DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

E-Devlet SED Yardımı Başvuru Formu

E-Devlet SED Yardımı Başvuru Formu
08.03.2024 14:46 | Son Güncellenme: 08.03.2024 19:29

E-Devlet SED Yardımı Başvuru Formu; Çocuklarının gıda, giyim, barınma vb. en asgari ihtiyaçlarını dahi karşılamakta maddi anlamda zorluğa düşen yoksul ve dar gelirli ailelerin çocukları için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan para yardımına SED yardımı ismi veriliyor.

Bakanlık tarafından yapılan SED yardımı; düzenli yani süreli olabileceği gibi tek seferli ya da birkaç seferli de olabiliyor.

SED yardımı yani sosyal ve ekonomik destek ödemesi; daha önce hakkında mahkeme kararı ile bakım tedbir kararı alınmış olan ya da henüz hakkında bakım tedbir kararı alınmamış olsa dahi Bakanlık tarafından yapılan SED yardımı ile desteklenmemeleri halinde muhtaç ve yoksul konuma düşecek olan çocuklara yönelik olarak yapılıyor.

Bu yazımızda kısaca SED yardımı nedir? SED yardımı başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

SED Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için yapılan para yardımı olan SED yardımı; sosyal hizmet kuruluşlarında ya da koruyucu aile yanında konaklayan ya da para yardımı yapılmamaları halinde yoksul ve dar gelirli konuma düşecek olan çocuklar için yapılan nakdi yardıma deniliyor.

Bakanlık tarafından yapılan SED yardımı; para yardımının yanı sıra psiko-sosyal desteği de içeriyor.

Yani yoksul ailelerin çocukları için yapılan yardım dahilinde çocukların okul hayatlarında daha başarılı olabilmeleri, aileleri ve arkadaşları ile olan problemlerini daha kolay çözebilmeleri adına psiko-sosyal destek de sunuluyor.

SED yardımı kapsamında çocukların bakımı ile ilgilenen veli, vasi ya da yakınlarının hesabına yatırılan yardım parasının mutlaka çocukların eğitim, sağlık, gıda, giyim vb. ihtiyaçları için kullanılması gerekiyor.

Aksi halde Bakanlık tarafından yapılan yardım, süresiz olarak kesiliyor.

SED yardımı, kendi içerisinde geçici ve süreli para yardımı olacak şekilde ikiye ayrılıyor.

Süreli yardımlar, bir yıl için yapılıyor.

Bir yıl sonunda çocuğun muhtaçlığının devam etmesi halinde yapılan yardımın süresi, sözleşme ile her seferinde iki yıl için daha da uzatılabiliyor.

SED yardımı kapsamında 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’na göre çocuklar için eğitim, sağlık ve danışmanlık hizmeti de veriliyor.

Sunulan psiko-sosyal destek ve rehberlik hizmeti dahilinde çocuklar, meslek sahibi olabilmeleri ve gelecekte para kazanabilmeleri için İşkur ya da meslek kurslarına yazdırılıyorlar.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

SED yardımı, yalnızca Bakanlık tarafından belirlenen başvuru şartlarını taşıyan kişiler için veriliyor.

SED yardımından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Daha önce hakkında mahkeme tarafından bakım tedbir kararı verilmiş olan, bu yüzden de sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ancak SED yardımı ile desteklenmeleri yani maddi yardım almaları halinde aileleri ya da yakınları tarafından bakılabilecek durumda olan çocuklar
 • Hakkında henüz mahkeme tarafından bakım tedbir kararı alınmamış olan, ancak para yardımı almadıkları takdirde muhtaç konuma düşecek olan, yoksul ailelerin çocukları
 • Hakkında daha önce bakım tedbir kararı alınmış olmasına rağmen yaş sınırını doldurdukları için kaldıkları koruyucu aile veya sosyal hizmet merkezinden ayrılmak zorunda olan kişiler arasından iş ve meslek sahibi olamadıkları için muhtaç konuma düşmesi olası olan çocuklar
 • Su baskını, yangın, sel, kaza, deprem vb. afetler ya da kazalar dolayısıyla kendisine ve ailesine bakamayacak durumda olan ailelerin çocukları
 • Ölümcül bir hastalığa sahip olan ya da acilen ameliyat olması gereken kişilerin çocukları ya da annesi veya babası vefat eden çocuklar

**Kısacası hakkında mahkeme tarafından bakım tedbir kararı alınmış olan çocukların yanı sıra henüz hakkında bakım tedbir kararı alınmamış ancak para yardımı almamaları durumunda muhtaç hale düşecek olan kişilerin ebeveynleri de SED yardımına başvurabiliyorlar.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED yardımı almak isteyen yoksul ve ihtiyaç sahibi ebeveynler ; ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine giderek, başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

E-devlet üzerinden ise ön başvurular, yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden SED yardımı ön başvurularınız için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkini tıklayabilirsiniz.

Başvuru detaylarını, başvuru şartlarını ve başvuru için sizden talep edilen belgeleri öğrenmek için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını da arayabilirsiniz.

SED Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

SED yardımı almak isteyen ebeveynlerin başvuruları esnasında bazı belgeler teslim etmeleri gerekiyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • SED yardımı başvuru dilekçesi
 • Başvuru sahibi ebeveyne ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Çocuğa ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Başvuru sahibi ve tüm hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Çocuğa ait sağlık raporu
 • Aile bireylerine dair ikametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • SED yardımı alınacak çocuğun İŞKUR ya da meslek kurslarına katıldığını gösteren belgeler

Kişilerden yukarıdaki belgelerin yanı sıra ek birtakım belgeler de talep edilebiliyor.

Örneğin, hanedeki engelli bireyler için 2024 engelli belgesinin, kronik hastalar için sağlık kurulu raporunun teslim edilmesi gerekiyor.

Teslim etmeniz gereken belgelerin tamamını öğrenmek için 7/24 ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

SED Yardımı Başvuru Şartları

Daha önce de bahsettiğimiz gibi SED yardımı, yalnızca belirli şartları taşıyan kişiler için veriliyor.

Annesinin veya babasının sigortalı işi ya da düzenli geliri olmayanlara öncelikli şekilde Bakanlık tarafından yardım ediliyor.

Bununla birlikte muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar da SED yardımı alabiliyorlar.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından veya belediyelerden yardım alanlar da öncelikli şekilde SED yardımı alıyor.

Ancak hane bireylerinin veya ebeveynlerin üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul bulunması durumunda kişilerin başvuruları, kabul edilmiyor.

SED Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

SED yardımı başvuru detaylarını öğrenmek, sizden talep edilen belgelere dair ayrıntılı bilgi edinmek, ön başvurularınızı gerçekleştirmek ya da mevcut başvuru sonucunuzu sorgulamak adına 7/24 ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

SED Yardımı Başvuru Formu

Başvuru esnasında doldurulması gereken SED yardımı başvuru formunda kişilere mesleklerine, aylık hane kazançlarına, aylık hane giderlerine, kişisel bilgilerine, adres ve iletişim bilgilerine dair sorular yöneltiliyor.

E-devlet üzerinden gerçekleştirilen başvurularda da bu soruların mutlaka yanıtlanması gerekiyor.

Muhtaç ve yoksul olmamalarına rağmen çocukları için SED yardımı almak adına formda kendilerini muhtaç ve yoksul beyan edenler ve Bakanlığı yanıltarak, bir süreliğine yardım alanlar hakkında sonradan cezai yaptırım uygulanıyor.

Bu kişilerin yaptırım olarak, aldıkları yardımları güncel faizleriyle ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayan kişiler ise Bakanlık tarafından mahkemeye veriliyorlar.

SED Öğrenci Yardımı Başvuru Formu E-Devlet

SED Öğrenci yardımı başvuru formu İkametgah adresinize yakın Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına giderek yapabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden online olarak doldurabilirsiniz. SED öğrenci yardımı başvuru formu e-devlet doldurmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayarak hemen doldurabilrsiniz.

Başvuru formu doldurulurken mutlaka tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurulması ve açıklama kısmına SED öğrenci yardımı talep ettiğinizi dile getirmelsiniz.

SED Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının korunmasına yönelik en önemli nakdi yardım çalışmalarından olan SED yardımına başvuran kişiler, başvuru sonuçlarını öğrenmek için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabiliyorlar.

Başvurdukları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğünü veya Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüğünü arayıp ya da başvurdukları adrese gidip, bizzat başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Sorgulama işlemi, e-devlet platformu üzerinden de yapılabiliyor.

Bakınız >>> SED Yardımı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet SED Yardımı Sorgulama

E-devlet platformu üzerinden SED yardımı başvuru sonucunuzu görüntülemek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu linkini tıklayabilirsiniz.

TC kimlik no ve e-devlet şifreniz ile sisteme girip, başvuru sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz.

E-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz.

TC NO ile SED Yardımı Sorgulama

TC no ve e-devlet şifreniz ile e-devletten sorgulama yapabilirsiniz.

Aynı zamanda ALO183 ya da ALO144 hatlarını arayıp, müşteri temsilcilerine TC kimlik no bilginizi verip de başvurunuzun son durumuna dair bilgi edinebilirsiniz.

PTT SED Yardımı Sorgulama

SED yardımı ödemelerinin PTT hesabınıza yatırılıp yatırılmadığını da e-devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Bu amaçla https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

SED Yardımı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Bakanlık; SED yardımı başvuru sonuçlarını genelde birkaç hafta içerisinde karara bağlasa da yoğunluk halinde bu süre daha da uzun olabiliyor.

Yani başvuruların sonuçlanması, birkaç aya kadar da uzayabiliyor.

SED Yardımı Ne Kadar 2024?

2024 yılında ortalama 142 bin çocuk için yapılması planlanan SED yardımı dahilinde çocuklara aylık 3702 TL ödeniyor.

Yapılan yardım, düzenli yani her ay için olabileceği gibi tek seferli de olabiliyor.

Yardımların geçici mi yoksa düzenli mi olacağı üzerinde başvuru sahiplerinin muhtaçlık durumları belirleyici oluyor.

SED Yardımı Nereye Yatıyor?

SED yardımları, başvurusu onaylanan kişilerin şayet varsa Ziraat Bankası hesaplarına yatırılıyor.

Ziraat Bankası hesabı olmayanların ise PTT hesaplarına ödemeler yatırılıyor.

Ödemeler, kişilerin TC kimlik numaraları üzerinden yapılıyor.

Hak sahipleri, TC kimlik kartları ile kendilerine en yakın PTT şubesinden hesaplarına yatırılan parayı çekebiliyor.

PTTKart kullanıcıları ise PTTMatiklerden SED yardım ödemelerini çekebiliyorlar.

SED Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Düzenli olarak yapılan SED yardımları, çocukların ve ailelerin muhtaçlıkları sona erene dek devam ediyor.

Yani kişilerin muhtaçlıklarının sona ermesi, örneğin çocuğun sigortalı bir işe girmesi durumunda yapılan yardım kesiliyor.

SED yardımının hangi hallerde kesildiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Çocuğun ve ailesinin yardım almasını gerektiren durumun ortadan kalkması
 • Çocuğun ve ailesinin muhtaçlığının sona ermesi
 • Çocuğun vefat etmesi
 • Ailenin haber vermeksizin şehirlerarası ikametgah değişikliğinde bulunması
 • Çocuğun kendi parasını kazanacağına ve kendine bakabileceğine dair kurumda kanaat oluşması
 • Çocuğun İşkur ya da meslek edindirme kursları sonrasında meslek ve iş sahibi olması

**Şehirlerarası yapılan adres değişikliklerinde ailenin aldığı SED yardımının kesilmemesi için adres değişikliği öncesi mutlaka kuruma haber vermesi gerekiyor.

Aksi halde yapılan düzenli yardım kesiliyor.

Kişilerin tekrar yardım alabilmeleri için yeni adreslerinde tekrar başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlükleri ya da sosyal hizmet merkezlerince görevlendirilen psikolog, rehber öğretmen, sosyal danışman vb. kişiler; 3 ayda 1 olacak şekilde yardım alan ailenin evinde inceleme yapabiliyor.

Yapılan inceleme sonrasında artık muhtaç ve ihtiyaç sahibi olmadığı tespit edilen ailelerin çocukları için yapılan SED yardımı da sona eriyor.

SED Yardımı E-Devlette Görünmüyor

Bir çok kişinin yaşadığı ortak sorunlardan biride SED Yardımı E-Devlette görünmüyor sorunudur. Belli dönemlerde yaşanan bu sorun e-devlette güncelleme yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Adres değişikliği yada mal varlığınızda değişiklik yoksa sed yardımınız kesilmez. SED yardımı e-devlette 1 yada 2 gün içerisinde güncellenmektedir.

SED Yardımı E-Devlette Kayıt Bulunamadı Diyor

SED Yardımı başvurusu yada SED yardımı ödemesi kontrol edildiğinde karşınıza e-devlette sed yardımı kaydı bulunmadı hatası veriyorsa bu geçici bir sorun olabilir. Genelde her ay başında yaşanan bu sorun sistemsel güncellemeden kaynaklamaktadır. 3 gün içerisinde halen kayıt bulunmadı hatası alıyorsanız Aile çalışma ve sosyal hizmetler il müdürlüklerine bizzat kimliğiniz ile başvuruda bulunmanız gereklidir.

SED Yardımı Hesaba Ne Zaman Geçer

SED yardımı ödemeleri bir çok kişinin ne zaman yatacağını en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. İl il yatırılan sed yardımı tam olarak hangi tarihte yatırılacağı tam olarak açıklanmamaktadır. Sed yardımı ödemeleri her ayın 13 ile 20 arasında yapılmasına karşın bayramlardan önce yatırılmaktadır.

SED yardımı yatan illeri yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

SED Yardımı Planlanan Son Ödeme Tarihi Nedir?

SED yardımı planlanan ödeme tarihi SED yardımı alacak kişinin ne kadar süre alacağınız göstermektedir. SED yardımı bağlanan kişiye sed yardımı planlanan tarih boyunca kaç yıl boyunca alacağı önceden bildirilmektedir.

SED Yardımı Aynı Aileden Kaç Çocuk İçin Alınabilir?

SED yardımı, aynı aileden en fazla iki çocuk için alınabiliyor.

Ancak söz konusu sosyal hizmetlerde bakılan ve hakkında mahkeme tarafından bakım tedbir kararı alınmış olan çocuklar olduğunda ise 2’den fazla çocuk için de bu yardım alınabiliyor.

Bu durumda herhangi bir sayı sınırlaması bulunmuyor.

SED Yardımı Kaç Ay Verilir?

Düzenli yani süreli olarak yapılan SED yardımları, genellikle bir yıl için yapılıyor.

1 yıllık sözleşme süresi sona erdiğinde çocuğun ve ailenin muhtaçlığı devam ediyorsa yardımın 2 sene için daha uzatılmasına karar verilebiliyor.

2 yıllık süre de dolduğunda her defasında yardımlar, 2 yıl için daha uzatılabiliyor.

SED Yardımı Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; SED yardımı başvurularını değerlendirirken başvuru sahiplerince teslim edilen belgeleri ve başvuru sahiplerinin doldurduğu başvuru formunu inceliyor.

Muhtaç olduğu tespit edilen ve başvuru şartlarını taşıyan kişiler, kararlaştırılıyor.

Hakkında mahkeme tarafından bakım tedbir kararı alınmış olan ya da bakım tedbir kararı alınması muhtemel çocuklar; öncelikli olarak bu yardımı alabiliyorlar.

Başvuruların gerek olumlu gerekse olumsuz sonuçları, başvuru sahiplerinin telefonlarına SMS ile bildirilmenin yanı sıra e-devlette de açıklanıyor.

Düzenli SED yardımı almaya hak kazananlar, her ay hesaplarına yatırılan yardım parasını çekebiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca SED yardımı sorgulama yöntemlerini sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de SED yardımı alıyorsanız ya da bu yardıma başvurmayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Haci dedi ki:

  Başvuru yapmak istiyorum

 2. Sevgi dedi ki:

  E-devlet sed yardimi için nerden başvuru yapabiliyoruz.

 3. Kamile dedi ki:

  Başvur yapmak istiyorum

 4. Seda akkuş dedi ki:

  Ben kızımla birlikte yaşıyorum. Esimi trafik kazasında kaybettim.Evim kira ve ev sahibimle mahkemelik olduk .Kızım orta okula geçti ve aldığım emekli maaş çok zor durumda geciniyoruz Bizde yaşamak istediğimiz hayatı yaşamak istiyoruz .

 5. Kader dedi ki:

  Yardım almak istyorum

 6. Songül yıldırım dedi ki:

  İki çocuk annesiyim ihtiyacım var calisaniyorum yardım talebinden bulunmak istiyorum