DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

SED Yardımı Sorgulama E-Devlet Başvuru Sorgulama Ekranı

SED Yardımı Sorgulama E-Devlet Başvuru Sorgulama Ekranı
13.03.2024 10:45 | Son Güncellenme: 13.03.2024 19:12

SED Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama; Maddi ve nakdi yardımların yanı sıra psiko-sosyal desteği de içerisinde barındıran SED Yardımı hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

Okuyan öğrencilere verilen SED yardımı almaya hak kazanan kişiler SED yardımı sorgulama nasıl yapılır? SED yardımı başvuru sorgulama ve SED Yardım sorgulama numarası nedir sorusu sıklıkla araştırmaktadır. Sizlere bu yazımızda SED yardımı sorgulama nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

SED Yardımı Nedir?

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti kısaca SED olarak adlandırılmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarını kapsayan bu yardım okul masraflarından diğer temel ihtiyaçlara ve hatta psikolojik desteğe kadar kadar pek çok gereksinimlerin giderilmesini amaçlamaktadır.

Süreli ve Geçici olmak üzere iki farklı türde verilen ekonomik SED yardımları, çocuklarının temel gereksinimlerini karşılayamayan ve hayatlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte zorluk çeken ailelerin, kendilerine yeterli hale gelebilecekleri süreye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacı ile verilen ekonomik ve psikolojik sosyal destek olarak tanımlanmaktadır.

Sed yardımı hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişiler SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyebilir.

SED Yardımı Başvurusu 2024

SED Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama ve başvurusu en yakın konumdaki Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlükleri ya da aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı  İl Müdürlüklerine bizzat müracaat ederek başvuru yapılabilmektedir. Şahsen yapılan müracaatlarda SED Yardım Dilekçesi ve talep edilen diğer belgelerin beyan edilmesi istenmektedir. Başvuru işlemi esnasında istenen belgeler şunlardır:

 • Dilekçe
 • T.C. kimlik numarasının bulunduğu kimlik kartı
 • Gereklilik halinde Sağlık Raporu ya da öğrenci belgesi
 • İhtiyaç sahibi işsiz aile fertlerinden ve çocuktan talep edilen İş-kur ve meslek kurslarına başvurulduğuna dair belge

Başvuru sahiplerinin özeline ve konu türüne göre ek bilgi ve belge de talep edilebilmektedir. Bu belgelerin beyanı ile SED başvurusu direkt olarak yapılmış olmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra elektronik ortamda E-Devlet SED başvurusu işlemi de yapılabilmektedir. E-Devlet SED Başvurusu işlemi esnasında kimlik doğrulama işleminin ardından SED Başvuru Formu içerisindeki bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesine dikkat edilmelidir.

E-Devlet SED Yardımı Başvurusu işlemi için linke https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru tıklayarak online olarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

SED Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Hizmeti ile muhtaç ailelerin ve bu ailelerin çocuklarının gereksinimleri olan pek çok ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda çocukların bakımlarını ve desteklenmesini sağlamak amacı ile verilen ekonomik destekler ve psikolojik sosyal destekler olarak gruplandırılmaktadır.

SED Yardımı sorgulama e-devlet üzerinden, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve ALO 144 hattı arayarak yapılmaktadır. SED yardımı e-devlet sorgulama yapmak isteyen kişiler https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu linke tıklayarak internetten sorgulama yapabilirler.

SED Yardımı Ne Kadar 2024

SED Yardımı tutarları ve ödemeler “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde belirtiler katsayılara göre oluşturulmaktadır. Memur maaş katsayısının artışı ile paralel olan bu destek miktarı 2024 yılında da düzenlenmiş olup; güncel 2024 SED Yardımı tutarları ise;

SED Yardımı GruvuOranlar % Ekonomik Destek Tutarı
Okul Öncesi Çocuk50 3.614,13 TL
İlköğretime Devam Eden Çocuk75 5.421,20 TL
Orta Öğretime Devam Eden Çocuk80 5.782,62 TL
Orta Öğretim Seviyesinde Olup Okula Devam Etmeyen Çocuk için50 3.614,14 TL
Korunma/Bakım Kararı ile Yüksek Öğrenime Devam Eden90 6.505,44 TL
Kuruluş Bakımından Ayrılan Gençler40 2.891,31 TL

SED Yardımı Kimlere Verilir?

İhtiyaç sahiplerine yönelik yapılan sosyal hizmetler içerisinde çocukları destekleyen SED Yardımı ödemelerinden yararlanabilmek için bir takım kriterlere ve koşullara uyum sağlanması gerekmektedir. SED Yardımı hizmetinden kimler yararlanabilir aşağıda yer almaktadır.

SED Yardımı kimler alabilir:

 • Aile fertleri içerisinde sigortalı çalışan ve aktif geliri bulunan kimsenin olması durumunda dahi çocuğun temel ihtiyaçlarının karşılanmasında zorluk çekilmesi
 • Aile içerisinde çalışacak durumda olan bir ferdin bulunmaması
 • Ailenin ve bakmakla yükümlü olduğu çocuğun ya da çocukların bir kriz sürecinde olması nedeni ile muhtaçlık seviyesine gelmesi

SED Yardımı Kaç Ay Verilir?

SED Yardımı süreli ve geçici olmak üzere iki farklı türde nakdi olarak yapılmaktadır. Geçici ekonomik destekler yılda 1 ya da 2 kez yapılmaktadır. Süreli SED Yardımı ise yapılan incelemeler sonrası alınan onayda belirtilen süre boyunca her ay düzenli olarak yapılmaktadır.

Süreli ekonomik destek için yapılan incelemelerde uygun görülen çocuklar için ilk olarak 1 yıllık onay verilmektedir. Bu süre içerisinde SED ödemesi düzenli olarak yapılmaktadır. Onay süresinin sonlanmasının ardından tekrar yapılan incelemeler ile uygunluk halinde 2 yıllık süreler ile onaylanarak destek süresi uzatılmaktadır.

SED Yardımı Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Sosyal ve ekonomik desteğe ihtiyacı olan kişiler bizzat ya da elektronik ortamda yapmış oldukları müracaatlar sonrasında incelemeye alınmaktadırlar. Muhtaçlık durumunun doğru belirlenmesi ve kişi ile birlikte aile fertleri hakkında değerlendirme yapılmaktadır. Sosyal inceleme sonrasında da sosyal yardım başvurusu ile ilgili bir sonuca varılmaktadır.

Yapılan değerlendirmeler ve sosyal incelemeler sosyal inceleme raporu, komisyon kararı ve ödemeye yetkili makamın onayı ile sonuçlanmaktadır. Bu sürecin tamamlanması ile birlikte başvuru sahipleri SED Yardımı sonuçları hakkında telefon ya da elektronik ortamda sorgulama yaparak değerlendirme sonuçlarını öğrenebilmektedirler.

SED Yardımı Nasıl Sorgulanır?

SED Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama işlemleri başvuru için şahsen müracaat edilen il müdürlüklerinin ya da sosyal hizmet merkezlerinin iletişim numaraları ya da çağrı merkezleri üzerinden ulaşarak gerçekleştirilebilmektedir.

Elektronik ortamda SED sonucu sorgulama işlemi için e-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal ve Ekonomik Destek için “Sosyal Yardım Bilgileri” sorgulama ekranından işlem yapılabilmektedir.

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranı için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

SED Yardımı Sorgulama 2024

Süreli ve geçici Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti 2024 yılı sorgulama işlemleri için müracaatçılar başvuru yapmış oldukları kurumu direkt ziyaret ederek, iletişim ve çağrı merkezlerinden bilgi alarak ya da e-devlet sosyal yardım bilgisi sorgulama ekranından değerlendirme ve sosyal inceleme sonuçlarını öğrenebilmektedir.

E-Devlet Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama ekranına giriş yapabilmek için kimlik doğrulama yöntemlerinden birini seçerek giriş yapması gerekmektedir.

SED Yardımı Sorgulama İletişim

SED Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama işlemlerinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezi ALO 183 Sosyal Destek Hattı ya da ALO 144 Sosyal Yardım Hattı üzerinden sonuç ya da başvuru aşaması hakkında hakkında bilgi alınabilmektedir.

E-Devlet SED Yardımı Sorgulama

E-Devlet SED Yardımı sonucu öğrenme işlemi için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

“Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” ekranında kimlik doğrulama işleminin tamamlanmasının ardından e-devlet kapısı üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım bilgileri hizmetleri ve hak sahipliği durumları görüntülenebilmektedir.

SED Yardımı Sorgulama PTT 2024

SED Yardımı ödemeleri her ay düzenli olarak PTT hesabına yatmaktadır. SEDYardımının yatıp yatmadığını öğrenmek için PTT kurum ödemeleri sayfasına giriş yapmanız yeterli olacaktır. PTT SED yardımı sorgulama ve yattığını öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linke tıklayarak anında öğrenebilirsiniz.

SED Öğrenci Yardımı Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Öğrenci Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirmek mümkündür.

E-devlet kapısı üzerinden alınmakta olan SED Öğrenci Yardımı ödemelerini ve bilgilerini sorgulamak için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu

SED Yardımı Ne Zaman Yatar?

SED ödemelerinin belirli bir tarihi bulunmamaktadır. Ancak düzenli olarak yapılan süreli SED ödemeleri her ayın 15 ila 20’sine kadar hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmış olmaktadır.

SED Yardımı Kaç Ayda Bir Yatar?

SED Yardımı ödemeleri iki türde gerçekleştirilmektedir. Geçici SED ve Süreli SED olarak iki türde yapılan bu nakdi yardımlarda Geçici SED yılda 1 ya da en fazla 2 kez yapılırken; Süreli SED Yardımları onayda belirtilmiş olan yıl boyunca her ay düzenli olarak hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaktadır.

SED Yardımı Kaç Çocuğa Verilir?

SED Yardımı çerçevesinde çocukların korunma altına alınmadığı aynı hane içerisinde en fazla 2 çocuk için ekonomik ve nakdi destek yardımı yapılmaktadır. Ancak hakkında korunma kararı bulunan, sosyal hizmet kuruluşlarının himayesine bırakılmış, desteklenmesi halinde ailesi ya da yakınları tarafından yanlarına alınacak özellikteki ve kurum bakımlarından ailelerin yanlarına döndürülmüş çocuklar için herhangi bir sınırlama yoktur.

SED Yardımı Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

SED Yardımları bakım tedbirli olması durumunda 18 yaş ile sınırlı olup; okul öncesi dönem, ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretimde okuyan çocukları kapsamaktadır. SED yardımı alan çocukların okula devam etmemesi halinde yardımda kesinti yaşanmaktadır, yapılan incelemelerde onay ve değerlendirme sürecinde herhangi bir değişiklik yoksa eğitim süresi sonuna kadar yardımdan faydalanmaktadır.

Yorumlar

 1. Emine Sönmez dedi ki:

  Deprezedeyim okula giden ikiz çocuklarım var maddi desteğe ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim

 2. Ayşe yıaz dedi ki:

  Yardımlarınızı bekliyorum çok ihtiyacım var borcum var

 3. Nazlı Gül ince dedi ki:

  Eşim ceza evinde 7 senedir 3 tane çocuğum var oğlumun bir tanesi beyin kanaması geçirdi kızımın alerjik hastalığı var iki oğlum bir kızım var ben de yardım talep ediyorum