DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu
13.10.2023 17:11 | Son Güncellenme: 13.10.2023 23:20

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu: Gerek doğal gerekse tarihi güzellikleri ile ülkemizin turist akınına uğrayan en önemli şehirlerinden biri olan Erzurum’da sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde ayni ve nakdi yardım çalışmalarına devam eden Erzurum Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahiplerinin umudu olmayı sürdürüyor.

Asgari ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanan vatandaşlar için para yardımı, sosyal destek kartı yardımı, gıda ve erzak yardımı başta olmak üzere birçok yardımlarda bulunan Erzurum Büyükşehir Belediyesi; yoksul vatandaşlara dağıttığı sosyal destek kartı ile vatandaşların öncelikli olarak gıda, kişisel bakım ve temizlik malzemesi ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine olanak tanıyor.

Bu yazımızda kısaca Erzurum il sınırlarında ikamet eden yoksul vatandaşlarımız için Erzurum Büyükşehir Belediyesi yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? Erzurum Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

İhtiyaç sahibi vatandaşları için zaman zaman para yardımında bulunan Erzurum Büyükşehir Belediyesi; gıda ve erzak yardımı dahilinde Erzurum’da ikamet eden yoksul vatandaşlara makarna, zeytin, peynir, bulgur, şehriye, mercimek, pirinç gibi temel gıda malzemelerini içeren gıda ve erzak yardım kolileri dağıtıyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Hayır Çarşısı’na giden ihtiyaç sahipleri; burada kendi ihtiyaçları doğrultusunda giysi, kırtasiye malzemesi, mobilya, beyaz eşya vb. malzemelerden dilediklerini ücretsiz bir şekilde temin edebiliyorlar.

Ayni yardımlar kapsamında büyükşehir belediyesi tarafından yoksul vatandaşlar için odun ve kömür yardımı, eğitim yardımı, sağlık yardımı vb. birçok yardımlar da yapılıyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Erzurum Büyükşehir Belediyesi sosyal destek kartı sayesinde kart sahipleri, kartlarına belediye tarafından yüklenen para ile belediyenin anlaşmalı olduğu marketlere gidebiliyor, bu marketlerden gıda, kişisel bakım, temizlik malzemesi gibi malzemeleri alabiliyorlar.

Büyükşehir Belediyesi; yılda 4-5 sefer sosyal destek kartı sahiplerinin kartlarına para yüklüyor.

Gıda kartı olarak da adlandırılan bu kartlar; tıpkı bir kredi kartı ve alışveriş kartı olarak kullanılabiliyor.

Vatandaşlar, kartlarını pos cihazlarına okutarak, kartlarına belediye tarafından tanımlanan limitlerini tek seferde ya da birkaç seferde kullanabiliyorlar.

Gıda kartlarına tanımlanan limitler; belediyenin bütçesine, hak sahiplerinin muhtaçlık durumlarına ve bakmakla yükümlü oldukları kişi sayısına göre değişebiliyor.

Bu bağlamda kartlara 500, 00, 1200 TL gibi farklı rakamlar yüklenebiliyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin ayni ve nakdi yardımlarından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşsiz ve muhtaç vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar
 • En az %40 engel oranına sahip olan engelli vatandaşlar
 • Kronik hastalar
 • 65 yaş ve üstü yaşlı ve gelirsiz vatandaşlar
 • Eşi vefat etmiş, eşinden ayrılmış ya da eşi cezaevine girmiş dul kadınlar ve yetim çocukları
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Asker aileleri
 • Afetzedeler
 • Sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler ya da sığınmacılar

Erzurum Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartına işsiz ve gelirsiz Erzurumlu vatandaşların yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olan vatandaşlar yani hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altına tekabül edenler de başvurabiliyorlar.

Lakin muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olmalarına rağmen başvuru sahibinin ya da ailesindeki diğer hane bireylerinin üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olan kişilerin başvuruları, belediye tarafından kabul edilmiyor.

Yardımlar, yalnızca gerçek ihtiyaç sahiplerine iletiliyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Erzurum Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartına başvurmayı düşünenlerin başvuru esasında ilgili birimlere teslim etmeleri gereken bazı belgeler bulunuyor.

Belediye; bu belgelere bakarak, başvuru sahibinin ve ailesinin muhtaç olup olmadığını ve diğer başvuru şartlarını taşımadığını tespit ettiğinden tüm belgelerin başvuru sahibince eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekiyor.

Belediyeye teslim edilmesi gereken en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibinin hane bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Başvuru sahibinin ve hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Tüm hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Ek belgeler

Erzurum büyükşehir belediyesine gıda kartı almak için başvuran kişilerin sağlık sorunlarına ya da bazı özel durumlarına dair ek belgeler teslim etmeleri de gerekebiliyor.

Örneğin, engelli bireylerden 2024 engelli belgesi; kronik hastalardan sağlık kurulu raporu; eşi vefat etmiş dul kadınlardan ise ölen eşleriyle ilgili ölüm raporu isteniyor.

Teslim etmeniz gereken belgelerin tam listesini öğrenmek için Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ni arayabilirsiniz.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Binlerce ailenin yararlanabileceği sosyal yardım kartına başvurmak isteyenlerin Erzurum Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Sosyal İşler Şube Müdürlüğü’ne gitmeleri gerekiyor.

Vatandaşlar; e-devlet platformu üzerinden Erzurum Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

E-devlet üzerinden ön başvurularını gerçekleştirmek isteyen Erzurumlu ihtiyaç sahibi vatandaşların ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; bu link üzerinden belediyenin diğer tüm yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Belediyenin sosyal yardım kartına başvurmak için yukarıdaki linki tıkladıktan sonra TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileriniz ile sisteme giriş yapmalısınız.

Ardından Uygulamaya Git seçeneğine tıklamalısınız.

Bu seçeneğe tıkladığınızda karşınıza bir başvuru formu çıkıyor.

Bu formda başvurmak istediğiniz belediyeyi Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak işaretleyip, başvuru formunda size sorulan tüm soruları eksiksiz bir şekilde yanıtlamalısınız.

Son olarak da başvurabileceğiniz ve yararlanabileceğiniz sosyal yardım türleri arasından SOSYAL KART(ÖN ÖDEMELİ) seçeneğine dokunmalısınız.

Dilerseniz bu form üzerinden Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin gıda ve erzak yardımı, kırtasiye yardımı, eğitim yardımı gibi diğer yardımlarına da başvurabilirsiniz.

Ön başvuru işleminizi BEYAZ MASA üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Ön başvurunuzu BEYAZ Masa üzerinden gerçekleştirmek adına hemen https://www.erzurum.bel.tr/BeyazMasa/7.html linkini tıklayabilirsiniz.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu Telefon Numarası

Sosyal yardım kartı başvuru detaylarını, başvuru için teslim etmeniz gereken belgeleri öğrenmek, başvuru sonucunuza dair bilgi edinmek adına Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 0442 344 12 18 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Hayır Çarşısı Projesi kapsamında yararlanabileceğiniz yardımları öğrenmek için 0442 215 0909 telefon numarasını arayabilir, yetkili kişilerden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu Nereye Yapılır?

Yardım kartı başvurularınız için Erzurum Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Sosyal İşler Şube Müdürlüğü’ne bizzat başvurabilirsiniz.

Ön başvurularınızı daha önce de bahsettiğimiz gibi e-devlet platformu üzerinden ya da Beyaz Masa’dan gerçekleştirebilirsiniz.

Ön başvurularınız için belediyeyi de arayabilirsiniz.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvuru Formu

Gerek internet üzerinden ön başvurularını gerekse bizzat belediye binasına giderek başvurularını gerçekleştirecek olan ihtiyaç sahiplerinin mutlaka yardım kartı başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu form; başvuran kişinin aylık gelir ve gider durumuna, kişisel bilgilerine, adres ve iletişim bilgilerine dair sorular içeriyor.

Bu sorulara verilen yanıtlar doğrultusunda belediye, muhtaç olan ihtiyaç sahiplerini tespit ediyor.

Tespit aşamasında başvuru sahibinin ve ailesinin sosyo-ekonomik durumuna dair rapor hazırlaması ve bu raporu belediyeye teslim etmesi için bir inceleme komisyonunu başvuru sahibinin ev adresine gönderebiliyor.

İnceleme komisyonu tarafından kendisine teslim edilen raporu da değerlendiren büyükşehir belediye değerlendirme kurulu; yoksul aileleri tespit ederek, bu ailelerin başvurularını onaylıyor.

Başvuruların olumlu ya da olumsuz sonuçlarını e-devlet platformunda açıklamanın yanı sıra başvuru sahiplerinin telefon numaralarına SMS ile de gönderiyor.

Bu yüzden başvuru sahiplerinin başvuru formunda güncel telefon bilgilerini paylaşmayı unutmamaları gerekiyor!

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

Büyükşehir Belediyesi; başvuru sonuçlarını genelde birkaç hafta içerisinde sonuca bağlasa da yoğunluk halinde başvuruların sonuçlanması, birkaç aya kadar da uzayabiliyor.

Vatandaşlar, başvuru sonuçlarını e-devlet belediye yardım başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden takip edebiliyorlar.

Başvuru sonuçlarını öğrenmek için belediyeyi de arayabiliyorlar.

Bizzat başvuru adresine yani Sosyal İşler Şube Müdürlüğü’ne giderek de başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Başvuru sonuçlarını e-devlet platformu üzerinden takip etmek isteyenlerin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

Erzurum gıda kartları; il sınırlarındaki tüm Güvendik marketlerde kullanılabiliyor.

Vatandaşlar, pos cihazlarına kartlarını okutarak, kartlarındaki yardım parası ile alışveriş yapabiliyorlar.

Ancak bu kartlardaki yardım parası, ATM’lerden nakit olarak çekilemiyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Sosyal yardım kartı limitleri; belediyenin bütçesine göre farklılık gösterebiliyor.

Yılın bazı aylarında daha yüksek rakamlarda bir para yüklenebiliyor.

Kart limitleri, kart sahibinin hanesindeki kişi sayısına göre artış gösterebiliyor.

Bu bağlamda karta yüklenen yardım paraları, genellikle 500 TL ve 1500 TL arasında değişebiliyor.

1-2 kişilik aileler için genelde 500 TL, 3-4 kişilik aileler için 1000 TL; 5 ve üstü sayıda kişilik aileler içinse 1500 TL yükleme yapılabiliyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Limit Sorgulama

Gıda kartlarında kalan limiti öğrenmek isteyenler; Güvendik marketlerde alışveriş esnasında kasiyerlerden kart limitine dair bilgi alabiliyorlar.

Kart limit sorgulama işlemi, bankalardan, e-devletten ya da farklı bir internet sitesi üzerinden yapılamıyor.

Aynı zamanda kart kullanıcıları, belediyeyi arayarak da limitlerini öğrenemiyorlar.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi yardım kartı kullanıcıları, kartlarında kalan limiti yalnızca Güvendik marketlerdeki kasiyelerden öğrenebiliyorlar.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

Erzurum Büyükşehir Belediyesi; gıda alışveriş kartına başvuran yoksul kişilerin başvurularını değerlendiriyor.

Değerlendirme süresi, genellikle birkaç hafta sürmekle birlikte birkaç aya kadar da uzayabiliyor.

Yapılan geniş çaplı değerlendirme esnasında muhtaç ve yoksul olduğu tespit edilenlerin başvuruları kabul ediliyor.

Başvuru sonuçlarının açıklanmasından sonra ortalama 15-20 gün içerisinde gıda kartları, başvurusu kabul edilenlerin ev adreslerine teslim ediliyor.

Bu yüzden de başvuru sahiplerinin başvuru formunda güncel adres bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

Yoksul olmamalarına rağmen başvuru formunda sırf yardım kartı alabilmek için kendilerini yoksul beyan edenler ya da belediyeye sahte belge teslim edenler ve yardım kartını alıp, bir süre kullananlar; daha sonra yoksul olmadıklarının belediye tarafından tespit edilmesi durumunda cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Bu kişilerin yaptırım olarak, kartlarına yüklenen tüm paraları güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise mahkemeye veriliyorlar.

Aynı şekilde düzenli bir işe girmelerine ya da muhtaçlıkları sona ermesine rağmen yardım kartına yüklenen paraları harcamaya devam eden vatandaşlar için de cezai yaptırım uygulanıyor.

Bu yazımızda Erzurum Büyükşehir Belediyesi yardım kartı başvuru ve sorgulama işlemlerine dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de sosyal destek kartı kullanıyorsanız ya da bu karta başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.