Devletten Sigortasız Ev Hanımlarına Para Yardımı

Devletten Sigortasız Ev Hanımlarına Para Yardımı
27.03.2024 06:21 | Son Güncellenme: 28.03.2024 01:04

Devletten Sigortasız Ev Hanımlarına Para Yardımı 2024; Devlet tarafından yapılan yardımlara bir yenisi de sigortasız ev hanımların için eklenmiş oldu. Bakanlık tarafından yapılan açıklama ile sigortasız ev hanımlarına devlet tarafından para yardımı yapılacağı açıklandı. Haberin açıklanması ile milyonlarca ev hanımı süreç ile alakalı bilgi almaya ve bu imkândan yararlanmak için çalışmalara başaldı. Bizlerde sizin için açıklanan yardımla alakalı süreçleri araştırıp yazımızda sizlere derlemiş olduk.

Sigortası olmayan ev hanımlarına yapılan açıklama sonrası PTT ve e-Devlet üzerinden maaş yardımı yapılacağı açıklandı. Yapılan açıklama tüm Türkiye’de büyük yankı uyandırdığı için bizlerde araştırmalarımızı sizlerle paylaşmak istedik. PTT ya da e-Devlet üzerinden yapılacak olan başvurularda maaş gibi düzenli sosyal yardım ödemesi ev hanımlarına rahat bir nefes aldırmış olacak.

Çalışmayan Kadınlara Para Yardımı

Ev hanımlarının artan geçim dertlerine devlet kayıtsız kalmayarak para yardımı ile destek olunacağını açıkladı. Çalışmayan, sigortasız ev hanımları için açıklanan müjdeli haber ile birçok kişi bu destekten faydalanabilecek. Destek tarafından açıklanan verilere göre Ali ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerinden aylık olarak bin 100 TL nakit para yardımı yapılacak. Fakat yapılacak bu yardımdan yalnızca çalışmayan ev hanımlarının yararlanabileceği açıklandı.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Para Yardımı Başvurusu

Çalışmayan ev hanımlarına para yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Yardım başvuru onaylanan kişilere ödemem PTT şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır. Çalışmayan ev hanımlara para yardımı başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak sosyal yardım başvurusunu yapabilirler.

Çalışmayan sigortasız ev hanımlarına para yardımı sosyal yardım başvurusu kapsamında e-devlet üzerinden Aile Destek Paketi Yardımı kapsamında verilmektedir. Başvurusu onaylanan kadınlara maddi durumu ve gelirine bağlı olarak aylık 1500 TL ile 2500 TL arasında para yardımı verilmektedir.

Ayrıca çocuğu olan çalışmayan kadınlara çocuk sayısına göre aylık aylık 350 TL ile 650 TL arasında 12 ay boyunca Çocuk Destek Bileşeni kapsamında ödeme yapılacaktır.

Sigortasız Ev Hanımlarına Para Yardımı Başvurusu E-Devlet

Türkiye’de sigortasız ev hanımlarına yönelik para yardımı başvurusu, sosyal destek programları kapsamında gerçekleştirilmektedir. Bu yardımlar, özellikle maddi zorluklar yaşayan ve sosyal güvencesi olmayan hanımlar için tasarlanmıştır. Başvuru şartları arasında, hane halkı gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması ve herhangi bir sosyal güvencenin bulunmaması gibi kriterler yer almaktadır. Yardım paketleri, gıda ve erzak yardımından, çocuk destek bileşenine, belediyeler ve valilikler tarafından sağlanan düzenli veya tek seferlik yardımlara kadar geniş bir yelpazede sunulmaktadır.

Ayrıca, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çeşitli yardımları da mevcuttur. Başvurular genellikle e-Devlet üzerinden yapılabilmekte ve bu süreçte ev hanımlarının ihtiyaçlarına göre çeşitli destekler sağlanmaktadır. Yardım alabilmek için, başvuru formunun doldurulması ve gerekli belgelerin ilgili kurum veya kuruluşlara iletildiği bir süreç izlenir. Bu yardımlar, ev hanımlarının ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarına ve aile bütçelerine katkıda bulunmalarına olanak tanırken, aynı zamanda toplumsal refahın artırılmasına da katkı sağlamaktadır.

Sigortasız ev hanımlarına yönelik para yardımı başvurusu devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti bu linke tıklayarak hemen yapabilirsiniz.

Sigortasız Ev Hanımlarına Para Yardımı Başvuru Formu

Herhangi bir geliri ve sigortası bulunmayan ev hanımları Sigortasız Ev Hanımlarına Para Yardımı Başvuru Formu doldurarak aile destek paketi yardımı, Çocuk destek bileşeni yardımı, Elektrik ve doğalgaz yardımı başta olmak üzere tüm sosyal yardımlardan yararlanabilir.

Sigortasız Ev Hanımlarına Para Yardımı Başvuru Formu e-devlet üzerinden kullanıcı girişi yaptıktan sonra açılan sayfadaki formu doğru ve eksiksiz olarak doldurması gereklidir. Hanede yaşayan kişi sayısı, kişisel bilgiler, çocuk sayısı ve geliri durumunu yazdıktan sonra açıklama kısmına maddi yardım talep ettiğinizi yazmanız yeterlidir.

Ev Hanımlarına Para Yardımı Başvuru Ekranı

Yapılan açıklama ile birlikte bakanlık tarafından sağlanacak olan yardım parası desteğinden yararlanmak isteyen kadınların sigortalı çalışan olmaması şartı en önemli önceliklerden bir tanesi olarak görülüyor. Bu sebeple evde çocuk bakan ya da evde ek iş yaparak aile bütçesine katkı sağlayan kadınların sigortaları bulunmadığı için bu yardımdan yararlanabilecekler. Ali ve Politikalar Sosyal Bakanlığı tarafından tek şart aranan bu başvuruda maddi yardım alabilmek için yapılacak başvuru şu şekildedir;

 • T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifresi bilgilerinizi yazarak sisteme giriş yapın.
 • Burada yer alan arama bölümüne Sosyal ve Ekonomik Ön Destek Başvurusu yazın.
 • Çıkan ilk seçeneği tıklayarak gelen ekranda sizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde girin ve son bölümdeki onay kutucuğunu işaretleyerek başvurunuzu tamamlayın.
 • Başvuru işleminizi yapmadan önce girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu mutlaka kontrol edin.

Ardından başvuru konusunda tüm işlemleri tamamlamış olmaktasınız.

Başvurusu Onaylanan Kişiler Destek Ödemesini Nasıl Alırlar

E-Devlet üzerinden yapılacak olan tüm başvurularda incelemeler uygunlukla tespit edilip onay verilen miktarlara göre değişmekte olup en düşük 1500 TL en yüksek ise 3500 TL arasında değişen tutarlar olacaktır. Bunlarla birlikte düzenli nakit sosyal yardım desteği ödemesi yapılacağından başvuru onayı alan kadınlar paralarını PTT üzerindeki kimlikler ile alabileceği açıklandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın devamında bu başvurudan yararlanan kişilerin düzenli olarak bir maddi yardıma geçiş yapacağı için devlet kurumları tarafından yapılacak olan diğer yardımlarda olası bir düzenleme dışında herhangi bir şekilde yardım başvurularından yararlanamayacağını açıkladı.

Sizlerde açıklanan tüm bu başvurulardan yararlanabilmek adına sizler için hazırladığımız derlemeyi iyi bir şekilde okuyarak sizleri kapsıyorsa bireysel başvuru eğer anneniz ya da çevrenizle ilgili kişiler ile alakalı ise etrafınızdaki kişilerin bu başvurulardan yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Bir yetim annesi dedi ki:

  Eşi vefat etmiş ve eşinin malulen emekliliğinden yararlanan ufak çocuğu olanlarda bu yardımdan faydalanabiliyor mu acaba bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

 2. Hak edilen verilsin dedi ki:

  Devlet gerçekden sadece bu kadarmı yapıyo yardım. Sadaka verir gibi. Ev hanımlarının hakkı sadece 500 tl yada 1100 tl mi el insaf lütfen benim devletim daha fazlasını yapacak kudrete sahip.

 3. Nejla akkol dedi ki:

  Ben 950 alıyorum ama yetmiyo faturalar kira derken yetmiyo lütfen fazla verin yardım edin

 4. Nejla akkol dedi ki:

  Aldığım 950lira yetmiyo başka gelirim yoknolursunuz paranın artmasını talep ediyorum 130 elektiriik veriliyodu onuda110a düşürdüler

 5. Necla dedi ki:

  Madi durumu yok kirada oturuyorum 5 tane çocuklarım var