Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvurusu, Limiti Ne Kadar?

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvurusu, Limiti Ne Kadar?
10.10.2023 19:37 | Son Güncellenme: 10.10.2023 23:35

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı 2024; Samsun Büyükşehir belediyesi her zaman ihtiyaç sahibi zor durumda olan vatandaşlara yakacak yardımından, gıda yardımına varana kadar her türlü yardımı yapmaktadır. Belediye tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen yardımlardan biri de sosyal destek kartıdır.  Belediye 2 yıldır 17 ilçesinde bulunan 11 bin 542 ihtiyaç sahibi vatandaşa sosyal destek kartı yardımı sağlamaktadır.

Bu karta zor durumda olan vatandaşların ihtiyacını karşılayabilmesi için belediye tarafından düzenli olarak bakiye yüklemesi yapılmaktadır. Bu kartla zor durumda olanlar istediklerini alabilecektir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı önceden ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda, yakacak, giyecek gibi yardımlar yapmaktaydı. Fakat belediye sosyal yardım sistemini değiştirerek ihtiyaç sahibi vatandaşlara “Sosyal Destek Kartı”  bir diğer adıyla “Temel İhtiyaç Destek Kartı” vermeye başlamıştır.

Sosyal destek kartına her ay düzenli olarak para yüklemesi yapılır veya ailenin durumuna göre her yıl 4, 2 veya 1 defa yükleme yapılmaktadır. Bu kart ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar bakiyeleri kadar alışveriş yaparak ihtiyaçlarını karşılayabilecektir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Belediye tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılan sosyal destek kartına başvuru yapabilmek için Samsun ili sınırlarında ikamet etmeniz gerekmektedir. Sosyal destek kartından faydalanmak isteyen vatandaşların engelli, çalışamayacak durumda olması, yaşlı, dul ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar yardımdan faydalanabilecektir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı başvurusu farklı iletişim kanallarından yapılabilmektedir. Başvuru yapacak olan ihtiyaç sahibi vatandaşlar belediye binasına giderek kart başvurusu yapabilecektir.

Fakat bazı vatandaşların belediye binasına gitme imkanı olmadığı için belediyeyi arayarak veya belediyenin resmi web sitesinden yapacağı başvurularda kabul edilmektedir. Belediyenin web sitesinden başvuru yapmak isteyen vatandaşlar https://samsun.bel.tr/cozum-merkezi linkine tıklayarak başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru formunu doldururken konu alanına sosyal destek kartından faydalanmak istediğinizi belirtmelisiniz.

e-Devlet sisteminden de sosyal destek kartı başvurusu yapılabilmektedir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak T.C.kimlik  numarası ve şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Daha sonra başvuru formunda yer alan başvuru türünü sosyal yardım kartı seçmelisiniz.

Sosyal destek kartından faydalanmak için belediye tarafından bazı belgeler talep edilmektedir. Bul belgeler;

  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Yoksulluk belgesi (Muhtardan alınabilir.)
  • İkametgah belgesi
  • Şehit veya gazi yakını iseniz durum belgesi
  • Sağlık kurulundan alınan engelli raporu
  • Gelir belgesi

Yukarıda genel olarak talep edilen belgeler yer almaktadır. Bu belgeler bazen değişebilir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvuru Formu

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecek olan sosyal destek kartından faydalanmak isteyen vatandaşların doldurması gereken dilekçe niteliği taşıyan belgedir.

Başvuru formunda başvuru yapan kişiye yönelik temel sorular yer almaktadır İhtiyaç sahibi vatandaşlar bu soruları eksiksiz ve doğru cevaplamalıdır. Formda eksik veya yanlış bilgi verirseniz başvurularınız değerlendirmeye alınmamaktadır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvuru Sorgulama

İhtiyaç sahibi vatandaşlar kart başvurularının olumlu veya olumsuz sonuçlanıp sonuçlanmadığını merak etmektedir. Bu nedenle başvuru sonuçlarını öğrenmek isterler.

Başvuru sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar belediye binasına giderek ya da belediyenin iletişim hatlarını arayarak yardım başvuru sonuçlarını sorgulayabileceklerdir.

Başvurularınızı e-Devlet’ten yaptıysanız başvuru sonuçlarınızı  https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulayabilirsiniz.

Başvuru sonuçlarını öğrenmek isteyen vatandaşların en az 14 gün beklemesi gerekmektedir. Bu süre başvuruların yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvuru Telefon Numarası

Samsun Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusunda bulunmak, başvuru sonucunu öğrenmek isteyen vatandaşlar 0362 435 32 39 veya 0362 431 10 12 iletişim numaralarını arayarak bilgi sahibi olabilecektir. Bu numaraları arayarak belediye ekiplerine taleplerinizi iletebilirsiniz.

Samsun Sosyal Destek Kartı Limiti Ne Kadar

Samsun Sosyal destek kartı limiti kişiye göre özel olarak belirlenmektedir. Maddi durumunuz ev gelirinize göre belirlenen limitler genelde 750 TL ile 1500 TL arasında değişmektedir.

Belediye tarafından verilen sosyal destek kartının limiti hanede yaşayan kişi sayısına ve başvuruyu yapan kişinin durumuna göre değişmektedir. Başvuru limitiniz belediye ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kart Limiti Öğrenme

Limiti öğrenmek için alış veriş yapmadan kasa görevlesine söyleyerek pos cihazından öğrenebilirsiniz.

Sosyal destek kartı limitinizi web sitesinden öğrenebilmeniz mümkün değildir. Alışveriş yaptıktan sonra size verilen fişten kart limitinizi öğrenebilirsiniz.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kart Hangi Marketlerde Geçerli

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen sosyal destek kartı bulunduğunuz bölgede bulunan marketlerde geçerlidir.  Kartınızla içerisinde olan limit kadar istediğiniz yerden yiyecek, giysi gibi alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Ne Zaman Yatar?

Belediye tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen sosyal destek kartı ailenin durumuna göre yılda 4, 2 ve 1 defa olacak şekilde verilmektedir. Kartınıza yükleme yapıldığında belediye ekipleri tarafından başvuru formunda yazdığınız iletişim numarasından sizinle irtibata geçilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.