DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

T.C No İle Engelli Maaşı Sorgulama E-Devlet

T.C No İle Engelli Maaşı Sorgulama E-Devlet
04.01.2024 07:29 | Son Güncellenme: 04.01.2024 15:32

E-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama: Ülkemizde en az %40 engel oranına sahip olan, mevcut engel oranı yüzünden herhangi bir sigortalı işte çalışamayan ve düzenli geliri olmayanlar; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na engelli aylığı alabilmek adına başvurabiliyorlar.

Başvurusu onaylanan kişiler; her ay düzenli bir şekilde engelli maaşı alabiliyor; aldıkları aylık ile kira, gıda, erzak, barınma vb. ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabiliyorlar.

Ancak engelli maaşına başvuran kişilerin Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan tam teşekküllü bir devlet hastanesinden mutlaka sağlık kurulu raporu ve 2024 engelli belgesi almaları gerekiyor.

Bununla birlikte yalnızca belirli başvuru şartlarını taşıyan kişilerin başvuruları kabul ediliyor.

Bu yazımızda kısaca engelli maaşı başvurusu nasıl yapılır? TC no ile engelli maaşı sorgulama nasıl olur? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Engelli Maaşı Başvuru Şartları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi engelli aylığı; sadece belirli başvuru şartlarını taşıyan engellilere bağlanıyor.

Engelli aylığı başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • 65 yaş altında olmak
 • İşsiz ve gelirsiz olmak(SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı sigorta kollarından birine bağlı olarak çalışıyor olmamak)
 • Nafaka almıyor olmak
 • Kendisine nafaka bağlanma ihtimalinin bulunmaması
 • Tam teşekküllü bir hastaneden en az %40 engel oranına sahip olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu ve 2024 engelli belgesi almak
 • Farklı sosyal yardım kurumlarından maaş ya da aylık almıyor olmak
 • Başvuru sahibi engelli birey üzerine ya da hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul(ev, arsa, tarla vb.) sahibi olmamak

Yukarıdaki şartların hepsini birden taşıyan kişiler; bağlı oldukları yani ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, engelli aylığına başvurabiliyorlar.

Engelli aylığına başvuracak kişilerin mutlaka TC vatandaşı olmaları ve 18 yaşını doldurmaları gerekiyor.

18 yaş altındaki kişiler; engelli aylığına başvuramazken; bu kişilere bakmakla yükümlü olan velileri ya da vasileri engelli bakım aylığı alabiliyorlar.

65 yaş ve üstü vatandaşlar da hastanelerden sağlık kurulu raporu alamadıklarından engelli aylığına başvuramıyorlar. Ancak 65 yaş üstü engelli bireyler; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yaşlılık maaşı alabilmek adına başvurabiliyorlar.

Engelli aylığı almayı düşünen kişilerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvururken yanlarında 2024 engelli belgesini götürmeyi de asla unutmamaları gerekiyor!

Engelli Maaşı Kimlere Verilir?

Engelli aylığı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sadece belirli başvuru şartlarını taşıyan engelli bireylere bağlanıyor.

Engelli aylığına 18 yaşını doldurmuş olan, en az %40 engel oranı mevcut olan ve en az %40 engel oranına sahip olduğuna dair tam teşekküllü bir hastaneden 2024 engelli belgesi ve sağlık kurulu raporu alanlar başvurabiliyorlar.

Bununla birlikte engelli aylığı; kendisi üzerine ya da hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul tespit edilenlere verilmiyor.

Aylık; farklı kurumlardan aylık ya da gelir alan kişilere veya sigortalı bir işi ya da düzenli geliri olanlara da bağlanmıyor.

Yani engelli aylığı; işsiz ve gelirsiz engelli vatandaşlar için bağlanıyor.

Kendisi işsiz ya da gelirsiz olmasına rağmen hane bireylerinin aylık kazancının muhtaçlık sınırının üstünde olması, yani hane bireyleri kişi başına düşen aylık gelirin güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olması halinde kişilerin başvuruları kabul edilmiyor.

Aynı zamanda başvuru sahibi engelli bireyin nafaka almıyor olması ya da kendisine nafaka bağlanma ihtimalinin bulunmuyor olması da gerekiyor.

Engelli Maaşı Başvurusu için Gerekli Evraklar

Engelli maaşına başvuran vatandaşların başvurdukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gittiklerinde burada başvuru formu doldurmaları ve bazı belgeleri vakıf yetkililerine teslim etmeleri gerekiyor.

Teslim edilmesi gereken bu belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Engelli bireyin kendisi ya da vasisi tarafından doldurulmuş olan engelli maaşı talep beyanı
 • Engelli başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Engelli bireylerin aile bireylerine ve vasisine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu ve 2024 engelli belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Engelli kişi ve hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Engelli kişinin ve hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Engelli bireyin son 6 ay içerisinde çekilmiş olan vesikalık fotoğrafı

18 yaşını doldurmuş olan engelliler; engelli maaşına başvurabilmekle birlikte kişinin akli dengesinin mevcut olmaması halinde başvuruların mutlaka engelli bireyin vasisi tarafından yapılması gerekiyor.

18 yaş ve üstündeki kişiler; bizzat engelli aylığına başvurabilirken, 18 yaş altı bireylerin velileri, vasileri ya da bu kişilere bakmakla yükümlü oldukları yakınları engelli bakım aylığına başvurabiliyorlar.

Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli maaşı başvurularının engelli birey ya da vasisi tarafından engelli bireyin ikametgahının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapılması gerekiyor.

Engelli bireyler; başvuru detaylarını öğrenmek adına ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını da arayabiliyorlar.

Başvurular, e-devlet üzerinden yapılamıyor.

Başvuru sahiplerinin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına engelli aylığı başvurusu için giderken, yanlarında TC kimlik kartlarını götürmeyi de unutmamaları gerekiyor!

Engelli Maaşı Başvuru Formu

Engelli bireyin kendisi ya da vasisi tarafından doldurulması gereken engelli maaşı başvuru formunda engelli kişinin kendisindeki mevcut engel oranına, aylık kazancına, aylık hane kazancına, aylık giderlerine, adres ve iletişim bilgilerine dair soruların yanıtlanması gerekiyor.

Başvurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı, bu sorulara verilen yanıtlar doğrultusunda başvuru sahibinin başvuru şartlarını taşıyıp taşımadığını ve muhtaç olup olmadığını kararlaştırıyor.

Vakıf mütevelli heyeti; gerekli gördüğü hallerde engelli bireyin evine muhtaç olup olmadığını tespit etmesi için bir inceleme komisyonu yollayabiliyor.

Komisyon tarafından kendisine teslim edilen raporu da inceleyen vakıf mütevelli heyeti; başvurulara dair son kararını veriyor.

Bu formda yanıltıcı bilgiler paylaşanlar, sırf engelli aylığı alabilmek adına kendilerini muhtaç beyan edenler ve bir süreliğine engelli aylığı alanlar; daha sonra muhtaç olmadıklarının vakıf tarafından anlaşılması üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Bu kişilerin aldıkları tüm engelli aylıklarını güncel faizleriyle aylık aldıkları vakfa geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise vakıf tarafından mahkemeye veriliyorlar.

Engelli Maaşı İnternetten Başvuru Yapılır mı?

Engelli maaşına başvurmayı düşünen kişiler; başvurularını e-devlet platformu üzerinden ya da farklı bir platformdan yapıp yapamayacaklarını da öğrenmek istiyorlar.

Engelli aylığına şu an için e-devlet platformundan ya da farklı bir internet sitesinden başvurulamıyor.

Başvuruların 18 yaşını doldurmuş olan engelli kişi ya da vasisi tarafından mutlaka sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapılması gerekiyor.

Engelli Maaşı Başvurusu Telefon Numarası

Engelli maaşı ön başvurularınız için ikametgahınızın mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayabilirsiniz.

Gerek ön başvurularınız için gerekse mevcut başvuru sonuçlarınızı öğrenmek için dilerseniz ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını 7/24 arayabilirsiniz.

2024 Engelli Maaşı Sorgulama

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, engelli maaşına başvuran engelli bireyler; başvuru sonuçlarını e-devlet platformu üzerinden öğrenebiliyorlar.

Başvuru sonuçlarını öğrenmek adına ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını da arayabiliyorlar.

E-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama

E-devlet platformu üzerinden başvurunuzun son durumunu takip etmek için hemen https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Bu link üzerinden başvurduğunuz diğer Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başvuru sonuçlarınızı da görüntüleyebilirsiniz.

TC No ile Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli maaşına başvuranlar, başvuru sonuçlarını öğrenmek adına ALO183 ya da ALO144 hatlarını da arayabiliyorlar.

TC kimlik numaralarını müşteri temsilcilerine bildirip, başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

PTT Engelli Maaşı Sorgulama E-Devlet

Başvurusu olumlu sonuçlanan engelli bireyler, engelli maaşlarının PTT hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını e-devlet PTT üzerinden yapılan kurum ödemeleri sorgulama sayfası üzerinden öğrenebiliyorlar.

Bu noktada vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

PTT Engelli Maaşı Ne Zaman Yatar?

Engelli maaşlarının başvurusu onaylanan kişilerin hesabına ne zaman yatırılacağı, hak sahiplerinin TC kimlik no son rakamlarına göre değişiklik gösteriyor.

TC kimlik numarası O ya da 5 olanlar, her ayın 5’inde; 1 ya da 6 olanlar her ayın 6’sında, 2 ya da 7 olanlar her ayın 7’sinde, 3 ya da 8 olanlar her ayın 8’inde, 4 ya da 9 olanlar ise her ayın 9’ında engelli aylıklarını çekebiliyorlar.

Engelli Maaşı Nereye Yatar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin engelli maaşlarını PTT hesaplarına yatırıyor.

Ödemeler, kişilerin TC kimlik numaraları üzerinden yapılıyor.

Başvurusu onaylanan kişiler, kendilerine en yakın PTT şubesinden engelli aylıklarını çekebiliyorlar.

PTTBank kullananlar, PTT ATM’lerinden aylıklarını çekebilirken; yeni çipli kimlik kartı sahipleri ise kart şifreleri ile PTT ATM’lerden hesaplarına yatırılan parayı çekebiliyorlar. 

Engelli Maaşı Ne Kadar 2024?

Engelli maaşı; başvurusu onaylanan hak sahiplerindeki mevcut engel oranına göre farklı rakamlarda seyrediyor.

Engel oranı %40 ile %69 arasında olanlara 2024 yılında aylık 842,81 TL; %70 ve üstünde olanlara ise aylık 1264,20 TL engelli aylığı ödeniyor.

Engelli Maaşı Hangi Hallerde Kesilir 2024?

Engelli bireylere bağlanan engelli aylıkları, engelli bireylerin muhtaçlıklarının sona ermesi, vefat etmeleri vb. farklı etmenlere bağlı olarak kesilebiliyor.

Engelli maaşının kesilmesine neden olan en önemli etmenleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Engelli bireyin engel oranının %40 altına düşmesi
 • Hak sahibi engelli bireyin vefat etmesi
 • Hak sahibinin engelli aylığı aldığı vakfa haber vermeden şehirlerarası ikametgah değişikliğinde bulunması
 • Hak sahibinin hakkından feragat ettiğine dair aylık aldığı vakfa dilekçe yazması
 • Hak sahibinin muhtaçlığının sona erdiğine dair vakfa bilgi vermesi
 • Hak sahibinin muhtaçlığının sona erdiğinin vakıf tarafından fark edilmesi
 • Hak sahibi engelli bireyin düzenli bir işe girmesi
 • Hak sahibi engelli bireyin TC vatandaşlığından ayrılması
 • Hak sahibi engelli bireyin en az bir ay boyunca maaşını çekmemesi

Engelli bireyin şehirlerarası ikametgah değişikliğinde bulunması halinde engelli aylığı alabilmeye devam edebilmesi için mutlaka aylık aldığı vakfa adres değişikliği öncesinde haber vermesi gerekiyor.

Aynı şehirde yapılan adres değişikliklerinde ise herhangi bir kesinti olmuyor.

Kişinin şehirlerarası ikametgah değişikliğine dair yardım aldığı vakfa bilgi vermemesi halinde tekrar engelli aylığı alabilmesi için yeni ikametgah adresindeki vakfa başvurması gerekiyor.

Engelli Maaşı Kesildikten Sonra Tekrar Alınır mı?

Şehirlerarası ikametgah değişikliği dolayısıyla aldığı aylık kesilen kişiler; tekrar yeni adreslerindeki vakfa başvurup, engelli aylığı alabiliyorlar.

Kişinin sigortalı bir işe girmesi ve muhtaçlığının sona ermesi yüzünden aldığı aylığın kesilmesi ve kişinin işten ayrılması durumunda işten ayrılan kişi, tekrar engelli aylığına başvurabiliyor.

Engel oranı %40 altına düştüğü için aldığı aylık kesilenler; engel oranlarının %40’a çıktığını tam teşekküllü bir hastaneden aldıkları sağlık kurulu raporu ile kanıtladıklarında yeniden engelli aylığı alabiliyorlar.

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, engelli aylığına başvuran kişilerin başvurularını değerlendirdikten sonra başvuru sonuçlarını e-devlet platformunda açıklıyorlar.

Aynı zamanda engelli aylığı başvurularının olumlu ya da olumsuz sonuçlarını başvuru sahiplerinin telefonlarına SMS ile gönderiyorlar.

Başvuruların sonuçlanması, genelde birkaç hafta sürse de bu süre birkaç aya kadar da uzayabiliyor.

Başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler yani hak sahipleri; kendilerine en yakın PTT şubelerinden engelli aylıklarını çekebiliyorlar.

Engelli Maaşı PTT ATM’den Çekilir mi?

PTTBank sahipleri; PTT ATM’lerden engelli aylıklarını çekebiliyorlar. Aynı zamanda yeni çipli kimlik kartı sahipleri de hesaplarına yatırılan parayı kimlik kartı şifreleri ile PTT ATM’lerden çekebiliyorlar.

Yani kişilerin engelli aylıklarını PTT ATM’lerden çekebilmeleri için PTTBank ya da yeni çipli kimlik kartı sahibi olmaları gerekiyor.

Engelli Bakım Maaşı Nedir?

18 yaş altındaki engelli bireylerin bakımını üstlenen yakınlarına yani velilerine ya da vasilerine engelli bireylerin bakımları ve temel ihtiyaçlarını karşılarken kullanmaları adına bağlanan aylığa engelli bakım aylığı ismi veriliyor.

Engelli yakınına bağlanan engelli bakım aylığı sayesinde engelli yakınları, engelli bireyin giyim, gıda, kişisel bakım vb. ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde karşılayabiliyorlar.

Engelli Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli evde bakım aylığı almak isteyen engelli yakınları, başvurularını Sosyal Hizmetler İl ya da İlçe Müdürlüklerine giderek gerçekleştirebiliyorlar.

Engelli yakınları, burada başvuru formu doldurmak suretiyle başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Yani engelli bakım aylığı başvuruları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında değil de Sosyal Hizmetler İl ya da İlçe Müdürlüklerinde yapılıyor.

Engelli Bakım Maaşı Ne Kadar 2024?

Asgari ücrette yapılan son artışa bağlı olarak 2024 yılında engelli bakımını üstlenen kişilere engelli bakım maaşı olarak aylık 2.354 TL maaş ödeniyor.

Temmuz ayında yapılacak olan zamla birlikte bu maaşın 3000 TL civarında olması bekleniyor.

Engelli Bakım Maaşı Sorgulama

Engelli bakım aylığına başvuran engelli yakınları, başvuru sonuçlarını öğrenmek adına ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabiliyorlar.

Başvurdukları sosyal hizmetler il ya da ilçe müdürlüklerini arayarak ya da başvurdukları il ya da ilçe müdürlüğüne bizzat giderek de başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Engelli bakım aylığı sonuçları, e-devlet platformu üzerinden de kolaylıkla sorgulanabiliyor.

E-devlet üzerinden engelli bakım maaşı başvuru sonuçlarınızı görüntülemek adına https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linkini tıklayabilirsiniz.

PTT Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama

Engelli evde bakım maaşına başvuran ve başvurusu olumlu sonuçlanan hak sahipleri, engelli bakım aylıklarının PTT hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını e-devlet platformundan görüntüleyebiliyorlar.

Bu noktada vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Bu yazımızda 2024 engelli maaşı ne kadar? E-devlet engelli maaşı sorgulama nasıl yapılır? vb. engelli maaşına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de engelli aylığı alıyorsanız ya da bu aylığa başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.