Patates Soğan Yardımı Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu

Patates Soğan Yardımı Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu
28.11.2023 15:08 | Son Güncellenme: 29.11.2023 00:00

Patates Soğan Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Son dönemlerde artan gıda fiyatları ve pandemiden dolayı birçok insanın işsiz kalmasından  dolayı vatandaşlar en temel besin kaynakları olan patates, soğanı bile alamaz duruma gelmiştir. Oysa bir mutfakta bulunması gereken en temel gıda ürünleridir. Patates soğan alamayan vatandaşlara destek Cumhurbaşkanından gelmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklama ile üreticilerin elinde kalan mahsulleri alarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz dağıtacağını duyurmuştur.

Aşağıdaki yazımızda zor durumda olan vatandaşlara yapılan patates soğan yardımı ile ilgili detaylar yer almaktadır.

Patates Soğan Yardımı Kimlere Verilir?

Patates soğan yardımı gelir durumu düşük olan vatandaşlara verilmektedir. Herhangi bir yardım kuruluşundan yardım alan vatandaşlar öncelikli olarak patates soğan yardımından faydalanabilecektir. Engelli bireyler, yaşlı, bakıma muhtaç kişiler, gazi ve şehit yakınları patates soğan yardımından faydalanabilecektir. Yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşların ilgili birimlere müracaat etmesi gerekmektedir.

Patates Soğan Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patates soğan yardımından maddi olarak sıkıntı yaşayan vatandaşlar faydalanabilecektir. Başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar ikamet ettikleri bölgedeki belediyelere, kaymakamlıklara ve mahalle muhtarlıklarına bizzat giderek yardımdan faydalanmak istediği belirterek başvuru talebinde bulunabilecektir.

Belediye binasına gitme imkanı olmayan vatandaşlar e- Devlet sisteminden de patetes soğan yardımı başvurusu yapabilmektedir. E-Devlet’ten yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapmalıdır. Sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru formunda patates ve soğan yardımından faydalanmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.

Patates Soğan Yardımı Başvuru Formu

Patates soğan yardımından faydalanmak isteyen vatandaşların doldurması gereken dormdur. Başvuru formunda başvuru yapan vatandaşın iletişim bilgileri, adres bilgileri gibi sorular yer almaktadır. Formda yer alan bütün soruları doğru ve eksiksiz cevaplamanız gerekmektedir. Soruları doğru cevaplamayan vatandaşlar yardımdan faydalanamayacaktır. Formda yazılan bilgilerin doğruluğu da ilgili birimler tarafından incelenmektedir.

Başvuru formuna hangi belediyeden yardım alacaksanız ilgili kurumdan erişebilirsiniz.

Patates Soğan Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Patates soğan yardımı başvurusu yapan vatandaşlar sorgulamasının nasıl yapılacağını merak etmektedir. Sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar yardım başvurusu yaptığı kurumu arayarak yada bizzat ziyaret ederek başvuru sonuçlarını öğrenebilmektedir.

e-Devlet sisteminden başvuru yapan vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671  linkine tıklayarak online olarak sorgulama yapabilmektedir.

Patates Soğan Yardımı İçin Gerekli Evraklar

Patates soğan yardımı başvurusu yapan vatandaşlar tarafından kurum bazı belgeler talep etmektedir. Yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşların belgeleri eksiksiz olarak kuruma teslim etmelidir. Aşağıda patates soğan yardım başvurusu için gerekli belgeler aşağıda yer almaktadır.

  • SSK dökümü
  • Başvuru yapan vatandaşın kimlik fotokopisi ve aslı
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Muhtaçlık belgesi
  • Adli sicil kaydı
  • İkametgah belgesi
  • Engelli bireyler varsa engelli raporu
  • Afetzede ise afetzede raporu
  • Başvuru formu

Yukarıda belirtilen belgeler kurumdan kuruma değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle başvuru yapacağınız kurum ile iletişime geçerek gerekli belgelerin listesini öğrenebilirsiniz.

Patates Soğan Yardımı Nereden Alınır?

Patates soğan yardımı başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşların başvuru formunda belirttiği ikamet adresine ilgili birim tarafından teslim edilmektedir. Yardımdan faydalanmaya hak kazanan vatandaşlara bilgilendirme yapılmaktadır. Yardım alan vatandaşlar sadece bir defa yararlanabilmektedir.

Patates Soğan Yardımı Kaç Kilo?

Patates ve soğan yardımlarının kaç kilo olduğu vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlara 10 kilogram kuru soğan, 20 kilogram patates yardımı yapılmaktadır. Fakat her yıl ne kadar dağıtılacağı değişiklik göstermektedir.

Patates Soğan Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Patates soğan yardımı hak kazanan vatandaşlara ilgili birimler tarafından dağıtılacaktır. Yardımdan faydalanmaya hak kazanan vatandaşlara ne zaman dağıtılacağı ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır.

Patates Soğan Yardımı Veren Kurumlar

Temel tüketim gıda maddeleri olan patates ve soğan yardımı yapan kurum ve kuruluşlar ise;

Kaymakamlık Patates Soğan Yardımı Başvurusu

Kaymakamlık tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara patates soğan yardımı verilmektedir. Başvuru yapmak isteyen vatandaşların ikamet ettiği ilçelerdeki kaymakamlık binasında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bizzat giderek başvuru yapabilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Patates Soğan Yardımı Başvurusu

Sosyal belediyecilik anlayışını ön planda bulunduran belediyelerden biri Ankara Büyükşehir Belediyesi’dir. Ankara Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşlara patates soğan yardımı yapmaktadır. Yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar belediye binasına bizzat giderek, belediyenin web sitesinden başvuru formunu doldurarak veya belediyeyi arayarak başvuru yapabilecektir.

Online olarak başvuru yapmak isteyen vatandaşlar https://ebelediye.ankara.bel.tr/ebelediye linkine tıklayarak başvuru formunu doldurmalıdır.

Telefon ile başvuru yapmak isteyen vatandaşlar 0312 418 66 62 numaralı hattı veya ALO 153 Beyaz Masa hattını arayarak başvuru talebini ilgili birime iletebilir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Patates Soğan Yardımı Başvurusu

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaymakamlık binalarında hizmet vermektedir. SDYV aracılığı ile patates soğan yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar ikamet ettiği yerdeki kaymakamlık binalarına giderek patates soğan yardımı başvurusu yapabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Patates Soğan Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahibi vatandaşlara patates soğan yardımında bulunmaktadır. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar ikamet ettiği yerdeki muhtarlıklara belediye binasına bizzat giderek, telefon ile arayarak veya İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin web sistesinden başvuru formunu doldurarak patates soğan yardımı başvurusu yapabilmektedir.

E-Devlet Patates Soğan Yardımı Başvurusu

e-Devlet sisteminden patates soğan yardımı başvurusu yapabilmektedir. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır. Sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru formunda patates soğan yardımından faydalanmak istediğinizi belirtmelisiniz.

Patates Soğan Yardımı Telefon Numarası

Patates soğan yardımı başvurusu yapan vatandaşlar hangi kuruma başvuru yaptıya o kurumun iletişim numarasını internetten bularak ilgili birime ulaşabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.