DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Bakiye Sorgulama

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Bakiye Sorgulama
13.10.2023 21:17 | Son Güncellenme: 14.10.2023 00:30

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Bakiye Sorgulama; Ekonomik olarak bir çok kişinin işinin kaybetmesi geçinmekte zorlanmasından dolayı bir çok Belediye gibi Ankara Büyükşehir Belediyesi’de dar gelirli muhtaç ailelere bir çok sosyal yardımda bulunmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi dar gelirli muhtaç ailelere verdiği sosyal yardım kartı aracılığı ile her ay düzenli olarak para yardımı yapmaktadır. Para yardımın yanaında erzak, gıda, et yardımı ve kırtasiye yardımı dahil bir çok alanda destek de bulunmaktadır. Özellikle kış ayının gelmesi ile beraber dar gelirli ailelre kömür ve doğaalgaz yardımı sosyal yardım kartı aracılığı ile verilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, belediye sınırları içerisinde ikamet etmekte olan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik çeşitli destek paketleri vermektedir. Doğalgaz Yardımı, Yakacak Yardımı, Et Yardımı, Eşya Yardımı, Erzak Yardımı ve daha çok çeşitli sosyal destek sunan Ankara Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardım kartı ile de sosyal yardımlarını ailelere ulaştırmaktadır.

Ankara il sınırları içerisinde yaşayan ve ekonomik sıkıntı içerisinde olan vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik verilen sosyal yardımlar Ankara Büyükşehir Belediyesi hizmetlerinden olan Başkent Kart sosyal yardım kartı ile verilmektedir. En gelişmiş şehir kartı olarak adlandırılan bu sosyal yardım kartı ailelerin ya da kişilerin ihtiyaçlıklarına göre belirlenen limitlerde kullanılmaktadır.

Ön ödemeli şehir kartı olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı anlaşmalı kurumlardan gıda, kişisel bakım, temizlik ve daha pek çok ürün ve hizmetin alınmasını sağlarken ABB yardımları ve destek programları içerisinde olan Et Yardımı ve Doğalgaz Yardımı gibi desteklerin de hesaba aktarılmasını sağlamaktadır.

Gıda kolisi yardımı ve erzak yardımı gibi sosyal yardım faaliyetlerini sonlandıran Başkent Kart, nitelikli yardım yapılmasını sağlayan ön ödemeli para kartı olarak tanımlanmaktadır. Para çekme, para yatırma, alışveriş yapma ve fatura ödeme gibi işlemlerin yapıldığı Başkent Kart Sosyal Yardım Kartı ile büyükşehir belediyesinin sunmuş olduğu kamu hizmetlerinden güvenilir ve kolay bir şekilde yararlanılabilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nereden Alınır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı başvurusu onaylanan kişilere sosyal yardım ödemeleri yapılmak için teslim edilir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı, ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen bir yardım kartıdır. Bu kart ile, anlaşmalı marketlerden gıda, temizlik ve hijyen ürünleri satın alınabilir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı, başvurusu onaylanan vatandaşlara, başvuru sırasında belirtilen adrese teslim edilir. Kartı teslim almak için, başvuru sahibinin veya vekalet verdiği kişinin kimliği ile birlikte, kartın teslim edileceği adreste hazır bulunması gerekir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı başvuru sonuçları, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en geç 15 gün içinde açıklanır. Başvuru sonuçları, başvuru sahibinin cep telefonuna SMS ile gönderilir. Ayrıca, Ankara Büyükşehir Belediyesi web sitesi üzerinden veya ALO 153 çağrı merkezini arayarak başvuru sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için ihtiyaç sahibi aile, kişi ve gruplar Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na başvuru oluşturmaları gerekmektedir. Online Sosyal Yardım Kartı Ön Başvuru ekranında yer alan kimlik ve kişisel bilgilerin girilmesinin ardından başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

ABB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu yapmak için https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ linke tılayarak hemen online olarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bizzat müracaat ederek Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu yapmak için ilgili müdürlüğe ya da Sosyal Yardım Başvuru Merkezi’ne istenen bilgi ve belgeler ile gidilmesi gerekmektedir. Ankara il sınırlarında yaşayan ihtiyaç sahibi aileler ya da kişiler aile beyanı, nüfus cüzdanı fotokopileri ve yoksulluk belgesi ile müracaat ettiklerinde kurum yetkilileri tarafından doldurulan Sosyal Yardım Kartı Başvuru Dilekçesi ve formu ile işlemlerini tamamlamış olmaktadırlar.

Online Yardım Başvurusu taleplerini almaya başlayan ve elektronik form toplama yöntemi ile ihtiyaç sahibi ailelere ulaşan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Sosyal Yardım Kartı Başvuru işlemleri için Başkent 153 Mavi Masa ve e-devlet kapısını kullanmak mümkündür.

Başkent 153 Mavi Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu yapmak için sizlere verdiğim bu  https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/BasvuruYap linke tıklaayrak hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

E-Devlet Anakara Sossyal Yardım Kartı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu e-devlet üzerinden yapmanız mümkün. E-Devlet Ankara Sosyal Yardım Başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/ankara-bb-talep-oneri-basvuru linke tıklayarak başvuru talebi oluşturabilirsiniz.

Ayrıca T.C. İçişleri Bakanlığı E-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama ekranı üzerinden de Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım ve destek programlarına başvurulmaktadır. Elektronik ortamda yapılan tüm başvurular Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı havuzuna düşerek ön başvuru talebi olarak değerlendirilmektedir.

Ayrıca e-devlet üzerinden e-belediye sistemi üzerinden hemen online olarak başvuruda bulunmak isteyen kişiler bu https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayarak başvuru yapabilirler.

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı olan Başkent akrt almak isteyen dar gelirli vatandaşların mutlaka Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu doldurmaları gereklidir. Ankara il sınrıları içerisinde yaşayan dar gelirli ailelere başvur formunuda gelirli bilgisi, hanede yaşayan kişi sayısı, enge durumu ve bir çok kişisel bilgiyi doldurmalıdırlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Formu bilgileri incelenerek başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır.

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu online olarak doldurmak isten kişiler internetten bu https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ linke tıklayarak hemen başvuru işlemini tamamlayabilirler.

ABB Sosyal Yardım Kartı için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu esnasında sosyal yardım almak isteyen muhtaç ve dar gelirli kişi ve ailelerden Sosyal Yardım Başvuru Formu içerisinde belirtilen bilgilere ek olarak birtakım belgeler istenmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 • Başvuru Dilekçesi
 • SGK’dan alınmış Sağlık Provizyon Aktivasyon Belgesi (18 yaş üzeri aile bireyleri için)
 • Trafik Şube Müdürlüğünden alınacak  başvuru sahibi ve eşi adına araç kayıt belgesi
 • Kira kontratı fotokopisi
 • Ailede okuyan öğrenciler için Öğrenim Belgesi
 • Aile içerisinde engelli ya da kronik sağlık sorunu olanlar var ise %40 ve üzeri Engelli Sağlık Kurulu Raporu
 • Şehit yakını ya da gazi olduğuna dair belge
 • Öğrencilere yapılacak yardımlar için Sosyal Yardım Değerlendirme Kurulu tarafınca gerekli görülmesi durumunda anne, baba ve öğrencinin kimlik numaralarını gösteren T.C. kimlik kartı
 • Sosyal Yardım Başvuru Formu

Yukarıda istenen bu bilgi ve belgelerin ailenin durumuna ve ihtiyaçlık nedenlerine göre değişebilmektedir.

Ankara Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başkent Kart almak isteyen Ankaralı vatandaşlar Ankara Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası A-Blok içerisinde yer alan Başkent Kart bankosu üzerinden kart ücretini ödeyerek kartlarını teslim alabilmektedirler. Ancak Sosyal Yardım Başkent Kart almak için Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Alo 153 Mavi Masa, online başvuru ve e-devlet kapısı üzerinden Sosyal Yardım taleplerinin iletilmesi gerekmektedir.

Online başvuru hizmeti için ABB Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Ön Başvuru Ekranı’nın kullanılması ve burada talep edilen bilgilerin doğru ve eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir.

Online İnternetten Ankara Sosyal Yardım Kartı başvurusu yapmak isteyen kişiler için kullanması gereken https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ link budur. Linke tıklayarak hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ankara Başkent Kart Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu yapan kişiler sosyal yardım inceleme görevlilerince yerinde ya da beyan edilen belgeler doğrultusunda incelenmektedir. Bu incelemelerde Sosyal Yardım Değerlendirme Kurulu tarafından ihtiyaçlığı tespit edilen kişiler şunlardır:

 • Ankara il sınırları içerisinde ikamet eden muhtaç kişi ve dar gelirli aileler
 • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve/veya sosyal güvencesi olup ancak asgari düzeyde yaşamını sürdürmekte güçlük çeken aile ve kişiler
 • Muhtaç, dar gelirli aile, çocuk, yaşlı, genç ve engelliler
 • Hastalık ya da kaza nedeni ile belirli bir süre kendisini ve geçindirmekle yükümlü olduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak olan kişiler ile birlikte ekonomik nedenlerden dolayı kendisini geçindiremeyecek durumda olan kişiler
 • Salgın, afet gibi nedenlerden dolayı yoksun kalan veya muhtaç duruma düşen aileler ile yakınlarını kaybederek kimsesiz kalan kişiler

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıalan tüm yardımları incelemek için Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 yazısını inceleyebilirsiniz.

Başkent Kart Nasıl Kullanılır?

Ankaralı vatandaşların ulaşım, alışveriş, fatura ödeme ve sağlık harcamalarını kolaylıkla yapabilmesini sağlayan Başkent kart ile tüm anlaşmalı üye iş yerlerinden online olarak alışveriş yapılabilmektedir. Ayrıca ne kadar yükleme yapılırsa o kadar harcama yapılmasına olanak sunun Başkent Kart ile temassız ve aidatsız olarak pos cihazı bulunan tüm her yerde kullanılabilmektedir.

Başkent Kart mobil uygulamasını indirerek dijital cüzdan özelliğini kullanarak ön ödemeli kart oluşturulabilmektedir. Ayrıca Başkent Kart kullanımı sırasında yapılan alışverişlerden özel indirim ayrıcalığı da elde edilmektedir.

Sosyal Yardım Kartı olarak kullanılan Başkent kart ise diğer vatandaşlar ile aynı tasarıma sahiptir. Sosyal Yardım Değerlendirme Kurulu tarafından belirlenen limitler dahilinde her ay yüklenen bakiyeler ile fatura ödemesi, gıda ve kırtasiye harcamasına kadar pek çok alışveriş yapılabilmektedir.

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu sonrasında sosyal yardım inceleme görevlileri tarafından başvuru sahiplerinin ikamet ettikleri evlerine gidilerek sosyal inceleme yapılmaktadır. Bu sosyal inceleme sonrasında da başvuru süreci tamamlanmış olmaktadır.

Başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından Sosyal Yardım Kartı Başvuru sonucu öğrenme işlemleri ile sosyal yardım almaya hak kazanılıp kazanılmadığı öğrenilebilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu sorgulama işlemi için 153 Mavi Masa çağrı merkezi üzerinden detaylı bilgi almak mümkündür. Ayrıca Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı 0312 322 11 33 numaralı Çağrı Merkezi üzerinden de başvuru durumu ve sonucunu detaylı olarak öğrenmek mümkündür.

Başkent 153 Mavi Masa Sorgulama ekranı üzerinden başvuru sürecini takip edilebilmektedir. T.C. kimlik numarası ve telefon numarası ile yapılan sorgulama ekranında doğrulama işleminin yapılabilmesi için başvuru talebi sırasında girilen güncel telefon numarasının olması gerekmektedir.

Ankara Mavi Masa Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sonucu Sorgulama işlemini internetten online olarak yapmak için https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/BasvuruTakip linke tıklayabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru sonucunu öğrenmek için Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Sornucu Sorgulama 2024 yazısını inceleyebilirsiniz.

Başkent Kart Limiti Ne Kadar 2024?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Nakdi Yardım programı içerisinde bulunan Sosyal Yardım Kartı limitleri belediyenin bütçesi çerçevesinde ihtiyaç sahibi kişi ve ailenin durumuna göre belirlenmektedir. Hane içerisindeki kişi sayısına göre artan bu bakiye genellikle 700 TL – 2000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca her ay 1 kilo et karşılığı olan 250 TL’lik bakiye de kartlara tanımlanmaktadır. Kış aylarında ise sosyal yardım kartı olan ailelerin hesaplarına 500 TL daha doğalgaz yakacak desteği de eklenmektedir.

Başkent Kart Her Ay Mı Yatacak?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Sosyal Yardım Kartı bakiyeleri her ay düzenli olarak yüklenmektedir. Her ay başında hane ve kişi için belirlenen tutardaki bakiyenin karta yüklenip yüklenmediğini ise anlaşmalı marketlerin pos cihazından kasa görevlisi yardımı ile sorgulayarak görüntülemek mümkündür.

başkent kart başvurusu nasıl yapılır

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Bakiye Sorgulama

Ankara Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek 2024?

Ankara Sosyal Yardım Kartı bakiye yükleme tarihleri 2024 yılında da her ayın 1’i itibari ile gerçekleşmektedir. Ancak ihtiyaç sahibi hanelere ve vatandaşlara tanımlanan sosyal yardım kartlarının bazılarına yılda 2 kez ya da 3 ayda bir olacak şekilde yükleme yapılmaktadır. Bu nedenle başvuru yapan Sosyal Yardım Kartı sahibinin 153 Mavi Masa ya da Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı 0312 322 11 33 Çağrı Merkezi’ni arayarak detaylı bilgi alması önerilmektedir.

Başkent Kart Başvurusu Telefon Numarası

Başkent Kart Başvurusu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu yapmak isteyen Ankaralı vatandaşlar Alo 153 Mavi Masa çağrı merkezi üzerinden işlem yapabilirler. Ayrıca sosyal yardım Başkent Kart sahibi olmak için de Başkent 153 Mavi Masa çağrı merkezini kullanarak ön başvuru talebi oluşturulabilmektedir.

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı aracılığı ile sosyal yardım kartı başvurusu yapabilmek için 0312 322 11 33 numaralı çağrı merkezi yetkilisine bağlanarak başvurunun tamamlanması yeterlidir.

Başkent Kart Para Çekme

Başkent Kart kullanılarak tüm para çekme, para gönderme ve para yatırma işlemleri yapılabilmektedir. Ancak para yatırılıp çekilebilmesi için Başkent Mobil uygulamasının indirilerek kartın kişiselleştirilmesi gerekmektedir. Sosyal yardım kartı bakiyeleri ise yalnızca anlaşmalı marketlerde ve üye işyerlerinde kullanılmaktadır. Karttan para çekebilmek için kişiselleştirilmiş karta yükleme yapılması gerekmektedir.

Başkent Kart Hangi ATM’lerde Geçerli?

Başkent Kart “6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun” çerçevesinde Merkez Bankası tarafından faaliyet izni verilmiş “Birleşik Ödeme Hizmetleri A.Ş.”nin alt yapısında kurulmuş bir kamu hizmeti olmakla birlikte; MasterCard alt yapısı ile tüm bankaların ATM’lerinde kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Başkent Kart Para Limit Sorgulama

Başkent Kart para sorgulama işlemlerini yine bankaların ATM’lerini kullanarak gerçekleştirmek mümkündür. Ayrıca Başkent Mobil uygulamasını akıllı telefon ya da tabletlere indirerek Başkent Cüzdan menüsü içerisinden kartın tanımlanmasının ardından bakiye sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Alo 153 Mavi Masa çağrı merkezini arayarak bakiye sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Çağrı merkezi üzerinden Başkent Kart işlemlerinin yapılabilmesi için sisteme kayıtlı telefon üzerinden arama yapılması gerekmektedir.

Sosyal Yardım Kartı Başkent Kart bakiye para sorgulama işlemleri için ise anlaşmalı üye işyerlerinde kasa görevlisi yardımı ile pos cihazları kullanılarak limitlerin yüklenip yüklenmediği kontrol edilebilmektedir.

BAKINIZ >>> Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu ve Başvuru Formu 2024

Ankara Yardım Kartı Kaç TL?

Başkent Kart almak isteyen kişiler Ankara Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası içerisindeki Başkent Kart bankosunda 10₺ ödeme yaparak kartlarını alabilmektedirler. Sosyal Yardım Kartı başvuruları sonrasında sosyal yardım kartı almaya hak kazanan ihtiyaç sahibi vatandaşlardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Tüm bunların yanı sıra herhangi bir kart aidatı bulunmamaktadır.

Başkent Kart Üye İşyeri Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başkent Kart Üye İşyeri Başvurusu online olarak yapılmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin web sayfası içerisindeki üye işyeri ön başvuru formunun doldurularak tamamlanmasının ardından belediye çalışanları tarafından geri dönüş yapılmaktadır.

Üye işyeri olunması halinde ise pek çok çeşitli ayrıcalıklardan yararlanılmakta ve üye işyerlerine ek gelir elde etme olanağı tanınmaktadır.

Başkent Kart Online Üye İşyeri Başvurusu için linke tıklayınız. https://uyeisyeri.ankara.bel.tr/sss

Başkent Kart Nerelerde Kullanılıyor?

Tüm üye iş yerlerinde ve online alışverişlerde kullanıma uygun geliştirilen Başkent Kart ulaşım, sağlık, alışveriş ve fatura ödemesi yapma gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Pos cihazının bulunduğu her yerde geçerli olan Başkent Kart ile özel indirimlerden ve ayrıcalıklardan yararlanmak için anlaşmalı üye marketlerden alışveriş yapılabilmektedir.

Başkent Kart Geçen Yerler:

 • Mega Market
 • Şenkaya Gross
 • Köyüm
 • Köşem Market
 • Topgül Gross
 • Şahin Gross
 • Şekerciler
 • RizeGross
 • Oyacak Halk Pazarı
 • Gökmar
 • Halıcıoğlu Market
 • Güreller Market
 • AnkaGross
 • Altunbilekler
 • EceGross
 • Gazi Gıda
 • Akın Gıda
 • Altın Kasap
 • Merkez Kasabı Pursaklar
 • Yunus Marketler Zinciri

Seyahat, eğitim, sağlık, yeme-içme, giyim ve akaryakıt gibi daha pek çok ulusal ve yerel işletme olan üye işyerlerinden avantajlı ve indirimli bir şekilde alışveriş yapmak mümkündür.

Güncel Başkent Kart ve Sosyal Yardım Kartı üye işyerleri ve Başkent Kart geçen yerler için linke tıklayınız. https://baskentkart.com.tr/uye-isyerleri/

Ankara Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Diğer Yardımlar Nelerdir?

Ankara il sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi kişi ve ailelere sosyal yardım programı adı altında pek çok hizmet vermektedir. Dar gelirli vatandaşların ve ailelerin yanında olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart, Ekmek Yardımı, Kömür ve Doğalgaz Yardımı gibi çeşitli ayni ve nakdi yardımlar yapmaktadır.

Kömürden ekmeğe kadar pek çok ihtiyacı karşılayan Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları ise genel olarak şunlardır:

 • Gıda Yardımı
 • Temizlik Malzemesi Yardımı
 • Kömür Yardımı
 • Doğalgaz Yardımı
 • Halk Ekmek Yardımı
 • Halk Süt Yardımı
 • Okul Çantası, Kırtasiye ve Kışlık Bot-Kaban Yardımı
 • Eşya Yardımı
 • Kıyafet Yardımı
 • İftar Çadırları
 • Ramazan Kolisi Yardımı
 • Eğitim Yardımı
 • Öğrenci Bursları
 • Yeni Doğan Bebek Paketleri
 • Bebek Bezi ve Mama Yardımı
 • Kira Yardımı

Ankara Sosyal Yardım Kartımı Kaybettim

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen sosyal yardım kartını kaybettiğinizde yapmanız gerekenler şunlardır:

Kartınızın iptal edilmesini sağlayın. Bunun için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 153 numaralı çağrı merkezini arayabilir veya herhangi bir Başkent Kart Başvuru Merkezi’ne gidebilirsiniz. Kartınızın iptal edilmesi için kimlik belgenizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Yeni bir kart için başvuruda bulunun. Kartınızın iptal edilmesinden sonra yeni bir kart için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzu 153 numaralı çağrı merkezini arayarak, herhangi bir Başkent Kart Başvuru Merkezi’ne giderek veya online olarak yapabilirsiniz.

Ankara Sosyal Yardım Kart Hangi Marketlerde Geçerli

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen sosyal yardım kartı, Ankara’da bulunan birçok markette geçerlidir. Geçerli marketler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Bim
 • A101
 • Şok
 • Migros
 • CarrefourSA
 • Tansaş
 • Kipa
 • Metro
 • Yeter Gross

Bu marketlerde, gıda, temizlik ürünleri, kişisel bakım ürünleri ve diğer temel ihtiyaç ürünlerini satın alabilirsiniz.

Başkent Kart’ın geçerli olduğu marketlerin listesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinde yer almaktadır.

Başkent Kart’ın geçerli olduğu marketlerde yapabileceğiniz alışverişler şunlardır:

 • Gıda: Et, tavuk, balık, bakliyat, sebze, meyve, süt ürünleri, unlu mamuller vb.
 • Temizlik ürünleri: Sabun, deterjan, çamaşır suyu, temizlik bezleri vb.
 • Kişisel bakım ürünleri: Şampuan, duş jeli, diş macunu, diş fırçası, deodorant vb.
 • Diğer temel ihtiyaç ürünleri: Kağıt ürünleri, deterjan, temizlik bezleri, yağ, şeker, tuz vb.

Başkent Kart’ın geçerli olmadığı marketler şunlardır:

 • Alışveriş merkezleri
 • Kozmetik mağazaları
 • Elektronik mağazaları
 • Giyim mağazaları
 • Diğer özel mağazalar

Başkent Kart’ı, Ankara’da bulunan birçok markette kullanabilirsiniz. Bu sayede, ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve ekonomik olarak rahatlayabilirsiniz.

Ankara Sosyal Yardım Kart Bakiye Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen sosyal yardım kartının bakiyesini sorgulamanın 3 yolu bulunmaktadır:

153 numaralı çağrı merkezini aramak: 153 numaralı çağrı merkezini arayarak, kartınızın numarasını ve şifresini tuşlayarak bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

Başkent Kart mobil uygulamasını kullanmak: Başkent Kart mobil uygulamasını kullanarak, kartınızın numarasını ve şifresini girerek bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

Başkent Kart web sitesini kullanmak: Başkent Kart web sitesini kullanarak, kartınızın numarasını ve şifresini girerek bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

153 numaralı çağrı merkezini arayarak bakiye sorgulama:

153 numaralı çağrı merkezini aramak için cep telefonunuzdan veya sabit hattınızdan 153’ü tuşlayınız. Açılan menüden 5’i tuşlayarak Başkent Kart bakiye sorgulama seçeneğini seçiniz. Kart numaranızı ve şifrenizi tuşlayarak bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

Başkent Kart mobil uygulamasını kullanarak bakiye sorgulama:

Başkent Kart mobil uygulamasını kullanmak için cep telefonunuza uygulamayı indiriniz. Uygulamayı açtıktan sonra, kart numaranızı ve şifrenizi girerek giriş yapınız. Ana sayfada bakiyenizi görebilirsiniz.

Başkent Kart web sitesini kullanarak bakiye sorgulama:

Başkent Kart web sitesini kullanmak için bilgisayarınızdan veya cep telefonunuzdan internet tarayıcınızı açınız. Başkent Kart web sitesini ziyaret ediniz. Ana sayfada yer alan “Bakiye Sorgulama” sekmesine tıklayınız. Kart numaranızı ve şifrenizi girerek giriş yapınız. Ana sayfada bakiyenizi görebilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Telefon Numarası Başvuru Merkezleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım yönetmeliğinde yapmış olduğu yenilikler sonrasında online başvuru dönemini başlatırken aynı anda pek çok sosyal yardım programına başvurulabilecek Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu işlemi için Sosyal Yardım Başvuru Merkezi sayısını da arttırmıştır. Ankara il sınırları içerisinde hizmet vermekte olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvuru Merkezleri şunlardır:

 • Etlik Osmanlı İş Merkezi Gıda Yardım Birimi (Keçiören)
 • Şentepe Kadınlar Lokali (Yenimahalle)
 • Polatlı Aile Yaşam Merkezi (Polatlı)
 • Gıda Yardım Birimi Sincan Şubesi (Sincan)
 • Akyurt Aile Yaşam Merkezi (Akyurt)
 • Gıda Yardım Birimi Altındağ Şubesi (Altındağ)
 • Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi (Keçiören)
 • Hasanoğlan Kadınlar Lokali (Elmadağ)
 • Ahmetler Çocuk Kulübü (Çankaya)
 • Batıkent Gençlik Merkezi (Yenimahalle)
 • Elvankent Aile Yaşam Merkezi (Etimesgut)
 • Aktepe Çocuk Kulübü (Keçiören)
 • Çubuk Kadınlar Lokali (Çubuk)
 • Dikmen Kadınlar Lokali (Dikmen)
 • Gölbaşı Kadınlar Lokali (Gölbaşı)
 • Şafaktepe Kadınlar Lokali (Mamak)
 • Sokakta Çalışanlar Merkezi (Sıhhiye)
 • Şereflikoçhisar AYKOME
 • Çamlıdere AYKOME
 • Nallıhan AYKOME
 • Yenimahalle Gençlik Merkezi (Yenimahalle)
 • Haymana (Fen İşleri)
 • Beypazarı (Fen İşleri)
 • Yahyalar Aile Yaşam Merkezi (Yenimahalle)
 • Araplar Aile Yaşam Merkezi (Mamak)
 • Mamak Gençlik Merkezi (Mamak)
 • Altındağ Gençlik Merkezi (Altındağ)
 • Ortapınar Yenikent Gençlik Merkezi (Yenikent)
 • Sincan Aile Yaşam Merkezi (Sincan)
 • Demetevler Kadın Lokali (Yenimahalle)
 • Ayaş Kadınlar Lokali (Ayaş)
 • Elmadağ Gençlik Merkezi (Elmadağ)
 • Kahramankazan Aile Yaşam Merkezi (Kahramankazan)
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi Çocuk Kulübü (Kızılcahamam)
 • Kalecik Aile Yaşam Merkezi (Kalecik)
 • Bala Gençlik Merkezi Çocuk Kulübü (Bala)

Sizlere bu yazımızda Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Formu yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.