DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

Öğrenci Para Yardımı Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Sorgulama

Öğrenci Para Yardımı Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Sorgulama
06.04.2024 15:26 | Son Güncellenme: 07.04.2024 00:38

Öğrenci Para Yardımı Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Sorgulama 2024; İhtiyaç sahibi ailelerin daha iyi yaşam standartlarına kavuşabilmelerine yardımcı olabilmek adına yoksul vatandaşlarımız için gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, giysi yardımı vb. yardımlarda bulunan belediyeler ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; yoksul aile çocukları için eğitim ve kırtasiye yardımlarında bulunmaya 2024 yılında da devam ediyor.

Hem kendilerinin hem de çocuklarının asgari ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan aileler; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ve belediyelere okul öğrenci yardım parası alabilmek adına başvurabiliyorlar.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü ise yoksul ailelerin çocuklarına burs bağlıyor.

Bu yazımızda kısaca okul yardım parası ne kadar? Okul yardım parası başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Okul Öğrenci Yardım Parası Nedir?

Ülkemizde belediyeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve TC Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelerin ilköğretim, lise ve üniversite eğitimi gören çocukları için yapılan maddi yardıma okul öğrenci yardım parası ismi veriliyor.

Belediyeler tarafından çocuklar için yapılan kırtasiye yardımı, eğitim ve burs yardımı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan SED yardımı ve şartlı eğitim yardımı; en önemli yardımlar arasında bulunuyor.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü ise yoksul aile çocukları için eğitim ve burs desteğinde bulunuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok belediye ise üniversite öğrencilerine burs bağlıyor.

Öğrenciler için belediyeler tarafından yapılan kırtasiye yardımı; para yardımı şeklinde olabileceği gibi ayni yardım şeklinde de olabiliyor.

Ayni yardım kapsamında her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında belediyeler tarafından çocuklara kalem, kitap, defter, silgi, okul çantası vb. malzemeler hediye ediliyor.

Çocuklar için yapılan para yardımı ile yoksul aile çocuklarının maddi imkansızlıklar dolayısıyla derslerinden geri kalmalarını önlemek, onların geleceğe daha umutla sarılabilmelerine yardımcı olmak ve çocukların ileride meslek sahibi olabilmelerine öncülük etmek hedefleniyor.

Okul Yardım Parası Kimlere Verilir?

Okul yardım parası; gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olan ailelerin çocuklarına veriliyor.

Bununla birlikte burs ve eğitim desteklerinden kimlerin yararlanabileceği başvurulan kuruma göre de değişebiliyor.

Örneğin; KYK burslarına yalnızca üniversite öğrencileri başvurabiliyorlar.

KYK tarafından verilen geri ödemeli burslardan muhtaçlık sınırının üstünde yaşayan öğrenciler de faydalanabiliyorlar.

SED ve şartlı eğitim yardımlarından ise kendisinin ya da eşinin sigortalı bir işi olmayan, düzenli geliri bulunmayan ailelerin çocukları yararlanabiliyorlar.

Belediye kırtasiye ve eğitim yardımları ise muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelerin çocukları için yapılıyor.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü bursları da muhtaçlık sınırının altında yaşayan öğrenciler için veriliyor.

Geri ödemeli KYK bursları dışındaki diğer burslardan muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına ya da gelirsiz ve işsiz olmalarına rağmen kendileri üzerine ya da hane bireyleri üzerine kayıtlı gayrimenkul ya da değerli menkul mevcut olanlar yararlanamıyorlar.

Okul yardım parasından yararlanıp yararlanamayacağınıza dair detaylı bilgi edinebilmek adına başvuracağınız kurumu arayabilirsiniz.

Okul Öğrenci Yardım Parası Veren Kurumlar Hangileri?

Okul öğrenci yardım parası veren en önemli kurumları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Belediyeler
 • TC Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • KYK(Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü)
 • Dernek ve vakıflar
 • Ünlü sanatçılar ve ünlü iş adamları

İhtiyaç sahibi öğrenciler; yukarıdaki kurumların yanı sıra dernek ve vakıflara, ünlü iş adamlarına ya da ünlü sanatçılara da burs ve eğitim desteği alabilmek adına başvurabiliyorlar.

Türk Eğitim Vakfı, Sabancı Vakfı, Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Ahbap Derneği; öğrencilere burs ve eğitim desteği sunan en önemli dernek ve vakıflar arasında bulunuyorlar.

Muhtaç ve yoksul öğrenciler; Seda Sayan, Müge Anlı, Esra Erol, Fulya Öztürk ve Haluk Levent gibi program sunucularına ve sanatçılara da burs desteği alabilmek adına başvurabiliyorlar.

Fikret Öztürk, Sinan Tara, Ahmet Kocabıyık, Hacı Boydak, Murat Dedeman gibi ünlü iş adamları da öğrencilere burs verebiliyor.

Öğrenciler; iş adamlarına ait olan holdingleri arayarak ya da holdinglerin resmi siteleri üzerinden burs yardımına başvurabiliyorlar.

Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi aileler ya da yoksul aile çocukları; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına, belediyelere ya da TC Vakıflar Genel Müdürlüğüne okul yardım parası alabilmek adına başvurabiliyorlar.

Belediye Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki belediyeler; her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında ihtiyaç sahibi aileleri tespit ederek, çocukları için kırtasiye yardımında bulunuyor.

Aynı zamanda aileler, çocukları için giysi yardımı da alabiliyorlar.

Giysi yardımı kapsamında yoksul aile çocuklarına okul çantası, okul önlüğü, bot, kaban vb. giysiler hediye ediliyor.

Bazı belediyeler ise ihtiyaç sahibi aile çocuklarına burs bağlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ise muhtaç üniversite öğrencilerine burs veriyor.

Belediyelerin kırtasiye yardımına başvurmak isteyen ebeveynlerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki ilçe belediyesine ya da büyükşehir belediyesine gitmeleri ve burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Sosyal hizmet merkez ve müdürlüklerine gidilerek de okul yardım parasına başvurulabiliyor.

Başvurular, e-devlet platformu üzerinden de yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden kırtasiye yardımına başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalısınız.

Ardından TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgilerinize ile e-devlet sistemine giriş yapmalısınız.

Daha sonra başvurabileceğiniz sosyal yardım türleri arasından ‘kırtasiye yardımı’ seçeneğini işaretlemelisiniz.

Dilerseniz, eğitim ve burs yardımı seçeneklerini de işaretleyebilirsiniz.

Aynı form üzerinden belediyenizin gıda ve erzak yardımı, kömür ve odun yardımı vb. diğer yardımlarına da başvurabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ailenin ve yoksul aile çocuklarının korunmasına yönelik birçok sosyal yardım çalışmasına imza atan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; eğitim çağındaki çocuklar için şartlı eğitim yardımı ve SED yardımı yapıyor.

Şartlı eğitim veya SED yardımlarına başvurmak isteyen annelerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Başvurular, e-devlet platformundan ya da herhangi bir internet sitesi üzerinden şu an için yapılamıyor.

Şartlı eğitim yardımı ve SED yardımı ön başvurularınız için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını da arayabiliyor; başvuru şartlarını ve başvuru için teslim etmeniz gereken belgeleri öğrenebiliyorsunuz.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahipleri için sosyal yardımlarda bulunan en önemli devlet kurumlarından bir diğeri olan TC Vakıflar Genel Müdürlüğü; muhtaç ailelerin ilköğretim, lise ve üniversiteye giden çocuklarına burs bağlıyor.

Burs başvuru tarihleri, her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında TC Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi sitesinde açıklanıyor.

Burs almak isteyen ihtiyaç sahibi öğrencilerin başvuru tarihleri arasında site üzerinden başvuru formu doldurmak suretiyle başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Öğrenciler; https://www.vgm.gov.tr/sayfalar/2024-egitim-yili-burs-basvurulari linki üzerinden burs başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencilerinin gerek geri ödemesiz gerekse geri ödemeli burs alabilmeleri için başvurabilecekleri KYK burslarına e-devlet platformu üzerinden başvurulabiliyor.

Başvuruların KYK tarafından yayınlanan başvuru tarihleri arasında yapılması gerekiyor.

Başvurular, genellikle Kasım ayında başlıyor.

KYK burslarına https://www.turkiye.gov.tr/kyk-krediburs-basvurusu linki üzerinden başvurabiliyorsunuz.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kendisi ya da eşi çalışmayan yani sigortalı bir işi mevcut olmayan annelerin PTT hesaplarına düzenli bir şekilde yatırılan yardım parasına şartlı eğitim yardımı ismi veriliyor.

Şartlı eğitim yardımı; yalnızca sigortasız ve gelirsiz anneler için yapılıyor.

Yardım kapsamında ilköğretim ve ortaöğretime giden erkek ve kız çocuklar için ödeme yapılıyor.

Bu yardıma yalnızca anneler, başvurabiliyorlar.

Ancak annenin mazeretinin olması ve yardıma başvuramayacak durumda olması halinde babanın başvurusu da kabul ediliyor.

Anneler; ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, burada şartlı eğitim yardımına başvurabiliyorlar.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar 2024?

Şartlı eğitim yardımı kapsamında hem erkek hem de kız çocuklar için annenin PTT hesabına okul yardım parası yatırılıyor.

2024 yılında;

 • İlköğretime giden erkek öğrenciler için aylık 90 TL
 • İlköğretime giden kız çocuklar için aylık 150 TL
 • Ortaöğretime giden erkek çocuklar için aylık 150 TL
 • Ortaöğretime giden kız çocuklar için aylık 200 TL

şartlı eğitim yardımı ödemesi yapılıyor.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Şartları

Şartlı eğitim yardımından yalnızca belirli başvuru şartlarını taşıyan kişiler yararlanabiliyorlar.

Şartlı eğitim yardımı başvuru şartlarını kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Annenin ya da eşinin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması
 • Annenin ya da eşinin veya hane bireylerinin üzerine kayıtlı herhangi bir değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olmaması
 • Çocukların örgün eğitimlerine para yardımı aldıkları süre boyunca devam etmeleri
 • Çocukların aynı ay içerisinde 4 günden daha fazla herhangi bir mazeret belirtmeksizin devamsızlık yapmamaları

Şartlı eğitim yardımı paralarının mutlaka çocuğun eğitimi için kullanılması gerekiyor.

Çocuğun 4 günden daha fazla herhangi bir mazeret bildirmeden okula gitmemesi ya da ailenin muhtaçlığının sona ermesi halinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan şartlı eğitim yardımı ödemeleri, kesiliyor.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Sorgulama

Şartlı eğitim yardımı başvurularının sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından kabul edilip edilmediğini öğrenmek isteyen anneler; ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayıp, başvuru sonuçlarına dair yetkililerden bilgi alabiliyorlar.

Alternatif olarak başvurdukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayabiliyor ya da bizzat vakfa gidebiliyorlar.

E-devlet platformu üzerinden de şartlı eğitim yardımı başvuru sonuçları takip edilebiliyor.

E-devlet platformu üzerinden başvuru sonuçlarını görüntülemek isteyen annelerin ise https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

SED Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yoksul ailelerin eğitim çağındaki çocukları için yapılan bir diğer okul ve eğitim yardımı olan SED(sosyal ve ekonomik destek) hizmeti; kendisinin ya da eşinin sigortalı bir işi olmayan annelerin mahkeme kararı ile bakım altına alınmış ya da henüz bakım altına alınmamış olan çocukları için yapılan eğitim desteğine deniliyor.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

SED yardımı da tıpkı şartlı eğitim yardımı gibi yalnızca belirli başvuru şartlarını taşıyan anneler için yapılıyor.

Başvurusu kabul edilen hak sahibi annelerin PTT hesabına SED yardım ödemeleri yatırılıyor.

SED yardımından kimlerin yararlanabileceğini ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Mahkeme tarafından haklarında bakım tedbir kararı alınmış olan, bu yüzden de sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ancak SED yardımı almaları durumunda aileleri ya da yakınları tarafından bakılabilecek olan çocuklar
 • Haklarında mahkeme tarafından henüz bakım tedbir kararı alınmamış olmasına rağmen SED yardımı ile desteklenmedikleri halde muhtaç duruma düşecek olan, SED yardımı almaları halinde ise aileleri ya da yakınları tarafından bakılabilecek durumda olan çocuklar
 • Haklarında daha önce mahkeme tarafından bakım tedbir kararı alınmış olan, sosyal hizmet kuruluşlarından ya da koruyucu aile yanından yaş şartını doldurmaları yüzünden ayrılanlar arasından iş ve meslek edindirme kurslarına devam edenler ya da iş sahibi olamayıp, SED yardımı ile desteklenmedikleri halinde muhtaç duruma düşecek olan çocuklar
 • Deprem, yangın, sel gibi olağanüstü bir felaket yüzünden ya da hastalık veya kaza dolayısıyla kendilerine ve ailesine bakacak durumu olmayan ailelerin çocukları
 • Hayati bir tehlike arz eden ya da ameliyat gerektiren bir durumla karşılaşan ya da vefat eden ailelerin çocukları

Yukarıdaki çocuklar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından SED yardımı yapılıyor.

Yapılan SED yardımı, tek seferli olabileceği gibi düzenli de olabiliyor.

Düzeni SED yardımında her ay için çocuklara bir yıllık sözleşme süresince yardım parası ödeniyor.

1 yıllık sözleşme süresi dolmasına rağmen yardım yapılan çocukların muhtaçlıklarının devam ediyor olması halinde yeni bir sözleşme ile SED yardım süresi 2 yıl daha uzatılabiliyor.

2 yıllık süre de dolduğunda çocukların muhtaçlığının hala süregelmesi durumunda yapılan SED yardımı, her seferinde 2 yıl daha uzatılabiliyor.

2024 SED Yardımı Ne Kadar?

2024 yılında yapılan son zamla birlikte SED yardımı dahilinde çocuklar için her ay 5782 TL ödeniyor.

Yapılan SED yardımının mutlaka çocuğun eğitim harcamaları için kullanılması gerekiyor.

SED yardımının çocuk için değil de farklı amaçlarla harcandığının fark edilmesi durumunda yapılan SED yardımı kesiliyor.

Aynı zamanda ailenin muhtaçlığının sona ermesi halinde de yapılan yardım, durduruluyor.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Kimlere Verilir?

Engelli vatandaşlara ve yetim çocuklara yoksulluk maaşı bağlayarak, onların yaşam kalitelerini yükselten TC Vakıflar Genel Müdürlüğü, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına ise burs bağlıyor.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü; ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için burs veriyor.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 9 aylık eğitim süreçleri boyunca aylık 1200 TL burs alabiliyorlar.

Üniversitelerde eğitim gören öğrencilere ise 8 ay boyunca 2500 TL burs veriliyor.

Burs başvuruları, Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden yapılabiliyor.

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık net kazancı, güncel net asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlara bağlanan burs, kesiliyor.

2024 TC Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Ne Kadar?

İhtiyaç sahibi ailelerin ilkokul, ortaokul ve lise eğitimine devam eden çocukları için 2024 yılında 1200 TL burs veriliyor.

Üniversite öğrencilerine ise her ay için 2500 TL ödeniyor.

Üniversite öğrencilerinin bir sonraki sene burs almaya devam edebilmeleri için not ortalamalarının 4 üzerinden en az 2.00 olması gerekiyor.

Not ortalaması 2.00’nin altına düşen, en az bir yıl için eğitim gördüğü okuldan uzaklaştırma cezası alan, herhangi bir mazeretten ötürü üniversite kaydını donduran, %100 bursla eğitim alırken burs alma hakkını kaybeden ya da 6 ay ya da daha uzun bir süre için hapis, ağır hapis ile mahkumiyeti kesinleşen üniversite öğrencilerine bağlanan burs, kesiliyor.

KYK Bursu Ne Kadar 2024?

KYK tarafından üniversite öğrencilerine 2024 yılında verilen burs miktarı; öğrencinin lisans, yüksek lisans ya da doktora öğrencisi mi olduğuna göre değişiyor.

2024 KYK Burs Miktarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Lisans öğrencileri için 2500 TL
 • Yüksek lisans öğrencileri için 4800 TL
 • Doktora öğrencileri için 6200 TL

burs veriliyor.

Öğrenci Yardım Parası Başvurusu E-Devlet

KYK burslarına, belediyeler tarafından yapılan kırtasiye yardımı ve eğitim yardımlarına e-devlet platformu üzerinden başvurulabiliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED ve şartlı eğitim yardımı başvurularının ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidilerek yapılması gerekiyor.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü burslarına da müdürlüğün resmi sitesi üzerinden başvurulabiliyor.

E-devlet üzerinden belediye kırtasiye ve eğitim yardımına başvurmak için daha önce de bahsettiğimiz gibi https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

KYK burs başvurularınız için https://www.turkiye.gov.tr/kyk-krediburs-basvurusu linkini tıklayabilirsiniz.

öğrenci yardım parası başvurusu

Okul Yardım Parası Başvurusu için Gerekli Evraklar

Okul yardım parasına başvuran öğrencilerin ya da öğrenci velilerinin kendilerinden talep edilen belgeleri mutlaka başvuracakları kuruma teslim etmeleri gerekiyor.

Teslim edilmesi gereken belgeler; başvurulan kuruma ve başvurulan eğitim ve burs desteğine göre değişiklik gösterebiliyor.

Örneğin, burs yardımına başvuran üniversite öğrencilerinden transkript talep edilebiliyor.

Okul yardım parası ve burs başvurusu için başvuru sahiplerinin teslim etmeleri gereken en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Hane bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Öğrenci belgesi
 • Üniversite öğrencileri için transkript
 • Aile bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler

Teslim edilmesi gereken belgeler; başvuru sahiplerinin ve hane bireylerinin özel durumlarına göre de değişebiliyor.

Örneğin, engeli yüzünden çalışamayan ve SED yardımına başvuran anne ya da babanın en az %40 engel oranına sahip olduğunu gösteren ve tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken 2024 engelli belgesini başvurduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına teslim etmesi gerekiyor.

Okul Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Telefon Numarası

Belediyeler tarafından yapılan kırtasiye ve burs desteğine dair detaylı bilgi alabilmek ve ön başvurularınızı gerçekleştirebilmek için ALO153 Beyaz Masa hattını ya da başvuracağınız belediye ait telefon numarasını arayabilirsiniz.

TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı şartlı eğitim yardımı ve SED yardımı ön başvurularınız için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

Okul Öğrenci Yardım Parası Başvuru Şartları

Okul öğrenci yardım parası başvuru şartları; başvurulan kuruma ve yardım türüne göre değişebiliyor.

Örneğin; SED ve şartlı eğitim yardımına yalnızca kendisinin ya da eşinin düzenli geliri ve sigortalı bir işi olmayan anneler, başvurabiliyorlar.

Belediye kırtasiye ve eğitim yardımlarına ise muhtaçlık sınırının altında yaşayan aileler, başvurabiliyorlar.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü burs desteğinden de muhtaçlık sınırının altında yaşayan öğrenciler, faydalanabiliyorlar.

KYK geri ödemeli burs başvurularında ise muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olma şartı aranmıyor.

Başvuru şartlarına dair ayrıntılı bilgi için başvuracağınız kuruma danışabilirsiniz. 

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu

Kırtasiye yardımı ve burs yardımı almak isteyen öğrencilerin ya da öğrenci velilerin başvuru esnasında başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu form; başvuru sahibi öğrencinin veya başvuru sahibi velinin mesleğine, aylık kazancına, aylık giderlerine, aylık hane gelir ve giderlerine dair sorulardan oluşuyor.

Okul yardım parası başvurusunun başvuracağı kurum tarafından kabul edilmesini isteyen başvuru sahibi öğrencinin ya da velisinin formdaki tüm soruları doğru ve eksiksiz yanıtlamaları gerekiyor.

Başvuru sonuçları, başvuru sahibinin telefonuna SMS ile de gönderildiğinden başvuran kişinin formda güncel iletişim bilgilerini paylaşması gerekiyor.

Belediye kırtasiye yardımı, SED yardımı, şartlı eğitim yardımı vb. yardımlar alabilmek adına muhtaç ve yoksul olmamalarına rağmen kendilerini başvuru formunda muhtaç ve yoksul beyan edip, bir süreliğine kırtasiye ve okul yardımı alanlar; sonradan durumun başvurdukları kurum tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Bu kişiler için yapılan eğitim ve burs yardımları, durduruluyor.

Aynı zamanda bu kişilerin aldıkları tüm eğitim ve burs yardımları güncel faizleriyle yardım aldıkları kuruma geri ödemeleri de gerekiyor.

Aynı şekilde muhtaçlıkları sona ermelerine rağmen burs ve eğitim yardımı alanlar, daha sonradan muhtaçlıklarının ortadan kalktığının belediyeler ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Yardım aldıkları kuruma geri ödeme yapmayanlar ise kurum tarafından mahkemeye veriliyorlar.

Okul Yardım Parası Başvuru Sorgulama

Okul yardım parası ve burs başvuru sonuçları, başvuru sahiplerine başvuru formunda paylaştıkları telefon numaralarına SMS gönderilerek, iletiliyor.

Okul yardım parasına, eğitim ve burs desteğine başvuran kişiler; başvuru sonuçlarını başvurdukları kurumu arayarak, internet üzerinden ya da başvurdukları kuruma giderek, öğrenebiliyorlar.

Belediye kırtasiye ve eğitim yardımı başvuru sonuçları, e-devlet başvuru linki üzerinden öğrenilebiliyor.

Başvuru sonuçları, ALO153 Beyaz Masa hattı aranarak da öğrenilebiliyor.

SED ve şartlı eğitim yardımı başvuru sonuçlarını öğrenmek isteyenlerin ise https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamaları gerekiyor.

ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatları aranarak da başvuru sonuçları öğrenilebiliyor.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü başvuru sonuçları, müdürlüğün resmi sitesinde açıklanıyor.

KYK burs başvuru sonuçları ise e-devlet platformu üzerinden görüntülenebiliyor.

PTT Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

Şartlı eğitim yardımına ya da SED yardımına başvuran anneler; yardım paralarının PTT hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını PTT üzerinden yapılan kurum ödemeleri sorgulama sayfası üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

Belediyeler tarafından nakdi para yardımı şeklinde yapılan kırtasiye yardımlarının hesaba yatıp yatmadığı da aynı sayfa üzerinden öğrenilebiliyor.

Sorgulama yapmak isteyenlerin ise https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Okul Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar?

Okul öğrenci yardım parası miktarı; başvurulan yardım türüne göre değişiyor.

Belediyeler tarafından genellikle kırtasiye yardımı kapsamında her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında öğrenciler için 2000-5000 TL yardım yapılıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED yardımı dahilinde ise 2024 yılı için her bir çocuk için her ay 5700 TL ödeniyor.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için aylık 1200; üniversite öğrencileri için aylık 2500 TL ödeme yapıyor.

Okul Yardım Parası Her Ay mı Yatıyor?

Belediyeler tarafından yapılan kırtasiye yardımı, her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yani yılda bir sefer yapılıyor.

SED yardımı ve şartlı eğitim yardımları ise her ay için yapılıyor.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine 8 ay için, üniversite öğrencilerine ise 9 ay için burs veriyor.

Kısacası okul yardım parası; yılda tek sefer, her ay için ya da belirli bir süre için ödenebiliyor.

Bu noktada yardım yapan kurum ve yardımın türü belirleyici oluyor.

Okul Yardım Parası Haczedilebilir mi?

2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nun 29.maddesine göre okul yardım parası, hiçbir şekilde haczedilemiyor.

Banka tarafından haciz işleminin başlatılması durumunda okul yardım parası alan velilerin ya da öğrencilerin haczin iptalini isteme hakları doğuyor.

Veliler ya da öğrenciler; resmi bir dilekçe yazarak, haciz işleminin iptali talebinde bulunabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca okul öğrenci yardım parası veren kurumlar hangileridir? 202 okul yardım parası ne kadar? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de okul öğrenci yardım parası alıyorsanız ya da bu yardıma başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.