DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

Konya Yardım Kartı Başvurusu ve Bakiye Sorgulama

Konya Yardım Kartı Başvurusu ve Bakiye Sorgulama
17.04.2024 15:34 | Son Güncellenme: 17.04.2024 23:06

Konya Yardım Kartı Başvurusu, Sorgulama, Limit ve Nerden Alınır? El Ele Gönül Vererek, Birlikte Başaracağız; sloganı ile ülkemizdeki yoksul ve dar gelirli vatandaşlarımız için ayni ve nakdi yardım çalışmalarına devam eden Konya Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal destek kartı dağıtmayı 2024 yılında da sürdürüyor.

Konya il sınırlarında ikamet eden muhtaç vatandaşlar; belediyeye başvurup, market alışverişlerinde kullanabilecekleri sosyal yardım kartının sahibi olabiliyorlar.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yoksul vatandaşlar için dağıtılan sosyal destek kartına belediye tarafından periyodik olarak yani belirli aralıklarla yardım parası yükleniyor.

Bu yazımızda kısaca Konya Büyükşehir Belediyesi yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak merak edilen soruları yanıtlamaya, sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Konya Sosyal Yardım Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

Gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, eşya ve eğitim yardımı vb. sosyal yardım çalışmaları ile Konyalı yoksul vatandaşlarına sahip çıkan Konya Büyükşehir Belediyesi; muhtaçlık sınırının altında yaşayan ihtiyaç sahipleri için sosyal yardım kartı dağıtıyor.

Pos cihazına okutulmak suretiyle kullanılabilen sosyal yardım kartlarının BİM, Migros, Carreforusa, A101 vb. marketlerde geçerliliği bulunuyor.

Sosyal yardım kartlarına yüklenen yardım parasının miktarı, başvurusu onaylanan yoksul kişinin aylık kazancına ve ekonomik durumuna bağlı olarak değişebiliyor.

Aynı zamanda başvurusu onaylanan hak sahiplerinin hanesinde bakmakla yükümlü oldukları kişi sayısı da sosyal destek kartına yüklenen yardım parasının miktarı üzerinde belirleyici oluyor.

Başvurusu onaylanan kişiler, kartlarına yüklenen yardım parasını tek bir alışverişlerinde kullanabilecekleri gibi birden çok alışverişlerinde yani kartlarındaki parayı parça parça olacak şekilde de kullanabiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri; kartlarına yüklenen para ile alkol ve tütün ürünleri dışında kalan diğer tüm ihtiyaçlarını satın alabiliyorlar.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konyalı yoksul ve dar gelirli vatandaşlar; ilçe belediyelerine ya da büyükşehir belediyesine giderek, burada sosyal yardım başvuru formu doldurup, sosyal yardım kartı başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Başvurular; Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğ’ne gidilerek de yapılabiliyor.

Vatandaşlar, sosyal destek kartı ön başvurularını e-devlet platformu üzerinden TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile de yapabiliyorlar.

E-devlet üzerinden ön başvurularınız için hemen https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Başvuru formunda yer alan ‘sosyal kart(ön ödemeli) seçeneğini işaretlemek suretiyle başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Dilerseniz; bu form üzerinden belediyenin eğitim yardımı, sağlık yardımı, gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı vb. ihtiyaç sahiplerine yönelik olan diğer tüm yardımlarına da başvurabilirsiniz.

Ön başvurularınız için ALO153 Beyaz Masa hattını ya da Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan telefon numarasını da arayabilirsiniz.

Konya yardım kartı başvurusu için Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Kimlere Verilir?

Sosyal yardım kartına muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olan hane bireyleri başvurabiliyorlar.

Öncelikli olarak düzenli bir işi ve geliri olmayan kişiler; sosyal yardım kartı alabiliyorlar.

Ancak hane bireylerinin ya da başvuru sahibinin üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olması durumunda başvurular, kabul edilmiyor.

Yani başvuru sahibinin yanı sıra hane bireylerinin üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul bulunmaması gerekiyor.

Sosyal yardım kartına kimlerin başvurabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • En az %40 engel oranına sahip olan vatandaşlar
 • Kronik hastalığı dolayısıyla çalışamayanlar
 • Eşi ölmüş, eşinden boşanmış ya da eşi cezaevine girmiş olan dul kadınlar
 • Afetzedeler
 • Şehit, gazi ve asker yakınları
 • Sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler veya sığınmacılar
 • 65 yaş ve üstündeki sahipsiz, gelirsiz yaşlı vatandaşlar

Konya Sosyal Kart Başvurusu için Gerekli Belgeler

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartına başvuranların belediyeye teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibinin aile bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına dair belgeler
 • Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Ek belgeler

**Vatandaşlar tarafından belediyeye teslim edilmesi gereken belgeler; başvuru sahibinin ya da hane bireylerinin çalışmalarına engel sağlık sorunlarının veya özel bir durumlarının mevcut olup olmadığına göre değişebiliyor.

Örneğin; kronik hastalar için tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporunun, engelli bireyler içinse 2024 engelli belgesinin teslim edilmesi gerekiyor.

Teslim etmeniz gereken belgelerin tam listesini öğrenmek için Konya Büyükşehir Belediyesini ya da ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvuru Formu

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım kartına başvuran kişilerin mutlaka başvuruları sırasında başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda başvuru sahibine mesleğine, aylık gelir ve gider durumuna, hanesinde bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına ve hanesindeki çalışan sayısına dair sorular yöneltiliyor.

Başvurusunun olumlu sonuçlanmasını ve sosyal yardım kartı alabilmeyi hedefleyenlerin mutlaka bu sorulara doğru yanıtlar vermeleri gerekiyor.

Sosyal yardım kartı alabilmek adına belediyeyi yanıltan, düzenli işi ve geliri olmalarına rağmen kendilerini işsiz ya da gelirsiz gösterenler hakkında cezai yaptırım uygulanıyor.

Bu kişilerin aldıkları yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise belediye tarafından mahkemeye veriliyor.

Konya Sosyal Kart Başvurusu Telefon Numarası

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı ön başvurularınızı gerçekleştirmek, başvuru detaylarını ve sizden talep edilen belgeleri öğrenmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını ya da belediyeye ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

444 55 42 telefon numarasını arayarak, yetkili kişilerden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Aynı zamanda başvurularınızın son durumunu öğrenmek adına da bu numaraları da arayabilirsiniz.

Konya Sosyal Yardım Kartı Sorgulama

Konya Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardım kartı başvurularının sonuçlanması birkaç haftadan birkaç aya kadar uzayabiliyor.

Başvuru sonuçları, e-devlet platformunda açıklanıyor. Yani vatandaşlar, başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden başvurularının son durumunu takip edebiliyorlar.

Başvuru sonuçlarını öğrenmek için Konya Büyükşehir Belediyesi’ni ya da AL0153 Beyaz Masa hattını arayabilecekleri gibi belediyeye de gidebiliyorlar.

Konya Sosyal Kart Limiti Ne Kadar?

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen sosyal yardım kartlarına tanımlanan limitler, hanedeki kişi sayısına bağlı olarak değişebiliyor.

2024 yılında 3 kişilik aileler için aylık 1500 TL, 4 ve 5 kişilik aileler için aylık 2500 TL, 6 ve daha fazla kişilik aileler içinse aylık 3500 TL yardım parası ödeniyor.

Belediye, bazı aylarda ise hak sahiplerinin kartlarına yardım parası yüklemek yerine bu kişilere gıda ve erzak içeren yardım kolileri dağıtmayı tercih edebiliyor.

Bu kolilerin içinde makarna, bulgur, mercimek, şehriye, kuru fasulye vb. gıdalar yer alıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Hangi Marketlerde Geçerli?

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal kart, belediyenin anlaşmalı olduğu tüm marketlerde kullanılabiliyor.

A101, BİM, Migros, ŞOK, Carrefoursa vb. marketlerde vatandaşlar, kartlarını pos cihazına okutup, alışveriş yapabiliyorlar.

Sosyal kartınızı kullanabileceğiniz market, mağaza ve işyerlerinin tam listesini öğrenmek için belediyeye danışabilirsiniz.

Konya Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Konya Büyükşehir Belediyesi, yardım kartı ve diğer yardım başvurularını ortalama birkaç hafta içerisinde karara bağlasa da yoğunluk halinde bu süre, birkaç aya kadar uzayabiliyor.

Başvuruların sonuçlanması, 4-5 ayı bulabiliyor.

Başvuru sonuçları, başvuru sahiplerinin telefon numaralarına SMS ile bildirilmenin yanı sıra e-devlet platformunda da açıklanıyor.

Konya Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

Konya Büyükşehir Belediyesi; sosyal yardım kartı başvurularını değerlendirirken Konyalı ihtiyaç sahiplerinin teslim ettikleri belgeleri ve başvuru formunu inceliyor.

Başvuruları değerlendirdikten sora başvuru sonuçlarını, başvuru sahiplerinin telefon numarasına gönderiyor.

Sonuçlar, e-devlet platformunda da açıklanıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi, bazı başvuru sahiplerinin evine başvuru sahiplerinin ekonomik durumuna dair bilgi içerikli rapor hazırlamaları için bir inceleme komisyonu yolluyor.

Bu komisyon, ailenin ekonomik durumuyla ilgili olarak hazırladığı raporu belediye değerlendirme kuruluna teslim ediyor.

Belediye değerlendirme kurulu, bu raporu inceledikten sonra son kararını veriyor ve başvuru sonuçlarını açıklıyor.

Başvuruların hem olumlu hem de olumsuz sonuçları, başvuru sahiplerine bildiriliyor.

Sosyal yardım kartları, başvurusu onaylanan kişilerin başvuru formunda paylaştıkları ikametgah adreslerine gönderiliyor.

Sosyal yardım kartlarının kargo ile hak sahiplerine gönderilmesi, başvuruların açıklanmasından sonra en fazla bir ay sürüyor.

Konya Sosyal Kart Ayın Kaçında Yatıyor?

Konya sosyal yardım kartlarına her ay belirli günlerde yardım parası yükleniyor.

Yardım paralarının yüklendiği, sabit bir gün bulunmuyor.

Yani her bir hak sahibinin kartına ona özel bir günde yardım parası yükleniyor.

Konya Sosyal Kart Bakiye Sorgulama

Vatandaşlar, kartlarında kalan bakiyeyi öğrenmek için alışveriş yaptıkları belediye anlaşmalı marketlerdeki kasiyere danışabiliyor.

Bakiye sorgulama işlemi, internetten ya da bankadan yapılamıyor.

Kart sahipleri, kartlarında kalan bakiyeyi yalnızca alışveriş yaptıkları yerdeki kasiyerden öğrenebiliyorlar.

Konya Sosyal Yardım Kartı Tek Seferlik mi?

Sosyal yardım kartına her ay için yardım parası yükleniyor. Yani yardım paraları, tek seferli olarak yüklenmiyor.

Kişiler, her ay düzenli olarak hesaplarına yatırılan yardım parası ile belediye anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabiliyorlar.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Ne Zaman Yüklenir?

Konya Büyükşehir Belediyesi; her ay belirli günlerde kartlara yardım parası yüklüyor.

Her bir hak sahibine özel bir günde yardım paraları yükleniyor.

Ancak ödemelerde gecikme olabiliyor.

Vatandaşlar, ALO153 Beyaz Masa hattını ya da Konya Büyükşehir Belediyesi’ni arayıp, gecikme nedenine dair bilgi alabiliyorlar.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Nereden Alınır?

Sosyal kart; kişilerin ikametgah adresine kargolanıyor. Kişiler, ev adreslerinden kartlarını teslim alabiliyorlar.

Yani kartlarını teslim almaları için belediyeye gitmeleri gerekmiyor.

Sosyal Yardım Kartım Kayboldu, Ne Yapmalıyım?

Sosyal yardım kartınız kaybolduysa ya da kartınızın kötü niyetli kişiler tarafından çalındığını düşünüyorsanız;  kartınızı bir an önce kapattırmak için Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nü aramalı ve konuya dair yetkili kişilere bilgi vermelisiniz.

Kartınızı kapattırma talebinizi ilettiğinizde kartınız anında kullanıma kapatılıyor ve yeni kartınız, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından hazırlanıp, ev adresinize kargolanıyor.

Kartınızı teslim aldıktan sonra en fazla 24 saat içerisinde de kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Bu yazımızda kısaca Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal kart başvuru detaylarını sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de sosyal kart kullanıyorsanız ya da bu karta başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.