Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu
02.03.2024 07:23 | Son Güncellenme: 12.03.2024 21:53

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu; Ülke çapında ramazan gıda ve erzak kolisi yardımı yapan yerler ve bu yerlerden yardım almak isteyen vatandaşların merak ettiği Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı ve Başvurusu nasıl yapılır? Ramazan Yardımı Nasıl Alınır ve Başvuru Sorgulama işlemleri hakkındaki önemli konu başlıklarına yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

Ramazan Gıda Kolisi Yardımı Kimlere Verilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, il ve ilçe belediyeleri, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve diğer dernek ve vakıfların sunmuş olduğu sosyal yardım hizmetleri herhangi bir nedenle sosyal ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyan, asgari derecede geçinmekte güçlük çeken kişi ve hanelere yöneliktir. Bu kapsamda verilmekte olan Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Alma Şartları şunlardır:

 • Kişi veya hanenin herhangi bir nedenle sosyal ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyması ve bu durumun tespit edilmesi
 • Hane içerisinde iş gücüne sahip birinin bulunmaması ya da iş gücüne sahip birinin olmasına rağmen hane gelirinin asgari ücret seviyesinin altında olması
 • Hane içerisinde hastalık ve sağlık nedeni ile ekstra harcama bulunması
 • 60 yaş üzerindeki kişinin tek yaşaması ve herhangi bir gelire sahip olmaması
 • Eşi vefat eden, eşi tarafından terk edilmiş, şiddet mağduru, eşi cezaevinde olan ve çeşitli sebepler nedeni ile aylık geliri bulunmayan kadınlar

yukarıdaki sosyal ve ekonomik ihtiyaca sahip başvuru sahiplerinin sosyo-ekonomik durumlarının tespiti için başvuru yapılan kurum ve kuruluşa ait yetkililer tarafından yapılan sosyal inceleme sonrasında durumlarını kanıtlayan belgeleri beyan etmesi istenmektedir. Böylece Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı ve Başvurusu olumlu sonuçlanmaktadır.

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte ülke çapında hizmet vermekte olan pek çok kurum, kuruluş, vakıf, dernek ve belediyeler ihtiyaç sahibi hanelere ve ailelere nakdi ve ayni yardımlar yapmaktadır. Özellikle bir hanenin ramazan ayında ihtiyaç duyabileceği erzak ve gıdaların özel olarak hazırlandığı Ramazan Kolisi yardımları 81 ildeki ihtiyaç sahibi hanelere ulaştırılmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, il ve ilçe belediyeleri, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve diğer dernek, vakıf, kuruluş ve hayırseverlerin maneviyatın ve paylaşma ruhunun yüksek olduğu Ramazan ve Kurban Bayramı içerisinde yardımlarını ihtiyaç sahibi ailelere teslim ederken; bu yardım ve erzak kolilerinden yararlanmak isteyen vatandaşlar başvuru detayları hakkında bilgi almak istemektedirler.

Ramazan Gıda Kolisi Yardımı Yapan Yerler

Her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile ihtiyaç sahibi hanelere erzak ve gıda kolisi yardımları yapılmaktadır. Birlik, beraberlik, paylaşma ve manevi duyguların en yüksek olduğu bu aylarda yapılan yardımlar ülke çapında hizmet vermekte olan çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere Ramazan gıda ve erzak kolisi yardımı yapan öncü kurumlar şunlardır:

 • il ve ilçe belediyeleri
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Kızılay
 • Akın Global Eğitim ve Yardım Vakfı
 • İHH İnsani Yardım Vakfı
 • Deniz Feneri Derneği
 • Türkiye Diyanet Vakfı
 • Ahbap Derneği
 • Beşir Derneği
 • Yardım Eli Derneği

Tüm bunların yanı sıra tüzel kişiler, iş adamları ve sanatçılar da kendi çalışma prensiplerince ihtiyaçlığı tespit edilmiş hanelere Ramazan erzak kolisi yardımı yapmaktadır.

Ramazan Gıda Kolisi Yardımı Nasıl Alınır?

İl ve ilçe belediyeleri görev ve hizmet bölgesi içerisinde olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara Ramazan ve Kurban Bayramı dahil olmak üzere sürekli, tek seferli ya da dönemsel olarak sosyal yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlar içerisinde yer alan gıda ve erzak kolisi yardımlarından il ve ilçe sınırları içerisinde ikamet etmekte olan, ihtiyaçlığı tespit edilmiş kişi ve haneler yararlanmaktadır.

Belediyelerin sosyal hizmet ve faaliyetlerinden yararlanabilmek için ilgili çağrı merkezleri, online web sosyal yardım başvuru formu , Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, şube müdürlükleri ya da Sosyal Yardım Başvuru Merkezleri aracılığı ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Ramazan Gıda Kolisi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ramazan ve Kurban Bayramı içerisinde bakanlık, belediye, vakıf ve derneklerden erzak kolisi yardımı alabilmek için sosyal yardımlardan yararlanıyor olmak ya da bu kurumların sosyal yardımlarına başvurarak hak sahibi olmak gerekmektedir.

Belediyeler başta olmak üzere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve diğer kurumlardan yardım alabilmek için farklı başvuru yöntemleri bulunmaktadır. Bu Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı ve Başvurusu ve başvuru kanalları aşağıda yer almaktadır.

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu E-Devlet

Tüm bunların yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Hizmet Programlarına e-Devlet kapısı üzerinden de online olarak başvuru yapılabilmektedir. Elektronik form toplama yöntemi ile yapılan başvurular ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yönlendirilerek erzak başvurusu için hane ile iletişimi geçilmektedir.

E-Devlet Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Ramazan Gıda Yardımı Başvurusu için  https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak hemen online olarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ramazan Kolisi Yardımı Başvuru Formu

Ramazan kolisi yardım almak isteyen kişiler ikametgah adresine yakın olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yada internetten online e-devlet üzerinden başvuru formunu doldurabilirsiniz. Başvuru formu dolduruken mutlaka forma doğru bilgileri ile eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı ve Başvurusu sonrasında sosyal inceleme ile ihtiyaçlığı tespit edilen kişi ve hanelerden bir takım bilgi ve belgelerin beyanı istenmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belediyeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü, diğer vakıf ve derneklerde gıda ve erzak kolisi başvurusu için istenen belgeler şunlardır:

 • Hane içerisinde yaşayan kişilere ait T.C. kimlik kartı aslı ya da fotokopisi
 • Gıda ve Erzak Yardımı Başvuru formu veya Başvuru Dilekçesi
 • İkametgah Belgesi
 • SGK Hizmet Dökümü
 • Sağlık sebebi ile iş gücüne katılamayanlar için Sağlık Kurulu Raporu
 • 18 yaş üzeri çalışanlardan Gelir Belgesi
 • 18 yaş üzeri işsiz 18 – 65 yaş aralığındaki kişilerden İş-Kur kaydı
 • Hane içerisinde örgün öğretimde olan öğrenciler için Öğrenci Belgesi
 • Kira Kontratı

yukarıdaki bu bilgi ve belgeler kurumlara, hane içerisindeki bireylerin durumlarına ve ihtiyaçlık nedenine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Belediye Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu

Başvuru işlemleri esnasında ikametgah belgesi, T.C. kimlik kartı, yoksulluk belgesi, sigorta sicil dökümü ve aile beyanı talep edilebilmektedir. Bu bilgi ve belgeler ile ilgili kuruma bizzat müracaat ederek ihtiyaçlığın tespit edilmesi için ön kayıt oluşturulabilmektedir.

Her belediyenin çalışma prensibi birbirinden farklı olduğu için bizzat müracaat etmeden çağrı merkezleri üzerinden gerekli bilgi ve yönlendirmelerin alınması önerilmektedir. Ayrıca büyükşehir belediyelerinin elektronik ortamda oluşturmuş olduğu sistemler sayesinde online olarak yardım başvurusu yapılabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi gibi sosyal yardım hizmetlerini ve faaliyetlerini elektronik form toplama yöntemi ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştıran belediyelere internetin bulunduğu her alandan başvuru oluşturmak mümkündür.

İBB Ramazan Kolisi Başvurusu 2024 işlemi için lütfen linke tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Başvurusu 2024 işlemi için linke tıklayınız. https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Başvurusu 2024 işlemi için linke tıklayınız. https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/2024-ramazan-yardimi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Başvurusu 2024 işlemi için linke tıklayınız. https://him.izmir.bel.tr/tr/basvuruformu/6

Ayrıca belirtmek gerekir ki bazı belediyeler iş yükünü azaltmak ve ailelerin kendi ihtiyaçlarını anlaşmalı marketlerden rahatlıkla alınabilmesi amacı ile sosyal yardım destek kartlarına Ramazan ayına özel bakiye yüklemektedirler. Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı ve Başvurusu yapmış ve sosyal yardım almaya hak kazanan vatandaşların sosyal yardım kartı ile gıda yardımı desteğinden yararlanabilmesine olanak sunmaktadır. Bu yardımdan yararlanabilmek için yine sosyal yardım başvuru formu aracılığı ile işlem yapmak mümkündür.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu

Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı için başvuru yapılabilecek bir diğer kurum T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü’dür. En sık Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı ve Başvurusu yapılan kurumlar arasında yer alan Vakıflar Genel Müdürlüğü faaliyetleri içerisinde Aşevi Hizmeti ve Kuru Gıda Yardımı bulunmaktadır.

3 farklı gıda kolisi tipi ile 15 kalemden oluşan ürünleri ihtiyaç sahibi ailelerin kişi sayısına göre hazırlayan VGM Gıda Yardımı Paketi Başvurusu için Başvuru Formu ile bölge müdürlüklerine bizzat ya da posta yolu ile başvuru yapması gerekmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvuru Formu için linke tıklayınız. https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_224_260519/kgbf122024.pdf

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu için Bölge Müdürlükleri adres ve iletişim bilgileri için linke tıklayınız. https://www.vgm.gov.tr/kurumsal/teskilat-yapisi/bolge-mudurlukleri

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ramazan Gıda Yardım Başvurusu

Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde Gıda ve Erzak Yardımı yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahiplerine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yardımlarını ulaştırmaktadır.

Ailenin ve hanenin ihtiyaçlık durumuna göre belirlenen erzak yardımları yalnızca Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde değil hanenin sosyal ve ekonomik durumuna bağlı olarak yıl boyunca da gıda yardımlarını sürdürmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Ramazan Gıda ve Erzak Yardım Başvurusu işlemlerinde en yakın SYD Vakfına T.C. Kimlik Kartı ile başvuru yapılması yeterlidir. Ayrıca Alo 183 Sosyal Destek Hattı ve Alo 144 Sosyal Yardım Hattı aracılığı ile de erzak ve gıda yardımı için ön kayıt ve gerekli yönlendirmeler ve en yakın SYD Vakfı hakkında detaylı bilgi alınabilmektedir.

Valilik ve Kaymakamlık Ramazan Erzak Kolisi Yardım Başvurusu

Kamu hizmetlerini yürütmekte olan Valilik ve Kaymakamlıklar sosyal destek ve sosyal yardım faaliyetleri kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile koordineli çalışarak il ve ilçe sınırlarındaki ihtiyaç sahibi hanelere özel olarak hazırlanmış Ramazan erzak ve gıda kolilerini ulaştırmaktadır.

İhtiyaçlığı tespit edilmiş ya da Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı ve Başvurusu yaparak hak sahibi olmuş hanelere ulaştırılan bu yardımlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın tespit ettiği hanelere dağıtıldığı için başvurularda yine ilgili SYD Vakıflarına yapılmaktadır.

Ancak vatandaşların taleplerinin direkt olarak alınabilmesi, taleplerin ve başvuruların doğru değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması amacı ile geliştirilen Açık Kapı birimi kullanılarak da talepler iletilebilmektedir. Yapılan başvurular ile ilgili süreçler ve sonuçlar kişilere mesaj olarak bildirilmektedir.

Valilik Kaymakamlık Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu Açık Kapı için linki tıklayınız. https://www.acikkapi.gov.tr/Basvuru/BasvuruGiris

Kızılay Ramazan Gıda Yardımı Başvurusu

Aşevleri, Yurt İçi Gıda Yardımı ve Kızılay Kart ile ihtiyaç sahiplerine destek olan Kızılay, Ramazan ayı içerisinde de ihtiyacı olana el uzatmaya devam etmektedir. “Ramazan Bereketini Paylaşan Tüm Kalplere Hilal Olsun Türkiye” sloganı ile ramazan kampanyasını sürdürürken sosyal inceleme ile ihtiyaçlığı tespit edilmiş vatandaşlara erzak kolisi dağıtmaya başlamıştır.

Türk Kızılay Sosyal Yardımları Başvurusu ile Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi alabilmek için şube başkanlıkları ve temsilciliklerine bir dilekçe ve ekli belgeler ile müracaat edilmesi gerekmektedir. Ücretsiz Alo 168 Çağrı Merkezi üzerinden kızılay yardım başvurusu hakkında detaylı bilgi alınabilir, Kızılay İletişim Formu üzerinden de soru, önerileri ve başvurularınızı iletebilirsiniz.

Kızılay Ramazan Gıda Ve Erzak Yardımı Başvuru Formu için linke tıklayınız. https://www.kizilay.org.tr/iletisim

Dernek veya Vakıf Ramazan Gıda Kolisi Yardım Başvurusu

İhtiyaç sahibi kişilere, hanelere ve ailelere Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı yapan dernek ve vakıflar Ramazan ayının gelmesi ile birlikte ihtiyaç sahibi haneleri tespit ederek yardım kolilerini ulaştırmaktadırlar.

Ülke genelinde hizmet veren ve nakit para yardımı, eğitim yardımı, barınma, yakacak ve sağlık yardımı gibi çeşitli acil ve sürekli yardımlar yapan Dernek ve Vakıf Ramazan Gıda ve Erzak Yardım Başvurusu işlemleri direk ilgili dernek ve vakıf merkezlerine yapılarak ya da online başvuru formu ile yapılması gerekmektedir. Dernek ve Vakıf Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvuru formu ve online başvuru kanalları şunlardır:

İyilik Derneği Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu için linke tıklayınız. https://www.iyilikdernegi.org.tr/yardim-basvuru-formu

Beşir Derneği Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu için linke tıklayınız.

https://www.besir.org.tr/yardim-basvurusu

Vuslat Derneği Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu için linke tıklayınız. https://www.vuslat.org.tr/yardim-basvurusu

Türkiye Diyanet Vakfı Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu için linke tıklayınız. https://bagis.tdv.org/beklenen-sensin/gida-paketi-39

Ramazan Para Yardımı Başvurusu

Ramazan ve Kurban Bayramı döneminde başta belediyeler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Kaymakamlıklar ve Kızılay olmak üzere erzak ve gıda kolisinin yanı sıra nakdi para yardımları da yapmaktadırlar. Sosyal yardım alan kişi ve hanelerin banka hesaplarına ya da elden teslim şeklinde verilen para yardımı başvurusu işlemleri Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı ve Başvurusu işlemleri ve sosyal yardım başvuruları ile aynıdır. Sosyal yardım başvuru aşamaları izlenerek Nakdi Ramazan ve Bayram Yardımı ödemelerinden yararlanmak mümkündür.

İBB Ramazan Para Yardımı Başvurusu için linke tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/

İzmir Büyükşehir Belediyesi Nakdi Bayram Yardımı Başvurusu için linke tıklayınız. https://www.izmir.bel.tr/tr/BayramYardimi/129

Antalya Büyükşehir Belediyesi Nakdi Ramazan Yardımı Başvurusu için linke tıklayınız. https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/2024-ramazan-yardimi

Kaymakamlık ve Valilik Ramazan Para Yardımı Başvurusu için linke tıklayınız. https://www.acikkapi.gov.tr/Basvuru/BasvuruGiris

Sizlere bu yazımızda Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ramazan kolisi yardımı nasıl alınır hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.