Kızılay Yardım Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kızılay Yardım Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
21.03.2024 12:33 | Son Güncellenme: 22.03.2024 01:52

Kızılay Yardım Başvuru Formu 2024; Kızılay’dan alınacak para ya da yardım kolisi başvurusu için e-devlet üzerinden ya da Kızılay’ın sayfasından başvuru yapabilmeniz mümkündür.  Türk Kızılay proje ve programı çerçevesinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan sosyal yardım ve programları dezavantajlı ve ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak amacıyla verilirken sıklıkla merak edilen Kızılay’dan para yardımı nasıl alınır sorusu sorulmaktadır.

Öncelikle bunun için e-devlet üzerinden ya da Kızılay’ın sayfasından başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurudan sonra oluşturulan şartlar eğer kabul edilirse bir süre bekledikten sonra sorgulama yaparak Kızılay’dan yardım alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kızılay’dan Para Yardımı Almak İsityorum

Türk Kızılayı’nın genel amacı dayanışma, şefkat, hoşgörü, merhamet, tarafsızlık ve barış olarak görülmektedir. Vatandaşların ihtiyaçları cevap vermek onları tüm olumsuzluklara karşı yalnız bırakmamak amacıyla kurulan Türk Kızılayı oldukça hayırsever bir topluluktur.  Faaliyet amaçlarına uygun ve gönüllülük esası ile yürütmüş olduğu bu faaliyetler Kan Merkezleri, afet müdahale merkezleri, 250 Aşkın şube ve 170’i aşkın temsilcilikle ulaştırmaktadır. Ayrıca Kızılay, “sürekli kan merkezleri” ile de acil kana ihtiyacı olan kişiler için umut ışığı olmaktadır.

Kızılay Yardımları Nelerdir?

Sosyal yardım programları ile yurtiçi ve yurt dışındaki ihtiyaç sahibi ailelere ve vatandaşlara yardımlarını ulaştıran Kızılay afet dönemlerinin dışında vatandaşların ve hanelerin temel ihtiyaçlarına uygun yardım faaliyetlerini de proje ve programlar aracılığı ile vermeye devam etmektedir.

İnsanlık tarafsızlık ayrım gözetmemek bağımsızlık birlik evrensellik ve hayır kurumun niteliği ile faaliyetlerini gösteren kurban ve adak dışındaki Kızılay sosyal yardımlarına birçok örnek verilebilir. İlk örnek olarak askeri geçim desteği verilebilir. Bu yardım genel olarak askeri ücretle geçinmeye çalışan çok çocuklu ailelere yapılmaktadır. Bu aileleri yapılan destekler sayesinde hem market alışverişlerine hem giyim ve pazar alışverişlerine yardım edilmektedir.

Bir diğer yardım ise gıda yardımıdır. Gıda yardımında da Kızılay’a başvurulan siteden ihtiyaç sahiplerine dağıtım yapılmaktadır. Bu dağıtımlar koli şeklinde paketlerle yapılmaktadır. Bir diğer yardım olarak doğum yardımını söyleyebiliriz. Bu yardımlar ile hem anneye hem de bebeğe ihtiyaçları karşılanacak şekilde paketler verilmektedir. Bir başka yardım türü ise giyim yardımıdır. Giyim yardımında kıyafet olarak yeni ya da ikinci el kıyafetler ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır.

Afet ve acil durum yardımı ise genel olarak depremden hasar görmüş ya da çok daha mühim olan doğal afetlere yakalanmış kişilere yapılan genel ihtiyaç yardımıdır. Bu yardımda genellikle battaniye yiyecek gibi temel ihtiyaçlar dağıtılır. Bir diğer yardım olarak barınma yardımından söz edebiliriz. Evsiz yurtsuz olan ve barınacak hiçbir yeri olmayan insanların barınmaları için geçici yerler verilmektedir. Bu yardıma barınma yardımı denilmektedir.

Eğitim yardımı çocuklar için yapılan yardımlar arasındadır. Sağlık yardımı, engelli veya tıbbi araç yardımı, aşevi yardımı, Ramazan ayı yardımı, geçici konaklama ve yol yardımı, bağışçı yardımları gibi diğer pek çok yardım da Kızılay bünyesinde düzenli aralıklar ile yapılmaktadır.

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay tarafından para yardımı, erzak yardımı, gıda yardımı ve erzak yardımı için Kızılay yardım başvuru formu doldurabilir, Kızılay temsilciliklerine gidebilir yada Kızılay yardım başvuru hattı numarası olan ALO 168 iletişim numarasını arayabilirsiniz.

Kızılay yardım başvuru yapmak isteyen kişiler ayrıca Kızılay sosyal medya hesapların ve whatsapp destek hattı üzerinden ulaşabilirler. Kızılay whatsapp hattına mesaj atmak için https://api.whatsapp.com/send?phone=905521501868 linke tıklayabilirsiniz.

Kızılay Yardımı Başvuru Formu

Kızılay yardım almak istiyorum diyorsanız Kızılay yardım başvuru formu doldurmanız gereklidir. Kızılay yardım başvuru formu doldurmak ve yardım talebinde bulunmak için https://www.kizilay.org.tr/iletisim linke tıklayabilirsiniz.

Kızılay yardım başvuru formu doldururken aşağıda istenen tüm bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurmanız gereklidir. Açıklama kısmına ise maddi durumunuzu yazarak yardım talebinizi iletebilirsiniz. Kızlay yardım başvuru formunda mutlaka e-posta ve telefon numarasını doğru girmeniz yardımın size ulaşması için çok önemlidir.

Kızılay yardım başvuru formu doldururken;

  • T.C. Kimlik numaranız

Yukarda istenen bilgileri başvuru formuna girerek yardım talebinizi iletebilirsiniz.

Kızılay’dan Yardım Almak İstiyorum Başvuru Formu

Kızılay’dan yardım almak istiyorum diyorsanız Kızlay yardım başvuru formu doldurmanız gereklidir. Kızlay’dan yardım almak için https://www.kizilay.org.tr/iletisim bu linke tıkladıktan sonra sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurduktan sonra yardım talebini belirterek başvuru formunu gönderebilirsiniz.

Kızılay Kimlere Yardım Etmektedir?

Kızılay genel anlamda yardıma muhtaç olan herkese yardım etmektedir. Tüm bu Kızılay sosyal yardım faaliyetleri ihtiyaç sahibi kişi, aile ve öğrencilerin karşılamakta güçlük çektikleri temel ihtiyaçlarına destek olmak amacıyla verilen karşılıksız aynı ve nakdi yardım programlarıdır.

Kızılay sosyal hizmet kuruluşları ile de ihtiyaç sahiplerine hizmet vermeye devam etmektedir. Kızılay çatısı altında yürümekte olan sosyal hizmet kuruluşları ise şunlardır: Kızılay aşevi, Kızılay huzurevleri, Kızılay öğrenci yurtları, Kızılay butik ve sosyal marketleri, Kızılay şefkat evleri, Kızılay özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi.

Kızılay aşevleri genel olarak yetersiz gıda erişimi olan insanlara yardım amacıyla kurulmuştur.  Yardıma muhtaç insanlar para ödemeden buradan yemek yiyebilmektedir. Kızılay huzurevleri yaşlı insanların kalabilmeleri için kurulan evlerdendir. Kızılay öğrenci yurtları evlerinden uzak öğrencilerin üniversiteleri için konaklamaları adına kurulan yurtlardır.

Kızılay butik ve sosyal marketleri genellikle yardımı muhtaç kişilerin belgeleri ile buradan alışveriş yapabilmelerini sağlamaktadır. Kızılay Şefkat Evi annesiz ve babasız büyüyen çocukların burada kalması sağlanarak eğitim masrafları karşılanır. Kızılay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi engel sorunu olan çocuklar için kurulan kuruluştur. Ücretsiz bir şekilde engel sorunlu olan çocuklar için yardımlarda bulunmaktadır.

Kızılay Yardım Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kızılay sosyal yardım programlardan yararlanabilmek için yardımlardan yararlanabilecek nitelikteki dezavantajlı kişilerden ailelerden ya da gruplardan gerekli belgelerin temin edilerek bir dilekçe ile şube ve temsilcilere müracaat edilmesi gerekmektedir.

Sosyal yardım ve Kızılay para yardımı başvurusu işlemlerinde istenen evraklar: Kişi aile veya gruba ait kimlik kartı, aile beyanı, Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü, gelir belgesi, yeni doğan bebekler için doğum belgesi, ikametgâh belgesi, ikamet edilen ve oturulmayacak durumda olan evlere ait hasar tespitini gösteren belge, ihtiyaç sahibi dezavantajda öğrencilere ait öğrenim belgesi, engelli ve kronik hasta vatandaşlar için sağlık kurulu ve engelli raporu, gazi şehit yakınları için hak sahipliği belgesidir.

Bu bilgi ve belgeler temel ihtiyaçlarını karşılayamayan aile kişi ve grupların ihtiyaç durumuna göre değişiklik gösterebilir. Kriterleri karşılayan her vatandaşın Kızılay yardım başvurusu kabul edilmektedir. Fakat burada doğru beyan çok önemlidir. Bilerek yanlış beyanda bulunan kişiler hem yardım hakkı kazanamaz hem de Kızılay ile ilişikleri kesilir. Ayrıca bu yolla yardım alıp daha sonrasında yanlış beyan verdiği tespit edilen vatandaşlar hakkında yasal işlem başlatılır ve verilen yardımlar geri alınır.

Kızılay Yardımı Başvuru İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle Kızılay yardımı başvurusu için Kızılay yardımı başvuru formunu doldurulması gerekmektedir. Bu işlemi web siteleri veya internetten yapmak oldukça kolaydır. Kızılay yardımı başvurusu işlemleri şube ve temsilciler tarafından yürütülürken ihtiyaç sahibi dezavantajlı kişilerden ailelerden ve gruplardan bir dilekçe ile müracaat edilmesi istenmektedir.

İhtiyaç ve dezavantaj durumuna göre ek belge beyanının yapılması ardından Kızılay yardım başvurusu formu şube ve temsilcilik yetkilisi tarafından doldurulmaktadır. Başvuru formu içerisinde belirtilen belgelerin doğruluğuna ve eksiksiz olduğuna emin olunması gerekmektedir.  Aksi halde başvuru ve değerlendirme süreci olumsuz sonuçlanabilir. Kızılay sosyal yardım faaliyetleri sosyal yardım başvurusu ve para yardımı hakkında detaylı bilgi almak soru ve talepleri iletmek için kızına iletişim formu kullanarak doğru bilgilere ulaşmak mümkündür.

Doğru bilgiler ve taleplerin değerlendirilme sonuçları hakkındaki bilgilerin ulaştırılabilmesi için form içerisinde belirtilen alanlardaki iletişim numarası ve e-posta adresi bilgilerinin doğruluğunu kontrol edilmesi önemlidir. Ayrıca gerekli görülmesi halinde Kızılay, kendi oluşturduğu bir tespit ekibiyle bahsi geçen ikametgâh adresine gidip ihtiyaç tespiti yapabilmektedir. Bu şekilde ailenin tam olarak neye ihtiyacı olduğu nokta atışı olarak belirlenir ve buna göre bir ihtiyaç paketi oluşturulur.

Başvuru işlemi sırasında kişi ve ailelerin ihtiyaçlarını tespit edilmesi için bir başvuru dilekçesi ve dezavantaj durumunu gösteren belgelerin beyan edilmesi istenmektedir. Şube ve temsilcilere yapılan başvurular sonrasında dilekçe ve ek belgelere uygun sosyal inceleme ve araştırmalar yapılmaktadır. Bilgilerin ve belgelerin doğruluğunun tespit edilmesi ile birlikte kişilerin grupların ve ailelerin temel ihtiyaçlarına uygun para yardımı ve aynı yardımlar düzenlenerek desteklenmesi sağlanmaktadır.

Yorumlar

  1. Hanim dedi ki:

    Yardım istiyorum.6kişiyis.gecim.yok.

  2. Çigdem dedi ki:

    Kocam Vefat etti 4yetim cocuk annesyim ihtiyaç sanibiyim türk KIZILAYImizin nakti yardimlarindan bu ramazan Dada yararlanmak istiyorum

  3. Fatma açar dedi ki:

    Ben kiradayim 3cocugum var durumum yok sizden ramazan kolisi istiyom