma muhtaç, dar gelirli ailelere birbirinden faydalı yardımlarda bulunmaktadır. İşte Mersin Büyükşehir Belediyesinin yaptığı bazı sosyal yardımlar:

 • Sosyal yardım kartı halk kart
 • Engelli vatandaşlara yapılan sosyal destekler
 • Askıda fatura yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Eşya ve giyecek yardımı
 • Maddi yardımlar
 • Evde sağlık ve bakım hizmeti desteği
 • Ekmek ve süt yardımları
 • Aşevi hizmetleri kapsamında sıcak yemek yardımı
 • Öğrencilere Burs . Gibi sosyal yardımlarda bulunmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Kimlere Verilir?

Mersin Büyükşehir Belediyesi, sosyal hizmet ve yardımlar kapsamında, yaptığı incelemeler sonucu ihtiyaç sahibi  olarak gördüğü her vatandaşa, her aileye yardımlarda bulunmaktadır. Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım talebinde bulunan şu kişilere yardımlarda bulunmaktadır:

 • Düzenli geliri olmayan kişiler
 • Gelirinin fazlası borçlarına giden ve ekonomik sıkıntı çeken kişiler
 • Kronik hastalık, yaşlılık, engellilik nedeniyle çalışamayan kişiler
 • Eşi cezaevinde veya hasta olan kadınlar
 • Şehit ve gazi aileleri
 • İhtiyaç sahibi öğrenciler
 • Kimsesi olmayan, kendine bakamayan kişiler
 • Kira ve faturasını ödeyemeyen kişiler

Bu ve benzeri kriterleri taşıyan kişiler Mersin Büyükşehir Belediyesinin yardımlarından faydalanabilirler.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mersin Büyükşehir Belediyesinin imkan sağladığı sosyal yardımlara başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, bağlı oldukları belediye ve kaymakamlıklara giderek yetkililer dahilinde yardım başvurularını yapabilirler

Yardım başvurularını internet üzerinden yapmak isteyen kişiler e-devlet üzerinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/mersin-buyuksehir-belediyesi bağlantı adresine tıklayarak Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusunu online olarak yapabilirler. Ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesinin resmi mail adresine  sosyalyardim@mersin.bel.tr  mail atarak başvurularınızı yapabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru e-devlet üzerinden yapmak için bu linke https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 tıklayabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Mersin Büyükşehir Belediyesinden sosyal yardım desteği almak isteyen kişilerin öncelikle Mersin Büyükşehir Belediyesinin istediği yardım başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Yardım başvurusu yapacak vatandaşlar hangi sosyal yardım veya yardımlardan faydalanmak istiyorsa, o yardımın başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Bazı yardımların ayrı bir başvuru formu vardır. Örneğin sosyal yardım kartı halk kart başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, halk kart başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Hangi yardımın başvuru formu dolduruluyorsa, formda istenen bilgileri eksiksiz doğru, açık ve net bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım başvurularını sorgulamak isteyen vatandaşlar başvurularını bağlı oldukları belediye binalarından yapabilirler. Ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesinin sosyal destek çağrı merkezleriyle irtibata geçerek de yardım başvurularını sorgulayabilirler. Mersin Büyükşehir Belediyesi, yoğunluklardan dolayı başvurunuzu en geç 1 ay içinde inceleyip, sonuçlandırıp sizlere olumlu veya olumsuz bir şekilde geri dönüş yapacaktır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvuru Telefon Numarası?

Mersin Büyükşehir Belediyesinin, irtibata geçebileceğinizi iki adet sosyal destek hattı vardır. Bu sosyal destek hatlarından başvurularınızı gerçekleştirebilir veya sorgulayabilirsiniz.  Mersin Büyükşehir Belediyesi kriz masasının irtibat numaraları  0324 533 37 21 ve ALO185 olarak bilinmektedir. Ayrıca kriz masasının alternatif olarak kullandığı Whatsapp sosyal destek numarası 0530 844 23 35 no lu hattı rehberinize ekleyerek bilgi alabilir ve yetkililerle irtibata geçebilirsiniz.

Evde sağlık ve bakım hizmetlerinden faydalanmak isteyen vatandaşlar 0324 223 42 42 numaralı çağrı merkeziyle iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlara, halk kart desteği sağlamaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar kendilerine verilen sosyal yardım kartı halk kart ile Mersin Büyükşehir Belediyesinin anlaşmalı olduğu market ve firmalardan ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Halk kart başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar https://mersin.bel.tr/sosyal-destek-kart-halk-kart bağlantı adresine tıklayıp başvuru formunu doldurarak sosyal destek kartı halk kart başvurularını gerçekleştirebilirler.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen halk kart hakkında ayrıntılı bilgi için Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvuru ve Sorgulama yazımızı okuyabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ayni yardımlar kapsamında yaptığı en önemli yardım gıda yardımıdır. Mersin’de yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşların en çok talep ettiği yardımlardan biri gıda yardımıdır. Mersin Büyükşehir Belediyesi, gıda yardımı başvurusu yapan ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda kolisi dağıtımı yapmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mersin Büyükşehir Belediyesi, gıda yardımı başvurusu yapmak isteyen kişiler yazımızda belirttiğimiz ALO185 ve 0324 533 37 21 sosyal destek çağrı merkezleri ile iletişime geçerek gıda yardım başvurularını gerçekleştirebilirler.

Ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesinin resmi e-posta adresine sosyalyardim@mersin.bel.tr  mail atarak gıda yardım başvurularını yapabilirler.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Erzak Kolisi Yardımı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, her ramazan ayı ve kurban bayramında birer defa erzak kolisi yardımında bulunmaktadır. İhtiyaç sahibi olarak görülen kişilere, yardım kolisi belediye yetkilileri tarafından dağıtılmaktadır.  Ramazan ayı ve kurban bayramında yardım kolisi başvurularınızı bağlı olduğunuz belediye binasına giderek yetkililer ile beraber gerçekleştirebilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Mersin  Büyükşehir Belediyesi, maddi yardımlarını farklı şekillerde yapmaktadır. Yazımızda belirttiğimiz gibi  temel ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşların halk kartlarına nakit para yatırarak yapmaktadır. Faturasını ödeyemeyen vatandaşlara ise askıda fatura yardımı desteği sağlamaktadır. Kira ve borçlarını ödeyemeyen vatandaşlara ise detaylı ve uzun süren bir inceleme ile nakit para desteği sağlanmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura Yardımı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, direkt olarak fatura yardımı yapmamaktadır. Ancak çok faydalı bir sistemle hayırsever ve faturalarını ödeyemeyen vatandaşlarımızı bir araya getirmektedir. Hayırsever vatandaşlarımız Mersin Büyükşehir Belediyesine istediği kadar bağışta bulunuyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız ise faturalarını askıda bırakıyor. Belediye ise hayırsever vatandaşlarımızdan aldığı bağışlar ile belirli bir sıraya göre ihtiyaç sahibi vatandaşların askıda olan faturaları ödüyor. Bu sistemle faturalarını ödeyemeyen vatandaşların faturaları ödenmiş oluyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Yardımı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, halk ekmek yardımı kapsamında, ihtiyaç sahibi her vatandaşımıza ücretsiz veya uygun fiyata ekmek yardımlarında bulunmaktadır. Her gün 1000 ihtiyaç sahibi vatandaşımıza 3 er ekmek dağıtmaktadır. Bir günde toplam 3000  ücretsiz ekmek dağıtımı yapmaktadır. Yaşlı, hasta ve engelli vatandaşlarımızın ekmeklerini evlerine kadar götürmektedir.

mersin büyükşehir belediyesi gıda yardımı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Yardımı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, dar gelirli ailelerin küçük çocuklarına süt yardımında bulunmaktadır. Ayda 7 paket süt dağıtımı yapmaktadır. Bu projeyle çocukların sağlıklı şekilde büyüyüp gelişmeleri amaçlanmaktadır.

Süt yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar ALO185 No lu sosyal destek hattını arayabilirler.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yakacak Yardımı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kış aylarında da yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın yükünü hafifletmektedir. Kış aylarında da yakacak yardımı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlardan yardımlarını esirgememektedir. Mersin Büyükşehir Belediyesi yakacak yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar üzerinden  https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 bağlantı adresini kullanarak e devlet üzerinden yakacak yardımı başvurularını yapabilir ve sorgulayabilirler.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Yardımı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, düzenli geliri olmayan, ekonomik açıdan sıkıntı çeken dar gelirli ailelerin yeni doğmuş çocuklarına bebek yardımı kapsamında yardımlarda bulunmaktadır. Yeni doğmuş çocuklara 1 yaşına gelene kadar ayda 1 defa bebek paketi verilmektedir. Bebek paketinin içinde, bez, mama, pişik kremi, bebek şampuanı gibi bebeklere özel gıda ve malzemeler bulunmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Giysi Yardımı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlara giysi, kıyafet yardımlarında bulunmaktadır. Mersin Büyükşehir Belediyesi kendi bünyesinde çalışan kıyafet evine bağış olarak alınan kıyafetleri vermektedir. İhtiyaç sahibi kişilerde başvuruları onaylandığı takdirde yazlık ve kışlık olmak üzere yılda iki kere kıyafet evine giderek kendilerine kıyafet seçimi yaparak giysi yardımından faydalanmaktır. Kıyafet yardımı başvurusu için ALO185 teksin mersin hattıyla irtibata geçerek bilgi alabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yazımızda da belirttiğimiz üzere Ramazan ayında bir defaya mahsus olmak üzere ihtiyaç sahibi her vatandaşımıza Ramazan kolisi dağıtmaktadır. Ramazan kolisinin içinde ortalama bir aileye 1 aya yakın yetecek erzak ve gıda bulunmaktadır. Ramazan kolisi başvurulanız için bağlı olduğunuz belediye binasına gidip başvurularınızı yapmanız gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.