DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

Maddi Yardım Başvurusu ve Şartları

Maddi Yardım Başvurusu ve Şartları
08.01.2024 13:57 | Son Güncellenme: 08.01.2024 16:14

 Maddi Yardım Başvurusu ve Şartları 2024; Ülkemizdeki dar gelirli ve yoksul vatandaşlar; nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, belediyelere, kaymakamlıklara, valiliklere, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına para yardımı alabilmek için başvurabiliyorlar.

Kamu kurumlarının yanı sıra dernek ve vakıflara, ünlü sanatçılara, ünlü iş adamlarına para yardımı ve gıda, erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı, çocuklar için eğitim, kırtasiye, burs yardımı vb. yardımlar alabilmek adına başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca maddi yardım başvurusu nasıl yapılır? Maddi yardım başvuru şartları nelerdir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Maddi Para Yardımı Başvurusu 2024

2024 yılında maddi para yardımı başvuruları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” üzerinden e-Devlet kapısı üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru yapmak için öncelikle e-Devlet’e giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” yazmanız ve ardından çıkan sonuçlardan ilgili hizmeti seçmeniz gerekmektedir.

Maddi yardım başvuruları, ihtiyaç sahibi hanelere yönelik olarak yapılmaktadır. Başvurular, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından değerlendirilmektedir. Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi halinde, maddi yardım almaya hak kazanacaksınız. Maddi yardım, aylık olarak veya tek seferlik olarak yapılabilmektedir.

Ayrıca Kızılay ve Vakıflar Genel Müdürlüğü dar gelirli muhtaç ailelere düzenli olarak maddi yardım ve para yardımı yapmaktadır.

Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kişiler

Ülkemizdeki fakir ve yoksul vatandaşların maddi yardım alabilmek adına başvurabilecekleri kurum ve kişileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları
 • TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Dernek ve vakıflar
 • Ünlü iş adamları
 • Ünlü sanatçılar
 • Kızılay

Yoksul vatandaşlar; yukarıdaki kurumlara, kişilere, ünlü sanatçılara ve işadamlarına nakdi yardım alabilmek için başvurabiliyorlar.

Yukarıdaki kurum ve kişiler; fakir ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar için nakdi yardım yani para yardımı yapmanın yanı sıra gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, eğitim yardımı, doğalgaz yardımı, çocuklar için kırtasiye yardımı, çocuklar için burs yardımı vb. yardımlar da sunuyorlar.

Maddi Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Maddi yardım başvurusu, Türkiye’de iki şekilde yapılabilmektedir:

 • E-Devlet üzerinden
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (SYDV) giderek

E-Devlet üzerinden başvuru yapmak için, öncelikle e-Devlet’e giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” yazmanız ve ardından çıkan sonuçlardan ilgili hizmeti seçmeniz gerekmektedir.

Maddi yardımı başvurusu Kızılay ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne yapacak kişiler mutlaka Kızılay yada Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuru yapmaları gereklidir.

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Para yardımı alabilmek için belediyelere, dernek ve vakıflara, kaymakamlıklara, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, Kızılay’a, ünlü iş adamlarına ve ünlü sanatçılara başvurabiliyorsunuz. Ayrıca devletten maddi yardım almak e-devlet maddi yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Belediye Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde hareket eden belediyeler; yoksul ve muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşların acil nakit ihtiyaçlarını karşılıyor.

Belediye para yardımına başvurmak istiyorsanız; bağlı olduğunuz yani ikametgahınızın mevcut olduğu yerdeki belediye binasına ya da belediyeye bağlı olan sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

Ön başvurularınızı ise e-devlet üzerinden e-devlet şifre ve TC kimlik no bilgileriniz ile gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet üzerinden ön başvurularınızı gerçekleştirmek için hemen https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Daha sonra Uygulamaya Git seçeneğine dokunmalı, başvurmak istediğiniz belediyeyi başvuru formunda işaretlemeli ve seçebileceğiniz sosyal yardım türleri arasından ‘para yardımı’ seçeneğini işaretlemelisiniz.

Ön başvurularınız için belediyenize ait olan telefon numarasını ya da ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

E-devlet başvuru formunda yer alan gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, sosyal destek kartı yardımı vb. diğer yardımlara da ihtiyacınızın olması halinde başvurabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım çalışmalarını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yürütüyor.

Maddi yardım almak isteyen ihtiyaç sahipleri; ikametgahlarının bulunduğu yerdeki yani bağlı oldukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurabiliyorlar.

Başvuruların bizzat vakfa gidilerek, başvuru sahibi tarafından yapılması gerekiyor.

Yoksul ve dar gelirli vatandaşlar; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında dolduracakları hane başvuru kayıt formunda yer alan gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, kira yardımı vb. diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

Ön başvuru işlemleri ise ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatları aranarak da yapılabiliyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Maddi Yardım Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türkiye’de sosyal yardım faaliyetleri yürüten bir kamu kurumudur. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen maddi yardımlar, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yöneliktir. Bu yardımlar, aylık olarak veya tek seferlik olarak yapılabilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü maddi yardım başvurusu, Türkiye’de iki şekilde yapılabilmektedir:

 • İnternet üzerinden
 • Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne giderek

Vakıflar Genel Müdürlüğü maddi yardım başvurusu ve başvuru formu için linke https://www.vgm.gov.tr/faaliyetler/hayir-hizmetleri/muhtac-ayligi tıklayarak başvuru detaylarını öğrenebilirsiniz.

Başvuru formunu doldurduktan sonra başvurunuzu onaylayınız. Başvurunuz incelendikten sonra, uygun görülmesi halinde maddi yardım almaya hak kazanacaksınız.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapmak için, ikamet ettiğiniz yerdeki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret etmeniz gerekmektedir. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne başvuru yaparken aşağıdaki belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir:

 • Başvuru formu
 • İkametgah belgesi
 • Hane halkı gelir belgesi
 • Maddi yardıma ihtiyaç duyma nedenlerini gösteren bilgi ve belgeler (örneğin, işsizlik belgesi, engelli raporu, sağlık raporu vb.)

Başvuru formunu Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden temin edebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Maddi Yardım Başvuru Şartları

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen maddi yardımlardan yararlanmak için aşağıdaki şartları taşımanız gerekmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • İkametgahının Türkiye’de olması
 • Maddi yardıma muhtaç olmak

Vakıflar Genel Müdürlüğü Maddi Yardım Türleri

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen maddi yardımlar, aşağıdaki türlerdedir:

 • Muhtaç Aylığı: Herhangi bir geliri olmayan veya geliri geçimini sağlamaya yetmeyen, sosyal güvencesi olmayan, mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış kişilere verilen aylık yardımdır.
 • Aşevi ve Kuru Gıda Yardımı: Muhtaç durumda olan kişilere, yemek ve kuru gıda yardımları yapılmaktadır.
 • Eğitim Yardımı: Muhtaç durumda olan öğrencilerin eğitim giderlerine destek olmak amacıyla eğitim yardımı yapılmaktadır.
 • Sağlık Yardımı: Muhtaç durumda olan kişilerin sağlık giderlerine destek olmak amacıyla sağlık yardımı yapılmaktadır.

Kızılay Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sel, deprem, yangın vb. kazalarda ve doğal afetlerde mağdur olan vatandaşlara gıda yardımı, giysi yardımı, eşya ve mobilya yardımı vb. yardımlar yapan Kızılay; yoksul vatandaşlara zaman zaman para yardımında da bulunuyor.

İhtiyaç sahipleri; Kızılay’a para yardımının yanı sıra eşya yardımı, mobilya yardımı, gıda yardımı gibi ayni yardımlar alabilmek için de başvurabiliyorlar.

Kızılay para yardımı alabilmek için ikametgahınızın bulunduğu yerdeki Kızılay temsilciliğine başvurabilirsiniz.

ALO168 Kızılay Çağrı Merkezini arayarak da ön başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Dernek ve Vakıf Maddi Yardım Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Rüştü Akın Vakfı, Ahbap Derneği, Vuslat Derneği vb. dernek ve vakıflar; yoksul vatandaşların asgari ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine yardımcı olabilmek adına ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıyor.

Yoksul ve muhtaç vatandaşlar; dernek ve vakıf genel müdürlüklerine ait olan telefon numaralarını arayıp, başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Yaşadıkları yerdeki dernek ya da vakıf binasına bizzat giderek de para yardımı taleplerini iletebiliyorlar.

Aynı zamanda dernek ya da vakfa ait olan internet siteleri üzerinden yetkili kişilere mail göndererek, ön başvuru işlemlerini tamamlayabiliyorlar.

Ülkemizde para yardımında bulunan en önemli dernek ve vakıfları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Fakir ve Muhtaçlara Yardım Derneği
 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 • İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Suna ve İnan Kıraç Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı
 • Anadolu Vakfı
 • Vehbi Koç Vakfı
 • Çare Derneği
 • Beşir Derneği
 • Düşün Taşın Derneği
 • Endes Engellilere Destek ve Yardım Derneği
 • ETİ
 • Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Maddi Yardım Yapan Ünlüler ve Ünlü İş Adamları

Ülkemizde yardımseverlikleri ile gönüllerimizi kazanan Esra Erol, Müge Anlı, Serap Ezgü, Fulya Öztürk, Seda Sayan, Fatih Terim, Haluk Levent gibi ünlü sanatçılar; yoksul ve ihtiyaç sahiplerinin daha iyi yaşam sürebilmeleri için onların eğitim, sağlık, para, giysi, eşya, mobilya vb. yardım taleplerini yanıtsız bırakmıyor.

Ünlü iş adamları da yoksul vatandaşlarımız için para yardımı ve ayni yardımlarda bulunuyor.

Maddi yardım yapan ünlü iş adamlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Mustafa KOÇ
 • Hacı Boydak
 • Sinan Tara
 • Ahmet Kocabıyık
 • Tuncay Özilhan
 • Şevket Sabancı
 • Hüsnü M. Özyeğin
 • Şevket Sabancı
 • Ali Ağaoğlu
 • Murat Dedeman
 • Erol Bilecik
 • Öner Hekim
 • Mehmet Ali Aydınlar
 • Erden Timur

Yoksul vatandaşlar; para yardımı taleplerini iletmek için ünlü işadamlarına ait olan holding ya da genel müdürlük telefon numaralarını arayabiliyorlar.

Ünlü sanatçılara ise sanatçılara ait olan Instagram, Facebook, Twitter vb. sosyal medya hesapları üzerinden ulaşabiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Destek Ödemesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; dar gelirli ve yoksul vatandaşlara sosyal destek ödemesi dağıtmayı sürdürüyor.

Ülkemizde nakit paraya ihtiyacı olanlar; Aile destek destek ödemesine e-devlet üzerinden başvurabiliyorlar.

Başvurusu onaylanan kişiler; TC numaraları üzerinden PTT hesaplarına yatırılan Aile destek destek ödemesini herhangi bir PTT şubesinden çekebiliyorlar.

PTTBank sahibi olanlar ya da yeni çipli kimlik kartı kullanıcıları, PTTMatiklerden de aile destek destek ödemesini çekebiliyorlar.

E-devlet üzerinden aile destekdestek ödemesine hemen başvurmak adına https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklayabilirsiniz. E-Devlet üzerinden para yardımı başvurusu için başvuru formunu doldurmanız yeterli olacaktır.

Maddi Yardım Başvuru Şartları

Maddi yardımlara başvuracak ihtiyaç sahiplerinin bazı başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

Maddi yardım başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Kendi üzerine ya da hane bireyleri üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul sahibi olmamak
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak

Ülkemizde hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin1 /3’ünün altında olanlar; muhtaç kabul ediliyor.

Başvuru sahibinin ya da hane bireylerinin üzerine kayıtlı gelir getirici ev, arsa, tarla vb. gayrimenkul ya da otomobil, kamyon vb. değerli menkul bulunmaması durumunda başvuru sahiplerinin başvuruları onaylanmıyor.

Maddi Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Maddi yardımlara yani para yardımına başvuran kişilerin başvuru esnasında başvurdukları kuruma teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibinin hane bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına dair belgeler
 • Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Ek belgeler

**Teslim edilmesi gereken ek belgeler; hane bireylerinin sağlık sorunlarının bulunup bulunmadığına ya da hane bireylerinin muhtaç konuma düşmelerine yol açabilen özel bir durumlarının mevcut olup olmadığına göre değişebiliyor.

Örneğin; evdeki öğrenciler için öğrenci belgesi, eşi ölmüş dul kadınlar için eşlerine dair ölüm belgesi, en az %40 engel oranına sahip engelliler için engelli belgesi, kronik hastalar için sağlık kurulu raporu isteniyor.

Maddi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Kızılay para yardımı başvuru detaylarını öğrenmek ve ön başvurularınızı gerçekleştirmek için ALO 168 Kızılay Çağrı Merkezini arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ön başvurularınız için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

Belediye nakdi ve ayni yardım ön başvurularınız için ALO153 Beyaz Masa hattını ya da bağlı olduğunuz belediyeyi arayabilirsiniz.

Dernek ve vakıf başvurularınız için başvurmayı düşündüğünüz dernek ya da vakfı arayabilirsiniz.

Maddi Yardım Başvuru Formu

Maddi yardım alabilmek için kurumlara başvuran kişilerin başvurularının kabul edilmesi için mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formdaki sorular ile başvuru sahiplerinin yoksul ve muhtaç olup olmadığını tespit edilmek amaçlanıyor.

Bu yüzden kişilere aylık kazanç, harcama, meslek, hanedeki kişi ve hanedeki çalışan sayısına dair sorular yöneltiliyor.

Nakdi yardım alabilmek adına formda doğru olmayan bilgiler paylaşanlar ve başvurdukları kuruma sahte belge teslim edenler, suç işlemiş oluyorlar.

Muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç gösterenler ve sahte belge teslim edenler için cezai yaptırım uygulanıyor.

Yaptırım olarak, bu kişilerin aldıkları yardım paralarını güncel faizleriyle yardım aldıkları kuruma geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise mahkemeye veriliyorlar.

Aynı şekilde muhtaçlıkları sona ermiş olmasına rağmen kurumlardan maddi yardım almaya devam edenler hakkında da cezai yaptırım uygulanıyor.

Maddi Yardım Kimlere Verilir?

Maddi yardımlar; muhtaçlık sınırının altında yaşayan tüm vatandaşlar için yapılıyor.

İşsiz ve gelirsiz vatandaşlara öncelik veriliyor.

Lakin başvuru sahibinin ya da aile bireylerinin üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul bulunması durumunda başvurular, kabul edilmiyor.

Maddi yardımlardan kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar
 • Kronik hastalar
 • Engelliler
 • Eşi vefat etmiş, eşinden ayrılmış veya eşi cezaevine girmiş dul kadınlar
 • Muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları
 • Afetzede vatandaşlar
 • Sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler ya sığınmacılar
 • 65 yaş ve üstü yaşlı vatandaşlar

Maddi Yardım Nasıl Alınır?

Kurumlara para yardımı almak için başvuran kişilerin başvuruları, başvurulan kurum tarafından inceleniyor.

İnceleme aşamasında başvuru sahiplerince teslim edilen belgeler de inceleniyor.

Kurumlar, kişilerin muhtaç olup olmadıklarını tespit etmeleri için kişilerin evlerine bir inceleme komisyonu yollayabiliyor.

Komisyon tarafından kendilerine teslim edilen raporu inceleyip, para yardımında bulunacakları kişileri kararlaştırıyorlar.

Başvuru sonuçlarını SMS ile başvuru sahiplerine iletiyorlar.

Aynı zamanda başvuru sonuçlarını e-devlet platformunda da açıklıyorlar.

Yardımlar; başvuru sonuçlarının açıklanmasından sonra en fazla birkaç ay içerisinde başvuru sahiplerinin PTT hesabına yatırılıyor.

Maddi Yardım Başvuru Sorgulama

Belediyelere, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ya da diğer kurumlara başvuranlar; başvuru sonuçlarını başvurdukları kurumu arayarak ya da başvurdukları kuruma bizzat giderek, öğrenebiliyorlar.

Belediye Maddi Yardım Başvuru Sorgulama

Belediye maddi yardım başvuru sonuçlarınızı öğrenmek için başvurduğunuz belediyeyi ya da ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Dilerseniz, başvurduğunuz belediyeye giderek de başvuru sonucunuzu bizzat yetkili kişilerden öğrenebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Maddi Yardım Başvuru Sorgulama

Aile destek yardımı ve maddi yardım parası destek ödemesi başvuru sonucunuzu görüntülemek adına https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Başvuru sonucunuzu ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Maddi Yardım Başvuru Sorgulama

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, gerçekleştirdiğiniz başvuru sonuçlarını öğrenmek için ALO183 ya da ALO144 hatlarını ya da başvurduğunuz vakfı arayabilirsiniz.

Başvurduğunuz vakfa giderek de başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Kızılay Maddi Yardım Başvuru Sorgulama

Kızılay maddi yardım başvuru sonucunuzu öğrenmek için ALO168 Kızılay Çağrı Merkezini arayabilirsiniz.

Ya da başvurduğunuz Kızılay temsilciliğine giderek de başvuru sonucunuza dair bilgi alabilirsiniz.

Maddi Yardım Her Ay mı Verilir?

Belediyeler tarafından ihtiyaç sahipleri için yapılan maddi yardımlar; yılda birkaç sefer için olabileceği gibi yılda tek sefer de olabiliyor.

Gerçekten yoksul ve ihtiyaç sahibi olan kişiler için her ay düzenli maddi yardım da yapılabiliyor.

Bazı belediyeler, gıda ve erzak, kırtasiye vb. ayni yardımlarını nakdi yardım şeklinde de yapabiliyorlar.

Belediyeler tarafından yapılan yardım miktarı ve süresi üzerinden belediye bütçesi, başvuru sahibinin ve ailesinin muhtaçlık durumu, başvuru sahibinin ailesindeki çalışan kişi sayısı vb. etmenler belirleyici oluyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan para yardımı ödemeleri en fazla 1 yıl boyunca alınmaktaır..

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılan nakdi yardımlar da düzenli, birkaç seferli ya da tek seferli olabiliyor.

Bu konuda bilgi almak için başvuracağınız kuruma danışabilirsiniz.

Maddi Yardım Ne Zaman Yatar?

Maddi yardım başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin başvuru sonuçları, başvuru sonucunun açıklanmasından sonra ortalama birkaç hafta içerisinde başvurusu onaylananların PTT hesabına yatırılıyor.

Vatandaşlar; e-devlet PTT üzerinden yapılan kurum ödemeleri sorgulama sayfası üzerinden başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Düzenli olarak yapılan maddi yardımlar ise her ay belirli günlerde hak sahiplerinin hesabına yatırılıyor.

Maddi Yardım Nereye Yatar?

Maddi yardım paraları, daha önce de belirttiğimiz gibi kişilerin PTT hesabına yatırılıyor.

PTTBank ya da yeni çipli kimlik kartı kullanıcıları, PTTMatiklerden hesaplarına yatırılan parayı çekebiliyorlar.

Maddi Yardım PTT Sorgulama

Maddi yardım parasının PTT hesabınıza yatırılıp yatırılmadığını görüntülemek adına https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Maddi Yardım Ne Kadar?

Kurumlar tarafından yapılan nakdi yardım miktarı; başvuru sahibinin muhtaçlık durumuna, başvuru sahibinin ailesindeki kişi sayısına göre ve başvurulan kurum bütçesine göre değişebiliyor.

Belediyeler; 1-2 kişilik aileler için genellikle aylık 300TL, 3-4 kişilik aileler için aylık 400 TL, 5 ve üstü sayıda kişilik aileler için aylık 500 TL yardım yapıyor.

Yararlanabileceğiniz para yardımı miktarını dair bilgi alabilmek adına başvurmayı düşündüğünüz kuruma danışabilirsiniz.

Maddi Yardım Yapan Holdingler

Türkiye’de maddi yardım yapan birçok holding bulunmaktadır. Bu holdingler, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak çeşitli maddi yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlar, aylık olarak veya tek seferlik olarak yapılabilmektedir.

Maddi yardım yapan holdinglerden bazıları şunlardır:

 • Koç Holding
 • Sabancı Holding
 • Cengiz Holding
 • Zorlu Grup

Bu holdinglerin yanı sıra, birçok holding ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak çeşitli maddi yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlar, genellikle holdinglerin sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yapılmaktadır.

Maddi Yardım Yapan Hayırseverler

Türkiye’de maddi yardım yapan birçok hayırsever bulunmaktadır. Bu hayırseverler, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak çeşitli maddi yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlar, aylık olarak veya tek seferlik olarak yapılabilmektedir.

Maddi yardım yapan hayırseverlerden bazıları şunlardır:

 • Murat Ülker
 • Acun Ilıcalı
 • Sabancı Ailesi
 • Koç Ailesi

Bu hayırseverlerin yanı sıra, birçok hayırsever ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak çeşitli maddi yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlar, genellikle hayırseverlerin kişisel inisiyatifleri ile yapılmaktadır.

Bu yazımızda maddi yardım başvurusu nasıl yapılır? Maddi yardım başvuru şartları nelerdir? vb. konuyla ilgili olarak merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de maddi yardım alıyorsanız ya da maddi yardıma başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.