Van Büyükşehir Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Başvuru Formu

Van Büyükşehir Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Başvuru Formu
01.05.2024 02:27 | Son Güncellenme: 01.05.2024 22:37

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı 2024; Van Büyükşehir Belediyesi zor durumda olan vatandaşlara yardım yapmaktadır. Belediye tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen yardımlardan biri de sosyal destek kartıdır. Sosyal destek kartı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara istedikleri ürünleri alabilecektir.

Sosyal yardım kartı dışında yakacak, gıda, giyecek ve fatura yardımı gibi yardımlar yapmaktadır.

Aşağıdaki yazımızda Van Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen sosyal destek kartı yardımı hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Van Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi olan ve maddi açıdan güç durumda olan vatandaşlara verilen karttır. Sosyal yardım kartı ihtiyaç sahibi vatandaşlara ihtiyacını dilekleri gibi karşılaması için verilmektedir. Bu kart ile vatandaşlar belediye tarafından belirlenen marketlerde, kırtasiyelerde ve mağazalarda kullanabilecektir.

Sosyal yardım kartı sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar bir nebzede olsa yaşam standartlarını daha iyi duruma getirecektir. Bu sayede durumu iyi olan vatandaşlar ile fırsat eşitliği sağlanacaktır. Zor durumda olan vatandaşlar diledikleri gibi alışverişlerini yapabilecektir.

Sosyal yardım kartı ile zor durumda olan vatandaşlara yardımlar kısa sürede ulaştırılacaktır. Yoksul vatandaşlar sosyal yardım kartı ile geçerli mağazalarda ücret ödemeden ihtiyaçlarını karşılayabilecektir.

Sosyal yardım kartı ile tütün, alkol ve kozmetik ve teknolojik ürünler alınamamaktadır. Yalnızca temel ihtiyacınız olan ürünleri sosyal yardım kartı ile alabilmeniz mümkündür.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Sosyal yardım kartından faydalanmak isteyen vatandaşların bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan vatandaşlar sosyal yardım kartına başvuru yapabilecektir.

 • Van ili sınırlarında ikamet edenler
 • Zor durumda olan vatandaşlar
 • Muhtardan alınan muhtaçlık belgesi olan vatandaşlar
 • Gazi ve şehit aileleri yakınları
 • Engelli ve bakıma muhtaç kişiler
 • Afetzedeler ve eşinden ayrılan zor durumdaki kadınlar
 • Geliri asgari ücretin üçte birinden az olan vatandaşlar

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı İçin Gerekli Belgeler

Belediye’nin verdiği yardım kartına başvuru yapılabilmesi için bazı belgeler gereklidir. Bu belgeler;

 • SGK hizmet dökümü
 • Muhtardan alınacak fakirlik belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkmetgah belgesi
 • Engellilik durumu söz konusuysa engelli raporu
 • Kimlik fotokopisi
 • Çalışamayacak durumda ise bunun belgesi

Yukarıda başvuru için temel belgeler yer almaktadır. Bu belgeler değişebilir bu nedenle başvuru yapmadan önce belediye ile iletişime gerek bilgi edinebilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar sosyal yardım kartından faydalanmak için önceki dönemlerde belediye binasına gitmek zorundaydı. Artık sosyal yardım kartı başvuruları diğer platformlardan da yapılabilmektedir.

Sosyal yardım kartı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar belediye binasına giderek yardım kartı başvurusu talebinden bulunabilmektedir. Fakat bazı vatandaşların bizzat gitmeye imkanı yoktur. Bu nedenle online olarak başvuru yapılabilmektedir.

Online kanallardan başvuru yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sosyal yardım kartı başvurusu yapabilir. e-Devlet sisteminden yapılan başvurularda belediye tarafından herhangi bir belge talep edilmemektedir. Yalnızca e-Devlet sisteminden yapılan başvurularda başvuru formunu eksiksiz doldurmalısınız ve başvuru türünü sosyal yardım kartı seçmelisiniz.

Belediyenin web sitesinden https://beyazmasa.van.bel.tr/  linkine tıkladıktan sonra belediyenin verdiği yardım kartına başvuru yapılabilmesi için sisteme üye olmanız gerekmektedir. Sisteme üye olduktan sonra başvuru formunu doldurarak sosyal yardım kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Belediyenin 444 44 65 iletişim numarasını arayarak sosyal yardım kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

Van Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı veya diğer yardımlarına başvuru yapacak olan vatandaşların eksiksiz ve doğru bilgi ile doldurması gereken formdur.

Başvuru formunda hanede yaşayan kişi sayısı, başvuru yapan kişinin mesleği, üzerine herhangi bir mal varlığının olup olmadığı, haneye giren aylık gelir durumu ve başvuru yapan kişi ve hanede yaşayan kişiler ile ilgili birtakım sorular bulunmaktadır. Bu soruların eksiksiz doldurulması başvuru formundan faydalanabilmeniz için önemlidir. Başvuru formunda eksik veya yanlış bilgi verirseniz sosyal yardım kartından faydalanmanız imkansızdır.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecek sosyal yardım kartını belediye binasına giderek veya belediye ait olan 444 44 65 numaralı iletişim hattını arayarak sorgulayabilirsiniz.

e-Devlet sisteminden sosyal yardım kartı başvurusu yapanlar sorgulamasını da e-Devlet sisteminden yapabilmektedir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak sisteme giriş yapılması gerekmektedir.

Sosyal yardım kartı başvurularınız ortalama 15 gün gibi bir sürede sonuçlanmaktadır. Sonuçlandığında tarafınıza ilgili birimler bilgilendirme yapacaktır.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Telefon Numarası

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşlara verilen sosyal yardım kartı ve diğer yardımlar ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar 444 44 65 numaralı hattı arayarak bilgi edinebilir ve yardım kartı başvurusu yapabilecektir.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından zor durumda olan vatandaşlara verdiği sosyal yardım kartı limiti hanede yaşayan kişi sayısı ve başvuru yapan vatandaşın muhtaçlık durumuna göre değişmektedir.

Kart limiti ile ilgili bilgilendirme sosyal yardım kartı almaya hak kazandığınızda belediye tarafından yapılacaktır.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Limiti Sorgulama

Van Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı bakiyesi sorgulamak isteyen vatandaşlar alışverişlerinden sonra kasa görevlisinden fişi isteyerek bakiyelerini öğrenebilmektedir.

Van Büyükşehir Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerlidir?

Sosyal yardım kartı pos cihazı olan, belediye ile anlaşmalı marketlerde ve bakkallarda geçerlidir.

Hangi marketlerde geçerli olduğu hakkında detaylı bilgilendirme kart almaya hak kazandığınızda yapılacaktır.

Sosyal yardım kartının hangi marketlerde geçerli olduğu ile ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz belediye ile iletişime geçebilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yatar?

Van Büyükşehir Belediyesinin verdiği sosyal yardım kartı ikiye ayrılmaktadır. Tek seferlik olan sosyal yardım kartına yalnızca bir defa bakiye yüklemesi yapılmaktadır. Sürekli olan sosyal yardım kartına ise belediyenin belirlediği tarihlerde bakiye yüklemesi yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.