İzmir Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Bakiye Sorgulama

İzmir Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Bakiye Sorgulama
09.05.2024 08:16 | Son Güncellenme: 09.05.2024 18:14

İzmir Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Bakiye Sorgulama 2024; Son dönemlerde artan fiyatlar ile bazı insanlar en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bu duruma sessiz kalmayan zor durumda olan vatandaşlara yardımını esirgemeyen belediyelerdendir.  Belediye ihtiyaç sahibi vatandaşlara fatura,  gıda, yakacak, kıyafet ve sosyal yardım kartı gibi çeşitli yardımlar yapmaktadır.

Aşağıdaki yazımızda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği sosyal yardım kartı ile ilgili merak edilen bütün soruların cevabı ver almaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir?

İzmir ili sınırlarında ikamet eden ve geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlara diledikleri gibi alışveriş yapabilmeleri için verilen yardım kartıdır.

Sosyal Yardım kartına belediye tarafından her ay belirli bir bakiye yüklenmektedir.  Yüklenen bakiye ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar alkol ve tütün ürünleri gibi zararlı ürünler dışında alışveriş yapabilmektedir.

Sosyal yardım kartı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar geçerli marketlerden limitleri kadar alışveriş yapabilecektir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İzmir Büyükşehir Belediye tarafından verilen sosyal yardım kartı zor durumda olan geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlara verilmektedir. Eğer gelir durumu asgari ücretin üçte birinden az ise sosyal yardım kartından faydalanabilirsiniz.

Afetzede, engelli, kronik hastalar, kimsesiz bakıma muhtaç vatandaşlar, eşinden ayrılan ihtiyaç sahibi kadınlar, gazi ve şehit yakınları sosyal yardım kartından faydalanmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu farklı platformlardan yapılabilmektedir

Sosyal yardım kartı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar İzmir Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek başvuru yapabilmektedir.

Belediye binasını ziyaret etme imkanı olmayan vatandaşlar e-Devlet, belediyenin resmi web sitesinden ve telefon ile başvuru yapabilmektedir.

E-Devlet sisteminden başvuru yapmak isteyen vatandaşların linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapması gerekmektedir.

Belediyenin sen sitesinden başvuru yapmak isteyen vatandaşların https://him.izmir.bel.tr/tr/BasvuruFormu/6 linkine tıklaması gerekmektedir.  Linke tıkladıktan sonra başvuru formunu doldurmalısınız.

e-Devlet sisteminden sosyal yardım kartı başvurusu yapılabilmektedir. E-Devlet sisteminden başvuru yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak sisteme giriş yaptıktan sonra sosyal destek kartına başvuru yapabilir. e-Devlet sisteminde farklı yardım türleri bulunmaktadır. Sosyal yardım kartından faydalanmak için “Sosyal Yardım Kartı (Ön Ödemeli)” seçeneği işaretlenmelidir.

İzmir Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı ve diğer yardımlarından faydalanabilmek için doldurması gereken dilekçe niteliği taşıyan belgedir. Bu belgede başvuru yapan vatandaşın ihtiyaç durumunu analiz edebilmek için ve kolay iletişim kurabilmek için sorular yer almaktadır.

Bu soruların eksiksiz ve doğru cevaplaması başvurunuzun olumlu değerlendirmesi için önemledir.  Formda yazılan bilgiler ilgili kurumlar tarafından detaylı olarak incelenmektedir. Detaylı inceleler sonucunda gerçekten ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar belirlenecektir.

İzmir Sosyal Yardım Kartı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı sorgulamasının nasıl yapılacağı başvuru yapan vatandaşların en çok merak ettiği sorulardandır.  Sosyal Yardım Kartı Sorgulaması birçok yerden yapılabilmektedir.

Sorgulama yapabilmek için ilk yöntem belediye binasını ziyaret etmektir.

Belediye binasını ziyaret etme imkanı olmayan vatandaşlar internetten sorgulama yapabilmektedir. Eğer e-Devlet sisteminden sorgulama yapmak isterseniz https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671  linkine tıklamalısınız.  Daha sonra T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

Belediyenin web sitesinden de sorgulama yapabilme imkanınız vardır. Bunun için https://www.bizizmir.com/tr/Him/BasvuruSorgula  linkine tıklamalısınız. Başvuru yaparken verilen “Takip no ve Güvenlik kodu” bilgilerini yazarak sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Son olarak belediyeye ait numaraları hatları arayarak sosyal yardım kartı başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Sorgulama yapmadan önce başvuru tarihinden itibaren 1 ay ve 3 ay gibi bir süre geçmesini beklemelisiniz. Başvuruların sonuçlanması yoğunluğa göre değişiklik göstermektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı İletişim Numarası

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu ile ilgili bilgi edinmek isteyen vatandaşlar 444 40 35 numaralı iletişim hattını arayarak bilgi sahibi olabilmektedir. Belediyeye ait iletişim numaralarını arayarak belediyenin diğer yardımları ile ilgili de bilgi edinebilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen sosyal yardım kartı limiti ailede yaşayan kişi sayısına göre ve ihtiyaç sahibi vatandaşın durumuna göre belirlenmektedir. Eğer başvuru yapan vatandaşın durumu kötü ise, daha fazla para yüklemesi yapılmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı limiti ortalama olarak 1000 TL ve 2500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Kart bakiyesi ile ilgili bilgilendirme başvuru kabul edildiğinde yapılacaktır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama işlemi Vakıfbank ATM üzerinden yaapılmaktadır. İzmir sosyal yarıdm akrtı sahipleri hesaplarına yardım parasının yatıp yatmadığını Vakıfbank ATM ve Şubelerinden kolay şekilde öğrenebilirler.

İzmir Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım kartından faydalanan vatandaşlar alışverişleri sırasında mağduriyet yaşamamak için bakiye sorgulamasının nasıl yapılacağını merak etmektedir. Bakiye sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar alışveriş yaptıktan sonra verilen fişten kart bakiyesini öğrenebilmektedir. Belediye ile iletişime geçilerek kart bakiye sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

İzmir Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerlidir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen sosyal yardım kartı, BİM, A101, ŞOK, Migros, Onur Market gibi marketlerde geçerlidir. Belirtilen marketlerden alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Kartın geçerli olduğu marketler ile ilgili bilgilendirme belediye tarafından yapılmaktadır. Eğer bilgilendirme yapılmazsa veya daha farklı bir durum olursa belediyeye ait 444 40 35 numaralı iletişim hattını arayabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yatar?

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı belirli aralıklarla yüklenmektedir. Yükleme yapılmazsa belediye ile iletişime geçebilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu yapacak olan vatandaşlardan bazı belgeler talep etmektedir. Bu belgeler aşağıda yer almaktadır.

  • Kimlik kartı ve fotokopisi
  • Başvuru formu
  • Muhtaçlık belgesi
  • SSK gelir belgesi
  • İkametgah belgesi

Yukarıdaki belgeler bazı durumlarda değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce belediye ile iletişime geçebilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Her Ay Yatıyor Mu

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafındna dar gelirli muhtaç ailelere verilen sosyal ayrdım akrtı ödemeleri bazı kişiler sadece Bayramlarda ve Ramazan ayında yatarken bazı kişilere ise her ay yatırılmaktadır. Maddi durumunuz ev geliriniz göre aylık yada yıllık olarak yardım yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.