Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama

Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama
28.10.2023 10:34 | Son Güncellenme: 28.10.2023 14:47

Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni doğum yapmış annelerin bebeklerinin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına verilen doğum yardımı parası, diğer adıyla çocuk parası; kendisi ya da eşi sigortalı bir işte çalışan annelere yönelik olarak yapılan para yardımına deniliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan çoğu yardımın aksine doğum parası; muhtaçlık sınırının altında yaşayan anneler için değil de kendisi veya eşinin sigortalı bir işi olan anneler için ödeniyor.

Tek seferli yapılan bir ödeme olan doğum parası; başvurusu onaylanan annelerin PTT hesabına yatırılıyor.

Bu yazımızda kısaca doğum yardımı parası nasıl alınır? Doğum parası başvuru ve sorgulama işlemi nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Doğum Yardımı Parası Nedir?

Halk arasında çocuk parası olarak da adlandırılan doğum parası; kendisi ya da eşi SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı sigorta kollarından birine mensup olarak çalışan, TC vatandaşı ya da mavi kart sahibi anneler için tek seferli olarak ödenen yardım parasına deniliyor.

Anneler; her bir bebekleri için doğum yardımı parasına başvurabiliyorlar. Yani ilk doğumlarının yanı sıra ikinci, üçüncü, dördüncü ve çok daha fazla sayıdaki doğumlarında da çocuk parası alabiliyorlar.

Doğum Yardımı Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum yardım parası başvurusu nereye yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse doğum sonrası yarıdm parası almak için başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılmaktadır. Doğum sonrası ayroca devletten düzenli olarka doğum parası yarıdmı için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılır.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum parası başvurularının bizzat yeni doğum yapan anneler tarafından yapılması gerekiyor.

Başvurular; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüğüne ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine gidilerek ve burada doğum parası başvuru formu doldurularak, yapılabiliyor.

Başvuru sahiplerinin kendilerinden talep edilen belgeleri başvuru adreslerine götürmeyi ihmal etmemeleri gerekiyor.

Doğum parası yardımına e-devlet üzerinden, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi sitesinden ya da farklı bir online platformdan ise başvurulamıyor.

Başvuruların mutlaka Sosyal Hizmet Merkezlerine ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine yapılması gerekiyor.

Yalnızca anneler tarafından yapılan başvurular kabul edilmekle birlikte annenin başvuruya gidemeyecek olması ve bu konuda başvuru adreslerine haber vermesi durumunda babanın başvurusu da kabul edilebiliyor.

E-Devlet Doğum Yardımı Başvurusu

Doğum yardımı parası başvurusu şu an için e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. Devletten çocuk destek parası almak isteyen kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek kimlikleri ile başvuru yapmaları yeterli olacaktır.

2024 Doğum Parası Ne Kadar?

Anneler için ödenen doğum yardımı parası; annenin kaçıncı bebeğini dünyaya getirdiğine göre değişiklik gösteriyor.

Annelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ilk doğumları için 350, ikinci doğumları için 400, üçüncü, dördüncü ve daha sonraki doğumları içinse 650 TL ödeme yapılıyor.

Çoğul gebelikler söz konusu olduğunda yani annenin ikiz, üçüz, dördüz gibi birden çok bebek dünyaya getirdiği hallerde her bir çocuk için ayrı ayrı ödeme yapılıyor.

Örneğin, annenin üçüz bebek doğurması halinde annenin PTT hesabına tek seferde 1300 TL doğum parası yatırılıyor.

Doğum Parası Başvuru Şartları

Doğum yardımı parası, sadece belirli şartları taşıyan anneler için ödeniyor.

Doğum yardımı parası başvuru şartlarını yani kimlerin doğum parası alabileceğini aşağıdaki şekilde açıklayabilmemiz mümkün:

 • Kendisi ya da eşi SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı’na tabi olarak sigortalı bir işte çalışan anneler
 • Kendisi ya da eşi TC vatandaşı olan veya mavi kart sahibi olan anneler
 • Bebeğin doğum tarihi öncesinde en az 120 gün için sigorta primleri kendileri ya da işverenleri tarafından yatırılmış olan anneler
 • Doğum parasına doğum tarihinden sonra en fazla 5 yıl içerisinde başvuran anneler
 • Bebeğinin doğumu canlı doğum şeklinde gerçekleşen anneler
 • Bebeğinin doğumu, Kimlik Paylaşım Sistemi’ne kayıt edilmiş olan anneler
 • Bebeği 15 Temmuz 2015 tarihinden sonra doğmuş olan anneler
 • Bebeğinin doğum belgesini ve doğum raporunu almış olan anneler

Yukarıdaki tüm şartları taşıyan anneler; çocuk parası yardımına başvurabiliyorlar.

Doğum Parası Başvurusu Telefon Numarası

Doğum yardımı başvuru şartlarına, başvuru için sizden istenilen belgelere, doğum parası yardımı alıp alamayacağınıza dair bilgi alabilmek için ALO183 ya da ALO144 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Destek hatlarını arayabileceğiniz gibi ikametgahınızın mevcut olduğu yerdeki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl veya İlçe Müdürlüklerini ya da Sosyal Hizmet Merkezlerini de arayabilirsiniz.

Doğum Parası Başvuru Formu

Başvuru adreslerine giden annelerin doğum parasına başvurabilmeleri için öncelikle doğum parası başvuru formunu detaylı bir şekilde doldurmaları gerekiyor.

Bu formda anneye kişisel bilgilerine, adres ve iletişim bilgilerine ve sahip olduğu çocuk sayısına dair sorular soruluyor.

Başvuru sonuçları, annenin telefon numarasına SMS ile bildirildiğinden tüm annelerin formda güncel iletişim bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

Anne tarafından başvuru formunda paylaşılan tüm kişisel bilgiler ve diğer bilgiler; başvurulan kurum tarafından inceleniyor.

Bu yüzden başvurularının kabul edilmesini isteyen tüm annelerin formda doğru bilgiler vermeleri de gerekiyor.

Doğum Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler

Doğum yardımı parasına başvuran annelerin başvuru adreslerine teslim etmeleri gereken en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Bebeğe ait doğum belgesi
 • Bebeğe ait hastaneden alınmış doğum raporu
 • Doğum parası başvuru dilekçesi
 • Anneye ve bebeğe ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi

Doğum Parası Nereye Yatar?

Doğum parası; başvurusu onaylanan annelerin PTT hesabına yatırılıyor. Yardım parası; anne dışında üçüncü bir şahıs tarafından hatta eşi tarafından bile çekilemiyor.

PTT veznelerine yardım ödemesini çekmek için giden tüm annelerin yanlarında TC kimlik kartlarını götürmeyi unutmamaları gerekiyor.

PTTBank kullanan anneler; PTT ATM’lerinden de TC kimlik numaraları üzerinden kendi hesaplarına yatırılan yardım ödemesini kolaylıkla çekebiliyorlar.

Aynı zamanda çocuk parası, yeni çipli kimlik kartı şifresi ile de PTT ATM’lerinden çekilebiliyor.

Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

Doğum parası başvuruları, ortalama birkaç hafta içerisinde sonuçlanıyor. Hak sahiplerinin hesaplarına ise başvuru tarihinden sonra en fazla 55 gün içerisinde yatırılmış oluyor.

Örneğin; Ağustos ayının 1’inde doğum parasına başvuran annenin PTT hesabına Eylül ayının 25’ine ya da 26’sına kadar yardım parası, yatırılmış oluyor.

Doğum Parası Kaç Günde Yatar 2024?

Doğum parası; annenin PTT hesabına yukarıda da bahsettiğimiz gibi başvuru tarihinden sonra maksimum 55 gün içerisinde yatırılıyor.

Doğum Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Doğum parası yardımı, süreli olarak değil de tek seferli olarak yapılıyor. Annelerin PTT hesabına tek seferde yatırılıyor.

Bununla birlikte başvurunun doğum tarihinden sonra en fazla 5 yıl içerisinde yapılması gerekiyor.

Aksi halde annenin doğum parası yardımı alma hakkı, zaman aşımına uğramış oluyor.

Doğum Parası Başvuru Sorgulama

Doğum parasına başvuran tüm anneler; başvurularının olumlu ya da olumsuz sonuçlarını, ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayarak, öğrenebiliyorlar.

Başvuru sonuçları; e-devlet platformu üzerinden de takip edebiliyorlar.

Çocuk parası başvuru sonuçlarını öğrenmek isteyen annelerin ise https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Anneler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na dair tüm ayni ve nakdi yardım başvuru sonuçlarını bu link üzerinden öğrenebiliyorlar.

Alternatif olarak, başvurdukları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl veya İlçe Müdürlüklerini ya da Sosyal Hizmet Merkezlerini arayarak veya bu kurumlara bizzat giderek de başvuru sonuçlarına dair yetkili kişilerden bilgi edinebiliyorlar.

PTT Doğum Parası Sorgulama

Başvurusu olumlu sonuçlanan tüm anneler; çocuk parasının kendi PTT hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile e-devlet platformu üzerinden öğrenebiliyorlar.

Bu noktada annelerin https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Doğum yardımına başvuran annelerin teslim ettikleri tüm belgeler ve başvuru esnasında doldurdukları başvuru formu; ilgili kurum tarafından inceleniyor.

Teslim edilen belgelerin doğrulukları da araştırılıyor. Sahte belge teslim eden, formda yanlış bilgiler beyan eden ya da gerekli başvuru şartlarını taşımayan annelerin başvuruları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından reddediliyor.

Ardından başvuruların olumlu ve olumsuz sonuçları, ortalama 30-40 gün içerisinde annenin telefon numarasına SMS ile gönderiliyor.

Çocuk parası, en fazla 55 gün içerisinde de annenin PTT hesabına yatırılmış oluyor.

Anneler; PTT hesaplarına yatırılan çocuk parasını PTT şubelerinden ya da PTT ATM’lerinden çekebiliyorlar.

Aşı Parası Nedir?

Şartlı sağlık yardımı olarak da adlandırılan aşı parası; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kendisinin ya da eşinin sigortalı bir işi mevcut olmayan, muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve 0-6 yaş aralığında çocuğu olan annelere her ay çocuklarının sağlık giderlerini karşılamaları adına ödenen yardım parasına deniliyor.

Şartlı doğum yardımının aksine aşı parası; muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık net kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olan annelere ödeniyor.

Aşı parası da annenin PTT hesabına yatırılıyor.

Annelerin düzenli bir şekilde aşı parası yardımı alabilmeleri için Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen günlerde çocuklarını periyodik olarak sağlık muayenesi için doktora götürmeleri ve çocuklarının aşılarını düzenli olarak yaptırmaları da gerekiyor.

2024 Aşı Parası Ne Kadar?

2024 yılında başvurusu kabul edilen annelere her ay için 150 TL aşı parası ödeniyor. Aşı parası, hem erkek hem de kız çocuklar için ödeniyor.

Anneler, çocukları 6 yaşını doldurana dek yani bebekleri doğduktan sonra 72 ay için aşı parası yardımı alabiliyorlar.

Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anneler; ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, aşı parası yardımına başvurabiliyorlar.

Anneler, şartlı sağlık yardımı başvuru formunu doldurarak, aşı parası başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Başvurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından yapılan başvurular değerlendirildikten sonra başvuru şartlarını taşıyanlara her ay için aşı parası ödeniyor.

Başvurular, e-devlet platformundan ya da farklı bir site üzerinden yapılamıyor.

Aşı Parası Başvuru Sorgulama

Anneler; aşı parası başvurularının olumlu ya da olumsuz sonuçlarını öğrenebilmek adına ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabiliyorlar.

Başvuru sonuçlarını başvurdukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayarak da öğrenebiliyorlar.

Sorgulama işlemi, e-devlet platformu üzerinden de yapılabiliyor.

Başvurularının sonucunu öğrenmek isteyen annelerin ise https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamaları gerekiyor.

Şartlı Gebelik Yardımı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gebelikleri süresince sağlık kontrollerini düzenli bir şekilde yaptıran muhtaç annelerin yararlanabileceği şartlı gebelik yardımı da tıpkı aşı parası yardımı gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılıyor.

Şartlı gebelik yardımı dahilinde düzenli olarak sağlık muayenesine giden anneler için aylık 45 TL ödeniyor.

Lohusalık döneminde sağlık kontrollerine giden annelere ise iki ay boyunca 45 TL ödeniyor.

Anneler; ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, şartlı gebelik yardımına başvurabiliyorlar.

Şartlı Doğum Yardımı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kendisinin ya da eşinin sigortalı bir işi olmayan, hane bireyleri üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olmayan annelerin başvurabileceği şartlı doğum yardımı da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılıyor.

Bu yardım, bebeğini yetkili hastanelerden birinde dünyaya getiren anneler için yapılıyor.

Yardım dahilinde annelere tek seferde 100 TL yardım parası ödeniyor.

Şartlı doğum yardımı da annelerin PTT hesabına yatırılıyor.

Doğum Yardımı Parası Ödeme Aşamasında Ne Demek?

Doğum yardım parası başvurusu onayladıktan sonra sorgulama yaptıpınzıda Doğum Yardımı Parası Ödeme Aşamasında uyarısı görürseniz boğum yarıdm parası ödeme hazırdır ve PTT şubesinden yada Ziraat Bankasında çekilebilir.

Doğum Yardımı Parası Yatmadı Ne Yapmalıyım

Paranın yatıp yatmadığı ‘turkiye.gov.tr’ den sorguladığınızda ödeme görünmüyorsa bunun için 15 gün ile 30 gün kadar beklemeniz gereklidir. Eğer 45 güne geçtiğinde halen ödemeniz yatmadıysa SGK müdürlüklerine giderek neden yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Doğum Yardımı Parası Ne Zaman Yatar

Bu yazımızda kısaca doğum yardımı parası nasıl alınır? 2024 doğum parası ne kadar? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.