Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu
09.10.2023 07:21 | Son Güncellenme: 12.10.2023 13:05

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu 2024; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi zor durumda olan vatandaşlara çeşitli yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlardan birisi de sosyal kart yardımıdır. Sosyal yardım kartı dışında yakacak, gıda, fatura gibi yardımlarda yapılmaktadır. Sosyal yardım kartından ve diğer yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşlar belediyeye müraacat etmelidir.

Belediye 2021 yılında 12 bin 110 aileye 9 milyon 409 bin 50 lira yardım yapmıştır. 2024 yılında ise, 12 bin 400 aileye yardım kartı dağıtmıştır. Bu kart ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar diledikleri gibi alışveriş yapabilecektir.

Aşağıdaki yazımızda sosyal yardım kartı ile ilgili detaylara erişebilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen karttır. Bu kart ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Bu kart ile giysi, fatura ve gıda alışverişi yapılmaktadır. Bu sayede vatandaşlar temel ihtiyaçlarını alabilecektir. Belediyeden sosyal yardım kartı almak isteyen vatandaşlar müracaat ettikten sonra gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra hak kazanacaktır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı alabilmek için Diyarbakır ili sınırlarında ikamet etmesi gerekmektedir.

Bunun dışında sosyal yardım kartına başvuru yapabilmek için herhangi bir şart bulunmamaktadır.

Gazi ve şehit yakınları, engelli bireyler sosyal yardım kartından öncelikli olarak faydalanabilecektir.

Gerekli evraklar ile belediyeye başvuru yapan vatandaşlar değerlendirildikten sonra yardım kartından faydalanmaya hak kazanıp kazanmadığı belirlenecektir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım kartı başvurusu yapacak olan vatandaşlar farklı kanallardan yardım başvurusu yapabilmektedir. Sosyal yardım kartı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar belediye binasına giderek başvuru yapabilmektedir.

Web sitesinden başvuru yapacak olan vatandaşlar https://www.diyarbakir153.com/ linkine tıklayarak sosyal yardım kartı başvurusu yapabilmektedir.

e-Devlet sisteminden sosyal yardım kartı başvurusu yapılabilmektedir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Yardım başvurusu yaparken yardım türünü sosyal yardım kartı seçmelisiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 0412 229 48 80 ve Sosyal hizmetler Daire Başkanlığına ait 0412 226 22 98 telefon numaralarını arayarak yardım kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

Yardım almak isteyen vatandaşların başvuru yaparken doldurması gereken belgedir. Sosyal yardım kartında başvuru yapan vatandaşın gelir durumu, hanede yaşayan kişi sayısı, başvuru yapan vatandaşın iletişim bilgileri gibi sorular bulunmaktadır. Formda yer alan her bilginin doğruluğu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması gerekmektedir. Eğer bilgileri yanlış ve doğru doldurulmadıysa sosyal yardım kartından faydalanmanız mümkün değildir. Yanlış beyanda bulunan vatandaşların tespit edilmesi durumda verilen yardımlar geri alınacaktır, eğer değerlendirme aşamasındaysa başvurular geçersiz sayılacaktır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım kartı başvurusu ile ilgili bilgi edinmek isteyen vatandaşlar sorgulama işlemlerini belediye binasına giderek veya belediyeyi arayarak yapabilmektedir.

Web sitesinden başvuru takibi yapılabilmektedir. Bunun için https://www.diyarbakir153.com/ linkine tıklayarak başvuru formunda yazılan iletişim numarası ile sorgulama yapılmaktadır.

e-Devlet sisteminden sosyal yardım kartı sorgulaması yapacak olan vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile sisteme giriş yaparak başvuru sorgulaması yapabilmektedir.

Başvuru sorgulaması yapmadan önce aradan 15 gün gibi bir süre geçmesini beklemelisiniz. Başvuru sonuçlarınız ile ilgili bilgilendirme tarafınıza SMS ile gönderilecektir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Belediye tarafından verilecek sosyal yardım kartından faydalanmak için bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgeler aşağıdaki gibidir.

  • Kimlik kartı ve fotokopisi
  • Muhtardan alınan fakirlik belgesi
  • İkametgah belgesi
  • Başvuru formu
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • 2 adet vesikalık fotoğraf

Yukarıdaki belgelere ek bazı belgeler talep edilmektedir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce belediyeyi arayarak öğrenebilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Telefon Numarası

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 0412 229 48 80 numaralı hattı ve Sosyal hizmetler Daire Başkanlığına ait 0412 226 22 98 telefon numarasını arayarak yardım kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Diyarbakır Belediyesi tarafından verilen sosyal yardım kartı limiti 400 TL ‘dir. Bu limit hanede yaşayan kişi sayısına göre ve kişinin muhtaçlık seviyesine göre değişmektedir.

Sosyal yardım kartına bakiye yüklemesi yapıldığında SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. Eğer bilgilendirme yapılmazsa belediyeyi arayarak öğrenebilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

Diyarbakır Belediyesi sosyal yardım kartı bakiye sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar Vakıfbank pos cihazlarının bulunduğu yerden alışveriş yaptıklarında kasadan fişi isteyerek bakiye sorgulaması yapabilmektedir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerlidir?

Belediye tarafından sosyal yardım kartı almaya hak kazanan vatandaşlara hangi marketlerde geçerli olduğunun bilgilendirmesi yapılacaktır.

Vakıfbank pos cihazı olan BİM, A101, ŞOK gibi marketlerde sosyal yardım kartları geçerlidir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yatar?

Belediye tarafından verilecek sosyal yardım kartı her ayın son haftası yatırılmaktadır.  Bazı durumlarda her ay düzenli bakiye yüklenmesi yapılmamaktadır. Hesabınıza bakiye yüklemesi yapıldıktan sonra ilgili birim tarafından bilgilendirme yapılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.