Bursa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Başvuru Formu

Bursa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Başvuru Formu
13.10.2023 16:25 | Son Güncellenme: 13.10.2023 23:18

Bursa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ayni ve nakdi yardım çalışmaları ile yoksul ve muhtaç vatandaşlarımıza el uzatan Bursa Büyükşehir Belediyesi; 2024 yılında da Bursa il sınırlarında ikamet eden yoksul ve dar gelirli vatandaşlara Kart16 isimli sosyal destek kartı dağıtmaya devam ediyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlarına dağıttığı Kart16; büyükşehir belediyesinin anlaşmalı olduğu marketlerde kart sahipleri tarafından kullanılabiliyor.

Kart16 sahipleri, kartları ile tütün, teknoloji ve alkol ürünleri dışında kalan diğer malzemeleri kartlarına yüklenen yardım paraları ile satın alabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak en çok merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin il sınırlarında yaşayan, asgari ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanan, işsiz, gelirsiz ya da muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlarına gıda, kişisel bakım ve temizlik malzemesi vb. birtakım ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine yardımcı olabilmek adına dağıttığı sosyal yardım kartına Kart16 ismi veriliyor.

Kart16 isimli sosyal destek kartlarına belirli aralıklarla genellikle ayda bir sefer olacak şekilde büyükşehir belediyesi tarafından bir miktar yardım parası yükleniyor.

Vatandaşlar bu kartları ile büyükşehir belediyesinin anlaşmalı olduğu ŞOK, Migros vb. marketlerden alışveriş yapabiliyorlar.

Kart16 isimi sosyal destek kartlarını pos cihazına okutmak suretiyle kartlarını tıpkı bir kredi kartı gibi kullanabiliyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kart16 isimli sosyal destek kartına başvurmak isteyenler; ön başvurularını internet üzerinden yani Bursa Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesinden gerçekleştirebiliyorlar.

İnternet üzerinden Kart16 isimli sosyal destek kartına başvurmak isteyenlerin https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linkine tıklamaları gerekiyor.

Bursalı ihtiyaç sahipleri, bu link üzerinden büyükşehir belediyesinin gıda ve erzak yardımı, süt yardımı, eğitim yardımı, odun ve kömür yardımı gibi diğer tüm ayni ve nakdi yardımlarına da başvurabiliyorlar.

İnternet üzerinden yapılan tüm başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, Bursa Büyükşehir Belediyesi binasına ya da Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na giderek de başvurularını bizzat gerçekleştirebiliyorlar.

Vatandaşların Kart16 başvuruları esnasında yanlarında mutlaka TC kimlik kartlarını ve kendilerinden talep edilen diğer belgeleri de götürmeleri gerekiyor.

Kart16 başvuruları ve diğer sosyal yardım başvuruları, e-devlet platformu üzerinden de hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden yapılan tüm başvurular da ön başvuru olarak kabul ediliyor.

E-devlet üzerinden Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 yardımına ve diğer yardımlara başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Telefon Numarası

Bursalı ihtiyaç sahipleri; sosyal yardım kartı ön başvuruları için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabiliyorlar.

Bu numarayı arayıp, yetkili kişilerden başvuru şartlarını ve başvuru için kendilerinden talep edilen belgeleri de öğrenebiliyorlar.

Alternatif olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 444 1 600 Çağrı Merkezi’ni arayıp, müşteri temsilcisinden bilgi edinebiliyorlar.

Bu numarayı arayıp, mevcut başvuru sonuçlarını da öğrenebiliyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

Kart16 isimli sosyal destek kartına ve belediyenin diğer yardımlarına başvuran tüm Bursalı vatandaşların başvuru esnasında başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Gerek Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na gidilerek gerek e-devlet ya da belediye resmi sitesi üzerinden yapılan başvurularda kişilerin başvuru formundaki tüm sorulara detaylı bir şekilde yanıt vermeleri gerekiyor.

Bu sorular; kişinin aylık kazancına, aylık giderlerine, mesleklerine, hanedeki kişi sayılarına, hanedeki çalışan sayılarına, TC kimlik no, isim ve soy isim vb. kişisel bilgilerine, iletişim ve adres bilgilerine dair sorulardan oluşuyorlar.

Kart16 başvurularının olumlu sonuçlanmasını isteyenlerin kendilerine sorulan tüm soruları doğru yanıtlamaları gerekiyor.

Kart16; yalnızca muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara dağıtıldığından başvuru sahiplerine sorulan bu sorular ile başvuru sahiplerinin yoksul olup olmadıklarının tespit edilmesi amaçlanıyor.

Muhtaç ve yoksul olduğu başvuru formunda paylaştığı bilgiler ile tespit edilenlere Kart16 dağıtılıyor.

Ancak Kart16 başvuru formunda yanlış bilgi beyan ederek, Kart16 alanlar ve sosyal destek kartlarını bir süreliğine kullananlar; daha sonradan yoksul olmadıklarının büyükşehir belediyesi tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Bu kişilerden sosyal destek kartlarına yatırılan tüm paralar, güncel faizleriyle geri talep ediliyor.

Ödeme yapmayan kişiler ise Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından mahkemeye veriliyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 yardımına ve diğer yardımlarına başvuran kişilerin başvuru esnasında başvuru adreslerine teslim etmeleri gereken bazı belgeler bulunuyor.

Bu belgeler; başvuru sahiplerinin sağlık durumlarına ya da özel bir durumlarının olup olmadığına göre de değişebiliyor.

Teslim edilmesi gereken temel belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Hane bireylerinin her biri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Hane bireylerine dair TC kimlik kartı fotokopileri
 • Ek belgeler

**Kart16 sosyal destek kartına ya da belediyenin diğer yardımlarına başvurmak isteyenlerin teslim etmeleri gereken belgeler; başvuru sahiplerinin özel durumlarına ya da sağlık sorunlarına göre değişebiliyor.

Örneğin; engelli bireylerin çalışmalarına engel olan engellilik durumlarını ve en az %40 engel oranına sahip olduklarını gösteren 2024 engelli belgesini; dul kadınların ölen eşleri için ölüm belgesini; kronik hastaların ise hastalıklarına dair sağlık kurulu raporunu başvuru adreslerine teslim etmeleri gerekiyor.

Teslim etmeniz gereken tüm belgelerin tam listesi için büyükşehir belediyesine ait olan 444 1 600 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Kart16 isimli sosyal destek kartına kimlerin başvurabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar
 • Engelli vatandaşlar
 • Kronik hastalar
 • Eşi vefat etmiş, eşinden boşanmış ya da eşi cezaevine girmiş olan dul kadınlar
 • Muhtaç asker yakınları
 • Muhtaç şehit ya da gazi yakınları
 • Sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler ya da sığınmacılar
 • Afetzede vatandaşlar
 • 18 yaşını doldurmuş, muhtaç üniversite öğrencileri
 • 65 yaş ve üstü gelirsiz ve kimsesiz yoksul yaşlı vatandaşlar

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan Bursalı vatandaşlarımız; yani hane halkı aylık kişi başı geliri, güncel asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan Bursalılar; sosyal destek kartı yardımı alabiliyorlar.

Lakin başvuru sahibinin ya da hane bireylerinden birinin üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olması halinde başvuru sahibinin Kart16 ve diğer sosyal yardım başvuruları, kabul edilmiyor.

Yani başvuru sahibinin ya da hane bireylerinin üzerine kayıtlı herhangi bir gelir getirici ev, arsa, tarla, araç, otomobil bulunmaması şartı aranıyor.

Bursa Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Kart16 limiti; büyükşehir belediyesinin bütçesine, başvurusu onaylanan hak sahibinin muhtaçlık seviyesine, hak sahibinin hanesinde bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına göre değişebiliyor.

1-2 kişilik aileler için genellikle aylık 700 TL, 2-3 kişilik aileler için 1500 TL, 4-5 kişilik aileler içinse aylık 2000 TL sosyal destek ödemesi yapılıyor.

Kart16 sahipleri; kartlarına tanımlanan limiti, tek seferde ya da birkaç seferde yani farklı alışverişlerinde diledikleri şekilde kullanabiliyorlar.

Bursa Kart16 Hangi Marketlerde Geçerli?

Bir kredi kartı ve alışveriş kartı olarak kullanabilen Kart16; Vakıfbank pos cihazının mevcut olduğu tüm marketlerde geçerli oluyor.

Kart16 sahipleri; kartlarını Bursa’nın toplam 17 ilçesinde kullanabiliyorlar.

Vakıfbank pos cihazı olan market, mağaza ve işyerlerinden kartları ile alışveriş yapabiliyorlar.

Ancak kartlarındaki parayı, Vakıfbank ATM’lerinden çekip, nakit para olarak kullanamıyorlar.

Kart16 Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Kart16 başvuruları, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından değerlendirildikten sonra ortalama 15-20 gün içerisinde sonuca bağlansa da yoğunluk halinde bu süre daha da uzun olabiliyor.

Başvuruların sonuçlanması, yoğunluk durumunda 3-4 ay sürebiliyor.

Başvuru sonuçları, hem e-devlet platformunda hem büyükşehir belediyesinin resmi sitesinde açıklanıyor.

Aynı zamanda sonuçlar, başvuru sahiplerinin telefon numaralarına SMS ile gönderiliyor.

Bursa Kart 16 Ne Zaman Gelir?

Bursa Kart 16 başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin yani hak sahiplerinin ikametgah adreslerine posta ile gönderiliyor.

Başvuruların açıklanmasından sonra ortalama 15 gün içerisinde hak sahipleri, kartlarını başvuru formunda belirttikleri ikametgah adreslerinden teslim alabiliyorlar.

Kart 16 Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kart 16 kullanıcıları, kartlarında kalan limiti alışveriş yaptıkları mağaza, işyeri ya da marketteki kasiyerden öğrenebiliyorlar.

Kart 16 sorgulama işlemi ne yazık ki farklı bir şekilde yapılamıyor.

Yani vatandaşlar, Vakıfbank ATM’lerinden ya da internet bankacılığını veya mobil bankacılığı kullanarak, kart limitlerini öğrenemiyorlar.

Bursa Kart 16 başvuru yapmak için Bursa Kart 16 Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 linkine tıklayabilirsiniz.

Kart 16 Ayın Kaçında Yatıyor?

Yardım paraları, Kart 16’lara genellikle her ay yatırılıyor. Ancak paraların yatırıldığı kesin bir sabit tarih bulunmuyor.

Bazen ödemeler, birkaç ayda bir olacak şekilde de yapılabiliyor.

Kart 16 İletişim Numarası

Kart 16 ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilmek için büyükşehir belediyesine ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

Ya da ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilir; başvuru sonuçlarınızı bu numaradan öğrenebilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

Kart16 yardım kartına başvuranların başvuruları, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından değerlendiriliyor.

Belediye değerlendirme kurulu tarafından yapılan değerlendirme esnasında başvuru sahiplerinin teslim ettikleri belgeler ve başvuru formunda paylaştığı bilgiler, diğer kurumlardan da yardım alınarak, incelenebiliyor.

Kişilerce teslim edilen belgelerin doğruluğu araştırılıyor.

Ardından muhtaç başvuru sahipleri tespit ediliyor.

Bazen belediye değerlendirme kurulu; başvuru sahibinin evine bir inceleme komisyonu göndermeyi tercih edebiliyor.

Görevi Kart16’ya başvuran başvuru sahiplerinin ekonomik durumlarına ve muhtaçlık seviyelerine dair bilgi içeren bir rapor hazırlamak olan inceleme komisyonunun teslim ettiği belgeler; Bursa Büyükşehir Belediyesi değerlendirme kurulunca inceleniyor.

Muhtaç olduğu inceleme komisyonunda da belirtilen kişilerin başvuruları, onaylanıyor.

Başvuru sonuçlarının olumlu ya da olumsuz sonuçları, başvuru sahiplerine iletiliyor.

Kart16 almaya hak kazananların kartları, ev adreslerine kadar teslim ediliyor.

Yani hak sahiplerinin kartlarını teslim alabilmeleri için bankaya ya da belediyeye gitmeleri gerekmiyor.

Bursalı ihtiyaç sahipleri, Kart16 başvuruları sırasında büyükşehir belediyesinin gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, eşya yardımı, çocuklar için süt yardımı, giysi yardımı, çocuklar için burs, eğitim ve kırtasiye yardımı gibi diğer sosyal yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Kart 16 nasıl alınır? Kart 16 kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Kart16 kullanıyorsanız ya da bu karta başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.