DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu
12.03.2024 10:36 | Son Güncellenme: 12.03.2024 21:56

Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama; Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belediyeler, vakıflar, dernekler, Kızılay ve işadamları ihtiyaç sahibi ailelere özel olarak hazırlamış olduğu gıda ve erzak yardımlarını dağıtmaktadır. Bu ramazan yardımına başvuranlar Ramazan Gıda ve Erzak  Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama işlemleri ile başvurularının durumlarını öğrenebilmektedirler.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar bu yardım kolisinden yararlanabilmek için başvuru kanalları aracılığı ile ön kayıt oluşturmakta ve sonrasında Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama nasıl yapılır? Ramazan Yardımı Nasıl Alınır, Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ve Ramazan Kolisi İçindekiler Nelerdir gibi konu başlıklarında araştırmalar yapmaktadırlar. Ramazan Gıda ve Erzak Yardım Başvurusu sonrasında başvuru sonucu sorgulama ve öğrenme işlemlerine ait merak edilen tüm konulara yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

Ramazan Gıda Yardımı Kimlere Veriler

Ramazan gıda yardımı, ihtiyaç sahibi kişilere Ramazan ayı boyunca yardımcı olmak amacıyla çeşitli kurumlar tarafından dağıtılan gıda kolileridir. Yardımın kimlere verileceği konusunda net bir sınırlama olmasa da, genel olarak şu kriterler göz önünde bulundurulur:

Maddi Durumu Yetersiz Olanlar:

 • Düşük gelirli veya asgari ücretli çalışanlar
 • Geliri olmayanlar veya geçimini sağlayamayanlar
 • Tek başına yaşayan yaşlılar
 • Engelliler
 • Kronik hastalığı olanlar
 • Yetim ve öksüzler
 • Kimsesizler

Sosyal Yardıma İhtiyaç Duyanlar:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yardım alanlar
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emeklilik veya duluk maaşı alanlar
 • İşsizlik maaşı alanlar
 • Borç nedeniyle maddi sıkıntı yaşayanlar

Ramazan Yardımı Başvuru Sorgulama

Ramazan Gıda ve Erzak Paketi yardımı yapan kurum ve kuruluşların başvuru sonrasındaki değerlendirme süreçleri, sosyal incelemeler ve çalışma prensipleri birbirinden farklılık gösterdiği için her bir kurumun ve merciinin başvuru sonucu süreci de değişebilmektedir.

Genel olarak 2 ila 4 hafta içerisinde sonuçlanan başvuru süreçleri hakkında detaylı bilgi alabilmek için online sorgulama ekranlarından, e-devlet kapısından ve çağrı merkezleri üzerinden sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Ayrıca başvuru yapılan kurumların ilgili şube müdürlükleri ziyaret edilerek yardım talebinin durumu hakkında da bilgi almak mümkündür.

Belediye, Vakıf, Dernek ve Kızılay Ramazan Erzak Kolisi Yardım Başvurusu Sonucu Sorgulama işlemleri hakkındaki detaylı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Belediye Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvuru Sorgulama

Sosyal belediyecilik faaliyetler sürdüren ve sosyal yardım programları ile ihtiyaç sahibi ailelere ulaşan il ve ilçe belediyeleri geliştirmiş oldukları elektronik sistemler sayesinde online sosyal yardım başvuru formu ile talepleri toplarken “Yardım Talebi Sorgulama” ekranları ile de başvuru taleplerinin sonuçları hakkında bilgiler de vermektedir.

Ramazan gıda ve erzak yardımı başvuruları sonrasında ilgili belediyelerin çağrı merkezleri kullanılarak Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Ayrıca Sosyal Yardım Başvuru Merkezleri, ilgili şube müdürlükleri ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı iletişim numaraları üzerinden de erzak kolisi ve diğer yardım taleplerinin durumu öğrenilebilmektedir.

E-Devlet ve belediyelerin sosyal yardım başvuru ve sorgulama ekranlarından bilgisayar, telefon ve tabletler kullanılarak hızlı ve güvenli bir şekilde sorgulama ve başvuru sonucu öğrenme işlemleri de gerçekleştirilmektedir.

İBB Ramazan Kolisi Başvuru Sorgulama işlemi için lütfen linke tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Başvurusu Sorgulama işlemi için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ankara-bb-talep-oneri-basvuru

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Başvurusu Sorgulama işlemi için linke tıklayınız. https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Ba%C5%9Fvuru-Durum-Sorgulama

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Başvurusu Sorgulama işlemi için linke tıklayınız. https://him.izmir.bel.tr/tr/BasvuruFormu/7

E-Devlet E-Belediye Ramazan Kolisi Başvuru Sorgulama işlemi için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

E-Belediye sistemi üzerinden tüm belediyelerin ve belediye faaliyetlerine yapılan başvuruların süreçleri, sonuçları ve yardım durumu hakkında detaylı bilgilere erişmek mümkündür.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvuru Sorgulama

81 il merkezinde ihtiyaç sahibi hanelere özel olarak hazırlanmış kuru gıdaları hazırlayarak ulaştıran Vakıflar Genel Müdürlüğü Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama işlemlerinde başvuru yapılan ilgili bölge müdürlüklerini arayarak detaylı bilgi almak mümkündür. Ayrıca 0312 415 500 100 (10 – Hat)  numaralı santral numarası üzerinden de gerekli bilgi ve yönlendirmeler talep edilebilmektedir.

VGM Bölge Müdürlükleri Adres ve İletişim Bilgileri için linke tıklayınız. https://www.vgm.gov.tr/kurumsal/teskilat-yapisi/bolge-mudurlukleri

Vakıflar Genel Müdürlüğü yardımları ve başvuru sonuçları hakkında e-devlet kapısı üzerinden de bilgi alınabilmektedir. Kimlik doğrulama işlemlerinin yapılması ile yardım talebi, başvuru durumu ve sonucu hakkındaki detaylı bilgelere erişebilirsiniz.

E-Devlet VGM Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvuru Sonucu işlemi için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvuru Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım başvuruları ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı iletişim numarası üzerinden yapılabilmektedir. Direkt müracaat ile yapılan başvurular sonrasında ikametin bulunduğu SYD Vakfını ziyaret ederek başvuru durum, sonuç ve süreci hakkında bilgi alınabilmektedir.

Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama işlemleri için ayrıca Alo 183 Sosyal Destek ve Alo 144 Sosyal Yardım hattı iletişim numaraları üzerinden de gıda yardımı, Ramazan erzak yardımı ve gıda paketi yardımı hakkında başvuru sonucu ve durumu hakkında sorgulama yapılabilmektedir.

E-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranından da hak sahipliği kazanılmış yardımları ve yardım bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ramazan Yardımı Başvuru Sorgulama işlemi için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

Kızılay Ramazan Kolisi Yardım Başvuru Sorgulama

Ramazan ve Kurban Bayramı dahil olmak üzere yılın her döneminde ihtiyaç sahibi kişi ve aileleri ulaşarak yurt içi ve yurt dışı gıda yardımlarını dağıtan Kızılay Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvuru Sonucu Öğrenme işlemleri için Alo 168 Çağrı merkezi üzerinden 7/24 detaylı bilgi alınabilmektedir. Ayrıca 0312 584 18 68 telefon numarası ile de yardım sonucu ve tarihleri hakkında bilgi alınabilmektedir.

Bizzat müracaat ederek yardım ve gıda paketi dağıtımları hakkında bilgi alabilmek için ülke genelindeki Kızılay şubelerini ve temsilcilikleri ziyaret edebilirsiniz.

Kızılay Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı Şube / Temsilcilik adresleri ve telefon numaraları için linke tıklayınız. https://www.kizilay.org.tr/Subeler

Ramazan Gıda Kolisi Yardım Başvuru Formu

Ramazan Gıda Kolisi ve Erzak Yardımı yapan kurumlar ve kuruluşlara yapılan müracaatlarda ön kayıt için başvuru formu ya da dilekçe istemektedirler. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile il ve ilçe belediyelerine yapılan başvurularda başvuru formu kurum yetkilisi tarafından doldurulurken Vakıflar Genel Müdürlüğü www.vgm.gov.tr adresinde yayımlamış olduğu Gıda Yardımı Başvuru Formu ile ihtiyaç sahibi ailelerin taleplerini toplamaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvuru Formu için linke tıklayınız. https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_224_260519/kgbf122024.pdf

Online web sitesi üzerinden yapılan başvurularda ise ön kayıt ve başvuru işlemi için istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurulması istenmektedir. Yukarıdaki online Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama linkleri içerisindeki formlarda beyan edilen bilgiler kurum görevlileri ve sosyal inceleme ekipleri tarafından tespit edilmek için haneye ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Hane ziyaretlerinde başvuru formu içerisindeki bilgilerin doğruluğu teyit edildiğinde ihtiyaç sahibi haneden duruma uygun bilgi ve belgelerin ibrazı istenmekte ve Ramazan Erzak ve Gıda Kolisi Yardımı almaya hak kazanmaktadır.

Ramazan Yardım Kolisinde Neler Var?

Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde ihtiyaç sahibi hanelerin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hazırlanan gıda paketleri genel olarak kuru gıda bulunmakta olup; hane içerisindeki kişi sayısına ve Ramazan ayındaki mutfak giderlerine göre oluşturulmaktadır.

Paylaşmanın, birliğin ve beraberliğin yüksek olduğu Ramazan ve Kurban Bayramı Gıda Kolisi içindekiler:

 • Ayçiçek Yağı
 • Pirinç
 • Nohut
 • Kuru Fasulye
 • Bulgur
 • Mercimek
 • Şehriye
 • Un
 • İrmik
 • Siyah Çay
 • Şeker
 • Domates Salçası
 • Makarna Çeşitleri
 • Hazır Çorba
 • Reçel
 • Tuz
 • Zeytin
 • Hurma

Sizlere bu yazımızda Ramazan Gıda Kolisi Yardımı Başvurusu ve Ramazan Erzak Kolisi Yardım Başvurusu hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.