DOLAR
33,0413
EURO
35,9402
ALTIN
2.546,09
BIST
11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
34°C
İstanbul
34°C
Açık
Pazartesi Hafif Yağmurlu
31°C
Salı Parçalı Bulutlu
31°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
31°C
Perşembe Yağmurlu
29°C

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır?
12.03.2024 16:38 | Son Güncellenme: 12.03.2024 22:07

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır? İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarını desteklemek amacı ile sunulan SED yardımı hakkında detaylı bilgilere ve SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır? SED Yardımı için Gerekli Belgeler ve SED Yardımı Alma Şartları gibi önemli konu başlıklarına yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının okul masraflarını ve diğer ihtiyaçlarını sağladıkları Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Hizmeti 2024 yılında da ailelerin hesaplarına yatmaya devam ediyor.

Her ay ya da yılda iki kez aile içerisindeki çocuk sayısına göre yatırılan bu yardımlar ihtiyaç sahiplerine yönelik pek çok sosyal hizmet yardımlarından yalnızca bir tanesini oluştururken SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır? gibi sorular da ihtiyaç sahibi ve SED Yardımı almak isteyen aileler tarafından sıklıkla sorulmaktadır.

SED Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına sunulan Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti – SED yardımı çocuklarının temel gereksinimlerini ve ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşam standartlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelerin kendilerine yeterli olabilecek ekonomik düzeye gelinceye kadar çocukların bakımlarını ve desteklenmesini sağlamak amacı ile verilen ekonomik desteklerdir.

SED aile fertlerine çocukların ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile verilen ekonomik destek yardımı olmasının yanı sıra psiko-sosyal destek hizmetini de kapsamaktadır. Bu nedenle SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır? konu başlığı sıklıkla araştırılmaktadır.

SED Yardımı Başvurusu

Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetlerinden yararlanmak isteyen aile fertleri il müdürlüğü ya da sosyal hizmet merkezi müdürlüklerine bizzat giderek SED Yardımı Başvurusu yapabilmektedirler. Ayrıca e-devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak kimlik doğrulama sonrasında ön başvuru işlemi yapılabilmektedir.

SED Yardımı Ön Başvurusu

Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti SED Yardımı Ön Başvuruları herhangi bir yere müracaat etmeden hızlı ve online bir şekilde e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Çocuklarının temel ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini karşılayamayan aileleri kapsayan SED Yardımı E-Devlet Ön Başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayabilirsiniz.

E-Devlet SED Başvurusu

SED Başvurusu E-Devlet üzerinden anlık ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ön başvuru ekranında T.C. kimlik numarası ve şifre girişi ile kimlik doğrulama işleminin yapılmasının ardından sayfa direkt olarak başvuru ekranına yönlendirmektedir.

Açılan başvuru ekranında kişisel bilgilerin ve çocuk bilgilerinin, aylık gelir durumunun ve diğer istenen ek bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanması istenmektedir. Bilgilerin eksik ya da yanlış girilmesi sosyal incelemede olumsuz sonuç alınmasına neden olacağı için dikkat edilmesi gerekmektedir.

SED Yardımı Başvuru Formu

Sed yardımı almak isteyen kişiler mutlaka SED Yardımı Başvuru Formu doldurması gereklidir. Sed yardımı başvurusunda bulunacak kişiler başvuru formunu https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayarak doldurmaları mümkündür.

SED yardımı başvuru formu doldurmak için dilerseniz bizzat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine giderek formu doldurmanız mümkün.

Başvuru formunu doldururken mutlaka sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru doldurmanız gereklidir. Yanlış bilgi vermeniz size yardım verilmemesine neden olabilir. Eğer her hangi bir sorun yaşarsanız mutlaka ALO 144 hattını arayabilirsiniz.

SED Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Muhtaç ve yoksul aileler tarafından yapılan SED yardım başvuruları işlemlerinde il müdürlüğü ya da sosyal hizmet merkezi müdürlüklerine yapılan şahsi müracaatlarda SED Yardımı için istenen belgelerin eksiksiz olarak ibraz edilmesi istenmektedir. Bu belgeler:

 • SED yardımı için başvuru dilekçesi
 • T.C. kimlik kartı ya da T.C. kimlik numarası beyanı
 • Gereklilik halinde istenen sağlık raporu
 • SED öğrenci yardımı için öğrenci belgesi
 • Muhtaç ve yoksul ailenin çocuğuna ait iş-kur kaydı veya meslek kurslarına başvurduğuna dair belge
 • Güncel ikametgah belgesi

SED yardımı başvuru evrakları ailelerin ve aile fertlerinin özel ve yoksulluk durumlarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

SED Yardımı için Dilekçe Örneği

SED yardımı için  il müdürlüğü ya da sosyal hizmet merkezi müdürlüklerine yapılan bizzat başvurularda bir dilekçe ile başvuru yapılması istenmektedir. Dilekçe içerisinde başvuru yapılan kurum bilgisi, tarih, başvuru gerekçesi, başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası, adres bilgisi ve iletişim bilgilerinin yer almasına özen gösterilmelidir. Dilekçenin tamamlanmasının ardından ilgili kurumun SED başvurusu alan birimine istenen ek bilgi ve belgeler ile müracaat yapılabilir.

SED Yardımı Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım bilgilerinin e-devlet üzerinden sorgulandığı ekran üzerinden yardım ve ödeme detaylarına ilişkin bilgilere ulaşmak mümkündür. SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır? işlemlerine ait tüm başvuruları https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu ekranından kimlik doğrulama işlemini tamamlayarak SED ödemeleri yattı mı ve ödeme detaylarına ait bilgiler görüntülenebilmektedir.

SED Yardımı Nasıl Alınır?

Hizmetten yararlanmak isteyen muhtaç aileler bizzat ya da e-devlet üzerinden yapmış oldukları başvuru sonrasında SED yani ekonomik destek hizmetinden yararlanabilmesi için sosyal incelemeye alınmaktadırlar.

SED Sosyal İnceleme

Sosyal inceleme; SED başvurusu yapmış olan muhtaç ailelerin ve kişilerin geçmiş dönemde yapmış olduğu sosyal yardım başvurusu, daha önce yapılmış olan nakdi yardımlar, ekonomik durumlarındaki değişimler, kişisel ve ailevi bilgiler, hizmetten yararlanacak çocukların ya da çocuğun talepleri, görüşleri ve sosyo-ekonomik durumları, yerleşim yerleri, mahalli imkanlar, konut durumu ve adresi gibi güncel bilgiler bu inceleme kapsamındadır.

Bu incelemeler sonrasında muhtaç ailelerin hangi destekten yararlanacak olduğu, desteğin türü, süresi ve şekline karar verilmektedir. İkamet edilen ilde yaşam standartlarının yerinde değerlendirilmesini sağlayan bu inceleme SED yardımı almak isteyen aileler için önemli bir kriterdir.

SED Yardımı Başvuru Şartları

SED Yardımı Başvuru işlemlerinde yapılan değerlendirmeler bir takım şartları kapsamaktadır. Muhtaçlık durumunun değerlendirilmesi sırasında yapılan sosyal inceleme önemli bir kriterdir.

Bir diğer önemli kriter ise yönetmelik içerisinde belirtilen “muhtaçlık” tanımına uygun bir değerlendirme yapılabilmesi için;

 • Aile bireylerinin gelir seviyesi
 • Aile fertlerinin sağlık durumları
 • Eğitim harcamaları
 • Aile giderleri
 • Diğer kurum ve kuruluşlardan alınan yardımlar ve ödenekler
 • Akraba ve diğer yakınlardan alınan yardımlar / elde edilen gelirler

Tüm bu şartlar ve kriterler sosyal inceleme esnasında meslek elemanı tarafından raporda belirtilmektedir. Rapor doğrultusunda komisyon kararı ile ödemeyle yetkili makamın onayı alınmakta ve muhtaç aile SED Yardımı Başvuru Şartlarını taşıması halinde sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlanabilmektedir.

SED Yardımı Ne Kadar 2024

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır? konu başlığında SED Yardımı tutarları ve hak sahiplerine yapılacak ödemeler “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde belirlenmiş olan katsayılara göre oluşturulmaktadır. Memur maaşlarının katsayısının artışına bağlı olarak verilen SED Yardımları tutarlarında da bu oranlarda artış yapılmaktadır. SED Yardımı 2024 yılında 5.782 TL olarak güncellenmiştir.

SED Yardımı 2024Oranlar % Ekonomik Destek Tutarı
Okul Öncesi Çocuk50 3.614,13 TL
İlköğretime Devam Eden Çocuk75 5.421,20 TL
Orta Öğretime Devam Eden Çocuk80 5.782,62 TL
Orta Öğretim Seviyesinde Olup Okula Devam Etmeyen Çocuk için50 3.614,14 TL
Korunma/Bakım Kararı ile Yüksek Öğrenime Devam Eden90 6.505,44 TL
Kuruluş Bakımından Ayrılan Gençler40 2.891,31 TL

SED Yardımı Hangi Bankadan Alınır?

Geçici ve Süreli olarak yapılan SED yardımları muhtaç ailelerin başvuru esnasında açmış oldukları Ziraat Bankası hesaplarına her ay ya da yılda 1 veya 2 kez yatırılmaktadır. Ziraat bankası hesaplarına yatırılan SED ödemelerini e-devlet platformu üzerinden Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama ekranında online olarak görüntülenebilmektedir.

SED Yardımı Kimler Alabilir?

Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetinden yararlanmak için bir takım koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bu koşullar:

 • Korunma kararlı kuruluşlarda bakılan çocukların desteklenmesi halinde aile fertlerinin yanında bakılabilecek olanlar
 • Hakkında korunma kararı alınmasına ilişkin talepte bulunulan ancak korunma kararı alınmaksızın ekonomik destek hizmeti ile ailesinin yanında bakılabilecek olanlar
 • Hakkında korunma kararı olan ancak yaş sınırını tamamlaması sebebi ile yetiştirme yurtlarından ayrılmış çocuklar
 • Hastalık, kaza ve doğal afet gibi nedenlerden dolayı belirli bir süre kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak olan kişilerin çocukları

Tüm bu koşullar ve talepler “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik” kapsamında değerlendirilerek sosyal inceleme sonrasında uygun görülmesi halinde desteklenmektedir.

SED Yardımı Ne Zaman Yatacak

Geçici ve Süreli SED yardımları destek hizmetinin şekline göre hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaktadır. Yılda en az 1 ya da 2 kez veya her ay düzenli olarak hizmetin şekline göre yatırılan SED Yardımları süreli yardım alan ihtiyaç sahibi ailelerin hesaplarına her ayın ikinci haftası ödenmektedir. Hesaplarına ödeme yapılmamış olan aileler e-devlet SED Yardımı ekranına giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu linkteki “Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranından takip edebilmektedirler.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Süreli ve Geçici olarak iki şekilde yapılan SED ödemeleri ödeme şekline göre kuruldan onay almış aile fertlerinin hesaplarına yatırılırken bazı durumlarda Süreli SED Yardımları kesilebilmektedir. Geçici SED yardımı yılda 1 ya da 2 defaya mahsus verildiği için tutarların hesaba yatırılmasının ardından yardım sonlanmaktadır. Ancak süreli SED yardımında uygun görülen çocuk için 1 ila 2 yıllık onay alınması halinde bu sürelerde destekten yararlanabilmektedir.

SED Yardımı Evlenince Kesilir Mi?

Süreli SED yardımı alan aile fertlerinin periyodik olarak takipleri yapılmaktadır. Ekonomik desteğin ve nakdi yardımın yapılmasını gerektiren koşullar bu periyodik takiplerde yapılan evlilik ile birlikte ortadan kalkmış ise süreli ekonomik destek ödemesi durdurulmaktadır. Periyodik incelemeler esnasında evlenmiş kişinin aile bireyleri, aile bireylerinin gelir durumu, sağlık durumları, eğitim harcamaları ve diğer vakıf ya da kurumlardan almış oldukları yardımlar ile yaşadığı mahallinde araştırmalar yapılarak sosyal inceleme kararı doğrultusunda karara varılmaktadır.

SED Öğrenci Yardımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından öğrencilere maddi destek sağlamak amacı ile sunulan SED Öğrenci Yardımı bakanlık tarafından belirlenmiş olan başvuru şartlarını taşıyan öğrencilere ve ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. Okuyan ve öğrenci çocukları desteklemek amacı ile verilen SED Öğrenci Yardımı 2024 yılında da 1.611 TL olarak hesaplara yatırılmaya devam ediyor.

SED Yardımı Ne Kadar Sürer? Kaç Ay Verilir?

Her ay düzenli olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hak sahiplerinin bildirmiş oldukları Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır. Süreli ve geçici olmak üzere nakdi olarak yapılan SED Yardımı geçici ekonomik yardım ise yılda bir defaya mahsus olarak yapılırken bazı durumlarda 2 kez olarak yapılabilmektedir.

Süreli ekonomik destek Süreli SED Yardımı ise başvuru sonrasında kurul kararı ile onayda belirtilen süreler boyunca her ay düzenli olarak yapılmaktadır.

Yorumlar

 1. Halime bozdağ dedi ki:

  Esim %96 engelli malulen emekli baska gelirimiz yok ve 3 cocugum okuyor ev kredisi oduyoruz aldigimiz maas yetmiyor sizden ricam yardim istiyorum