Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu
13.03.2024 02:27 | Son Güncellenme: 13.03.2024 19:17

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama; İhtiyaçlığı tespit edilmiş ya da hizmet akdine tabi sigortalı kadına verilen Mama ve Bez Yardımı hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yazımızda bulabilir; Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama, Mama ve Bez Yardımından  Kimler Yararlanabilir? Mama ve Bez Yardımı Alma Koşulları nelerdir sorularına yanıt alabilirsiniz.

Mama ve Bez Yardımı Nedir?

Mama ve Bez Yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve pek çok sosyal belediyecilik anlayışı ile hizmet veren il ve ilçe belediyeleri tarafından sağlanan bir destek ve sosyal yardım programıdır.

Yeni doğan bebeklerin mama ve bez giderleri gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve bebekleri ile birlikte kendilerinin yaşamlarını en düşük seviyelerde dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelere yenidoğan bebeklerin bakımlarını desteklemek amacı ile verilen nakdi bir yardım türüdür.

Mama ve Bez Yardımı Kimlere Verilir?

Mama ve Bez Yardımı çocuklu annelere yönelik hazırlanmış olan bir destek paketidir. İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları için düzenlenmiş olan bu program 0 – 4 aylık bebekli annelere, 0 ila 3 yaş aralığında bebeği bulunanlara ve yeni doğum yapmış annelere ulaştırılmaktadır.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal devlet anlayışı ile hizmet vermekte olan bakanlık, kurumlar, belediyeler ve vakıflar ihtiyaç sahibi ailelerin bebekleri için önemli bir gider kalemi olan mama ve bez ihtiyaçları için destek programı düzenlemektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları başta olmak üzere verilen bu destek hizmetleri sosyal belediyecilik anlayışı ile çalışan il ve ilçe belediyeleri tarafından da sağlanmaktadır.

Mamam ve bez yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Düzenli ve tek seferlik olmak üzere verilen Mama ve Bez Yardımı yeni doğan çocukları bulunan ve bu çocuklara bakmakta güçlük çeken ailelere destek sunarken mama ve bez yardımı dışında ailelerin farklı hizmetlerden ve destek programlarından yararlanılmasına da olanak tanımaktadır.

Mama ve Bez Yardımı Nereden Alınır?

Mama ve Bez Yardımı yapan kurumlar, kuruluşlar, belediyeler, dernekler ve vakıflar bulunmaktadır. Ülke çapında ihtiyaç sahibi olan tüm vatandaşlara ve yeni doğan bebeklere sağlanan Mama ve Bez Yardımı Yapan Yerler şunlardır:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • İl ve İlçe Belediyeleri – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mama ve Bez Yardımı (Destek Paketi)
 • Sosyal Güvenlik Kurumu – Emzirme Ödeneği / SGK Süt Parası

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu yardım talep edilecek olan kurum ve kuruluşa göre değişiklik göstermektedir. Mama ve bez desteği paketlerinde talep edilen şartlar, koşullar ve kriterler birbirinden değişiklik gösterdiği için hangi kuruma başvuru yapılacak ise o kuruma ait başvuru koşullarının ve prosedürlerinin izlenmesi gerekmektedir.

Devlet tarafında yapılan mama ve bez yardımına başvuruda bulunmak için e-devlet üzerinden başvuruda bulunmanız gereklidir. Maddi zorluk çeken kişiler mama ve bez yardımı e-devletten başvuruda bulunmak için bu https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayabilirler.

Mama ve Bez Yardımı Başvuruları Nereye Yapılır?

Mama ve Bez Yardımı başvuruları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, SGK, Belediyeler ve çeşitli vakıflar tarafından verilmektedir. Hangi destek paketinden yararlanılmak isteniliyorsa söz konusu kurumun başvuru detaylarını inceleyerek başvuru sahibinin kimlik numarası ve bebeğin Kimlik Paylaşım Sistemine kayıt yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Daha sonrasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı mama ve bez yardımı başvurusu için il ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat ya da elektronik ortamda başvuru yapılması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK süt parası alma işlemleri için de herhangi bir yere müracaat etmeye gerek yoktur. Süt Parası almaya hak kazanan annelere raporlarına ilişkin ödemeler otomatik olarak yapılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mama ve Bez Yardımı ile birlikte diğer il ve ilçe belediyelerinin vermiş yardımlara başvuru yapmak için Alo 153 çağrı merkezi, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ya da elektronik ortamda Mama ve Bez Yardımı başvuru formunu doldurarak işlem yapabilmektedirler.

İBB Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru

Mama ve Bez Yardım Başvuru Şartları 2024

Mama ve Bez Yardım Başvurusu Şartları her yıl olduğu gibi 2024 yılında da düzenlenerek ihtiyaç sahibi ailelere bu yardımların ulaştırılması kolaylaştırılmıştır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile il ve ilçe belediyelerinin ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmış olduğu Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Şartları şunlardır:

 • Herhangi bir sebeple sosyal ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyulması
 • Asgari seviyede dahi geçinmekte güçlük çeken aileler
 • Ailelerin ve bakmakla yükümlü oldukları çocukların temel ihtiyaçlarının en düşük seviyelerde dahi sürdürülememesi
 • Canlı doğumun gerçekleşmesi ile birlikte ilgili nüfus müdürlüğüne çocuğun kayıt ettirilerek Kimlik Paylaşım Sistemine (KPS) eklenmesi
 • KPS kayıt işleminin yapılmasının ardından “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi”nin eksiksiz olarak doldurulması

Yukarıdaki tüm bu koşul ve şartlar başvuru yapılacak kurum ve kuruluşa göre farklılık göstermektedir. Mama, bez ve doğum yardımı için başvuru yapılacak her bir kurum için şartların tekrar incelenmesi gerekmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için istenen belgeler ve bilgiler her kurumda değişiklik göstermektedir. Belediyelere yapılan başvurularda başvuru sahibi anne veya baba ile çocuğun kimlik kartı beyanı yeterliyken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma  Vakfı ek bilgi ve belge talep edebilmektedir. Genel olarak Mama ve Bez Yardımı için gerekli evraklar şunlardır:

 • Başvuru sahibinin ve çocukların kimlik kartı aslı ya da fotokopisi
 • Kirada oturuluyor ise Kira Kontratı
 • Doğum Belgesi
 • Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ve Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ailelere çeşitli yardım hizmeti sunmaktadır. Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti ile Doğum Yardımı gibi türleri bulunan bu hizmetlere başvuru yapabilmek için izlenecek yollar ve başvuru koşulları değişiklik göstermektedir.

Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ailelere sunulan Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti için İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine bizzat dilekçe ile ya da e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir.

E-Devlet Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru

Sosyal Yardım programı içerisinde yer alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Doğum Yardımı ise mavi kart sahibi ailelere ve çocuklarına ulaştırılan bir hizmettir. Doğumun gerçekleşmesi ile birlikte Kimlik Paylaşım Sistemine çocuğun kaydettirilmesinin ardından Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ile Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapılması gerekmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Yapan Belediyeler

Sosyal belediyecilik anlayışı ile hizmet vermekte olan pek çok il ve ilçe belediyesi yeni doğum yapmış annelerin ve ihtiyaç sahibi ailelerin bebeklerinin temel ihtiyaçlarına yönelik masraflarına yardım etmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mama ve Bez Yardımı gibi destek paketi dışında hizmet veren pek çok belediye de bulunmaktadır. Mama ve Bez Yardımı Yapan Belediyeler şunlardır:

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi – İzmir’e Hoşgeldin Bebek
 • Çanakkale Büyükşehir Belediyesi – Hoşgeldin Bebek Paketi
 • Mersin Büyükşehir Belediyesi – El Bebek Gül Bebek
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi – Hoşgeldin Bebek

Bu büyükşehir belediyelerinin dışında pek çok ilçe belediyesi de mama ve bez yardımı yapmaktadır. İlgili ilçedeki belediyelerin web sayfasından mama ve bez yardımlarını takip etmek mümkündür.

Belediye Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye Mama ve Bez Yardımı şartları ve kriterlerini taşıyan aileler doğumun gerçekleşmesi ile birlikte ikamet edilen il ve ilçedeki belediye binalarına giderek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Başvuru işlemi esnasında istenen bilgi ve belgeler ile birlikte ilgili belediyenin Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğüne giderek bizzat başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

Günümüzde pek çok il ve ilçe belediyesi web sitesi üzerinden elektronik ortamda da Mama ve Bez Başvurusu formunu toplamaktadır. Ayrıca e-Devlet kapısı üzerinden de herhangi bir yere müracaat etmeden online olarak başvuru yapılabilmektedir.

E-devlet Belediye Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anne – Bebek Yenidoğan Destek Paketi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi ailelere sosyal ve ekonomik destek programları çerçevesinde nakti ve ayni hizmetler sunmaktadır. Bu ayni ve nakdi destekler içerisinde yer alan İBB Mama ve Bez Yardımı İstanbul’da ikamet eden ve herhangi bir nedenle sosyal ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyan aileler ile çocuklarına sağlanmaktadır.

İBB Anne ve Bebek Destek Paketi ve Yenidoğan paketi ile bebeklerin ilk 4 ayı ile 0 – 4 yaş arasındaki bezden mamaya, oyuncaktan kitaba kadar tüm ihtiyaçlarının ve gereksinimlerinin karşılanması sağlanmaktadır.

İBB Mama ve Bez Yardımı başvurusu için 153 Çağrı Merkezi kullanılabilir ve elektronik form toplama web adresi ziyaret edilebilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mama ve Bez Yardımı başvurusu için linke tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mama ve Bez Yardımı

Bebeği olan ailelere bez ve mama yardımı sağlayan büyükşehir belediyeleri arasında Ankara’da yer almaktadır. 0 ila 3 yaş arasında bebeği olan ailelerin bez ve mama masraflarına destek sunan Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı sosyal yardım alan tüm vatandaşlara ücretsiz olarak yardımlarını ulaştırmaktadır.

ABB Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için Alo 153 Mavi Masa ve elektronik form toplama web adresi üzerinden işlem yapılabilmektedir.

ABB Mama ve Bez Yardımı Başvuru işlemleri için linke tıklayınız. https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/1

E-Devlet Belediye Mama ve Bez Başvurusu

İkamet edilen il ve ilçedeki belediyelerin sosyal yardım programları ile Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır sorusuna yanıt alınabilmekte ve Mama ve Bez Yardımı hizmetlerine e-devlet kapısı üzerinden kimlik doğrulama işlemi ile başvuru yapmak mümkündür.

E-Devlet Mama ve Bez Yardımı başvurusu için tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 

İnternette online olarak bebek bezi ve mama yardımı başvuru için E-Devlet Mana ve Bez Yardımı 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mama ve Bez Yardımı ya da Doğum Parası Sorgulama işlemlerini başvuru yapılan İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen başvuru yapılarak ya da e – devlet üzerinden gerçekleştirmek mümkündür.

E-Devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mama ve Bez Yardımı Sorgulama işlemi için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

E-Devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Doğum Yardımı Sorgulama işlemi için tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama

Belediye Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama

İl ve ilçe belediyelerine yapılan mama ve bez yardımı başvurusu sorgulama işlemlerini Alo 153 çağrı merkezleri üzerinden ya da başvuru yapılan şube müdürlüklerinin iletişim hatları üzerinden ya da bizzat ziyaret ederek öğrenmek mümkündür. Ayrı elektronik ortamda yapılan Belediye Yardımları ile mama ve bez yardımlarını belediyelerin yine web sayfaları üzerinden görüntülemek mümkündür.

İBB Mama ve Bez Yardımı Başvuru Sonucu Öğrenme işlemi için tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama

ABB Mama ve Bez Yardımı Başvuru Sonucu Öğrenme işlemi için tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ankara-bb-talep-oneri-basvuru

Diğer il ve ilçe belediyelerin web sitelerini ziyaret ederek başvuru sorgulama işlemi yapılabileceği gibi İçişleri Bakanlığı e-Belediye Bilgi Sistemi mama ve bez yardımı sorgulama ekranı da kullanılabilmektedir.

E-Belediye Mama ve Bez  Yardımı Sorgulama işlemi için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

2024 Mama ve Bez Yardım Parası Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti adı altında ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına sağlanan destek programında 2024 Mama ve Bez Yardımı tutarları memur maaş katsayısının artışına bağlı olarak düzenlenmektedir. Bu amaçla verilen yardım tutarı 2024 yılında 5.708 TL’dir. Doğum Yardımı ödeneği ise şu şekildedir:

 • Birinci çocuk için: 600 TL
 • İkinci çocuk için: 900 TL
 • Sonraki çocuk ve çocuklar için: 1200 TL’dir.

SGK tarafından annelere sağlanan yardım ödeneği ise 2024 yılında 600 TL’dir. Belediyeler ise mama ve bez desteklerini bir paket şeklinde ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaktadır. Ancak her belediyenin çalışma prensibine bağlı olarak Mama ve Bez Yardımı ayni ya da nakdi olarak değişiklik göstermektedir.

Mama ve Bez Yardımı Başvuru Formu

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından talep edilecek Mama ve Bez Yardımı destekleri için T.C. kimlik kartı ile müracaat edilmesi yeterlidir. Hangi yardım programından yararlanılmak istenildiği ilgili kişiye beyan edildiğinde söz konusu Mama ve Bez Yardımı Başvuru Formu iletilerek eksiksiz olarak doldurulması talep edilecektir.

Mama ve Bez Yardımı Başvuru Dilekçesi

Mama ve Bez Yardımı başvurusu işlemlerinde talep edilen yardıma ilişkin bir dilekçe ile talepte bulunulması gerekmektedir. Bu amaçla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde çalışmakta olan İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine başvuru sahibi ve aile içerisinde yeni doğan bebeğe ilişkin doğum belgelerinin ve kayıtlarının yer aldığı bilgileri içeren bir dilekçe ile başvurulması yeterlidir.

2024 Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için Gerekli Evraklar

2024 Mama ve Bez Yardımı Başvurusu işlemleri için istenen belgeler ve bilgiler her kurum ve kuruluşta farklılık göstermektedir. Genel olarak Mama ve Bez Yardımı için gerekli evraklar şunlardır:

 • Başvuru sahibi anne veya babanın T.C. Kimlik Kartı
 • Doğum Belgesi
 • Bebeğe ait çıkarılmış T.C. Kimlik Kartı aslı ya da fotokopisi
 • Mama ve Bez Yardımı Başvuru Dilekçesi
 • İkametgah
 • Kirada oturan ihtiyaç sahibi aileler için Kira Sözleşmesi

Süt Yardımı Nedir?

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen Süt Parası bir diğer adı ile Emzirme Ödeneği, doğumun gerçekleşmesi ile birlikte sigortalı olarak çalışan anneye ya da babaya verilen bir ödenektir. Aktif bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışan ya da kendi adına ve hesabına yapmış olduğu çalışmalardan kaynaklı gelir ya da aylık elde eden anneye ya da sigortalı babaya verilen bu ödenek Süt Parası olarak tanımlanmaktadır.

Emzirme Parası 2024

Emzirme Parası Sosyal Güvenlik Kurumlarına bağlı hizmet akdine bağlı olarak çalışan annelere ya da babalara verilen bir ödenektir. Sigortalı olarak çalışan anneye ya da sigortalı olmayan annenin sigortalı olarak çalışan eşine verilmektedir.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt Parası yani Emzirme ödeneği Mama ve Bez Yardımı, Doğum Yardımı gibi sosyal yardım hizmetleri ile oldukça fazla karıştırılmaktadır.  Süt Parası başvuru işlemlerinde anne ya da babaların herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Emzirme ödeneği yani süt parası almaya hak kazanan anne ve babaların hesaplarına doğumun gerçekleşmesi ile birlikte ödenek yatırılmaktadır.

SGK Doğum Parası Nedir?

SGK Doğum Parası aktif olarak sigortalı ya da bağ-kur’lu olarak çalışan annelere canlı doğumun gerçekleşmesi sonrasında sigortalı olarak çalışan annenin ya da sigortalı olarak çalışmayan sigortalı olarak çalışan babasının hesabına otomatik olarak yatırılan ödenektir.

2024 Doğum Yardım Parası Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen 2024 SGK Doğum Parası güncel olarak 316 TL’dir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Doğum Yardımı tutarı ise çocuk sayısına göre değişmekte olup; ilk çocukta 350 TL, ikinci çocukta 450 TL ve diğer çocuklarda ise 650 TL’dir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.