DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

Aile Yardımı Bildirimi Nedir? E-Devlet Başvuru Formu

Aile Yardımı Bildirimi Nedir? E-Devlet Başvuru Formu
27.03.2024 09:53 | Son Güncellenme: 28.03.2024 01:07

Aile Yardımı Bildirimi Nedir? E-Devlet Başvuru Formu 2024; Aile Yardımı Bildirimi kamu personelleri için oluşturularak belirli dönemlerde yardım alınmasını sağlanmak amacıyla oluşturulmuştur. Konumuzda Aile Yardımı Bildirimi aşamaları, başvuru süreci ve yardım başvurusu sorgulama işlemleri detaylı bir şekilde anlatımı sağlanmıştır.

Aile Yardımı Bildirimi Nedir?

Aile Yardımı Bildirimi kamu personelinin yaşam koşullarını güvence altına almak adına yapılan yardım başvurusudur. Bu sayede evli, çocuklu veya bakmakta yükümlü olan anne, baba veya torun bulunuyorsa devlet yardımı sağlanarak yaşam kalitesi artırılması amaçlanmaktadır. Ancak belirli koşullar sağlanırsa Aile Yardımı dağıtımı sağlanmaktadır.

Aile Yardımı Bildirimi Başvuru Şartları Nelerdir?

Kamu personeli Aile yardımı dağıtımı sağlanması için gerekli şartlar;

 • Çalışmayan ve emekli olmayan eşe,
 • Erkek çocuğun olması ve 25 yaşına kadar yaşı dolmasının beklenmesi,
 • Kız çocuklarının çalışmaması ve yaş şartı aranmaksızın ölüm durumuna kadar devam etmesi,
 • Memurun menfaat karşılığı çalışmaması ve eşinin sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almaması
 • Herhangi bir burs yardımından yararlanılmaması gerekmektedir. Bu şartı karşılayan kamu personeli ailelere yardım sağlanmaktadır.

Aile Yardımı Bildirimi Formu

Aile Yardımı Bildirimi Formu E-devlet üzerinden gözükmektedir. İstenen bilgiler arasında listesi olarak;

 • Başvuran kişinin adı soyadı,
 • Çalıştığı yer
 • Kimlik bilgileri
 • Adres bilgileri
 • İletişim bilgileri
 • E-posta bilgileri gibi bilgiler istenmektedir. Ayrıca kamu personelinin eşi, çocuk veya bakmakla yükümlü olan anne, baba veya torun bulunuyorsa bu tür bilgilerin de girilmesi gerekmektedir. Diğer kişiler için istenen bilgiler kimlik ve olması gereken bilgilerin eksiksiz bir şekilde yazılıp bildirim gönderilmesi gerekmektedir.

Aile Yardım Bildirimi Sorgulama

Aile Yardım Bildirimi başvurusu yapıldıktan sonra bireyler sorgulama işlemi yapmak isteyebilirler. Sorgulama işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/maliye-aile-yardimi-bildirimi-sorgulama linkinden ulaşabilirler. Başvuru sonucuyla ilgili bir hata alıyorsanız yaptığınız başvurunun tekrar kontrol ederek yollama işlemi sağlayabilirsiniz. Kamu Personeli Aile Yardımı başvurusundan yararlanmak için belli koşulları sağlanan kişilere yardım yapılmaktadır.

Aile Yardımı Bildirimi E-Devlet’ten Nasıl Yapılır?

Aile Yardımı Bildirimi E-devlet T.C kimlik ve şifre girdikten sonra arama bölümünde Kamu Personeli Aile Bildirimi kısmına girilir. Bu süreç içerisinde uygulama yönlendirmesi sağlanarak Aile bildirimi için gerekli başvuru formu gelecektir. Kamu Personelinin kişi bilgileri yazan kısmında bilgileri doldurmasından sonra bildirim oluşturulması gerekmektedir.

Diğer aşama ise aile üyelerinin bilgi paneli açılması gerekmektedir. Mernisten Getir diyerek bilgileri gelmesi gerekmektedir. Şayet eş, çocuk veya anne, baba veya torunla ilgili bakmakla yükümlü alanında bilgiler gelmiyorsa manuel olarak oluşturularak tüm bilgilerin girilmesi istenmektedir.

Bilgilerin girilmesi sonrasında kaydetme seçeneğiyle süreç başlatılır. Son olarak Mutemete Gönder seçeneğiyle Aile Bildirimi Formunun onaylanması için sisteme yollanmaktadır.

Aile Yardımı Bildirimi Nasıl Yapılır?

Aile Yardımı Bildirimi E-devlet sisteminden giriş yapılarak sağlanmaktadır. E-devlet hesabınız yoksa PTT veya online bankacılık sisteminden elde edebilirsiniz. E-devlet kullanıcı ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir. Gerekli işlemler;

 1. Arama bölümüne Kamu Personeli Aile Bilgileri Bildirimi Sistemi yazarak giriş yapın.
 2. Açılan uygulama sonrasında Uygulamaya git butonu yer alacaktır. Yönlendirme olarak KBS sistemine giriş yapacaktır.
 3. Yönlendirme sonrasında bildirim gönderme formu açılacaktır.
 4. Sayfada yer alan Kişi bilgileri, mutemet bilgi ve açıklama kısımları doldurulması gerekmektedir.
 5. Başvuru yaparken E-posta veya telefon girme zorundalığınız bulunacaktır. Aksi taktirde bildirim yollanmamaktadır.
 6. Başvuru formu doldurulduktan sonra “Yeni Bildirim Oluştur” seçeneğine tıklanır.
 7. Yeni bildirim oluşturulduktan sonra bilgi panelinde yer alacaktır.
 8. Daha sonra “Mernisten Getir” butonuna tıklanarak kişinin bilgileri güncellenir.
 9. Kişi Bilgisi yazan yere tıklanarak bildirim veren ekle kısmından personel kendi bilgilerini doldurması gerekmektedir. (Eğer Mernis’ten otomatik olarak geldiyse yapmanıza gerek yoktur.)
 10. Eş Bilgisi bölümüne tıklanarak ekle seçeneğine tıklanarak bildirim sağlayan personelin eş bilgileri girilmesi gerekmektedir. Ekle seçeneğiyle bilgiler eklenir. (Eğer Mernis’ten otomatik olarak geldiyse yapmanıza gerek yoktur.)
 11. Çocuk bilgisi kısmına gelerek gerekli alanları doldurup eklemeniz gerekmektedir. (Eğer Mernis’ten otomatik olarak geldiyse yapmanıza gerek yoktur.)
 12. Bakmakla Yükümlü olunan Anne-Baba-Torun Bilgisi sekmesine gelerek Ekle seçeneğiyle bilgiler doldurulması gerekmektedir.
 13. Doldurulması gereken alanlar tam gözükmüyorsa sağa kaydırıp görüntüleyebilirsiniz.
 14. Yapılan işlemler sonrasında Mernis’ten Getir bölümünde yer alan Kaydet seçeneği aktif olacaktır. Kaydet seçeneğine tıklayarak bilgileri güncelleyin.
 15. Bildirim sağlayacak personel bilgilerin kontrol edilmesi için Mutemete Gönder butonuna tıklayarak işlemin tamamlanması sağlanır.
 16. Gerekli incelemeden sonra tekrardan panel üzerinde yanlış olup olmadığı kabul edildiğine dair bildirim gelecektir.

Aile Yardımı Bildirimi Yapılmazsa Ne Olur?

Aile yardımı bildirimi yapılmadığı taktirde aile içi çalışmayan eş ve çocuk için ek para yardımı sağlanmamaktadır. Kamu personeli evli ve çocuklu olması halinde bu başvuruyu yapmasa gerekmektedir. Sistem otomatik olarak yollamadığından dolayı bireyin E-devlet sisteminde bildirim oluşturarak sisteme iletmesi gerekmektedir. mm

Aile Yardımı Bildirimi Nasıl Değiştirilir?

Aile Yardımı Bildirimi E-devlet sistemine giriş yaparak Kamu Personeli Aile Bildirimi uygulamasına tekrar girmeniz gerekmektedir. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra girmiş olduğunuz bilgiler görüntülenecektir.

Eş, çocuk veya bakmakta yükümlü olan anne, baba, torun bilgisine sil seçeneğine tıklama yaparak yeni kayıt oluşturabilirsiniz. Yapılan yeni kayıt sonrasında kaydetme işlemi sağlayarak Mutemete Gönder seçeneğiyle tekrardan bildirim oluşturabilirsiniz.

Aile Yardımı Bildirimi Nasıl Doldurulur?

Aile Yardımı Bildirimi Kamu Personel Aile Bildirimi uygulamasına girdikten sonra sizden istenen bilgiler olacaktır. Kendi bilgilerinizi girerek doldurma sağlayabilirsiniz. İstenen bilgiler olarak kimlik, iletişim bilgileri vs. istenecektir.

Kendinize göre doldurma sağladıktan sonra eş, çocuk ve bakmakta yükümlü olan anne, baba veya torun bilgisi varsa giriş yaparak kaydetmeniz gerekmektedir. Yapılan işlemler sonrasında bildirimi kontrol amaçlı göndererek işlem sürecini tamamlamanız gerekmektedir.

Aile Yardımı Bildirimi Süresi Ne Kadar?

Aile Yardımı Bildirimi süresi olarak eş, çocuk veya anne, baba veya torun bakmakla ilgili yükümlü duruma düşünce sistemden giriş yapabilirsiniz. Kamu Personeli Aile Bildirimi uygulamasından yollamanızla birlikte denetlenme sürecine girecektir. Ortalama olarak bir hafta içerisinde durumla ilgili panelden süreç ilgili bilgi yazacaktır. Süreç içerisinde sistem yoğunluğuna göre daha fazla sürebilir.

Aile Yardımı Bildirimi Geriye Dönük Ödenir Mi?

Kamu personeli için Aile Yardımı Bildirimini sonradan öğrendiğinden dolayı geriye yönelik yardım başvurusu yapmak isteyebilir. Bu süreci için geriye dönük ödeme alabilir. Ancak belirli dönemleri içerisinde yardım ödemesini alabilmektedir. Bu süreçle ilgili olarak dilekçe ileterek Aile Yardım Bildirimi ödemesinde geriye yönelik ödeme alabilmektedir.

Geriye Dönük Aile Yardımı Nasıl Alınır?

Geriye Dönük Aile Yardımı dilekçe yazılarak ilgili makama iletilmesi gerekmektedir. İnternette araştırma sağlayarak dilekçe örneklerini görebilirsiniz. Dilekçe örnekleri indirme sağlayarak kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca dilekçe yollanırken kimlik fotokopisi, evlilik cüzdanı fotokopisi, doğum belgesi gibi belgeler yollanarak sürçe içerisinde geriye yönelik yardım başvurusu sağlayabilirsiniz.

Geriye Dönük Aile Yardımı Ne Zaman Ödenir?

Geriye Dönük Aile yardımı ödemeleri olumlu şekilde karşılandığında maaş aldığınız hesaba yatırma sağlanabilmektedir. Yardım ödemeleri günleri genellikle maaş günlerinde yer alabilir.

Herhangi bir değişiklik olursa sistem tarafından görüntülenmektedir. Yardım başvurusunun onaylanması halinde E-devlet Maliye Aile Yardım Bilgisi Sorgulama işlemlerinden süreci görebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.