DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

Belediye Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

Belediye Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu
28.03.2024 20:17 | Son Güncellenme: 28.03.2024 23:29

Belediye Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu; Belediyelerin il ve ilçe sınırları içerisinde ikamet etmekte olan muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılan Ramazan Erzak Kolisi Yardımları başlarken; Belediye Ramazan Kolisi Başvurusu nasıl yapılır? Ramazan Yardımı Nasıl Alınır ve Ramazan Yardımı Kimlere Verilir gibi konu başlıkları oldukça sık merak edilmekte olup, başvuru işlemlerine ilişkin tüm konu başlıklarına yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

Belediye Ramazan Yardım Kolisi Başvurusu

Müslümanlar için maneviyatın en yüksek olduğu aylardan birisi Ramazan ayıdır. Birlik, beraberlik ve yardımlaşma bu dönemde insanlar arasında arttığı gibi pek çok kurum, vakıf ve hayırsever tarafından da bu manevi aya özel yardımlar yapılmaktadır. İl ve ilçe belediyelerinin de içerisinde bulunduğu Ramazan yardımları nakdi ve ayni yardım olarak ihtiyaç sahibi hanelere ulaştırılmaktadır.

Ülke çapında sosyal belediyecilik anlayışı ile hizmet vermekte olan il ve ilçe belediyelerinin yapmış olduğu ramazan yardımları içerisinde en çok yapılan yardımlardan biri Ramazan Kolisi dağıtımıdır. Hane içindeki kişilerin sayısına ve muhtaçlığına göre özel olarak hazırlanan ramazan kolileri ihtiyaç sahiplerinin temel gereksinimlerini karşılamayı amaçlamaktadır.

Günümüzde pek çok belediyenin Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte özel olarak hazırladığı kalemlerdeki erzak kolilerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmış olduğu Belediye Ramazan Kolisi Yardımları Sosyal Hizmetler Başkanlığı tarafından sosyal inceleme ile ihtiyaçlığı tespit edilmiş aile, kişi ve hanelere dağıtılmaktadır.

Belediye Ramazan Yardımı 2024

Birlik ve beraberlik ayı olan Ramazan ayı içerisinde gıda ve erzak kolisi olarak ayni yardımlar yapılmaktadır. Kuru gıdaların ve farklı kalemdeki erzakların özel olarak hazırlandığı bu koliler belediyelerin il ve ilçe sınırlarındaki muhtaç ve asgari seviyede dahi geçinmekte güçlük çektiği tespit edilmiş hanelerine dağıtılmaktadır.

Çeşitli nedenler ile yardıma ihtiyaç duyan vatandaşların ramazan ayındaki mutfak masraflarını karşılamak ve yardımlaşma bilincini arttırmak amacı ile düzenlenen Ramazan Yardımı ve Ramazan Kolisi Başvurusu işlemleri belediyeler tarafından toplanmaya başlanmıştır.

Belediyelerin elektronik form toplama üzerine geliştirmiş olduğu başvuru sistemleri kullanılarak Ramazan Erzak Kolisi Yardımı Başvurusu işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olduğu gibi, 2024 Ramazan Yardımı modelleri hakkında detaylı bilgi almak için Alo 153 çağrı merkezleri üzerinden görüşme yaparak bilgi talep edilebilmektedir.

Ramazan Yardımı Başvurusu

İl ve ilçe belediyelerinin 2024 yılı Ramazan ayı için hazırlamış oldukları Ramazan Erzak Kolisi yardımlarından sosyal yardım alan aileler yararlanmaktadır. Başvuru ve sosyal inceleme sonrasında kişi ve hanenin muhtaçlığı tespit edilmiş kişilere yönelik verilen Ramazan Yardımı başvurusu için ikamet etmekte olunan il ve ilçe belediyesinin resmi web sitesini ziyaret ederek sosyal yardım başvuru formu ya da Ramazan Yardımı Başvuru Formu ile ön talep oluşturulması gerekmektedir.

Ramazan Gıda Kolisi başvurusu işlemleri online olarak yapılabildiği gibi Alo 153 Çağrı Merkezleri üzerinden de gerçekleştirilmektedir. Bağlı bulunulan belediyesinin beyaz masa çağrı merkezi üzerinden ön talep oluşturarak sosyal inceleme süreci başlatılabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra ilgili Sosyal Yardım Şube Müdürlüklerine veya Sosyal Yardım Başvuru Merkezlerine aile beyanı, kimlik kartı, ikametgah belgesi ve kira kontratı gibi ek belgeler ile giderek başvuruyu bizzat gerçekleştirmek mümkündür.

Elektronik ortamda e-devlet kapısı üzerinden belediyelerin vermiş olduğu sosyal yardımlardan ve Ramazan Yardımı erzak ve gıda kolisi desteklerinden yararlanmak için E-Belediye Sosyal Yardım Talebi ekranından hızlı ve güvenli bir şekilde ön başvuru talebi oluşturulabilmektedir.

Belediye Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

Belediye Ramazan Kolisi Başvurusu işlemleri hakkında bilgi almak için ikamet edilmekte olan il ve ilçe belediyelerinin çağrı merkezlerinden gerekli bilgi ve yönlendirmeler talep edilebilmektedir. Bazı belediyeler elektronik form toplama için geliştirmiş olduğu web sayfaları üzerinden başvuruları alırken bazı belediyeler çalışma prensiplerine bağlı olarak Sosyal Yardım Başvuru Merkezleri ya da ilgili şube müdürlüklerinden başvuruları almaktadır.

Başvuru işlemleri esnasında ihtiyaç sahibi ailelerden kimlik beyanı, ikametgah belgesi, kira kontratı, SGK Hizmet Dökümü ve ek bilgi belgelerin beyanını istemektedir. Başvuru sonrasında sosyal inceleme görevlileri tarafından ikamet edilen adreste yapılan değerlendirme sonrasında sosyal yardım programları içerisindeki Ramazan Kolisi yardımından yararlanma hakkı kazanmaktadırlar.

Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Başvuru

Günümüzde pek çok büyükşehir belediyesi sosyal destek başvurularının daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlamak amacı ile online başvuru ekranlarını kullanıma açmıştır. Bu başvuru ekranlarından sosyal yardım talebi için ön başvuru yapılırken Ramazan Kolisi başvurusu da gerçekleştirilmiş olmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu için linke tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu için linke tıklayınız. https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu için linke tıklayınız. https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu için linke tıklayınız. https://www.izmir.bel.tr/tr/BayramYardimi/129

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu için linke tıklayınız. https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/2024-ramazan-yardimi

Çanakkale Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu için linke tıklayınız. https://ulakbel.canakkale.bel.tr/WebBasvuru//#/

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu E-Devlet

Çağrı merkezleri, online başvuru siteleri, başvuru merkezleri ve ilgili şube müdürlüklerinin yanı sıra Belediye Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu yapmak isteyen kişiler e-belediye yardım talebi ve sorgulama ekranını kullanarak belediyelerin sosyal yardımlarından ve ramazan erzak ve kuru gıda kolilerinden yararlanabilirler.

E-Belediye sistemine E-Devlet kapısı üzerinden giriş yapabilmek için kimlik doğrulama işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. E-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı yöntemlerinden herhangi biri ile giriş yaparak bağlı bulunulan il ve ilçedeki belediyelerin sosyal yardım modellerine ve ramazan yardımı hizmetlerine başvuru yapılabilmektedir.

Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

Belediye Ramazan Kolisi Başvurusu sonrasında toplanan bilgiler ön kayıt olarak belediyelerin sistemlerine düşmektedir. Bu ön kayıtlar sosyal yardım talebi olarak değerlendirilmekte olup, başvuru esnasında belirtilen bilgilerin doğruluğunun tespit edilmesi için belediyenin sosyal çalışma görevlileri tarafından ikamet edilen adreste sosyal inceleme yapılmaktadır.

Yapılan sosyal incelemenin ardından duruma göre hane içerisindeki kişilere ait bilgi ve belgelerin beyan edilmesi için belirli bir süre tanınmaktadır. İhtiyaçlığın beyan edildiği belgelerin teslim edilmesi ile birlikte gerekli kurumlarda araştırmalar yapılmakta ve bir rapor düzenlenmektedir. Bu rapor sosyal inceleme komisyonu tarafından değerlendirilerek ailenin ihtiyaçlığına uygun sosyal yardım modellerine karar verilmektedir.

Sosyal yardım almaya hak kazanan aileler belediyelerin düzenli ve dönemsel yapmış olduğu yardımlardan yararlanırken aynı anda Ramazan ayı içerisindeki hizmetlerinden ve sosyal yardımlarından yararlanmaya da hak kazanmaktadır. Böylece ihtiyaçlığı tespit edilmiş ailelere Belediye Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi adreslere de teslim edilmektedir.

Ramazan ayında erzak kolisi veren belediyeler için Ramazan Kolisi Veren Belediyeler 2024 yazısını inceleyebilirsiniz.

Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Ramazan Yardımı almaya hak kazanabilmek için başvuru yapılan il ve ilçedeki belediyelerin görev ve çalışma bölgesi içerisinde olmak önemli bir koşuldur. Ancak belediyelerin sunmuş olduğu sosyal yardım hizmetlerinden yararlanabilmek için tek kriter ikametgah değildir. Başvuru taleplerinin olumlu sonuçlanabilmesi için bir takım koşullar gerekmektedir. Buna göre Ramazan Yardımı Kimlere Verilir:

 • Belediyenin görev ve çalışma bölgesi içerisinde olan kişilere
 • Sosyal güvencesi olmayan kişilere
 • Sosyal güvencesi bulunan ancak hane geliri net asgari ücret miktarından fazla olmayanlara
 • Hane geliri asgari düzeyde olmasına rağmen hanede yaşayan kişi sayısı 6 ve üzere olan ailelere
 • Dezavantajlılık nedeni ile hanede iş gücüne dahil olabilecek birey bulunmayan ailelere
 • Eşi vefat etmiş, şiddet mağduru, eşi tarafından terk edilmiş, eşi cezaevinde bulunan ve yeterli gelirli olmayan kadınlara
 • Göç ve hastalık gibi nedenlerle işsiz kalan kişilere

Ramazan Yardımı yapılmaktadır. Bu kişilere ek olarak ihtiyaçlık herhangi bir sebepten kaynaklanabilmektedir. İhtiyaçlık durumu sosyal inceleme sonrasında belirlendiği için bu kişilere ek olarak farklı nedenlerle ihtiyaçlığı ortaya çıkmış kişi ve ailelerde başvuru yapabilmektedir.

Ramazan Yardımı Başvuru Formu

Sosyal Yardım Başvuru Merkezleri, şube müdürlükleri ve Alo 153 çağrı merkezleri üzerinden yapılan Belediye Ramazan Kolisi Başvurusu esnasında başvuru formu yetkili tarafından doldurulmaktadır. Ancak elektronik ortamda online olarak yapılan başvuru işlemlerinde form başvuru sahibi tarafından doldurulmalıdır.

Belediyelerin web sitesi içerisinde yer alan Belediye Ramazan Kolisi Başvuru Formu içerisinde bir takım bilgilerin beyan edilmesi istenmektedir. Başvuru formu içerisinde istenen bilgiler şunlardır:

 • Ad – Soyad
 • T.C. Kimlik No
 • Doğum Tarihi
 • Hane içerisinde yaşayan kişi sayısı
 • Çalışma Durumu
 • Telefon
 • Hane içerisindeki aylık toplam kazanç
 • İkamet adresi
 • Öğrenim çağında olan çocuk sayısı
 • Çalışan çocuk sayısı
 • Alınan sosyal yardımlar

Bu bilgiler sosyal inceleme öncesinde ön kayıt için gerekli olan bilgiler olup, belediyeler sosyal inceleme ardından ek bilgi ve belge talebinde bulunmaktadır.

Belediye Ramazan Yardımı Başvurusu için başvuru formlarına ise belediyelerin web sitelerinden ve e-Devlet e-Belediye Yardım Talebi ekranından ulaşılabilmektedir.

Ramazan Yardımı Ne Zaman Yatacak

2024 yılı Ramazan Yardımı dağıtımları belediyelerin çalışma prensibine bağlı olarak değişmektedir. Ancak yardım başvurularının toplanmasının ardından Mart ve Nisan ayı içerisinde erzak ve koli dağıtımları ile nakdi desteklerin tümü ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.