Aile Destek Paketi Nedir? Kimlere Verilecek? Başvuru Şartları

Aile Destek Paketi Nedir? Kimlere Verilecek? Başvuru Şartları
13.03.2024 03:41 | Son Güncellenme: 13.03.2024 18:50

Aile Destek Paketi Nedir? Kimlere Verilecek? Başvuru Şartları 2024; Aile destek paketi, ihtiyaç sahibi olan aynı hane içerisinde yaşayan ailelere yönelik yapılan 1 yıl süreyle, hane içinde yaşayanların kişi başına düşen gelir miktarına göre 4 farklı gelir aralığı hesaplanarak yapılan yardıma denir.

Aile destek paketi yardımı maddi zorluk içerisind eolan geçikmekte zorlanan aileleri desteklemek için verilmketedir. Aile destek yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yada kimlik ile Sosyal Yarımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yapılmaktadır.

Aile Destek Paketi Kimler Alabilir?

Aile destek paketi kimler alabilir konusu biraz teferruatlı ve detaylı bir konudur. Program kapsamında bulunulan başvuruların hepsi, hane içerisinde ikamet eden kişilerin sosyoekonomik durumu ve gelirlerinin seviyesinin belirlenmesi amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iletilmesi gerekiyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na iletilen başvurular 3294 sayılı Kanun çerçevesinde bulunduğu tespit edilenler, Aile Destek Paketi Programı’ndan yararlanacaktır.

Aile Destek Paketi Şartları Nelerdir?

Aile Destek Paketi başvurusu yapmadan önce mutlaka başvuru için gerekli şartlara uygun olduğunuzdan emin olun. Başvuru yapacakların bazı durumları kapsaması gerekiyor. Başvuruyu yapan kişi;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • Mavi kart sahibi olmaması
 • Türkiye sınırları içinde ikamet etmesi
 • 18 yaşını doldurmuş olmalı
 • Hane içinde memur, kamu personeli, noter veya muhtar çalışmıyor olmaması
 • Yurtdışında çalışmıyor olması
 • Yurtdışında borcu bulunmaması ya da özel sandık kapsamında olmaması
 • Cezaevinde olmaması
 • Öğrenci yurdunda konaklayan öğrenci olmaması
 • Yetiştirme yurdunda ya da bakım kurumunda olmaması
 • Asker er/erbaş olmaması

Yukarıda bulunan maddelerden herhangi bir tanesinin bulunması durumunda başvurular değerlendirilmeyecektir.

Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile destek paketi başvurusu yapacak olan ihtiyaç sahibi ailelerin öncelikle ihtiyaç sahibi olduğu kanıtlanmalıdır. İhtiyaç sahibi aileler başvurularını yapacakları 2 farklı yöntem buluyor. İlk olarak E-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu adresinden gerçekleştirebilirler.

İkinci başvuru yöntemi de; ikamet edilen adrese bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapabileceklerdir. Başvurular sadece bu iki kanaldan yapılmaktadır. Başka başvuru yöntemi bulunmamaktadır. Başvuru yapmadan önce mutlaka Aile Destek Paketi başvuru şartlarına iyi göz atın.

Hemen aile destek paketi e-devlet başvurusu için https://turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Aile Destek Paketi Başvurusu

Aile Destek Paketi başvurusu 2 farklı yöntem ile yapılmaktadır. Kimliğiniz ile beraber Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvurabileceğiniz gibi internetten online olarak Aile Destep Paketi başvurusu e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

E-Devlet aile destek paketi başvurusu için linke https://turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

T.C. Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra YENİ BAŞVURU yazısına tıklayınız. Açılan sayfadaki sözleşmeyi okuyup başvuru yazısına tıklayınız. Yeni açılan sayfada aile destek paketi başvuru formu karşınıza çıkacaktır. Başvuru formunu eksiksiz olarak istenen tüm bilgileri ekleyerek doldurunuz. Son olarak açıklama kısmına maddi zorluk içerisinde olduğunuzu belirtebilirsiniz.

Aile Destek Paketi Sorgulama

Aile Destek Paketi başvurusu yapıldıktan sonra sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak sorgulama işleminizi başvuru yapıldıktan 1 hafta sonrasında yaparsanız sonucunu görebilirsiniz. Aile Destek Paketi sorgulama işleminizi E-Devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama adresinden gerçekleştirebilirsiniz.

Aile destek paketi başvuru sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu linke tıklayarak aile destek paketi e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Aile Destek Paketi Ne Kadar?

Aile Destek Paketi başvurusu yapan ve kabul edilen aileler en son olarak 900 – 1200 TL arasında ödeme almaktaydı. En son olarak yapılan açıklamayla bu miktar 1.500 – 2.500 TL arasına yükseltilmiştir. 12 ay boyunca aylık düzenli olarak ödemeler alınacaktır.

Başvuru yapan hane içerisindeki bireyin, başvuru sırasında vermiş olduğu banka bilgileri ya da PTT’ye adına bu miktar yatacaktır. Hesap bilgilerini tanımlamayan kişiler, E-Devlet üzerinden banka hesap bilgilerini düzenleyip, ödeme almak istedikleri hesaplarını tanımlayabilirler.

Aile Destek Paketi Başvuru Formu

Aile Destek Paketi Programı hane içerisinde bulunan bireylere yönelik yapılan yardım türüdür ve aylık olarak düzenli bir şekilde 12 ay boyunca yapılmaktadır. Ancak hane içerisinde sadece bir kişinin başvuru yapması ve şartlara uygun olması gerekiyor.

Başvuru yapabileceğiniz 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Öncelikle başvuru formu ile E-Devlet üzerinden bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız halinde başvuru sürecinde olacaksınız.

Diğer yöntem de, ikamet ettiğiniz adresinize bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sırasında sizden bazı evraklar istenecektir. Bu evrakları tamamlayıp başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.

Aile Destek Paketi Ne Kadar Yatacak?

Aile Destek Paketi Programı kapsamında yapılan ödemeler 1.500 ile 2.500 TL arasında değişmekteydi. Yeni yapılan açıklamayla birlikte zamlı olarak ödemeler yapılacaktır. Hane içerisindeki gelir miktarına göre ödenecek miktar değişmektedir. Bu miktar 1.500 ile 2500 TL arasında değişmektedir. Bu miktar hane içerisindeki gelire göre değişmektedir.

Aile Destek Paketi Ne Zaman Yatar?

Aile Destek Paketi başvurusu onaylanan ihtiyaç sahibi ailelerin en çok merakla beklediği konu, ödemelerin ne zaman yapılacağı konusu olmaktadır. Net olarak ayın kaçında yatacağı belli değildir. Ancak Haziran 2024 tarihine kadar bu ödeme aylık olarak devam edecektir.

Aile Destek Paketi Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Aile Destek Paketi başvuru tarihi olarak herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Başvurularınızı E-Devlet üzerinden ya da ikamet ettiğiniz adresinize bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru yapmadan önce şartları karşıladığınızdan emin olun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.