Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır?; 2012 yılından bu yana 157.000 çocuğun süt alma hakkı olduğu Süt Kuzusu yardımı, Süt Kuzusu Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır? Süt Kuzusu Projesi Hangi İllerde Var? Süt Kuzusu Dağıtım Günleri 2022 ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

Ülke genelinde hizmet vermekte olan pek çok il ve ilçe belediyesi ihtiyaç sahibi hanelere ve çocuklara yönelik sosyal destek projeleri yürütmektedir. Sosyal belediyecilik anlayışı ile hizmet veren belediyeler arasında yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi il sınırlarında ikamet etmekte olan birey, aile ve gruplara eşit ve kapsayıcı destekler sunarken 2005 yılında yapmış olduğu Okul Sütü projesi ile birlikte 2012 yılında okul çağına gelmeyen çocuklara da Süt Kuzusu Projesi’ni hayata geçirmiştir.

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hem süt üreticilerinin desteklenmesi hem de çocukların daha sağlıklı beslenmesini sağlayan Süt Kuzusu Projesi pek çok il ve ilçe belediyesi tarafından hayata geçirilen bir sosyal destek programı haline de dönüşmüştür.

Herhangi bir nedenle ihtiyaçlığı ortaya çıkmış hanelerdeki çocukların her ay düzenli olarak süt almalarını ve sağlıklı beslenmesini amaçlayan İzmir Süt Kuzusu Projesi başvuruları alınmaya devam ederken; Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır? soruları da merak edilmektedir.

Süt Kuzusu Projesi Nedir?

Süt Kuzusu Projesi ülkede yerel yönetim ve üretici kooperatiflerle beraber hayata geçirilmiş önemli bir sosyal sorumluluk projelerindendir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirmiş olduğu bu projede üretici kooperatiflerden alınan uzun ömürlü sütler il sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelerin 1 – 5 yaşındaki çocuklarına kurulan ekipler ile ücretsiz olarak gönderilmektedir.

2012 yılından itibaren toplam 30 ilçedeki her bir mahalleye 78 ekip ile her ay düzenli olarak ücretsiz dağıtım yapılmaktadır. Bu dağıtımlarda da 1 – 5 yaşındaki çocuklar için 8 litre süt süt verilmektedir. Her gün belirlenen mahallelerde yapılan dağıtımlar ile kent genelindeki çocuklara ulaşılmaktadır.

Süt Kuzusu Başvuru

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu Başvurusu işlemleri Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Başvuru işlemi esnasında istenen bilgi ve belgelerin eksiksiz olarak tamamlanarak Buca’da bulunan şube müdürlüğü yetkilisine teslim edilmesi gerekmektedir.

İlgili bilgi ve belgelerin Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne teslim edilmesinin ardından Süt Kuzusu Birimi ve Sosyal Hizmetler tarafından yapılan sosyal inceleme ve değerlendirmeler sonrasında hane içerisindeki 1 – 5 yaşındaki çocuklar her ay düzenli olarak 8 litre süt alma hakkını elde etmektedirler.

İzmir Süt Kuzusu Başvuru Nereye Başvurulur?

İzmir Süt Kuzusu Başvurusu için ilgili evrakların tamamlanmasının ardından Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü / Süt Kuzusu Birimi yetkililerine teslim edilmesi gerekmektedir.

Başvuru işlemi öncesinde ön talep oluşturmak ve Süt Kuzusu projesi hakkında detaylı bilgi almak için Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Süt Kuzusu Birimi ile iletişime geçilebilmektedir. Ayrıca 4444035 HİM çağrı merkezi (Hemşehri İletişim Numarası) üzerinden de ön başvuru oluşturabilir, Süt Kuzusu hakkında detaylı bilgi alınabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası giriş katında yer alan Hemşehri İletişim Merkezi’ne bizzat başvuru yaparak da işlemler başlatılabilmektedir.

Süt Kuzusu Dağıtımları Başvuru Birimi

Süt Kuzusu Projesinden yararlanmak isteyen, başvuru yapan ve süt kuzusu projesinden yararlanmaya hak kazanan aileler Süt Kuzusu Birimi üzerinden başvuru, dağıtım ve Süt Kuzusu hakları hakkında detaylı bilgi alabilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Süt Kuzusu Birimi Adres ve iletişim bilgileri:

 1. Laleli Mahallesi Menderes Caddesi No:418 Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi Buca – İzmir
 2. Milli Kütüphane Cad. No:41/A Z47 (Katlı otopark altı) Konak/İZMİR

İzmir Süt Kuzusu Başvuru Formu ve Başvuru Dilekçesi ilgili Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Süt Kuzusu Birimi yetkilileri tarafından başvuru sahibine verilmektedir. Muhtarlıktan da alınabilen başvuru dilekçesi içerisindeki ad soyad, kimlik numarası, adres bilgileri ve hane içerisindeki çocuk/ çocuklara ait istenen kişisel bilgilerin eksiksiz olarak doldurularak imzalanması ve müdürlük yetkilisine teslim edilmesi gerekmektedir.

Süt Kuzusu Başvurusu Muhtarlık

Gıda Paketi Yardımı, Nakdi Bayram Yardımı, Ulaşım Kartı Desteği, Giysi Yardımları, Eşya Yardımları, Yakacak Yardımları ve Doğal Afet Nakdi Yardımı ile birlikte İlk ve Ortaöğretim Öğrencilerine Mont, Bot ve Eğitim Kart Kırtasiye Desteği gibi pek çok sosyal destek projesini yürütmekte olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu Projesinden yararlanmak isteyen aileler ikamet ettikleri merkezdeki muhtarlığa müracaat ederek proje için başvuru detaylarını öğrenebilir, Süt Kuzusu Başvuru Formu ya da dilekçesini talep ederek ön başvuru oluşturabilmektedir. Ancak başvuru seyrinin ve sürecinin daha hızlı sonuçlanabilmesi için ilgili Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Süt Kuzusu Birimine bizzat başvurulması önerilmektedir.

Süt Kuzusu Başvuru Online

İzmir Süt Kuzusu başvurusu işlemleri elektronik ortamda yapılmamaktadır. Ancak belediyenin sunmuş olduğu gıda yardımı ve erzak yardımı gibi desteklerden yararlanan ihtiyaç sahibi hanelerin başvurularının değerlendirilirken hane içerisinde yaşayan çocuklar da tespit edildiği için süt kuzusu hakkı da tanınmaktadır.

Belediye yardımları ve süt Kuzusu almak isteyen ihtiyaç sahibi haneler İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Formu ekranını kullanabilirler.

Süt Kuzusu Online Başvuru işlemi için linke tıklayınız. https://him.izmir.bel.tr/tr/basvuruformu/6

Çağrı merkezi üzerinden başvuru yapmak, online süt kuzusu başvuru sürecini takip etmek ve detaylı bilgi almak için Süt Kuzusu Başvuru Telefon Numarası 444 40 35 numaralı hat üzerinden bilgi alınabilmektedir.

Süt Kuzusu Başvurusu E-Devlet

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? konu başlığında en çok merak edilen bir diğer nokta e-devlet kapısı üzerinden online başvuru işlemidir. İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu ve diğer sosyal yardım programlarından yararlanmak için e-devlet e-belediye sosyal yardım talebi ve sorgulama ekranını kullanmak mümkündür. Bu başvuru ekranı genel bir sosyal yardım talebi için kullanılmakta olup; hane ziyaretleri ve sosyal inceleme sonrasında hanenin ihtiyaçlığı tespit edilerek 1 – 5 yaşındaki çocuklara Süt Kuzusu desteği sağlanmaktadır.

Süt Kuzusu Başvuru E-Devlet için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

Süt Kuzusu Başvuru için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Süt Kuzusu Projesi başvuruları esnasında ihtiyaçlığın ve hane içerisindeki çocukların tespit edilebilmesi için başvuru sahibi anne veya babadan bir takım bilgi ve belgeler talep edilmektedir.

Süt Kuzusu başvurusu için istenen evraklar şunlardır:

 • Süt Kuzusu Başvuru Dilekçesi (ilgili muhtarlıktan alınmaktadır)
 • Hane içerisinde yaşayan anne, baba ve çocuklara ait kimlik aslı veya fotokopisi

Boşanma durumlarında;

 • Boşanma Kararı (Çocuğun velayet bilgisinin başvuru sahibi ebeveynde olduğunu gösteren belge)

Resmi nikahın olmadığı durumlarda;

 • Nüfus Müdürlüğü’nden alınan Nüfus Kayıt Örneği (Çocuk Tanıma ibaresinin bulunduğu belge)

Süt kuzusu başvurusu yapan ihtiyaç sahibi kişilerin ikamet ettikleri adres ile sütün gelmesini istediği adresler birbirinden farklı ise “Diğer Adres Dilekçesi” evrakının da doldurularak teslim edilmesi gerekmektedir.

Süt Kuzusu Başvuru Sorgulama

Süt Kuzusu Başvurusu Sorgulama işlemleri için 444 40 35 numaralı Hemşehri İletişim Merkezi (HİM), Süt Kuzusu Birimi ve Online Süt Kuzusu Başvuru Takip ekranını kullanarak öğrenmek mümkündür. Bizzat müracaat, online ve HİM üzerinden yapılan başvurularda verilen takip numarası ile sorgulama yapılmaktadır.

Süt Kuzusu Başvuru Sorgulama ekranı için linke tıklayınız. https://him.izmir.bel.tr/tr/BasvuruFormu/7

Başvurusu olumlu sonuçlanan ve süt almaya hak kazanan başvuru sahibi anne ve babalar Süt Kuzusu Takip ya da Süt Kuzusu Nerede ekranını kullanarak dağıtım günleri hakkında bilgi alabilirler.

Sütüm Nerede sorgulama sayfası için linke tıklayınız. https://www.sutkuzusu.com.tr/tr/sutum-nerede

Ayrıca ikamet edilen il ve ilçedeki belediyelerin sosyal yardım hizmetlerini ve almaya hak kazanılan yardımları görüntülemek için e-devlet e-belediye yardım sorgulama ekranını da kullanmak mümkündür.

E-Devlet Süt Kuzusu Başvuru Sorgulama için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

İzmir Süt Kuzusu Dağıtım Yerleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi merkez mahalleleri dahil olmak üzere 78 ekip ile pek çok ilçede her ay 8 litre olacak şekilde süt dağıtımlarına devam etmektedir. Projenin her geçen gün genişletilmesi ile birlikte Süt Kuzusu Dağıtım Hangi İlçelerde Var şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Balçova
 • Bayraklı
 • Bornova
 • Buca
 • Çiğli
 • Gaziemir
 • Güzelbahçe
 • Karşıyaka
 • Karabağlar
 • Konak
 • Narlıdere
 • Torbalı
 • Menderes
 • Urla
 • Seferihisar
 • Kemalpaşa
 • Menemen
 • Foça
 • Aliağa

Süt Kuzusu Hangi İllerde Var?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen Süt Kuzusu Projesi’nde toplam 96 Merkez mahallesinde dağıtım yapılmaktadır. Çocukların sağlıklı ve güvenli sütle buluşmasını sağlamak amacı ile hayata geçirilmiş Süt Kuzusu Yardımı Veren Belediyeler şunlardır:

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi
 • Manisa Büyükşehir Belediyesi
 • Denizli Büyükşehir Belediyesi

Süt Kuzusu Projesinden Kimler Yararlanabilir?

Üretici kooperatiflerden alınan uzun ömürlü (UHT) sütlerin ücretsiz olarak her ay 8 litre olacak şekilde götürüldüğü Süt Kuzusu Projesi’nden 1 – 5 yaş arasındaki çocuklar yararlanmaktadır. İzmirli vatandaşlara yardım komisyonu aracılığı ile verilen Süt Kuzusu Yardımı alma şartları şunlardır:

 • İzmir il sınırları içerisinde ikamet etmek
 • Sosyal ve ekonomik yetersizliğin tespit edilmesi
 • Hane geliri asgari düzeyin altında olan hanelerde 1 – 5 yaşında çocuk/çocukların olması
 • Göç ya da hastalık nedeni ile geçici süreli sosyo-ekonomik problem yaşamak

Süt Kuzusu Kaç Yaşına Kadar?

Süt Kuzusu Projesi İzmir il sınırları içerisinde yaşayan ve sosyal – ekonomik yetersizlik nedeni ile muhtaçlık durumunda olan ihtiyaç sahibi ailelerin 1 – 5 yaş aralığında bulunan çocuklarını kapsamaktadır.

Süt Kuzusu Kaç Adet?

Süt Kuzusu Yardımı ile 1 – 5 yaş arasındaki çocuklara her ay ayda bir kez olmak üzere 8 litre süt yardımı yapılmaktadır.

Süt Kuzusu Ne Zaman Gelir?

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? konu başlığı doğrultusunda Süt Kuzusu yardım başvurusu yapmış ve yardımdan yararlanmaya hak kazanmış aileler ve başvuru sahipleri online sorgulama ekranını kullanarak süt haklarını, almış olduğu sütleri ve dağıtım tarihlerini öğrenebilmektedir. Sorgulama işlemi esnasında çocuğun T.C. kimlik numarası ve ekrandaki güvenlik kodunun girilmesi ile sorgulama işlemi hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Süt Kuzusu Takip ve Süt Kuzusu Dağıtım Günleri için linke tıklayınız. https://www.sutkuzusu.com.tr/tr/sutum-nerede

İzmir Süt Kuzusu Adres Değişikliği

Süt Kuzusu Yardımı adres değişikliği işlemlerini Nüfus Müdürlüğü üzerinden adres güncelleme işleminin tamamlanmasının ardından Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğünü bizzat ziyaret ederek ya da arayarak gerçekleştirmek mümkündür. Adres değişikliği yapıldığını belirtmek ve sütlerin güncel adrese gelmesini talep etmek yeterlidir.

Nüfus müdürlüğünde kayıtlı adres dışında ikamet ediliyor ya da sütlerin farklı bir adrese gelmesi isteniyor ise, “Diğer Adres Dilekçesi” ile müdürlüğe ya da Milli Kütüphane Cad. No:41/A Z47 Katlı Otopark Altı / Konak adresindeki Süt Kuzusu Danışma Birimi’ne başvuru yapılması gerekmektedir.

Süt Kuzusu Neden Gelmiyor 2022?

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? basamaklarını takip ederek Süt Kuzusu almaya hak kazanan ancak sütü gelmeyen ihtiyaç sahibi ailelerin süt alma hakkı olan çocuğunun yaşını doldurması halinde süt alma hakkı sonlanmaktadır. Ayrıca ikamet değişikliği durumunda da sütler gelmemektedir. Bu nedenle adres değişikliği yapılması gerekmektedir.

Süt Kuzusu Adres Değişikliği işlemleri için müdürlüğü arayarak bilgi verilmesi ve sütlerin yeni adrese teslim edilmesi gerektiği söylenmelidir.

İzmir Süt Kuzusu Dağıtım Günleri 2022

İzmir’de 96 merkez mahallesinde dağıtımı yapılan Süt Kuzusu Projesi kapsamında dağıtım günleri ekiplerin çalışma prensibine göre değişiklik göstermektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Sütüm Nerede sorgulama sayfası kullanılarak Dağıtım Günleri ve son 3 dağıtım dönemine ilişkin sonuçları görüntülemek mümkündür. Ayrıca 444 40 35 Süt Kuzusu Birimi üzerinden adres bilgisine göre dağıtım günlerini öğrenmek mümkündür.

Sütüm Nerede Sorgulama ekranı için linke tıklayınız. https://www.sutkuzusu.com.tr/tr/sutum-nerede

Süt Kuzusu Dağıtımı Durduruldu

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? konu başlığında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta dağıtımın durdurulmasıdır. Süt Kuzusu Projesinden ihtiyaç sahibi ailelerin 1 – 5 yaş aralığındaki çocuklar faydalandığı için söz konusu çocuğun ya da çocukların yaşını doldurmuş olması, yapılan sosyal incelemelerde ailenin ihtiyaçlığın ortadan kalkması ve ikametin değiştirilmesi gibi nedenler ile Süt Kuzusu dağıtımı durdurulmaktadır.

Süt kuzusu alan hak sahibi çocuğun yaşını doldurması nedeni ile süt alma hakkı sona eren çocukların kardeşleri var ise yeniden başvuru yapılmasına gerek yoktur. Müdürlük ile iletişime geçilerek kayıt bilgilerinin yenilenmesi yeterlidir.

Süt Kuzusu Erzak Gıda Yardımı

İzmir sınırları içerisinde ikamet etmekte olan sosyal ve ekonomik yetersizlikteki ailelerin çocukları süt kuzusu projesinden yararlanırken ihtiyaçlığı tespit edilen ailelere yardım komisyonu aracılığı ile çeşitli destekler verilmektedir. Erzak Yardımı, Gıda Paketi Yardımı, Nakdi Bayram Yardımı, Giysi Yardımı, Eşya Yardımı, Yakacak Yardımı ve Kırtasiye Yardımı şeklinde sunulan bu destekler sosyal incelemeleri tamamlanmış ailelere verilmektedir.

Bu sosyal yardım programlarında yararlanmak için kimlik fotokopisi ve başvuru dilekçesi ile Bizİzmir Dayanışma Noktaları başvuru adreslerine ya da Yardım Büroları’na müracaat edilmesi yeterlidir.

Bizİzmir Dayanışma Noktaları Başvuru Adresleri:

Göksu  Mahallesi 684/11 Sokak No:38 / A   Buca/İZMİR

Mehmet Akif Mahallesi 2739 Sokak No:36 / A Zemin Kat Konak/İZMİR

Süvari Mahallesi  803 Sokak No:87 Zemin Kat Konak/İZMİR

Güney Mahallesi 1150 Sokak No:35 Konak/İZMİR

1.Kadriye Mahallesi  628 Sokak No:27 Konak / İZMİR

Gültepe Kültür MerkeziMillet Mahallesi 2572 Sokak No: 42 Konak / İZMİR

Org. Nafiz Gürman Mahallesi Kubilay Caddesi No: 61 Bayraklı / İZMİR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Büroları:

Laleli Mah. Menderes Cad. No:420 (Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi) Buca/İZMİR

Milli Kütüphane Caddesi No:41/A Konak/İZMİR (YKM arkasında bulunan katlı otopark altı)

Mimar Sinan Mahallesi Şair Eşref Bulvarı No:50 Konak/İZMİR (Lozan Kapısı Girişi)

Belediyeden Süt Nasıl Alınır?

İl ve ilçe belediyelerinin ekonomik ve sosyal yardım hizmetlerinden yararlanabilmek Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? sorusuna yanıt alabilmek için için ilgili belediyenin çağrı merkezi, online yardım başvurusu ekranı, Sosyal Hizmetler Bölge Müdürlüğü ya da sosyal yardım başvuru merkezleri aracılığı ile başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru işlemleri esnasında aile beyanı, hane içerisinde yaşayan çocukların kimlik fotokopileri, ikametgah belgesi ve başvuru formu istenmektedir.

İkamet edilen il ve ilçedeki belediyenin faaliyetleri çerçevesinde yapılmış olan başvurular sonrasında sosyal inceleme yapılarak ailenin ve hani içerisindeki çocukların yaşları değerlendirilerek süt desteği sağlanmakta ve ihtiyaçlık durumuna göre ek sosyal yardım ve destekler de sağlanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.