Emekliye KYK Yurdunda Bedava 30 Gün Tatil Müjdesi

Emekliye KYK Yurdunda Bedava 30 Gün Tatil Müjdesi
19.05.2024 16:25

Kredi ve Yurtlar Kurumu yaz tatilinde kapalı olması nedeni ile yapılan son dakika düzenlemesi ile beraber emeklilere tahsis edilecek. Özellikle yaz döneminde emeklililer daha uygun şekilde tatil yapmasını sağlamak isteyen hükümet bu konuda ilk adımları attı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı’nda düzenlenen Sosyal Güvenlik Haftası Buluşması programında açıklamalarda bulundu.

Emeklillere Tatil Müjdesi

Işıkhan, Emeklilere yönelik yeni hizmetlerin hayata geçirilmesinde birçok paydaşın desteği olduğunu dile getirerek Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yaz aylarında uygun olan yurtların, bir aylık dönemde emeklilerimizin ücretsiz kullanımına açılacağını söyledi. Açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Paydaşlarımızla görüşmelerimiz neticesinde netleşen desteklerin bir kısmını sizlerle paylaşmak isterim. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yaz aylarında uygun olan yurtlar, bir aylık dönemde emeklilerimizin ücretsiz kullanımına açılacak. Bunun yanında Gençlik ve Spor Bakanlığımız bünyesindeki tesisleri ücretsiz olarak tüm emeklilerimize açma kararı aldı. Emeklilerimiz tüm illerde yer alan kamuya ait misafirhane, öğretmenevleri, sosyal tesis ve konukevlerinden tıpkı kamu görevlileri gibi yüzde 15 indirimli faydalanabilecek. Sendikalarımızın misafirhanelerinde ve sosyal tesislerinde emeklilerimize özel indirimler sağlanmaktadır.

PTTcell tarafından emeklilere özel Emekli Paketi oluşturuldu. PTT Kargo’da emeklilere özel indirim sağlanıyor. TCDD’de yıl boyunca emekliler için ana hat trenlerinde yüzde 10 indirim sağlandı. YÖK ile yapılan işbirliği kapsamında Kuşaklararası Dayanışma ve Aktif Yaşlanma temelli 3. Yaş Üniversitesini yaygınlaştırıyoruz. Ayrıca yerli ve milli ödeme sistemimiz olan Troy ile bankalarla yaptığımız protokol çerçevesinde emekli kartları aracılığıyla fatura ödemelerinde, eczane ve market harcamalarında belirlenen üst limit dahilinde, giyim mağazalarında indirimler tanımlanacak.”

Yeni SGK hizmet modeliyle, emeklilerin toplumda aktif olarak yer aldığı, hatta katma değer üretebildiği bir sistemi hedeflediklerini belirten Bakan Işıkhan, bakanlıklar ve kurumlarla görüşmeleri sürdürdüklerini, daha pek çok yeniliği emeklilere ulaştırmayı planladıklarını kaydetti.

Ememekli Tatillerini Nerede Yapacak

Emeklilerin daha ekonomik olarak tatil yapmasını desteklemek adına adım atıldı. Devlete ait misafirhaneler ve KYK artık emeklilere ücretsiz olarak tahsis edilecek.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yaz aylarında uygun olan yurtlarını bir aylık dönemde ücretsiz olarak emeklilere açması, emeklilerin seyahat ve konaklama ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olacak güzel bir uygulama. Benzer şekilde, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın tesislerini de ücretsiz olarak emeklilere açması, emeklilerin sosyal etkinliklere katılımını teşvik edecek ve yaşamlarını daha aktif hale getirecektir.

Ayrıca, emeklilerin tüm illerde yer alan kamuya ait misafirhaneler, öğretmenevleri, sosyal tesisler ve konukevlerinden yüzde 15 indirimle faydalanabilmesi de önemli bir adım, böylece emeklilerin sosyal aktivitelere katılımı daha ekonomik olacak. Bu tür destekler, emeklilerin yaşamlarını daha kolay ve keyifli hale getirmeye yönelik güzel girişimler olarak değerlendirilebilir.

Emeklilere Desteklerimiz Sürecek

Işıkhan, emeklilerin daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir emeklilik dönemi geçirebilmeleri için çalışmaya devam edeceklerini bildirerek, “Kıymetli emeklilerimizin beklentilerini çok iyi biliyoruz. Şuna emin olun, 12. Kalkınma Planı hedeflerimize ve Orta Vadeli Program’a bağlıyız. Titiz ve disiplinli şekilde yürütülen ekonomi politikasıyla beklentilerinizi karşılayacak, refahlarınızı kalıcı şekilde artıracak duruma gelmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.