Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu
13.05.2024 01:21 | Son Güncellenme: 13.05.2024 13:37

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu 2024; Ramazan ayı bolluk ve bereket ayıdır. Ramazan ayında birçok insanın merak ettiği konulardan birisi de ramazan kolisi başvurusunun nasıl yapıldığıdır. Ramazan ayına girilmesi ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi dağıtmaya başlamıştır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ramazan ayında sofraların bereketli olması için maddi durumu kötü olan ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarına gıda yardımı yapmaktadır. Gıda yardımının yanında Başkent kart hesaplarına ramazan ayı için para yüklemesi yaparak gıda alışverişlerinde harcama yapmalarına katkı sağlamaktadır.

Her hangi bir geliri olmayan dar gelirli muhtaç aileler Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu nasıl yapacakları hakkında tüm detaylar yazımzıda.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Kimlere Verilir

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl ramazan ayında dağıttığı ramazan kolisinden herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir geliri olmayan vatandaşlar, engelli olan bireyler ve yaşlı kişiler gibi özel durumu olan vatandaşlar faydalanabilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi İçindekiler

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı yardım paketi içerisinde vatandaşların tüketmesi için temel gıda ürünleri bulunmaktadır.  Yardım kolisinde ihtiyaç duyan aile bireylerinin bir aylık erzak giderine yardımcı olmak amaçlanmıştır. Ramazan kolisi içinde bulunan ürünler aşağıdaki gibidir.

 • Domates Salçası
 • Makarna
 • Ayçiçek Yağı
 • Buğday Unu
 • Toz Şeker
 • Pirinç
 • Kuru Fasulye
 • Bulgur
 • Yeşil Mercimek
 • Kırmızı Mercimek
 • Konserve Bezelye
 • Çay
 • Peynir
 • Zeytin

Ankara Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan yardım kolisinden faydalanabilmek için ilk olarak bulunduğu mahallenin muhtarlığına başvuru yapılması gerekmektedir. Muhtar ramazan kolisinden faydalanmak isteyen vatandaşları yönlendirecektir.

E-Devlet üzerinden ramazan kolisi başvurusu yapılabilmektedir.  E-Devlet kullanarak başvuru yapmak isteseniz https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671  linkine tıklamanız gerekmektedir. E-devlet üzerinden başvuru yaparken vatandaş kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır. Sisteme giriş yaptıktan sonra sosyal yardım türlerinden faydalanmak istediğiniz yardımı seçmeniz gerekmektedir.

Vatandaşlar Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlaşma Merkezleri ile iletişime geçerek Ramazan kolisi yardımı ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmektedir.

Ankara Ramazan kolisi yardımı için ayrıca https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/1 bu link üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

“Başkent Alo 153” numarasını arayarak talep ve görüş bildirimi yapabilmektedirler. Ramazan gıda kolisi başvuru yapmak istediğiniz belirtirseniz uygunluğu incelendikten sonra tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

Son olarak, Ankara Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisinden faydalanabilmenizin diğer yolu ise, hizmet binasına bizzat giderek başvuru yapmaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Başvuru Formu

Ankara Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisinden faydalanabilmeniz için doldurulan formdur. Başvuru formunda bir takım sorulara cevap verilmesi gerekmektedir. Başvuru formunda doldurulması gereken bilgilerin doğru ve güncel olması gerekmektedir.

Başvuru formunun yanında muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesinin de verilmesi gerekmektedir.

Eğer ramazan kolisi çıkarsa başvuru formundaki kişisel bilgilerin, aylık gelir durumunun, iletişim bilgilerinin, aylık gider durumun gibi bilgilerin eksiksiz ve doğru olması gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardım başvuru formunda verilen bilgilerin doğruluğu belediye ekipleri tarafından tespit edilmektedir. Değerlendirme ekibi başvuru yapan kullanıcının evine giderek durum tespiti yapmaktadır.

Verilen bilgilerin doğruluğu değerlendirme ekipleri tarafından incelenir. Eğer ihtiyaç olduğu düşünülürse başvuru onaylanır. İhtiyaç durumunun olmadığı düşünülürse başvuru reddedilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımlara ve başvuru formuna erişebilmeniz için https://www.ankara.bel.tr/eankara-uygulamalari linkine tıklamanız gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği yardım kolisinden faydalanabilmeniz için aşağıdaki şartları taşımanız gerekmektedir.

 • Maddi açıda zor durumda olmak gerekmektedir.
 • Aile bireylerinin gelirinin asgari ücretten düşük olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin kirada yaşaması gerekmektedir.
 • Hasta, engelli ve yaşlı kişiler gibi özel durumunun bulunması gerekmektedir.
 • Sosyal yardım alması gerekmektedir.

Ankara Ramazan Gıda Kolisi Başvuru İçin Gerekli Evraklar

 • Muhtarlıktan alınması gereken ihtiyaç sahibi olduğunuza dair belge
 • İkametgah belgesi
 • Aile içerisinde yaşayan bireylerden 18 yaşını doldurmuş olanların nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru formu

Ankara Ramazan Kolisi Yardımı Başvuru Sorgulama

Başvuru sonucunuzu e-devletten öğrenmeniz mümkündür. https://www.turkiye.gov.tr/ankara-bb-talep-oneri-basvuru linkine tıklayarak başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Başvuru sonucunuzu öğrenebilmeniz için bir diğer yöntem ise,  ALO 153 hattını arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Başvuru sonucunuz olumlu ya da olumsuz olduğunda başvuru yapılan numaraya SMS ile en geç 2 hafta içerisinde bildirilmektedir.

Anakara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan tüm yardımlara başvuruda bulunmak için Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Paketi 2024

Başvurunuzun geçerli olması için gerekli belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir. Başvuru yapan kişilerin bilgilerinin doğruluğu büyük bir titizlikle incelenmektedir. Belgeler inceledikten sonra belediye görevlileri gerek gördüğü kişilerin evine ekip göndermektedir.

Gönderilen ekip başvuru yapan kişinin ihtiyaç durumunu tespit eder ve belgelerdeki bilgilerin doğruluğu ve kişinin içinde bulunduğu durumu anlatan değerlendirme raporunu komisyona sunar. Komisyon tarafından onaylanırsa yardım ramazan kolileri vatandaşlara en kısa sürede teslim edilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Ne Zaman Yatacak

Her sene Ramazan ayına girmeden önce ihtiyaç sahibi ailelere Ramazan kolisi ve yardım kolisi veren Ankara Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı ramazan ayına girmeden 1 hafta önce ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine teslim edilmekte yada Ankara Başkent karta bakiye olarak yüklenmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ramazan erzak yardımı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ramazan gıda kolisi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı kolisi hakkında size bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.