Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama
13.05.2024 03:47 | Son Güncellenme: 13.05.2024 13:47

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2024; Aydın Büyükşehir Belediyesi, Aydın il sınırları içerisinde yaşamını sürdürmeye çalışan, ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan, ekonomik sıkıntı çeken, yardıma ihtiyaç duyan binlerce aileye yaptığı sosyal yardımlarla umut olmaktadır. Aydın ilimiz, 17 İlçesi ile ve kalabalık nüfusu ile ülkemizin büyükşehirlerinden biridir.

Bu yazımızda ihtiyaç sahiplerinin, Aydın Büyükşehir Belediyesinden yardım almak için ne yapmaları gerektiğinden ve Aydın Büyükşehir Belediyesinin sağladığı sosyal yardım ve desteklerden bahsedeceğiz.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım ve Destekleri Nelerdir?

17 ilçesi ve 1 milyonu aşkın nüfusu ile Büyükşehirlerimizden olan Aydın ilimizde binlerce ihtiyaç sahibi vatandaş yaşamını sürdürmektedir. Aydın Büyükşehir Belediyesi de yardıma ihtiyaç duyan kişilere, farklı kategorilerde birden çok sosyal yardım ve destekte bulunmaktadır.

Ayni ve Nakdi olmak üzere birden çok yardımlarda bulunan Aydın Büyükşehir Belediyesinin en önemli yardımları gıda ve erzak yardımlarıdır. Gıda ve erzak ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan binlerce dar gelirli aileye gıda ve erzak yardımları yapılmaktadır. Aydın Büyükşehir Belediyesinin gıda ve erzak yardımın yanı sıra birbirinden faydalı sosyal yardımlar vardır. Örneğin; Sosyal kart yardımı, Yakacak yardımı, askıda fatura yardımı, sıcak yemek yardımı, engelli yardımları, sağlık hizmeti yardımı vs Aydın Büyükşehir Belediyesinin imkan sağladığı bazı sosyal yardımlardır.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Kimlere Verilir?

Aydın Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışı ile hareket ederek, yaptığı incelemeler sonucunda ihtiyaç sahibi olarak nitelendirdiği her vatandaşa yardımlarda bulunmaktadır. Aydın Büyükşehir Belediyesi belirli özellikleri taşıyan kimselerden yardımlarını esirgememektedir. İşte Aydın Büyükşehir Belediyesinin sosyal yardım ve desteklerde bulunduğu kimselere:

 • Maddi geliri olmayan veya açlık sınırının altında olan kişiler
 • Hastalık, engellilik veya yaşlılık nedeniyle iş göremez raporu olan kişiler
 • Muğla il sınırları içerisinde eğitim gören, ihtiyaç sahibi öğrenciler
 • Eşinden boşanmış, geliri olmayan dul kadınlar
 • Kimsesiz ihtiyaç sahibi kişiler
 • Öksüz ve Yetim çocuklar
 • Afetzedeler
 • Gazi ve Şehit aileleri

Yukarıda saydığımız ve bu gibi kişiler Muğla Büyükşehir Belediyesine yardım talebinde bulunabilir.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aydın Büyükşehir Belediyesine yardım talebinde bulunmak isteyen kişilerin öncelikle Belediyeye yardım başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Aydın Büyükşehir Belediyesine online olarak başvurmak isteyen kişiler https://webportal.aydin.bel.tr/web/guest/15 belirtilen bağlantı adresi üzerinden formda istenen bilgileri doldurarak, sosyal yardım başvuruların gerçekleştirebilirler.

Online olarak başvurunuzu yapabileceğiniz veya önbilgi edinebileceğiniz bir diğer yolda Aydın Büyükşehir Belediyesinin resmi mail adresine mail atmaktır info@aydin.bel.tr mail adresine mail atarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca il veya ilçe belediye binalarına giderek sosyal yardım başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Formu

Aydın Büyükşehir Belediyesinin, sosyal yardım başvurusu için istediği ilk evrak yardım başvurusu talep formudur. Aydın Büyükşehir Belediyesine yardım başvurusu yapmak isteyen kişilerin öncelikle , yardım başvurusu talep formunu doldurmaları gerekmektedir. Yardım başvuru formunu belediye binalarından bizzat kendiniz doldurabilirsiniz.

Ayrıca sosyal destek çağrı merkezleriyle iletişime geçerek de yetkililer dahilinde formu doldurabilirsiniz. Başvuruyu formunda sizlere sorulan soruları doğru ve eksiksiz bir biçimde cevaplamalısınız. Ayrıca hangi yardıma başvuru yapmak istediğinizi açık ve net bir şekilde ifade etmelisiniz.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

Aydın Büyükşehir Belediyesine yardım başvurusu yapan ve başvurusunu sorgulama veya başvurucu sürecine dair bilgi almak isteyen kişiler birden fazla kanaldan; mail adresinden, sosyal destek telefon numaralarından, belediye binalarından ve https://webportal.aydin.bel.tr/web/guest/16 belirtilen bağlantı adresinden yardım başvurularını sorgulayabilirler. Belediye yetkililer 15 gün içinde başvurunuzu inceleyip, başvurunuzu sonuçlandırıp size başvuru formunda belirttiğiniz iletişim numaranızdan olumlu veya olumsuz bir geri dönüş yapacaktır.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Aydın Büyükşehir Belediyesinden en fazla talep edilen yardımlardan biri de sıcak yemek yardımıdır. Sıcak yemek hizmetinden faydalanmak için 444 40 09 numaralı çağrı merkezi ile iletişime geçebilirsiniz. Diğer yardımlarla ilgili bilgi almak veya başvuru yapmak isteyen kişiler, Belediyenin bir diğer alternatif sosyal destek telefon numarasini 444 38 33 arayabilirler.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Aydın Büyükşehir Belediyesi, kendi il sınırları içerisinde yaşayan ekonomik sıkındı çeken, maddi imkansızlıklar nedeniyle gıda ihtiyaçlarını karşılayamayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza gıda kolisi dağıtmaktadır. Her ay ortalama 25 bin ihtiyaç sahibi haneye gıda kolisi dağıtımı yapılmaktadır. Gıda kolisinin içerisinde zeytin, peynir, yumurta, yağ ve bakliyat gibi temel gıda ürünleri bulunmaktadır.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Aydın Büyükşehir Belediyesine, gıda yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden TC Kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/aydin-buyuksehir-belediyesi belirtilen link üzerinden gıda yardımı başvurularını gerçekleştirebilirler.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Erzak Kolisi Yardımı

Aydın Büyükşehir Belediyesi, erzak kolisi yardımı yılda iki kez yapmaktadır. Erzak kolisi ramazan ayı ve kurban bayramlarında ihtiyaç sahiplerine ulaşmaktadır. Düzenli olarak gıda kolisi yardımı yapılmaktadır. Erzak yardımı talep etmek için 444 40 09 numaralı sosyal destek çağrı merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı ve Başvurusu

Aydın Büyükşehir Belediyesi, çocuklarına süt almakta zorlanan dar gelirli ailelerin çocuklarına halk süt yardımı kapsamında süt yardımında bulunmaktadır. Bu yardımın amacı çocukların sağlıklı bir şekilde büyüme ve beslenmesi amaçlanmaktadır.

Süt yardımı başvurunuzu 444 40 09 numaralı sosyal destek hattını arayarak yapabilirsiniz.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yakacak Yardımı Başvurusu

Aydın Büyükşehir Belediyesi, kış aylarında yakacak ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlara odun ve kömür yardımı yapmaktadır. Aydın Büyükşehir Belediyesinin yaptığı bu sosyal yardım kış aylarında ihtiyaç sahibi vatandaşlara rahat bir nefes aldırmaktadır.

Aydın Büyükşehir Belediyesi , odun kömür yardımı başvurunuzu e-devlet üzerinden TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaparak, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 belirtilen bağlantı adresi üzerinden yakacak yardımı başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura Yardımı

Aydın Büyükşehir Belediyesinin başlattığı Askıda Fatura yardımı hem hayırsever hem de faturasını ödeyemeyen ihtiyaç sahipleri tarafından yoğun ilgi gören yardımlardan biridir. Askıda fatura yardımı kapsamında hayırsever vatandaşlar hiç tanımadıkları ihtiyaç sahibi bir vatandaşın faturasını ödeyebilmekte.

Bu şekilde bir elin verdiğini diğer el görmemeli hususu dikkate alınmaktadır. Askıda fatura yardımı başvuru yapmak ve askıda fatura yardımına gönüllü olarak bağış yapmak için https://eaboneislemleri.aydinaski.gov.tr/fatura belirtilen link kullanılmaktadır.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardımı

Aydın Büyükşehir Belediyesi, maddi yardımlarını birden farklı yolla gerçekleştirmektedir. Nakit para yardımını istisna olarak çok nadir yapmaktadır. Gıda ve erzak ihtiyacı olanlara gıda kolisi dağıtımı yapılmakta veya sosyal yardım kartlarına bakiye yüklenmektedir. Faturasını ödeyemeyen vatandaşlara ise askıda fatura yardımı yapılmaktadır.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Sosyal yardım Kartı

Aydın Büyükşehir Belediyesi, gıda, erzak gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan yardıma ihtiyaç duyan kimselere sosyal yardım kartı desteği sağlamaktadır. İhtiyaç sahipleri bu kartlarla belediyenin anlaşmalı olduğu firmalardan gıda ve erzak ihtiyaçlarını alışveriş yapar gibi karşılamaktadır.

Sosyal yardım kartı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar  444 40 09 numaralı sosyal destek çağdı merkezini arayıp yardım kartı başvurularını yetkililer dahilinde gerçekleştirebilirler.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Evde Sağlık Hizmeti

Aydın Büyükşehir Belediyesi, evde sağlık hizmetleri kapsamında evinde bakıma ihtiyaç duyan hasta vatandaşlarımıza, Aydın il sağlık müdürlüğünün görevlendirdiği sağlıkçılarım hasta vatandaşlarımızın evlerine belirli günlerde uğrayarak bakımlarını yapmaktadır.

Evde sağlık ve bakım hizmetlerinden yararlanmak isteyen hasta vatandaşlarımız 444 3 833 numaralı Aydın evde sağlık ve bakım merkezi ile iletişime geçerek, bakım hizmetleri taleplerini gerçekleştirebilirler.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Bebek Paketi Yardımı

Aydın Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi ailelerin yeni doğan çocuklarına bebek paketi yardımında bulunmaktadır. Bebek paketinde bebeklere özel; bebek bezi, mama, biberon, gibi bir takım malzemeler bulunmaktadır.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Aydın Büyükşehir Belediyesi, yeni doğan bebekleri ve ailelerini desteklemek amacıyla “Hoş Geldin Bebek” projesini hayata geçirdi. Bu proje kapsamında, Aydın’da ikamet eden ve 0-1 ay arası bebeği olan anne ve babalara bir dizi destek sağlanıyor.

Hoş Geldin Bebek Paketi

Hoş Geldin Bebek Paketi, anne ve bebeklerin ilk aylarında ihtiyaç duyabilecekleri temel malzemeleri içeriyor. Pakette;

 • Bebek bezi
 • Islak mendil
 • Pamuk
 • Bebek şampuanı
 • Bebek sabunu
 • Bebek yağı
 • Bebek tırnak makası
 • Bebek ateş ölçer
 • Bebek havlusu
 • Bebek battaniyesi
 • Bebek elbisesi
 • Bebek ayakkabısı
 • Bebek çıngırağı

Hoş Geldin Bebek Paketi’ne başvurabilmek için aşağıdaki şartların sağlanması gerekiyor:

 • Annenin ve babanın Aydın’da ikamet etmesi
 • Bebeğin 0-1 ay arası olması
 • Bebeğin Aydın’da doğması

Hoş Geldin Bebek Paketi başvuruları, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.

Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda, şartları sağlayan ailelere Hoş Geldin Bebek Paketi teslim ediliyor.

Hoş Geldin Bebek Paketi başvuruları, bebeğin doğum tarihinden itibaren 1 ay içinde yapılabiliyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

Aydın Büyükşehir Belediyesi, ramazan ayında da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı unutmayıp bu güzel ayda da bu vatandaşlarımızın yüzünü güldürmektedir. Yazımızda belirttiğimiz gibi ramazan ayında 1 defa ramazan kolisi dağıtımı yapılmaktadır. Ramazan kolisinde ortalama 1 ay yetecek kadar gıda ve erzak bulunmaktadır. Ramazan kolisi yardımı başvurularınızı ramazan ayı gelmeden 1 ile 2 hafta önce yapmanız tavsiye edilmektedir.

Ramazan kolisi yardım başvurularınızı, bağlı olduğunuz muhtarlık, belediye ve kaymakamlıklarından gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.