Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu ve Sorgulama

Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu ve Sorgulama
10.05.2024 06:21 | Son Güncellenme: 10.05.2024 17:32

Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvuru ve Sorgulama 2024; Sosyal belediyecilik ilkesini benimseyen belediyelerden biri de Adana Büyükşehir Belediyesi’dir. Belediye zor durumda olan geçim sıkıntısı yasayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara çeşitli yardımlar yaparak yanında olduğunu göstermektedir.

Belediye tarafından zor durumda olan vatandaşlara verilen gıda, giyecek, fatura, yakacak yardımları gibi yardımların yanında para yardımı da yapmaktadır.  Para yardımları belediye tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlara verilmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlar belirlenerek sosyal yardım kartı desteği verilir ve para yüklemesi karta yüklenir.

Aşağıdaki yazımızdan Adana Büyükşehir Belediyesi sosyal destek kartı ile ilgili bütün detaylara erişebilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Nedir?

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından zor durumda olan vatandaşların gıda, kırtasiye, fatura ödeme, kıyafet gibi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilen yardım kartıdır.

Halk karta belediye tarafından düzenli bakiye yüklemesi yapılmaktadır. Bu bakiye ile zor durumda olan vatandaşlar ihtiyacını alabilmektedir.

Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Kimlere Verilir?

Adana Büyükşehir Belediyesi sosyal destek kartı ve diğer yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşlardın adana ili sınırlarında ikamet etmesi gerekmektedir

Ayrıca belediye tarafından verilecek yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşların ihtiyaç sahibi olması ve bunu belgelemesi gerekmektedir. İhtiyaç sahibi olduğunuzu yaşadığınızın mahallenin muhtarlığından alacağınız muhtaçlık belgesi ile kanıtlayabilirsiniz.

Çalışamayacak durumda olanlar, engelli olan bireyler,  eşinden ayrılan ve geçim sıkıntısı yasayan vatandaşlar sosyal destek kartından faydalanabilecektir.

Doğal afet, yangın gibi beklenmeyen nedenlerden dolayı maddi güçlük çeken vatandaşlar Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen halk karttan faydalanabilecektir.

Adana Halk Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adana Büyükşehir Belediyesi halk kart başvurusu yapmak isteyen vatandaşların yardım talebinde bulunabilmesi için hangi platformdan yardım talebinde bulunduğu fark etmeksizin ön başvuru formunu doldurmalıdır.

Başvuru formunu doldurmak için belediyeye bizzat giderek başvuru yapabilecektir.

e-Devlet sisteminden başvuru yapabilmektedir Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapmalısınız. Daha sonra karşınıza çıkacak ekranda başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunda halk kart yardımından faydalanmak istediğiniz belirtmelisiniz.

Belediyenin resmi web sitesinden https://www.adana.bel.tr/tr/iletisim linkine tıklayarak halk kart yardımından faydalanmak istediğinizi ilgili birime iletebilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvuru Formu

Adana Büyükşehir Belediyesine yardım başvurusu yapacak olan vatandaşların doldurması gereken belgedir.

Bu belgede başvuru yapan kişi ve ailesi ile ilgili ihtiyaç sahiplik durumunu analiz edecek sorular bulunmaktadır. Yardım başvurunuzun olumlu sonuçlanması için bu soruları eksiksiz ve doğru cevaplamalısınız. Aksi takdirde başvurunuz değerlendirilmeyecek, olası bir durumdan dolayı olumlu olduysa iptal edilecek ve verilen yardımlar faiziyle geri alınacaktır. Ödemeyi kabul etmeyen vatandaşlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır.

Adana Büyükşehir Halk Kart Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Adana Büyükşehir Belediyesi halk kart yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlardan bazı belgeler talep edilmektedir. Bu belgelerin listesine aşağıdan erişebilirsiniz.

 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hasta olan kişilerin sağlık raporu
 • Engelli bireyler varsa sağlık kurulu raporu
 • Başvuru formu
 • Fakirlik belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • Başvuru yapan kişilerin ve hanede yaşayan kişilerin kimlik fotokopisi
 • Gazi ve şehit ailesi ise bunu gösteren belge
 • Afetzede ise bunun belgesi

Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu Sorgulama

Belediye yardımlarına başvuru yapan vatandaşlar durumunu merak etmektedir. Bu nedenle başvuru sorgulaması yapmak istemektedir.

Halk kart başvuru sorgulaması yapabilmeniz için belediye binasına gitmeniz gerekmektedir. Eğer belediye binasına gitme imkanınız yoksa belediyeye ait 0322 455 35 00 numaralı hattı arayarak başvuru durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür.

Eğer başvurularınız e-Devlet sisteminden yaptıysanız başvuru sonucunuzu https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671  linkine tıkladıktan sonra sisteme giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi halk kart yardım başvurusunda bulunan vatandaşların başvuru tarihinden itibaren 15 -20 gün gibi bir süre geçmesini beklemesiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu Telefon Numarası

Bazı vatandaşların belediye binasına gitme imkanı bulunmamaktadır. Bu nedenle halk kart yardımı ile ilgili telefon ile bilgi sahibi olmak istemektedir. Adana Büyükşehir Belediyesine halk kart ile ilgili sormak istediğiniz bütün sorular için 0322 455 35 00 veya Alo 153 hattını arayarak bilgi edinebilirsiniz.

Adana Halk Kart Limiti Ne Kadar?

Halk kart başvurusu kabul edilen vatandaşlar kart bakiyesini de merak etmektedir.

Halk kart bakiyesi başvuru yapan vatandaşların ihtiyaç durumuna ve hanede yaşayan kişi sayısına göre belirlenmektedir Dilerseniz belediyenin iletişim numaralarını arayarak kart bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

Adana Halk Kart Nerelerde Geçerli?

Adana Halk Kart Adana il sınırları içerinde yaşayan dar gelirli muhtaç ailelere verilmektedir. Halk kart geçerli olan market ve bakkallar bulunmaktadır.

Halk Kart, Türkiye’nin birçok belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen bir sosyal yardım kartıdır. Halk Kart, gıda, giyim, sağlık ve eğitim gibi temel ihtiyaçların karşılanmasında kullanılmaktadır.

Halk Kart’ın geçerli olduğu yerler, kartın verildiği belediyeye göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak Halk Kart, aşağıdaki yerlerde geçerlidir:

 • Gıda marketleri: Halk Kart, zincir marketler yerine yerel marketlerde kullanılmaktadır. Bu durum, hem vatandaşların hem de esnafın ekonomik olarak desteklenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Giyim mağazaları: Halk Kart, giyim ihtiyaçlarının karşılanmasında da kullanılabilmektedir.
 • Sağlık kurumları: Halk Kart, sağlık hizmetlerinin karşılanmasında da kullanılabilmektedir. Bu kapsamda, Halk Kart’ın geçerli olduğu sağlık kurumlarında muayene, tahlil ve tedavi gibi hizmetler ücretsiz olarak sunulmaktadır.
 • Eğitim kurumları: Halk Kart, eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasında da kullanılabilmektedir. Bu kapsamda, Halk Kart’ın geçerli olduğu eğitim kurumlarında okul kıyafeti, kırtasiye malzemeleri ve okul yemekleri gibi hizmetler ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen Halk Kart’ın geçerli olduğu yerler şu şekildedir:

 • Gıda marketleri:
  • Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin belirlediği yerel marketler
 • Giyim mağazaları:
  • Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin belirlediği yerel giyim mağazaları
 • Sağlık kurumları:
  • Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu sağlık kurumları
 • Eğitim kurumları:
  • Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu eğitim kurumları

Halk Kart’ın geçerli olup olmadığından emin olmak için, kartın verildiği belediyenin sosyal yardım birimine başvurulması gerekmektedir.

Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Limiti Sorgulama

Halk kart bakiyesini sorgulamak isteyen vatandaşlar alışverişlerini yaptıktan sonra kasada verilen fişten bakiye sorgulaması yapabilmektedir.

Adana Halk Kart Hangi Marketlerde Geçerlidir?

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen halk kart belediye tarafından belirlenen anlaşmalı marketlerde geçerlidir. Halk kart yardımı almaya hak kazanan vatandaşlar anlaşmalı marketlerile ilgili bilgilendirilecektir.

Adana Halk Kart Anlaşmalı Marketler

Adana Halk Kart Anlaşmalı Marketler belediyenni anlaşma yaptığı tüm marketlerde geçerlidir. Adana Halk Kart Anlaşmalı Marketler yerel esfnaf ile anlaşmalar yaparak bir çok yerde geçerlidir.

Adana Halk Kart Ne Zaman Yatar?

Halk kart bakiye yüklemesi her ay düzenli olarak veya belirli aralıklarla yapılmaktadır.

Eğer halk kart bakiye yüklemesinin ne zaman yapılacağı ile ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz belediye ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Ümran kaçmaz dedi ki:

  Seyhan adanadan yazıyorum Halk kart istiyorum ramazan kolisi hiç bir yardım gelmiyor ne belediyeden ne seyhandan nede mahalle muhtarından açız kimse yardım etmiyor. Ailem yok tek başımayım. Yardım istiyorum.