Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu ve Sorgulama

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu ve Sorgulama
02.05.2022 00:06 | Son Güncellenme: 29.05.2022 15:13

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart 2022; Sosyal belediyecilik anlayışını benimseyen ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımcı olan belediyelerden biri de Mersin Büyükşehir Belediyesi’dir. Mersin Büyükşehir Belediyesi dar gelirli vatandaşların faydalanabilmesi için sosyal destek kartı uygulamasını devreye sokmuştur. Bu sayede ihtiyaç sahibi vatandaşlara kısa sürede yardım ulaştırılacaktır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Nedir?

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen sosyal destek kartıdır. Halk kart ihtiyaç sahibi olan ve bu yardımdan faydalanmak için başvuru da bulunan vatandaşlara verilmektedir.  Kart sisteminin amacı ihtiyaç sahibi vatandaşlara daha kaliteli ve daha fazla çeşitte ürün alım  işlemi yapmasına olanak tanımaktadır.

Bu kart ile zor durumda olan vatandaşlar belediye ile anlaşmalı marketlerden gıdadan temizlik ürünlerine diledikleri gibi alışverişlerini yapabileceklerdir. Bu sayede ihtiyaçlarını karşılayabilecektir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Kimlere Verilir?

Mersin Büyükşehir Belediyesi halk kart yardımından faydalanmak isteyen vatandaşların ihtiyaç sahibi olması gerekmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlar belediyeye başvuru yapmalıdır. Başvurularınız belediye tarafından değerlendirildikten sonra ihtiyaç sahibi olduğunuz tespit edilirse halk kart desteği alabilirsiniz.

Halk kart desteği almak isteyen zor durumdaki vatandaşların Mersin ili sınırlarında ikamet etmesi gerekmektedir.

Eşi askerde olan veya eşinden boşanmış olan zor durumda kadınlar da halk kart desteğinden faydalanabilmektedir.

Engelli, geliri asgari ücretin 3’te birinden az olanlar, ihtiyaç sahibi şehit ve gazi yakınları halk kart yardımından faydalanabilecektir.

 Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği sosyal destek kartından faydalanacak olan vatandaşlar birçok kanaldan başvuru yapabilecektir.

Mersin ilinde ikamet eden ve belediye binasına gitme imkanı olan vatandaşlar belediyenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Merkezi’ne giderek müraacat edebilir.

İlçelerce yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar ise, online olarak sosyal destek kartı başvurusu yapabilmektedir. Bunun için https://mersin.bel.tr/sosyal-destek-kart-halk-kart linkine tıklayarak başvuru formuna erişebilirsiniz.

Başvuru formu ve gerekli belgeleri belediyeye veya belediye tarafına belirlenen noktalara teslim etmeniz gerekmektedir.

Mezitli, Yenişehir, Toroslar, Akdeniz ilçelerinde ikamet eden ve yardım başvurusu yapacak olan vatandaşların Ulu Çarşı içerisinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Dayanışma merkezine getirmesi gerekmektedir. Diğer ilçelerde ikamet eden vatandaşlar en yakın olduğu ilçeye giderek başvuru yapabilecektir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvuru Formu

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin halk kart yardımına ve diğer yardımlarına başvuru yapacak olan vatandaşların doldurması gereken belgedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi sosyal destek kartından faydalanabilmeniz için ü adet form doldurmalısınız.

Bu formlar başvuru dilekçesi, gelir beyan formu ve kurum kontrolleri için verilen izin belgeleridir. Bu formların doğru ve eksiksiz doldurulması yardım başvurunuzun kabul ve değerlendirmeye alınması için önemlidir. Başvuru formunda yalan beyanda bulunan veya eksik dolduran vatandaşların yardım başvurusu kabul edilmeyecektir.

https://mersin.bel.tr/sosyal-destek-kart-halk-kart linkine tıklayarak başvuru formuna erişebilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Belediye tarafından verilecek halk kartına başvuru yapabilmek için bazı evraklar gereklidir. Bu evraklar aşağıda yer almaktadır.

  • Hanede öğrenci var ise öğrenci belgesi
  • Oturduğunuz ev kira ise kira kontratı
  • Cezaevinde olanlar için müddet name
  • %40 ve üzeri engeli varsa ise sağlık kurulundan alınacak rapor
  • Çalışamayacak durumda olanların heyet raporu
  • Eşinden ayrılan kadınların boşanma belgesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvuru Sorgulama

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne halk kart için başvuru yapan vatandaşlar bu süreci merak etmektedir Başvuru sonucunu öğrenmek isteyen vatandaşlar eğer isterlerse belediye binasına giderek başvuru sonucunu sorgulayabilmektedir.

Başvuru sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar belediyenin iletişim numarasını arayarak bilgi sahibi olabilir.

Başvuru sonuçları ortalama 1 ay gibi bir sürede sonuçlanmaktadır. Belediye ekipleri tarafından başvuru sonuçlarınız ile ilgili bilgilendirme tarafınıza SMS olarak gönderilecektir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Telefon Numarası

Mersin Belediyesi’ne halk kart başvurusu yapma ve başvuru sorgulama gibi aklınıza takılan bütün soruların cevabını 0324 185 00 00 WhatsApp destek hattına yazarak veya 444 21 53 iletişim numarasını arayarak bilgi edinebilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Limiti Ne Kadar?

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği halk kart bakiyesinin limiti hanede yaşayan kişi sayısına ve başvuru yapan kişinin ihtiyaç durumuna göre belirlenmektedir.

Belediye 2022 yılında halk kar t limitini %50 arttırmıştır. Halk kart bakiyesi 150-270 TL arasındadır.  Bu bakiye ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar sağlığa zararlı ürünler dışındaki ürünleri alabilecektir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Bakiye Sorgulama

Halk kart bakiye sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar alışveriş sonrasında kasadaki görevliden fişi isteyerek bakiyesini görebilmektedir.

Vakıfbank pos cihazı bulunan bütün marketlerden bakiye sorgulaması yapmanız mümkündür.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Anlaşmalı Marletler

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen halk kart hemen hemen bütün marketlerde geçerlidir.

A101, BİM, ŞOK gibi marketlerde kullanılabilen halk kart aynı zamanda mahalle bakkallarında da kullanılmaktadır. Bu sayede küçük esnafta gelir elde edebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.