Kızılay Para Yardımı Başvuru Formu

Kızılay Para Yardımı Başvuru Formu
22.11.2023 11:29 | Son Güncellenme: 22.11.2023 14:54

Kızılay Para Yardımı Başvuru Formu 2024; İlk yardım ve sosyal yardım çalışmaları ile yalnızca ülkemizde değil dünya genelinde milyonlarca kişinin yardımına koşan Kızılay; 2024 yılında da vatandaşlarımıza yönelik olan ayni ve nakdi yardım çalışmalarına devam ediyor.

Sağlık yardımları, aşevi yardımları, giyim yardımları, barınma ve para yardımları gibi pek çok yardıma imza atan Kızılay; yoksul ve dar gelirli vatandaşlarımıza nakdi yardımlarda bulunuyor.

Yani acil nakit paraya ihtiyacı olan, düzenli bir geliri ve sigortalı işi olmayan vatandaşlarımız; Kızılay’a para yardımı alabilmek ve nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Kızılay para yardımı nasıl alınır? Kızılay para yardımı başvuru ve sorgulama işlemi nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kızılay Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Ülkemizdeki en önemli sivil toplum örgütlerinden olan Kızılay; birçok ayni ve nakdi yardım çalışmasında bulunuyor.

Deprem, sel, yangın gibi tüm toplumu ilgilendiren doğal afetlerde ve kazalarda mağdur vatandaşlar için gıda ve erzak yardımı, barınma yardımı, giysi yardımı, çadır yardımı vb. yardımlar yapan Kızılay; yoksul ve muhtaç vatandaşlarımız için gıda ve erzak yardımı başta olmak üzere birçok yardımlar yapıyor.

Kızılay tarafından yapılan en önemli sosyal yardım çalışmalarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Para yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Barınma Yardımı
 • Sağlık Yardımı
 • Eğitim Yardımı
 • Çocuklar için oyuncak dağıtılması
 • Aşevi yardımı
 • Kızılay Kart yardımı
 • Engelsiz İkram Aracı yardımı
 • Sevgi Bohçası Yardımı

Engelsiz ikram araçları ile doğal afetlerden zarar gören vatandaşlara gıda malzemeleri ve ikramlıklar sunan Kızılay’ın engelsiz ikram aracına engelli vatandaşlar da kolaylıkla girebiliyorlar.

Engelli vatandaşların kullanımına uygun bir şekilde tasarlanan engelsiz ikram araçlarında engelli vatandaşlara ve mağdur vatandaşlara su, tatlı, yemek vb. yiyecekler dağıtılıyor.

Sevgi Bohçası Yardımı ile yoksul annelere ulaşan Kızılay; yeni doğum yapmış annelere bebeklerinin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli olan bebek bezi, bebek maması, bebek battaniyesi vb. malzemeler hediye ediyor.

Ramazan ayları yaklaşmaya başladığında yoksul ailelere gıda ve erzak içeren yardım kolileri dağıtan Kızılay; yoksul ailelerin çocuklarına ise oyuncak armağan ediyor.

Eğitim yardımları ile öğrencilere kırtasiye ve burs yardımları sunan Kızılay; sağlık yardımları ile engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye, hasta vatandaşlara tıbbi alet ve cihazlar, protez, işitme cihazları, ilaç yardımları yapmaktan geri kalmıyor.

Yoksul ve muhtaç ailelere belirli aralıklarla makarna, mercimek, bulgur, şehriye gibi temel gıda malzemelerinin yer aldığı gıda ve erzak kolileri dağıtan Kızılay; kendisine bağlı olan 13 aşevinde ise ihtiyaç sahiplerine sıcak ev yemeği ve sıcak çorba dağıtıyor.

Kimsesiz ve sahipsiz olan yaşlılar; Kızılay’a ait olan 3 adet huzurevinde ücretsiz bir şekilde konaklayabiliyorlar.

Sokakta yaşayan, sahipsiz ve kimsesiz vatandaşlar; Kızılay kimsesiz evlerinde ağırlanırken, muhtaç ailelerin çocukları ise ücretsiz bir şekilde Kızılay öğrenci yurtlarında konaklayabiliyorlar.

Ülkemizde şu an için Kızılay’a bağlı olarak faaliyet gösteren 8 adet öğrenci yurdu bulunuyor.

Giyim ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanan, kendilerine ya da çocuklarına mont, kaban, elbise alamayan kişiler; Kızılay’a başvurarak, giysi yardımı alabiliyorlar.

Vatandaşlar; Kızılay giyim merkezlerine giderek, burada kendi bedenlerine ve ihtiyaçlarına yönelik olan kıyafetleri ücretsiz bir şekilde temin edebiliyorlar.

Kan Bağış Araçları ve Merkezleri ile acil kana ihtiyacı olan kişilere gönüllüler tarafından bağışlanan kanları ulaştıran Kızılay; yoksul vatandaşlarımız için zaman zaman para yardımında da bulunabiliyor.

Özellikle pandemi sürecinde ihtiyaçlarını karşılayamayanlar; Kızılay para yardımına başvurarak, bir miktar para alabiliyorlar.

Doğal afetler söz konusu olduğunda afetzede vatandaşların konaklayabilmeleri için afet çadırları kuran Kızılay; afetzede vatandaşlara su, ekmek, yemek dağıtıyor.

Aynı zamanda sunduğu sağlık hizmetleri ile afetlerde yaralanan vatandaşların muayene edilmesine ve sağlıklarına tekrar kavuşabilmelerine olanak tanıyor.

Kızılay göç ve mülteci hizmetleri dahilinde ülkemizdeki mültecilere ve sığınmacılara da sahip çıkan Kızılay; belirli şartları taşıyan mülteci ya da sığınmacılara Kızılaykart isimli sosyal destek kartı dağıtıyor.

Kızılaykart başvurusu kabul edilen hak sahipleri, kartlarına belirli aralıklarla yüklenen yardım paraları ile anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabiliyorlar.

Mülteci ve sığınmacılar; Kızılaykart yardımının yanı sıra göç ve mülteci hizmetlerinden de yararlanabiliyorlar.

Kızılay tarafından yapılan sosyal yardımlara dair ayrıntılı bilgi edinebilmek adına ALO168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni arayabileceğiniz gibi Kızılay resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kızılay sosyal yardımlarına göz atmak için https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisKategorisel/2/sosyal-yardimlar linkini tıklayabilirsiniz.

Kızılay Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay’ın ülkemizde 81 adet il temsilciği bulunuyor. Kızılay para yardımına başvurmak isteyenler; 81 ildeki temsilciklere yani şubelere bizzat giderek, burada başvuru formu doldurmak suretiyle Kızılay para yardımına ve diğer yardımlarına başvurabiliyorlar.

Ön başvurular; ALO168 Kızılay Çağrı Merkezi aranarak da yapılabiliyor.

İhtiyaç sahipleri; ön başvurularını Kızılay resmi sitesi üzerinden yetkili kişilere e-mail göndermek suretiyle de gerçekleştirebiliyorlar.

Kızılay para yardımı ön başvurunuzu Kızılay resmi sitesi üzerinden gerçekleştirmek için https://www.kizilay.org.tr/Iletisim linkini tıklayabilirsiniz.

Kızılay Para Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Kızılay para yardımı ön başvurularınız için ALO168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Bu numarayı arayarak, mevcut başvuru sonuçlarınızı da sorgulayabilirsiniz.

Kızılay para yardımına ve ayni yardımlarına dair bilgi edinmek, başvuru şartlarını, başvuru için gerekli olan belgeleri öğrenmek adına da bu numarayı arayabilirsiniz.

Kızılay Para Yardımı Başvuru Formu

Kızılay şubelerine giden kişilerin burada para yardımı ya da diğer yardımlara başvurabilmeleri için başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda yardıma başvuran kişilere aylık kazanç ve giderlerine, mesleklerine, ihtiyaç duydukları yardım türlerine, isim ve soyisim gibi kişisel bilgilerine, iletişim ve adres bilgilerine dair sorular soruluyor.

Kızılay para yardımına ya da diğer yardımlarına başvuran ve başvurusunun olumlu sonuçlanmasını isteyenlerin formdaki bu soruları doğru ve eksiksiz yanıtlamaları gerekiyor.

Başvuru sonuçları, başvuru sahiplerinin formda paylaştıkları telefon numaralarına SMS ile yollanıyor.

Gıda ve erzak yardımı; başvuru sahiplerinin ev adreslerine kadar teslim ediliyor.

Bu yüzden de yardım almak isteyenlerin Kızılay başvuru formunda güncel iletişim ve adres bilgilerini paylaşmayı ihmal etmemeleri gerekiyor.

Kızılay resmi sitesi üzerinden yapılan sosyal yardım ön başvurularında da ihtiyaç sahiplerine bazı sorular yöneltiliyor.

Ön başvuruların olumlu sonuçlanması noktasında bu soruların da eksiksiz yanıtlanması gerekiyor.

Ön başvuru formunu hemen doldurmak için https://www.kizilay.org.tr/Iletisim linkini tıklayabilirsiniz.

Kızılay Para Yardımı Başvuru Formu Doldurma

Kızılay Para Yardımı Başvuru Formu Doldurma işlemi için Kızlayın resmi sitesinde bulunan formu eksiksiz ve doğru olarak doldurmaknız gereklidir. Kızılay para yardımı başvuru formu için https://www.kizilay.org.tr/Iletisim linke tıkladıktan sonra hemen para yardımı için başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Türk Kızılay Para Yardımı Başvuru Formu, Türk Kızılay’dan para yardımı almak isteyen kişilerin doldurması gereken bir formdur. Form, başvuru sahibinin kimlik bilgilerini, gelir ve gider bilgilerini, yardım talebini ve varsa ek bilgileri içermektedir.

Formda yer alan bilgiler şunlardır:

 • Başvuru sahibinin kimlik bilgileri (ad, soyad, T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, cinsiyet, medeni durumu, nüfusa kayıtlı olduğu yer, ikamet adresi, telefon numarası, e-posta adresi)
 • Başvuru sahibinin gelir bilgileri (çalıştığınız iş yeri, aylık geliriniz, işsizseniz ne kadar süredir işsiz olduğunuz)
 • Başvuru sahibinin gider bilgileri (kira, faturalar, beslenme, ulaşım, sağlık vb. giderleriniz)
 • Yardım talebiniz (gıda yardımı, giyim yardımı, nakdi yardım vb.)
 • Varsa ek bilgiler (ailenizin durumu, sağlık durumunuz, engelli durumunuz vb.)

Formu teslim ettikten sonra, Türk Kızılay yetkilileri başvurunuzu değerlendirecek ve size en kısa sürede sonuç hakkında bilgi verecektir.

Eksik yada yanlış bilgi vermeniz başvurunuzun reddedilmesine neden olacağını unutmayın.

Kızılay Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Kızılay para yardımına başvuran ihtiyaç sahipleri; başvuru sonuçlarını öğrenmek için başvurdukları Kızılay temsilciliğine ait olan telefon numarasını arayabiliyorlar ya da bizzat temsilciliğe gidebiliyorlar.

Başvuru sonuçları, ALO168 Kızılay Çağrı Merkezi aranarak da öğrenilebiliyor.

E-devlet platformu üzerinden ise başvuru sonuçları görüntülenemiyor.

Kızılay Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Kızılay para yardımına ya da diğer yardımlara başvuranların başvuru sırasında temsilciliklerde çalışan kişilere teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Hane bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopileri
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Ek belgeler

Kızılay para yardımına başvuranların teslim etmeleri gereken ek belgeler; başvuru sahibinin ya da hane bireylerinin özel bir sağlık durumu olup olmadığına göre değişebiliyor.

Örneğin, engelli bireylerin 2024 engelli belgesi; kronik hastaların ise sağlık kurulu raporu teslim etmeleri gerekiyor.

Teslim etmeniz gereken belgelerin tam listesi için ALO168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Kızılay Yardımları Kimlere Verilir?

Kızılay; öncelikle ülkemizdeki işsiz ve gelirsiz yani muhtaç olan vatandaşlara yardımlarda bulunuyor.

Lakin işi ya da düzenli geliri olmalarına rağmen hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin altında olanlar da yani muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar da Kızılay yardımlarından yararlanabiliyorlar.

Ancak hane bireylerinin üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul tespit edilmesi durumunda başvuru sahiplerinin başvuruları, reddediliyor.

Kızılay yardımlarından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar
 • Engelli bireyler
 • Kronik hastalar
 • Eşi vefat etmiş, eşinden ayrılmış ya da eşi cezaevine girmiş olan dul kadınlar ve yetim çocukları
 • Afetzedeler
 • 65 yaş ve üstü sahipsiz ve gelirsiz vatandaşlar
 • Şehit, gazi ya da asker yakınları
 • Mülteciler ya da sığınmacılar

Kızılay Para Yardımı Ne Kadar 2024?

Kızılay; genellikle Kurban ve Ramazan bayramı öncesinde ihtiyaç sahipleri için para yardımında bulunuyor.

Zaman zaman yıl içerisinde de nakdi yardımlar yapabiliyor.

Yoksul vatandaşlar için para yardımında bulunacağına dair resmi internet sitesinde bildirimde bulunuyor.

İhtiyaç sahipleri, bu bildirimde bahsi geçen başvuru tarihleri arasında Kızılay para yardımına başvurabiliyorlar.

Kızılay; genellikle 1000 – 2500 TL civarında para yardımı yapıyor.

Bazı ailelere ise daha yüksek rakamlarda yardım yapabiliyor.

Ailedeki kişi sayısı, yapılan para yardımı miktarı üzerinde belirleyici olabiliyor.

Kızılay Para Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Kızılay; Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde muhtaç vatandaşlara gıda, giyim gibi ihtiyaçlarını karşılamaları için para yardımı yapıyor.

Kimi zaman Ramazan ve Kurban Bayramları dışında da para yardımı yaptığı oluyor.

ALO168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni arayarak, para yardımı alıp alamayacağınıza dair bilgi alabilirsiniz.

Kızılay Para Yardımı Nasıl Alabilirim?

Kızılay; para yardımı başvurularını değerlendirirken başvuru sahiplerince teslim edilen belgelerin doğruluğunu araştırıyor.

Muhtaç ve yoksul olduğunu tespit ettiği kişilerin ise başvurularını olumlu sonuçlandırıyor.

Ardından başvuru sonuçlarını, başvuru sahiplerinin telefon numarasına SMS ile gönderiyor.

Nakdi yardım ya da ayni yardım başvurularının sonuçlanması, genellikle birkaç hafta sürüyor.

Kızılay para yardımı alabilmek için yaşadığınız yerdeki Kızılay temsilciğine başvurabilirsiniz.

ALO168 Çağrı Merkezi’ni arayıp, para yardımı alıp alamayacağınızı, başvuru için gerekli olan şartları taşıyıp taşımadığınızı ve başvuru esnasında teslim etmeniz gereken belgelerin tam listesini öğrenebilirsiniz.

Kızılaykart Nedir? Ne İşe Yarar?

Yoksul ve muhtaç vatandaşlara Kızılay tarafından dağıtılan ve kart sahiplerinin alışveriş noktalarından gıda, kişisel bakım, giyim vb. ihtiyaçlarına yönelik olan malzemeleri satın alabilmelerine olanak tanıyan sosyal destek kartına Kızılaykart ismi veriliyor.

Bu kart sayesinde yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar, alışveriş noktalarından gerçek anlamda ihtiyaç duydukları temel malzemeleri alabiliyorlar.

Bu kartlara Kızılay tarafından belirli aralıklarla yardım parası yükleniyor.

Yoksul vatandaşlar, kartlarına yüklenen yardım paraları sayesinde pos cihazının mevcut olduğu mağaza, market ve işyerlerinden alışveriş yapabiliyorlar.

Kızılaykart’lara başvuru sahibinin ekonomik durumuna ve hanesindeki kişi sayısına göre aylık 300, 400, 500 TL gibi farklı rakamlarda para yüklenebiliyor.

TC vatandaşlarının yanı sıra bazı başvuru şartlarını taşıyan mültecilere ya da sığınmacılara da Kızılaykart verilebiliyor.

Hayırsever vatandaşlar ise Kızılaykart’lara bağışta bulunabiliyor.

Kızılaykart bağışlarınız ile yoksul vatandaşların kartlarına para göndermek için hemen https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisYap/11/kizilay-kart-bagisi linkini tıklayabilirsiniz. 

Bu yazımızda kısaca Kızılay tarafından yapılan yardımlar nelerdir? Kızılay para yardımı başvurusu nasıl yapılır? vb. Kızılay yardımlarına dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de daha önce Kızılay yardımı aldıysanız ya da Kızılay yardımlarına başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.