Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama
13.10.2023 20:51 | Son Güncellenme: 13.10.2023 23:52

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2023; Sosyal Belediyecilik anlayışını benimseyerek hareket eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kendi il sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli, yardıma ihtiyaç duyan her kişiye yardım elini uzatmaktadır. İhtiyaç sahibi hiçbir vatandaşımızdan yardımlarını esirgemeyen Şanlıurfa büyükşehir belediyesi, birbirinden faydalı yaptığı sosyal yardımlarla ihtiyaç sahibi her vatandaşımızın yükünü bir nebze de olsa hafifletmektedir.

Bu yazımızda, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden yardım almak isteyen ihtiyaç sahiplerinin ne yapmalari gerektiğinden bahsedeceğiz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa da yaşayan her ihtiyaç sahibi vatandaşımıza ayni ve nakdi olmak üzere yardımlarda bulunmaktadır. Ayni yardımlar kapsamında, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlara; gıda, erzak, temizlik malzemesi gibi temel ihtiyaç malzemelerini yardım olarak vermektedir. Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlara gıda yardım kartı verilmektedir. Vatandaşlar belediye bünyesinde çalışan gıda bankalarından gıda ve erzak ihtiyaçlarını yardım kartlarına yüklenen miktar ile karşılayabilmektedir. Ramazan ayı ve bayramlarda yadım kolisi belediye tarafından ihtiyaç sahiplerinin evlerine götürülerek dağıtılmaktadır.

Ayrıca Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşların, sıcak yuvam projesi kapsamında giyecek, ev eşyası, kırtasiye malzemesi gibi ihtiyaçlarını da karşılamaktadır.

Belediye, güzel evim projesi kapsamında, evi eskiyen, onarılması gereken ama evini tadilat ettiremeyen vatandaşların evini ücretsiz yenilemektedir. Belediyenin görevlendirdiği yetkili ustalar ev onarım işlerini yapmaktadır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Kimlere Verilir?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, işsiz, hasta, engelli, dar gelirli, yaşlı, kimsesiz, eşi vefat eden kadınlara, şehit ve gazi yakınlarına, yetim çocuklara, açlık sınırının altı geliri olanlara vs, yani yardıma ihtiyaç duyan her vatandaşımıza yardımcı olmaktadır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar ilk olarak Şanlıurfa sosyal hizmetler başkanlığı dairesini veya bağlı oldukları belediye binalarına giderek başvurularını yapabilirler.

Online olarak başvurularını yapmak isteyen vatandaşlar e devlet üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. E-devlet üzerinden başvurularını gerçekleştirmek isteyen kişiler;

  • E devlet sistemine https://www.turkiye.gov.tr/ bağlantı adresine tıkladıktan sonra TC Kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapmalıdırlar.
  • Ardından karşınıza gelen arama butonuna “Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi” yazmaları gerekmektedir.
  • Arama butonundan karşınıza gelen Şanlıurfa büyükşehir belediyesinin resmi e devlet sayfasına girmelisiniz. https://www.turkiye.gov.tr/sanliurfa-buyuksehir-belediyesi
  • Sonra bu sayfadan yardım başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yardım başvuruları hakkında detaylı bilgi almak için belediyenin https://www.sanliurfa.bel.tr/ resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için ayrıca bu linke https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 tıklayabilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Formu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine, yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar öncelikle Şanlıurfa büyükşehir belediyesinin yardım başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Yardım başvuru formunu oldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir belediyesi sosyal yardım başvuru formunda, başvuruyu yapacak kişilere; kişisel bilgilerini, iletişim bilgilerini, gelir durumunu, hangi yardım veya yardımlardan faydalanmak istediklerini sormaktadır. Sorulan soruların ve doldurulması istenen yerlerin, açık, net ve kesinlikle doğru bir şekilde cevaplanması ve doldurulmasını istemektedir. Başvuru formunu yardıma başvuru yaptığınız birimlerden veya e devletten doldurabilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sorgulaması yapmak isteyen kişiler ALO153 Beyaz masa sosyal destek hattıyla irtibata geçerek yardım başvurusu sorgulamalarını yapabilirler. Belediye başvuru yapıldıktan en geç 15 gün içerisinde başvuru sonuçlarınızı sizlere başvuru formuna yazdığınız iletişim adresinizden bildirecektir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvuru Telefon Numarası?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin birden çok sosyal destek numarası vardır. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin beyaz masa destek hattının numarası sabit olup ALO153 tür, Alo153 numarasını şehir dışından bilgi almak isteyenlerde arayabilir.

Şehir içinden bilgi almak isteyen veya talepte bulunmak isteyen vatandaşlar 0 (414) 318 51 00  numaralı sosyal destek çağrı merkeziyle iletişime geçebilirler. Belediyenin alternatif olarak kullandığı whatsapp sosyal destek hattının numarası (414) 153 00 00 olarak bilinmektedir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kendi il sınırları içerisinde yaşamını sürdüren yardıma ihtiyaç duyan herkese yaptığı incelemeler sonrasında ihtiyaç sahibi olarak nitelendirdiği kişilere gıda yardımında bulunmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlara kendi bünyesinde hizmet veren gıda bankaları aracılığıyla, gıda yardımında bulunmaktadır. Gıda yardımı alacak kişiler belediyenin kendilerine verdiği gıda yardım kartı ile gıda bankalarına giderek gıda ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine gıda yardımı talebinde bulunup başvuru yapmak isteyen kişiler öncelikle ALO153 beyaz masa destek hattını veya 0 (414) 318 51 00 numaralı sosyal destek çağrı merkeziyle iletişime geçerek gıda yardım başvurularınızı yapabilirsiniz.

Ayrıca online olarak https://webportal.sanliurfa.bel.tr/web/guest/15 bağlantı adresine tıklayarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin resmi web sitesindeki yardım başvuru formunu doldurarak gıda yardımı almak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Erzak Kolisi Yardımı Başvurusu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, erzak kolisi yardımı için ihtiyaç sahibi kişileri muhtaçlık derecelerine göre sınıflandırarak erzak kolisi dağıtımı yapmaktadır. 1. dereceden ihtiyaç sahibi olan kişilere 2 ayda bir, 2. derecedeki kişilere 4 ayda bir, 3. derecedeki kişilere ise 6 ay da 1 erzak kolisi yardım yapmaktadır. Ayrıca saydıklarımızın dışında Ramazan ayı ve kurban bayramlarında da erzak kolisi yardımı yapılmaktadır. Erzak kolisinin dışında ihtiyaç sahibi kişilere her ay 5 kg un ve çölyak hastaları içinse 5 kg glutensiz un verilmektedir.

Erzak kolisi yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar Sosyal hizmetler daire başkanlığı veya belediye binalarına giderek başvurularını gerçekleştirebilirler.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, gıda ve erzak ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan dar gelirle vatandaşlarımıza, gıda bankası kartı desteği sağlamaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız kendilerine verilen gıda bankası yardım kartı ile  muhtaçlık derecelerine göre kartlarına yüklenen bakiye ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin gıda bankalarından gıda ve erzak ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardımı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri nakit para yardımı yapmamaktadır. İhtiyaç sahiplerine gıda, erzak, eşya, yakacak, giysi gibi yardımlarla destek olmaktadır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, 0-6 yaş aralığındaki çocukların sağlıklı bir şekilde büyümeleri için süt yardımında bulunmaktadır. Pandemi döneminde süt yardımı maalesef durdurulmuştur. İlerleyen dönemde bu hizmet tekrar devam edecektir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Paketi Başvurusu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, yeni doğan bebekleri olan ihtiyaç sahibi ailelere “Hoş Geldin Bebek” paketi dağıtıyor. Bu pakette bebeklerin kişisel bakım ve giyim malzemeleri yer alıyor.

Başvuru Şartları

  • Başvuru sahibinin Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde ikamet etmesi gerekiyor.
  • Başvuru sahibinin maddi durumunun yetersiz olması gerekiyor.
  • Başvuru sahibinin 0-4 yaş arası bir bebeğinin olması gerekiyor.

Posta yoluyla başvuru yapacakların, başvuru belgelerini eksiksiz olarak hazırlayıp Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na göndermeleri gerekiyor.

Şahsen başvuru yapacakların, başvuru belgelerini Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na teslim etmeleri gerekiyor.

Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda uygun görülen ailelere “Hoş Geldin Bebek” paketi teslim ediliyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Eşya Yardımı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, ev eşyası olmayan ve eski eşyasını yenilemek için sıkıntı yaşayan vatandaşlara ev eşyası yardımında bulunmaktadır. Bağış olarak alınan kullanılmaya uygun ikinci el veya sıfır eşyalar başvurusu onaylanan vatandaşlara verilmektedir. Eşya yardımı başvurularınızı bağlı olduğunuz belediye binasına veya kaymakamlığınıza giderek yapabilirsiniz. Yardım hakkında bilgi almak için ALO153 Beyaz masa destek hattıyla iletişime geçebilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Bursu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi öğrencilere burs bağlamaktadır. İhtiyaç sahibi öğrencilere giysi, kırtasiye yardımında da bulunmaktadır. Ayrıca burs bağlanan ve sosyal yardımda bulunulan öğrencilere başarı düzeyine göre yardım yapılmaktadır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımı

Şanlıurfa büyükşehir belediyesi engelli vatandaşlarımıza her alanda kolaylık sağlamaktadır. Yaptığı sosyal yardımlarla da engelli vatandaşlarımızı yalnız bırakmamaktadır. Engelli vatandaşlarımıza psikolojik olarak destek verilmekte ayrıca eğitim, ulaşım ve sosyal yardımlar yapılmakta, sosyal ve sanatsal faaliyetlere katılım bu alanlarda öncelik tanınmaktadır. Düzenli spor aktiviteleri düzenlenmektedir. Geziler ve kendilerini geliştirici kurslar yapılmaktadır. Belediye her alanda engelli vatandaşlarımızı desteklemektedir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Evde Sağlık ve Bakım Hizmetleri

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, evde sağlık ve bakım hizmetleri kapsamında, evinde bakıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza Şanlıurfa il sağlık müdürlüğünün görevlendirdiği sağlıkçı ekip ile bakım ve sağlık hizmeti vermektedir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi evde sağlık ve bakım hizmetlerinden yararlanmak isteyen vatandaşlar 444 38 33 numaralı sağlık hizmetleri çağrı merkezini arayabilirler.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Başvurusu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, ramazan ayında ihtiyaç sahibi kişilere ramazan kolisi yardımı yapmaktadır. Ramazan ayında da ihtiyaç sahibi vatandaşlara ortalama 1 ay yetecek gıda ve erzak dağıtımı yapılmaktadır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar ALO153 Beyaz masa destek hattını arayarak başvuru hakkında bilgi alabilir ve başvurularını gerçekleştirebilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.