Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın muhtaç vatandaşlarımız için yaptığı elektrik yardımı sayesinde muhtaç ve yoksul vatandaşlarımız; ay sonunda karşılaşabilecekleri yüklü elektrik faturalarını indirimli fiyatlarla ödeyebiliyorlar.

Belirli başvuru şartlarını taşıyan vatandaşların yararlanabileceği elektrik yardımı sayesinde vatandaşlar; faturalarını ödeyemedikleri için elektriklerinin kesilmesi sorunu ile karşılaşmaktan kurtulmuş oluyorlar.

Elektrik yardımı, diğer adıyla elektrik tüketim desteği; 2019 yılından bu yana yoksul ve muhtaç vatandaşlara sunuluyor.

Bu yazımızda elektrik yardımına başvurmayı düşünen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için kısaca elektrik yardımı nasıl alınır? Elektrik yardımı kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Elektrik Tüketim Desteği Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan en önemli nakdi yardım çalışmalarından biri olan elektrik tüketim desteği; ihtiyaç sahibi ailelerin elektrik faturalarında indirim elde edebilmeleri anlamına geliyor.

Bu yardım; elektrik yardım parasının direk olarak vatandaşların hesabına yüklenmesi şeklinde değil de vatandaşların elektrik faturalarını öderken, indirim elde etmeleri şeklinde yapılıyor.

Başvuru sahiplerinin elektrik tüketim desteği dahilinde elektrik faturalarında indirim elde edebilmeleri içinse elektrik faturalarını mutlaka PTT veznelerinden ödemeleri gerekiyor.

Yani mobil ödeme, internet üzerinden ödeme ya da farklı şekillerde yapılan fatura ödemelerinde başvurusu onaylanan kişiler, elektrik yardımından yararlanamıyorlar.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik tüketim desteği kapsamında faturalarını indirimli ödemek isteyenlerin elektrik faturaları ve TC kimlik kartları ile kendilerine en yakın PTT şubesine gitmeleri gerekiyor.

PTT veznesinde çalışan kişiler; ihtiyaç sahiplerine ne kadarlık bir indirimden yararlanabileceklerine dair bilgi veriyorlar.

Kişilerin yararlanabilecekleri elektrik yardımı miktarını fatura tutarından düştükten sonra kişilerden kalan tutarı tahsil ediyorlar.

Ancak kişilerin PTT şubelerinde elektrik faturası indiriminden yararlanabilmeleri için mutlaka sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kayıtlarının mevcut olması gerekiyor.

Yani daha önce sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, burada hane başvuru kayıt formu doldurmayan ihtiyaç sahipleri, elektrik tüketim desteğinden yararlanamıyorlar.

Kısacası elektrik yardımı başvurularının kişinin ikametgahının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapılması gerekiyor.

İhtiyaç sahipleri; burada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın gıda ve erzak yardımı, SED yardımı, yakacak yardımı, çocuklar için eğitim, kırtasiye ve burs yardımı gibi diğer yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Elektrik yardımı başvuruları; e-devlet üzerinden, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi sitesinden ya da internette farklı bir platformdan şu an için yapılamıyor.

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ihtiyaç sahiplerinin elektrik yardımı alabilmeleri için öncelikle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kayıtlarının mevcut olması ve buradan sosyal yardım alıyor olmaları gerekiyor.

İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar; muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar, engelliler, kronik hastalar, dul kadınlar, 65 yaş ve üstü yaşlılar, afetzedeler, şehit, gazi ve asker yakınları; elektrik yardımı alabiliyorlar.

Ülkemizde hane halkı kişi başı aylık net kazancı, güncel net asgari ücretin 1/3’ünün altına denk gelenler; muhtaç olarak değerlendirildiklerinden bu kişiler, elektrik yardımı alabiliyorlar.

Ancak, hane bireylerinin üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul tespit edilmesi durumunda başvuru sahiplerinin elektrik tüketim desteği başvuruları, başvurulan vakıf mütevelli heyeti tarafından kabul edilmiyor.

Yani kişilerin elektrik yardımı alabilmeleri için kendileri üzerine ya da aile bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici ev, arsa, tarla, kamyon, otomobil vb. gelir getirici bir değerli menkul ya da gayrimenkul bulunmaması şartı aranıyor.

Elektrik yardımına kimlerin başvurabileceğini kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Eğitim ve burs yardımı alanlar
 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı alanlar
 • Dul maaşı, engelli maaşı, tüberküloz, SSPE maaşı alanlar
 • 65 yaş aylığı ve silikozis aylığı alanlar
 • Doğum yardımı ya da gebelik yardımı alanlar
 • Muhtaç ve işsiz vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar
 • Gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı vb. diğer sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yardımlarından yararlananlar

Kısacası sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının ayni ya da nakdi yardımlarından faydalanan kişiler; herhangi bir ek başvuru yapmalarına gerek kalmaksızın elektrik yardımı alabiliyorlar.

Elektrik Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yoksul vatandaşlara yönelik elektrik tüketim desteğinden yararlanıp yararlanamayacağınıza, başvuru için teslim etmeniz gereken belgelere, başvuru şartlarına dair bilgi almak; ön başvurularınızı gerçekleştirmek ya da başvuru sonucunuzu öğrenmek adına ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

Elektrik tüketim desteğine dair bilgi edinmek adına başvuracağınız yani ikametgahınızın mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını da arayabilirsiniz.

E-Devlet Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik tüketim desteğinden faydalanmak isteyen ihtiyaç sahipleri, ön başvurularını e-devlet üzerinden gerçekleştirip, gerçekleştiremeyeceklerine dair de bilgi edinmek istiyorlar.

Evde engelli bakım aylığı vb. bazı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yardımlarına e-devlet üzerinden başvurulabiliyor.

Lakin elektrik tüketim desteğine şu an için e-devlet üzerinden ya da farklı bir online platform üzerinden başvurulamıyor.

Başvuruların bizzat sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidilerek, yapılması gerekiyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından herhangi bir ayni ya da nakdi yardım alanlar ise başvuru yapmaksızın PTT şubelerine giderek, elektrik faturalarını indirimli şekilde ödeyebiliyorlar.

Elektrik Yardımı Sorgulama

Vatandaşlar, elektrik yardımı alıp alamayacaklarını öğrenmek için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabiliyorlar.

Aynı zamanda kendilerine en yakın PTT şubesine gidip, şubede çalışan veznedardan da yardım alıp alamayacaklarını öğrenebiliyorlar.

Elektrik Yardımı Nakit Olarak Alınır Mı?

Belediyeler tarafından yapılan doğalgaz ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılan kira yardımlarının aksine elektrik yardımı, nakit olarak alınamıyor.

Yani yardım, para yardımı şeklinde değil de elektrik faturasında indirim şeklinde yapılıyor.

Elektrik Desteği Yardımı Nereye Yatar?

Elektrik tüketim desteği yardımı, kişinin PTT hesabına ya da farklı bir banka hesabına yatırılmıyor.

Bu yardım; faturada indirim şeklinde yapılıyor.

Yani sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım olan muhtaç ve yoksul kişiler; PTT şubelerine faturalarını ödemek için gittiklerinde otomatik olarak bu yardımdan yararlanabiliyorlar.

Veznedar; elektrik fatura miktarını kontrol ederken, bilgisayarda sistemde ihtiyaç sahibinin yararlanabileceği indirimi görebiliyor.

Bu indirimi fatura tutarından düştükten sonra fatura sahibine bildiriyor.

Böylelikle fatura sahibi, faturasını indirimli ödeyebilme şansını elde etmiş oluyor.

Elektrik Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

PTT şubelerine giderek, elektrik faturalarını indirimli ödemek isteyenlerin yanlarında faturalarını ve TC kimlik kartlarını götürmeleri yeterli oluyor.

Lakin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olmayanların öncelikle vakfa kaydolmaları gerekiyor.

Vakfa kaydolacak kişilerin teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibinin hane bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopileri
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • SGK’dan tüm hane bireyleri için alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına dair belgeler
 • Ev kira sözleşmesi
 • Ek belgeler

**Ek belgeler; hane bireylerinin özel bir durumlarının ya da sağlık sorunlarının olup olmadığına göre değişebiliyor.

Engelli bireylerinin en az %40 engel oranına sahip olduklarını gösteren 2022 engelli belgesini, kronik hastaların ise tam teşekküllü bir hastaneden alabilecekleri sağlık kurulu raporunu vakfa teslim etmeleri gerekiyor.

Teslim etmeniz gereken belgelerin tam listesini öğrenmek için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır?

Elektrik yardımı almak isteyenler, daha önce de bahsettiğimiz gibi bu yardımdan elektrik faturalarını PTT şubelerinde ödemek suretiyle yararlanabiliyorlar.

Ancak kişilerin öncelikle ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıt olmaları gerekiyor.

Vakıf kaydı olmayanlar ve vakıftan sosyal yardım almayanlar, elektrik yardımı alamıyorlar.

Elektrik yardımı alacak kişilerin mutlaka muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmaları gerekiyor.

Elektrik Desteği Yardımı Ne Kadar?

Elektrik tüketim desteği; elektrik faturasında indirim şeklinde yapılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2022 yılında da 1-2 kişilik aileler için aylık 75KW; 2-3 kişilik aileler için aylık 100KW; 4 kişilik aileler için aylık 125TL; 5 ve üstü kişilik aileler içinse aylık 150KW elektrik faturasında indirim yapılıyor.

Yani aylık 200KW elektrik harcamış olan 5 kişilik bir aile; 50KW elektrik fiyatını ödüyor. Toplamda 150KW elektrik faturasında indirim elde etmiş oluyor.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programı Nedir?

Kronik rahatsızlığı yüzünden cihaza bağlı olarak yaşamak zorunda kalan kişiler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan elektrik yardımına kronik hastalara yönelik elektrik desteği programı ismi veriliyor.

Bu destek dahilinde cihaza bağlı olan hastalara aylık 200 TL’ye kadar elektrik faturalarında indirim sağlanıyor.

Aynı zamanda tek seferli olacak şekilde başvurusu onaylanan kişilerin birikmiş elektrik fatura borçları da başvurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından ödeniyor.

Daha önce SGK’dan kesintisiz güç kaynağı desteği almamış olanlar; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına kesintisiz güç kaynağı yardımı alabilmek adına da başvurabiliyorlar.

Başvurusu kabul edilen kişiler, elektrik kesintilerinde dahi cihazlarının çalışabilmesini sağlayan kesintisiz güç kaynağını ücretsiz bir şekilde temin edebiliyorlar.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programından Kimler Yararlanabilir?

Yalnızca belirli başvuru şartlarını taşıyan başvuru sahipleri; kronik hastalara yönelik elektrik yardımından yararlanabiliyorlar.

Başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kişinin 3294 sayılı kanun kapsamında muhtaç ve ihtiyaç sahibi olduğunun başvurduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı mütevelli heyeti tarafından onaylanması
 • Bakıma ihtiyaç duyan engelli kişinin 2828 sayılı kanun kapsamında engelli evde bakım yardımı almıyor olması
 • Kişinin cihaza bağlı olarak yaşamak zorunda olduğuna dair Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu alması ve raporu başvurduğu vakfa teslim etmesi

Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler; kronik hastalara yönelik elektrik yardımından faydalanabiliyorlar.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardım başvurularının hasta kişinin vasisi ya da velisi tarafından bizzat ikametgahının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapılması gerekiyor.

Kişinin vasisinin ya da velisinin olmaması halinde kişi; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayıp, evine bir personel gönderilmesini talep edebiliyor.

Evine gelen personel tarafından kendisine verilen başvuru formunu doldurarak, başvurusunu gerçekleştirebiliyor.

Bu yazımızda elektrik tüketim desteği nedir? Elektrik yardımı kimlere verilir? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de elektrik yardımı alıyorsanız ya da bu yardıma başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Şükran yaya dedi ki:

  Eşim iş kazası geçirmiş elektrik yardımı alabilir miyim elektrik yardımı istiyorum 4 kişiyiz evin kiraya lütfen yardım edin yardıma çok güzelsin ya sizden yardım bekliyorum ne olur

  1. Yusuf dedi ki:

   Raporu var ve kişi başı gelir 1853 ve altı iş alirsiniz ben yanlış bilmek vermek istemem bemdebis kazası geçirdim aliyorum çocuk parası gaz kira yardımı elektrik faturası desteği vb

 2. İsmail Kara dedi ki:

  Ben malülen emekliyim %70 raporum var elektrik yardımından yararlanabilirmiyim

  1. Soner dedi ki:

   Evet yararlanabilirsiniz.e devlet üzerinden yapabilirsiniz .yapamazsınız size en yakın sosyal hizmetlere başvuru yapin

 3. Bekir yaman dedi ki:

  Ben işsizim alamıyorum 2 yıldır işsizim hurda topluyorum Allah için elektrik yardımı istiyorum

 4. Pınar dedi ki:

  Eşim asgari ücretle çalışmaktadır anca bize yetmiyor hamileyim cocuk bekliyorum dogalgazım da yok

 5. Özgür dedi ki:

  Engelli raporum var%48 işe gidemiyorum elektrik desteği almak istiyorum

 6. Zülfi dedi ki:

  Maddi durumum yok bende yardımızdan yararlanmak istiyorum

 7. Fatma tuncil dedi ki:

  Eşimin dalağı yok agir işlerde çalışamıyor lütfen yardım edin faturalarimiz birikmis

 8. Ramazan dedi ki:

  Eşimin adına elektrik yardımı çıktı ama fatura benim adıma yine alabilirmi yoksa fatura adınamı olması lazım