DOLAR
33,0413
EURO
35,9402
ALTIN
2.546,09
BIST
11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
35°C
İstanbul
35°C
Açık
Pazartesi Hafif Yağmurlu
31°C
Salı Parçalı Bulutlu
31°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
31°C
Perşembe Yağmurlu
29°C

Elektrik Yardımı Sorgulama PTT ve E-Devlet Sorgulama Ekranı

Elektrik Yardımı Sorgulama PTT ve E-Devlet Sorgulama Ekranı
13.03.2024 08:33 | Son Güncellenme: 13.03.2024 19:03

Elektrik Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama, Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulmuş olan Elektrik Desteği, sosyal yardım programlarından yararlanmakta olan ihtiyaç sahibi hanelerin elektrik harcamalarına destek olmak amacıyla verilen bir yardım programıdır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca verilen yardımlardan yararlanan aileleri kapsayan elektrik yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından verilmektedir.

Elektrik Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi hanelere Elektrik Tüketim Desteği verilmesi kapsamında yapılan çalışmalar sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynakları kullanılarak ödenmeye başlanan Elektrik Desteği, 2 milyondan fazla haneye elektrik desteğinin yapılması ile dikkat çekmektedir.

Aylık ve düzenli olarak sosyal yardım almaya hak sahipliği kararı devam eden tüm hanelerin asgari ihtiyaçlarının giderilmesi için verilen Elektrik Desteği, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca verilmektedir.

Her ay ihtiyaç sahibi haneye düzenli olarak belirli miktarlarda ve tarihlerde gerçekleştirilen Elektrik Desteği hakkında merak ettiğiniz konu başlıklarına ve Elektrik Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama işlemlerine ait detaylara yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

Elektrik yardımı sorgulama e-devlet üzerinden ve PTT üzerinden online olarak sorgulanmaktadır.

PTT Elektirk yardımı ile fatura ödeme ekranından hem elektirk yardımı sorgulayabilirsiniz hem de fatura yardımınızı görünürse hemen ödemek için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-elektrik-yardimi-ile-fatura-odeme linke tıklayabilirsiniz.

Elektrik Fatura Yardımı 2024

Düzenli olarak yapılan sosyal aylıklardan ve yardımlardan faydalandırılan haneleri kapsayan hak sahiplerine ödenen Elektrik Yardımı Desteği, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kullanılarak yapılmaktadır. Bu kapsamda ihtiyaç sahibi vatandaşlar elektrik desteği için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat etmelerine gerek kalmadan herhangi bir PTT şubesini ziyaret etmeleri yeterlidir.

Elektrik Yardımı almaya hak kazanmış ihtiyaç sahibi kişiler T.C. kimlik numarasının bulunduğu kimlik kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine giderek düzenli sosyal yardım yasası kapsamında yardımdan yararlanmaktadır.

Elektrik Tüketim Desteği Kimlere Verilir?

Elektrik Tüketim Desteği 3294 ve 2024 sayılı kanunlar kapsamında yer alan düzenli sosyal yardım programlarından yararlanmakta olan ihtiyaç sahibi haneleri kapsamaktadır. Bu kanun kapsamında elektrik yardımı programından yararlanacak olan kişiler şunlardır:

 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı
 • Öksüz-Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı
 • Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı
 • Kronik Hastalık Yardım Programı
 • Engelli Aylıkları
 • Yaşlı Aylığı
 • Engelli Yakını Aylığı
 • Silikozis Aylığı

Yukarıda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlara Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki düzenli merkezi yardım ve aylık alan kişiler Elektrik Desteğinden yararlanmaktadır.

Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu için herhangi bir kuruma müracaat edilmesine gerek yoktur. Kanun kapsamında düzenli yardım alan kişiler kimlik ve elektrik faturası ile en yakın PTT şubesini ziyaret ederek hızlı bir şekilde işlem yaptırabilmektedirler.

PTT’ye yapılan müracaat esnasında Düzenli Sosyal Yardım kanunu kapsamında aylık almaya hak kazanmış haneler arasındaki kontroller yapılmasının ardından ödeme yapılmaktadır.

E-Devlet Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik Tüketim Desteği düzenli sosyal yardım programlarından yararlanmakta olan ihtiyaç sahibi haneleri kapsadığı için başvuru yapılmasına gerek yoktur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım programlarından yararlanan kişiler e-devlet Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranı üzerinden hak sahibi haneler içerisinde olup olmadığını sorgulayabilirler.

E-Devlet Elektrik Desteği Sosyal Yardım Sorgulama için linki tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu

PTT Elektrik Desteği Yardımı Başvurusu için herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek yoktur. Düzenli sosyal yardım alan kişiler e-devlet üzerinden sosyal yardım sorgulaması yaparak ya da T.C. kimlik numarası bulunan kimlik kartı ve son döneme ilişkin elektrik faturası ile herhangi bir PTT şubesine giderek kontrollerin yapılmasını sağlaması yeterlidir.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programı Nedir?

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programı, kronik hastalığı sebebi ile cihaza bağlı olan hastaların yaşamış olduğu hanedeki elektrik faturasının ve kesintisiz güç kaynağına yönelik ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlayan 3 destek türündeki yardımdır.

3 farklı desteği içeren Kronik Hastalara Elektrik Yardımı programında verilen destek türleri şunlardır:

 • Kronik hastaların evlerine ait elektrik faturalarına destek olabilmek için kullanılan cihazın tüketim seviyesine göre aylık 200 TL’ye kadar Elektrik Tüketim Desteği bulunmaktadır.
 • Kronik hastalara yani hak sahiplerine kesintisiz güç kaynağının sağlanmasını içermekte olan Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği verilmektedir.
 • Elektrik yardımının başladığı ilk ay tek seferlik olmak üzere hak sahibi hanelerin cihaza bağlanmış olduğu tarihten sonra birikmiş olan borçların ödenmesine ilişkin Birikmiş Elektrik Borcu Desteği verilmektedir.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kronik hastalar ikametlerinin bulunduğu en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek bizzat başvuru yapabilmektedirler. Sağlık nedeni ile evden çıkamayan Kronik hastaların başvuruları ise hasta vekili, vasisi ya da velisi tarafından yapılabilmektedir. Başvuru yapacak herhangi bir kimsenin bulunmaması halinde ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personeli haneye ziyaret gerçekleştirerek başvuruları almaktadır. Başvurunun hane içerisinde alınabilmesi için alo 144 sosyal yardım hattı üzerinden talep oluşturulmalıdır.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Başvurusu Şartları

Kronik hastaların cihaza bağlanarak yaşamasının yanı sıra Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği alabilmesi için başka şartların da yerine getirilmesi istenmektedir. Bu şartlar şunlardır:

 • Kronik hastalığı bulunan başvuru sahibinin ihtiyaç sahipliği durumunun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının karar organı olan heyet tarafından gerekli incelemeler yapılarak tespit edilmesi gerekir.
 • Elektrik yardımı almak isteyen kronik hastanın bakım ihtiyacı olan engelli ihtiyaç sahibi olarak “Evde Bakım Yardımı” almaması gerekir.
 • Kronik hastanın hastalığı nedeni ile bir cihaza bağımlı olarak hayatını sürdürmek zorunda olduğunu ispatlamak için sağlık raporu alması istenmektedir.

KOAH Hastalarına Elektrik Desteği için Nereye Başvurulur?

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği için ikametin bulunduğu en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapılması gerekmektedir.

Elektrik Yardımı Sorgulama

Elektrik Yardımı Sorgulama işlemleri için en yakın PTT şubesini ziyaret edilebileceği gibi e-devlet elektrik yardımı sorgulama ekranından, ALO 183 ve ALO 144 Sosyal Destek hattı üzerinden müşteri temsilcilerine bağlanarak detaylı bilgi alınabilmektedir.

PTT Elektrik Yardımı Sorgulama

PTT aracılığı ile Elektrik Yardımı Sorgulama ve ödeme alma işlemlerini gerçekleştirebilmek için herhangi bir PTT şubesini ziyaret etmek yeterlidir. T.C. kimlik numarası bulunan kimlik kartı ve muhtaç haneye ait elektrik faturasının beyan edilmesi ile kontroller yapıldıktan sonra yardım sorgulama işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

E-Devlet Elektrik Yardımı Sorgulama

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlara Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki düzenli merkezi yardım ve aylık alan kişiler Elektrik Desteğinden yararlanma hakkını elde ettikleri için e-devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranından elektrik desteğine ilişkin ödemelerini sorgulayabilirler.

E-devlet Elektrik Yardımı Sorgulama işlemi için linki tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

Elektrik Yardımı Sorgulama Telefon Numarası

Elektrik Yardımı Sorgulama işlemi için en yakın PTT şubesi ziyaret edilebileceği gibi Alo 144 Sosyal Yardım Hattı üzerinden de hak sahipliği ile ilgili bilgi alınabilmektedir.

Elektrik Yardım Ödemeniz Hazırdır Ne Demek?

İhtiyaç sahibi hanelere yapılmakta olan Elektrik Desteği, PTT iş yerleri kanalları ile ödenirken e-devlet Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama ekranında çıkan “Elektrik Yardım Ödemeniz Hazırdır” bilgisi o aya ilişkin destek tutarının hak sahibi haneye aylık kontroller sonrasında tanımlandığı ve elektrik faturası ile birlikte PTT şubesine gidildiğinde hanedeki kişi sayısı ve kWh üzerinden hesaplamalar yapılarak indirim uygulanacaktır anlamını taşımaktadır.

Elektrik Yardım Ödeme Çekildi Ne Demek?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranında “Elektrik Yardım Ödeme Çekildi” uyarısı o aya ilişkin Elektrik Destek Yardım ödemesinin kullanıldığını ifade etmektedir.

Elektrik Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor 2024?

Elektrik Yardımı hak sahipliği kararı devam eden hanelere düzenli olarak her ay yapılmaktadır. Elektrik faturasından yardım ve indirim almak isteyen kişiler fatura kesim tarihini takip eden hafta içi mesai saatleri içerisinde PTT şubesini ziyaret ederek ödeme işlemlerini tamamlayabilirler.

Elektrik Desteği Yardımı Nereye Yatar?

Elektrik Desteği alan kişiler ve hak sahipleri destek ödemelerini alabilmek için en yakın PTT şubesini ziyaret ederek kimlik ve elektrik faturasını beyan etmeleri ardından destekten yararlanırlar.

Elektrik Desteği Yardımı Nakit Alınır Mı?

Aylık olarak muhtaç hane kişi sayısı ve kWh üzerinden hesaplama yapılarak elektrik faturasının karşılığındaki tutarda destek verilmesini amaçlayan programda nakit ödeme yapılmamaktadır. PTT şubesine elektrik faturası ile müracaat edildiğinde sistem üzerinde kontroller yapıldıktan sonra güncel elektrik faturası borcu üzerinden ödemeler hazırlanmakta ve fatura tutarından düşülmektedir.

Elektrik Desteği Ne Kadar 2024? Kaç TL?

Elektrik Tüketim Desteği Yardım Programı belirli koşullar ve şartlar dahilinde düzenli sosyal yardım alan hanelere yapılırken; ödemeler ise elektrik faturası ve hane halkı sayısı göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda düzenli olarak her ay yapılan Elektrik Tüketim Desteği ödemeleri şu şekildedir:

 • 1 – 2 kişilik muhtaç hanelere: Aylık 75 kWh
 • 3 kişilik muhtaç hanelere: Aylık 100 kWh
 • 4 kişilik muhtaç hanelere: Aylık 125 kWh
 • 5 ve üzeri kişilik muhtaç hanelere: 150 kWh

karşılığında hesaplamalar yapılarak bu tutarlar karşılığında her ay destek ödemesi yapılmaktadır.

Elektrik Yardımı Bir Sonraki Aya Devreder Mi?

Elektrik yardımı güncel elektrik faturası tutarı üzerinden yapılan hesaplamalar ve ödemeleri kapsamaktadır. Söz konusu elektrik desteği yardımı o aya ilişkin fatura borcu üzerinden hesaplandığı için elde edilen indirimler yani ödemeler bir sonraki aya devretmemektedir.

Elektrik Yardımı Ne Zaman Kesilir?

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmekte olan yardım programlarına ilişkin koşul ve şartların taşınması halinde elektrik yardımından kesintisiz olarak yararlanmaya devam edilmektedir. Ancak yapılan periyodik kontrollerde ve incelemelerde aranan şartların ve koşulların sağlanmaası, ihtiyaç ve muhtaçlığın ortadan kalkması halinde yardım programları ve elektrik desteği yardımı kesilmektedir.

Elektrik Desteği Yardımı Kaç Ay Sürecek?

Elektrik Desteği Yardımı süreli bir destek programı değildir. Düzenli sosyal yardım programlarını almaya hak kazanılması ve aranan şartların sağlanması halinde kesintisiz olarak yararlanılmaya devam edilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.